5 سناریو برای بیت کوین در این هفته

تعداد زیادی از تحلیلگران می‌گویند که یک رویداد اصلاحی که اکنون تقریباً در سومین ماه خود است، بسیاری را ناامید کرده است، اما ممکن است به زودی شرایط برای حمله جدیدی علیه خرس‌های فرصت طلب فراهم شود.

با شروع هفته میلادی جدید و افزایش تورم آمریکا و تصمیم در مورد وضعیت ماینینگ بیت کوین در هفته آتی، موانع بالقوه زیادی بر سر راه بیت کوین وجود دارد. با این وجود، احساس می‌شود که بیت‌کوین در نقطه‌ای است که می‌تواند یک شگفتی کلاسیک ایجاد کند، در حالی که اکثریت جریان اصلی اقتصاد کمتر از آن انتظار دارند.

در این جا نگاهی به پنج فاکتور می‌اندازیم که تریدرهای بیت کوین باید در این هفته این عوامل را زیر نظر بگیرند.

بسته شدن کندل هفتگی بیت کوین بالای 43 هزار دلار

با شروع هفته، بیت کوین قطعاً علاقه ای به مقابله با سطوح مقاومت داخلی ندارد. بیت کوین توانست هفته را دقیقاً در نقطه مهمی که توسط معامله گر و تحلیلگر Rekt Capital برای حرکت صعودی مفید تشخیص داده بود، به پایان برساند. وی اعلام کرده‌ بود که بسته شدن کندل هفتگی این ارز بالای 43 هزار دلار، می‌تواند تاییدی بر شروع حرکت صعودی جدید این رمزارز باشد.

همچنین معامله‌گر Crypto Ed انتظار داشت که هفته گذشته بیت کوین به بالای سطح 44 هزار دلار برسد که این پیش‌بینی با شکست مواجه شد. وی در توییتر اظهار کرد که تحرکات مثبت این هفته بیت کوین ادامه‌ای بر روند آغاز شده طی هفته پیش می‌باشد.

تصمیم گیری کنگره آمریکا در ارتباط با بحث ماینینگ بیت کوین

به نظر می‌رسد، تریدرها در این هفته با اتفاقات زیادی مواجه شوند، زیرا موضوع تورم به بازارها و سیاست‌های ایالات متحده بازگشته است. شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) اعلام شده در هفته پیش به بیشترین حد خود در 40 سال گذشته رسید و نشان‌دهنده این بود که تورم همچنان گریبان‌گیر ایالات‌متحده است.

هفته گذشته Goldman Sachs پیش بینی کرد که افزایش 7 درصدی شاخص CPI نسبت به سال گذشته، فدرال رزرو را مجبور به افزایش نرخ بهره، به تعداد حداقل 4 مرتبه در سال 2022 می‌نماید. این افزایش‌های نرخ بهره فشار بیشتری بر مصرف‌کنندگان وارد خواهد کرد.

همچنین در این هفته قانون گذاران ایالات متحده در مورد تأثیرات زیست محیطی ادعایی استخراج ارزهای دیجیتال بحث خواهند کرد.

با توجه به اینکه بخش قابل توجهی از هش‌ریت بیت کوین هم‌اکنون متعلق به ایالات متحده می‌باشد، هر گونه سیاست سختی از جانب این کشور نسبت به استخراج بیت کوین، تاثیر به‌سزایی خواهد گذاشت. هش‌ریت بیت کوین اکنون به بالاترین حد خود بازگشت و به طور کامل نسبت به رویدادهای سال گذشته، بهبود یافته است. جلسه استماع کمیته فرعی نظارت و تحقیقات قرار است روز پنجشنبه با عنوان “پاکسازی ارزهای دیجیتال: تاثیرات بلاک چین بر منابع انرژی” برگزار شود.

