گرانترین NFTهایی که به فروش رفته‌اند

توکن‌های غیرمثلی (NFT) دارایی‌های رمزارزی منحصربه‌ فردی هستند که عموماً برای نمایش هنر رمزنگاری و کلکسیون‌های دیجیتال استفاده می‌شوند. ظهور NFTها ارزش زیادی برای سازندگان و سرمایه‌گذاران ایجاد کرد.

در این مقاله، نگاهی خواهیم داشت به برخی از گران‌ترین NFTهای فروخته شده تا به امروز مانند دسته‌ای از CryptoPunks که با برچسب‌های قیمتی فوق‌العاده بر این لیست غالب شده‌اند.

معرفی

NFTها در سال 2021 با رشد تصاعدی روبرو شدند و ده‌ها و هزاران سرمایه‌گذار برای جمع آوری هنرهای دیجیتال به اشکال مختلف هجوم آوردند. برخی از فروش‌های NFT حتی از نظر قیمتی رکوردشکنی کردند.

توکن‌های غیرمثلی (NFT) چیست؟

توکن غیرمثلی (NFT) یک توکن صادر شده بر روی یک بلاک‌چین برای نشان دادن یک دارایی منحصر به فرد صادر می‌شود که می‌تواند یک سند، اثر هنری، موسیقی یا حتی املاک و مستغلات باشد. یک NFT قابل تعویض نیست زیرا هر یک دارایی دیجیتال منحصر به فرد با یک شناسه منحصر به فرد است.

حتی اگر دو NFT بسیار شبیه به هم باشند، قابل معاوضه نیستند. بنابراین در حالی که یک بیت‌کوین برابر است و با بیت‌کوین دیگری قابل معامله است، یک NFT چنین نیست. به همین دلیل است که از فناوری NFT برای ایجاد اثبات اصالت و مالکیت بر روی بلاک‌چین استفاده می‌شود. NFTها می‌توانند دارایی‌های دیجیتالی کامل مانند آیتم‌های بازی برای کسب درآمد و سرزمین متاورس یا نسخه‌های توکنیزه دارایی‌های دنیای واقعی باشند.

چه چیزی به NFTها ارزش می‌دهد؟

ارزش NFT با عرضه و تقاضا در بازار تعریف می‌شود. زمانی که NFT به عنوان نمایشی از دارایی فیزیکی ایجاد شود، معمولاً ارزیابی آسان‌تر است. اما بیشتر NFTها فقط در زنجیره و در دنیای دیجیتال وجود دارند.

هر مجموعه NFT منبع متفاوتی دارد و هر واحد NFT می‌تواند تفاوت کمی داشته باشد. اما چندین عامل دیگر وجود دارد که می‌تواند تعیین کند که NFT چقدر ارزش دارد. به عنوان مثال، سری‌های محدود NFT با موارد استفاده خاص، ارزش بیشتری دارند. تیم موسس، همراه با هنرمندان و جامعه، همچنین می‌توانند بر تقاضای NFT تأثیر بگذارند.

به عبارت دیگر، ارزش یک NFT می‌تواند به خلق آن، ارزش آن در برنامه بازی برای کسب درآمد یا صرفاً احساسات جامعه و بازار مرتبط باشد. موارد زیادی از پروژه‌های موفق NFT وجود دارد، اما موارد بیشتری نیز وجود دارد که شکست خورده‌اند.

گران ترین NFTهایی که تا به حال فروخته شده است

بیایید به برخی از گران‌ترین NFTهای فروخته شده تا می 2022 نگاهی بیندازیم. قیمت‌های ذکر شده در زیر بر اساس زمان فروش است.

  • توکن غیرمثلی Everydays: The First 5000 Days به ارزش 69.3 میلیون دلار.

Everydays: The First 5000 Days یک اثر هنری دیجیتالی توسط مایک وینکلمن، طراح گرافیک آمریکایی، معروف به بیپل است. این NFT در فوریه 2021 به قیمت 69.3 میلیون دلار فروخته شد که توسط متاکوان سرمایه گذار NFT از طریق حراجی در کریستیز خریداری شد.

NFT کلاژی از 5000 اثر هنری قبلی بیپل است. از سال 2007، Beeple شروع به آپلود یک تصویر جدید در فید اینستاگرام خود به مدت 13 سال کرد. آثار هنری «روزمره» او اغلب در مناظر پسا آخرالزمانی می گذرد، و معمولاً تا حدودی با اخبار فعلی یا فرهنگ پاپ ارتباط دارند. این کلاژ NFT را می‌توان نمایانگر پیشرفت Beeple به عنوان یک هنرمند دیجیتال در نظر گرفت.

  • توکن غیرمثلی ساعت به مبلغ 52.7 میلیون دلار.

