5 راهکار ساده برای کسب درآمد از ارز دیجیتال بدون نیاز به ترید

آیا به دنبال کسب درآمد از ارز دیجیتال هستید بدون اینکه ریسک ترید کردن را تجربه کنید؟ جهش‌های بزرگ قیمت و دستاوردهای 100 برابری توجه بسیاری از اینفلوئنسرها، کارشناس‌ها و سرمایه‌گذاران را به بازار ارزهای دیجیتال جلب کرده است تا به امید کسب ثروت، راه صدساله را یک شبه طی کنند. در واقعیت، این فرصت‌ها بسیار اندک و دور از دسترس هستند. باید گفت که فقط تعداد محدودی از تاجران، موفق به استفاده از این جریانات و تغییر به موقع در زندگی خود می‌شوند.

در واقع، سودای افزایش سریع قیمت، تنها دلیل سرمایه‌گذاری و کسب درآمد از ارز دیجیتال به منظور پولدار شدن نیست، بلکه افزایش اخیر امور مالی غیرمتمرکز (DeFi)، توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) و حرکت آهسته پذیرش ارزهای دیجیتال، روندی نسبتاً پایان ناپذیر از سرمایه‌گذاری را فراهم آورده است. اجازه دهید به پنج روش مختلفی بپردازیم که دارندگان ارزهای دیجیتال می‌توانند از آن برای کسب ثروت واقعی و بدون انجام ترید استفاده کنند.

استیکینگ

استیکینگ، که به کاربران بابت قفل کردن توکن‌ها روی پروتکل به عنوان وثیقه برای اعتبار تراکنش اعطا می‌شود، یکی از بهترین روش‌های کسب سود از دارایی‌های ذخیره شده در پورتفولیوی مبتنی بر ارز دیجیتال است.

در ماه آگوست، شبکه اتریوم از مدل اجماع گواهی اثبات کار (PoW) به مدل گواهی اثبات سهام (PoS) تغییر خواهد یافت و دارندگان اتر (ETH) که در قرارداد Eth2 سهم دارند می‌توانند تا 5.83 درصد کسب درآمد کنند.

براساس این سیستم جدید PoS، دارندگان توکن مشارکت فعالانه‌ای در اعتبارسنجی تراکنش‌ها از طریق قفل کردن کوین‌های خود در نودهای روی شبکه‌ای خواهند داشت که برای دستیابی به فرصتی برای تایید تراکنش‌ها، ایجاد بلاک‌های جدید و دریافت پاداش‌های مربوط به آن با هم رقابت دارند.

داده‌های حاصل از پاداش‌های استیکینگ نشان می‌دهد که در حال حاضر سهم 10 اتر به درآمد هفتگی 0.0075 اتریوم منتج می‌شود که ارزش آن 17.96 دلار با قیمت‌های فعلی است و درآمد سالانه آن 0.3876 اتریوم است که ارزش فعلی آن 933.69 دلار خواهد بود.

با بیشتر شدن توکن‌های قفل شده روی شبکه، درصد بازدهی بابت اتریوم کاهش می‌یابد که در نهایت می‌تواند روی درآمد هم تاثیر بگذارد. در حال حاضر، پنج دارایی برتر ارز دیجیتال برحسب ارزش تعیین شده عبارتند از کاردانو (Cardano)، اتر، سولانا (SOL)، یو اس دی کوین (USDC) و پولکادات (DOT).

با لحاظ کردن تمام موارد، استیکینگ یکی از بهترین فرصت‌های کم ریسک در ارز دیجیتال برای کسب سود صرف نظر از احساسات یا عملکرد بازار است و در عین حال می‌توانید به حمایت از شبکه از طریق اعتبار تراکنش کمک کنید.

وام‌دهی ارزهای دیجیتال

رشد بخش دیفای به گسترش انوع اکوسیستم‌های وام‌دهی ارز دیجیتال منتج شده که در آن کاربران می‌توانند ارزهای دیجیتال خود را در انواع پروتکل‌های وام‌دهی به ازای دریافت پاداش توکنی یا دارایی‌های مختلف مانند بیت کوین (BTC)، اتریوم و آلت‌کوین‌های دیگر سپرده گذاری کنند.

یکی از برترین پروتکل‌های وام‌دهی آوه (Aave) است و فرصت‌های بازدهی برای توکن‌های شبکه پالی گان (Polygon) و اتریوم با توکن بومی خود یعنی MATIC را فراهم می‌آورد.

نمودار فوق، هفت استخر وام‌دهی برتر موجود از طریق پروتکل آوی روی شبکه پالی‌گان را نشان می‌دهد و نیز پاداش‌هایی که به صورت WATA MATIC (WMATIC) پرداخت شده و با درصد بازده سالانه سپرده فعلی (APY) که به عبارتی 1.92 و برحسب برآورد سالانه APY به میزان 6.1 درصد خواهد بود.