بیت کوین آتش زیر خاکستر

نوسانات بیت کوین به پایین‌ترین حد خود طی چند سال اخیر رسیده که از عواقب پذیرش آن به عنوان یک دارایی رسمی توسط کشورها می‌باشد، ولی این روند زیاد دوام نخواهد آورد. بیت کوین هم‌اکنون در کمترین میزان نوسانات خود از نوامبر 2020 با 2.63 درصد نوسان است.

بنابراین، تغییرات قیمت فعلی مشابه قبل از ورود بیت کوین/دلار آمریکا به کشف قیمت پس از شکستن 20000 دلار بالاترین قیمت خود از سال 2017 است. برای باب لوکاس (Bob Loukas) تریدر، کارآفرین و سرمایه گذار، اکنون صحنه برای تکرار احتمالی آن رویدادها آماده شده است.

در حالی که تحرکات قیمتی هیجان‌انگیز بیت کوین پس از کاهش قیمتی ماه دسامبر هنوز تکرار نشده‌اند، اکنون به لطف عرضه بسیار کم بیت کوین، احتمال وقوع تحرکات صعودی این ارز بیشتر شده است.

مایلز جوهال (Miles Johal)، مفسر بازار، استدلال می‌کند: «با عرضه غیر نقدی در بالاترین مقدار تاریخی برای این چرخه، بیت کوین اساساً آتش‌ است که با بنزین پوشانده شده است».

“کوچکترین بوی تقاضا شعله‌های خروشان را به همراه خواهد داشت.”

کاهش علاقه عمومی به بیت کوین در اوایل سال 2021

در حالی که عدم مشارکت سرمایه‌گذاران خرد حتی پس از کاهش 40 درصدی قیمت بیت کوین برای همگان جالب توجه واقع شده، داده‌های جدید نشان می‌دهد که مشارکت این دسته از سرمایه‌گذاران در بازار این رمزارز در یک سال اخیر بسیار کم بوده‌است.

TXMC، تحلیلگر Glassnode با توجه به موجودی‌های جدیدی که در بلاک چین ظاهر می‌شوند، نشان داد که بیت‌کوین واقعاً از ژانویه 2021 تا چه حد از نظر پذیرش خرده‌ فروشی آرام بوده است. با وجود رخ دادن ATH بیت کوین طی سال گذشته باز هم نرخ مشارکت این دسته از سرمایه‌کذاران در این رمزارز بسیار کم بوده‌است.

نگاهی به میانگین متحرک نمایی (EMA) 30 روزه موجودی جدید که در زنجیره عرضه می‌شوند، نشان می‌دهد که آخرین افزایش عمده در شروع سه ماهه اول سال گذشته به پایان رسید.

این داده‌ها نشان می‌دهد که چگونه یک سرمایه گذار معمولی بیت کوین را فراموش کرده است، حتی با وجود اینکه بیت کوین به بالاترین حد خود رسیده است و فعالیت‌های سازمانی قوی باقی مانده است.

ترس شدید

شاخص ترس و طمع از ابتدای سال 2022 تا کنون در محدوده «ترس شدید» قرار داشته و اگر تغییری در روند داده‌های درون شبکه‌ اتفاق نیفتد، این شاخص در همین محدوده باقی خواهد ماند.

این احساسات نسبت به بازار در طول برهه‌ی افت قیمت رایج بوده و سال گذشته تابستان نیز وقتی بیت کوین به 30 هزار دلار نزول پیدا کرد نیز اتفاق افتاد. از اواخر ماه دسامبر، این شاخص در محدوده “ترس شدید” قرار داشته و تاکنون هیچ تغییر قیمتی از این رمزارز نتوانسته این شاخص را تغییر دهد.

به طور مشابه، داده‌های مربوط به بیت کوین که با سود یا زیان حرکت می‌کنند، نشان می‌دهد که در میان تراکنش‌ها ترس و دلسردی وجود دارد و سود بسیار کمی دیده می‌شود. چنین رفتاری در طول افت قیمت رایج است و سال گذشته در تابستان مشاهده شد، زیرا BTC/USD کاهش یافت و در حدود 30000 دلار پایین آمد.

منبع: cointelegraph