سایر پروتکل‌های وام‌دهی برتر شامل کرو (CRV)، کامپاند (COMP)، میکردائو (MKR)، یرن فایننس (YFI) هستند.

این پروتکل‌ها روش‌های کم ریسک برای کسب سود را هم در بازارهای نزولی و هم بازارهای صعودی ارائه می‌دهد یعنی توکن‎هایی که پاداش‌های کنترل شده توسط کاربر مانند استیکینگ را پیشنهاد نمی‌کنند.

کسب فی و توکن‌های حاصل از تامین نقدینگی

تامین نقدینگی، یکی از مولفه‌های اصلی پلتفرم دیفای است و سرمایه‌گذارانی که ارائه وجوه به پلتفرم‌های نوظهور را انتخاب می‌کنند اغلب با درصد بالایی از بازدهی در قالب مبالغ سهامداری و نیز درصدی از هزینه‌های ناشی از تراکنش‌های استخرها پاداش داده می‌شوند و می‌توانند با سرمایه خود کسب درآمد از ارز دیجیتال را بدون کوچکترین ریسکی برای خود به ارمغان بیاورند.

برای مثال تامین نقدینگی برای استخر اتر / یو اس دی کوین در قالب صرافی غیرمتمرکز کوئیک سوآپ، به سرمایه گذار با درصدی از 23.098 دلار در مجموع پاداش‌های توزیع شده روزانه و هزینه‌ APY معادل 33.81 درصد اختصاص می‌یابد.

در واقع، سرمایه‌گذاران در بلندمدت به تحقیق در مورد استخرهای موجود بازار تمایل خواهند یافت و اگر زوج نقدینگی متشکل از پروژه‌های قابل اطمینان یا حتی جفت رمزارز باثبات (Stable coin pair) مانند یو اس دی کوین / تتر (USDT) که به نظر جذاب می‌رسد، می‌تواند روش خوبی برای کسب درآمد از ارز دیجیتال باشد.

بیشترین بازدهی درآمد از طریق ییلد فارمینگ (yield farming)

ییلید فارمینگ، مفهومی است که در آن دارایی‌های ارز دیجیتال برای تولید بالاترین بازدهی ممکن و درعین حال به حداقل رساندن ریسک فعالیت می‌کنند. با ظهور پروتکل‌ها و پلتفرم‌های جدید، انگیزه‌های بیشتری برای سپرده‌گذاران از طریق استخراج نقدینگی و افزایش ارزش کل قفل شده (TVL) در پروتکل فراهم شده است. سودهی بالاتر به صورت کلی در قالب توکن‌های بومی پروتکل خواهد بود.

به ازای سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت که پرتفولیوی کاملی از انواع توکن‌ها در اختیار دارد، ییلد فارمینگ روشی برای بهره‌گیری از پروژه‌های جدید، کسب توکن‌های جدید و کسب درآمد از ارز دیجیتال بدون صرف هزینه‌های جدید خواهد بود.

گیمینگ بلاک چین و NFTها

جمع‌آوری NFT و گیمینگ بلاک چین، روش دیگری برای بازدهی در پلتفرم‌های ارز دیجیتال بدون صرف هزینه جدید محسوب می‌شود.

بازی آکسی اینفینیتی (Axie Infinity) محبوب‌ترین بازی در حال حاضر است که شامل تجارت، مبارزه، جمع‌آوری و پرورش موجودات بر اساس NFT موسوم به Axieها است. این بازی پاداش‌هایی در قالب Smooth Love Potion (SLP) دارد که توکن درون برنامه‌ای است و در فرآیند پرورش آکسی و نیز تجارت برای مبادله عمده ارزهای دیجیتال استفاده می‌شود. کاربران می‌توانند SLP را با استیبل‌ کوین‌های بر مبنای دلار یا سایر ارزهای دیجیتال با ارزش بازار بالا سواپ کنند.

برحسب داده‌های کتابخانه‌ای ارز دیجیتال، «امروزه، بازیکن به طور میانگین بین 150 تا 200 SLP در روز درآمد دارد» که برحسب ارزش فعلی بازار رقمی بین 40 تا 53.50 دلار خواهد بود.

در برخی از بخش‌های دنیا، این مبلغ، میزان درآمد بابت شغل تمام وقت است. به این دلیل، آکسی اینفینیتی شاهد افزایش گسترده به لحاظ فعالیت کاربران و حساب‌های جدید در کشورهایی مانند ونزوئلا و مالزی بوده است.

سرمایه‌گذاری ارز دیجیتال، وام‌دهی، استیکینگ و بازی‌های بلاک چین برای کسب درآمد از ارز دیجیتال، بازده بسیار بالاتری نسبت به سرمایه گذاری در بانک‌های سنتی بابت پس‌اندازها و حساب‌های جاری دارند. همگام با رشد بخش بلاک چین، احتمالاً سرمایه‌گذاران کار با پلتفرم‌هایی که بازده بالاتری بابت تعامل دارند را ادامه خواهند داد.

منبع: cointelegraph