ساعت یک تایمر پویا را نشان می‌دهد که تعداد روزهایی را که جولیان آسانژ، بنیانگذار ویکی لیکس در زندان گذرانده است، می‌شمارد. آسانژ درگیر یک پرونده بسیار بحث برانگیز است. او با استرداد از بریتانیا به آمریکا به دلیل اتهامات متعدد جاسوسی و با حبسی به مدت 175 سال پشت میله‌های زندان مواجه است.

این NFT توسط Pak هنرمند دیجیتال و خود آسانژ برای حمایت از صورت‌حساب‌های قانونی او مدیریت شد. در فوریه سال 2022 به ارزش 16953 اتر به AssangeDAO، یک سازمان غیرمتمرکز (DAO) که برای تامین مالی فروش NFT تأسیس شده است، حراج شد. جدا از ETH که برای خرید Clock استفاده می کردند، AssangeDAO هنوز 17422 اتر را که در ابتدا برای خرید NFT جمع آوری کرده بود، در اختیار دارد.

Pak و آسانژ نه تنها Clock را تنظیم کردند، بلکه به هر کسی اجازه دادند NFT‌های خود را ایجاد کنند. آنها می‌توانند یک پیام سانسور شده را با هر قیمتی که بخواهند یا به صورت رایگان توکنیزه کنند. پیام به تصویری تبدیل می‌شود که کلمات را نشان می‌دهد که انگار سانسور شده است. اقدامات این مجموعه NFT به سازمان‌های حامی آزادی آسانژ و Pak خواهد رفت.

  • توکن غیرمثلی HUMAN ONE به مبلغ 28.9 میلیون دلار.

یکی دیگر از NFT شگفت انگیز توسط Beeple، به نام HUMAN ONE اولین اثر هنری فیزیکی است که او خلق کرده است که در نوامبر 2021 در حراج کریستی به قیمت 28.9 میلیون دلار به حراج گذاشته شد.

HUMAN ONE یک مجسمه متحرک سه بعدی با 4 صفحه دیجیتال است. این یک ویدیوی بی پایان از سفر یک فضانورد در مکان‌ها در زمان‌های مختلف روز را نمایش می‌دهد. آثار هنری ترکیبی، جاه طلبی‌های هنری Beeple را فراتر از قلمرو دیجیتال منعکس می‌کند.

  • توکن غیرمثلی CryptoPunk #5822 به ارزش 23.7 میلیون دلار.

به عنوان یکی از اولین پروژه‌های معروف NFT، این کریپتوپانک‌های پیکسلی همچنان در فهرست گران‌ترین NFTهای فروخته شده قرار دارند. CryptoPunk #5822 به قیمت 8000 اتر در فوریه 2022 به مدیر عامل یک استارت آپ فناوری بلاک چین فروخته شد. این نسخه از کمیاب‌ترین نسخه‌های بیگانگان است – تنها 9 مورد از آنها در کل مجموعه NFT وجود دارد.

  • توکن غیرمثلی CryptoPunk #7523 به ارزش 11.75 میلیون دلار.

ارزشمندترین NFT بعدی نیز از خانواده CryptoPunk می‌آید. قبل از فروش 5822#، #7523 گران‌ترین کریپتوپانک فروخته شده بود.

CryptoPunk #7523 در ساتبیز به قیمت 11.75 میلیون دلار در طول همه‌گیری کووید 19 در ژوئن 2021 به حراج گذاشته شد. نه تنها بخشی از نسخه بسیار کمیاب موجودات فضایی است، بلکه تنها موجود فضایی است که ماسک می‌‎زند، چیزی که خریدار در مورد این کریپتوپانک خاص دوست داشت.

  • توکن غیرمثلی Tpunk #3442 به ارزش 10.5 میلیون دلار.

برخی افراد TPunks را نسخه Tron از CryptoPunks با چهره‌های پیکسلی آشنا می‌دانند که کمیاب است و ویژگی‌های متفاوتی دارند. یکی از کمیاب‌ترین آنها این تی‌پانک شماره 3442 با چهره جوکر است. در آگوست 2021 به قیمت 120 میلیون ترون به جاستین سان، مدیر عامل Tron فروخته شد. این گران‌ترین NFT بود که تا کنون در بلاک چین Tron فروخته شده است. با این حال، سان Tpunk را نگه نداشت. او بلافاصله پس از خرید، آن را به APENFT اهدا کرد.

  • توکن غیرمثلی CryptoPunk #4156 به ارزش 10.26 میلیون دلار.

باز هم یکی دیگر از CryptoPunk در میان گران ترین NFTها. CryptoPunk #4156 یک میمون با باندانای (سر بند) آبی است. مالک قبلی آن شخصی با نام مستعار مشابه “Punk 4156” بود که NFT را با قیمت 1.25 میلیون دلار در فوریه 2021 خریداری کرد. با این حال، او NFT را به قیمت 10.26 میلیون دلار در دسامبر همان سال فروخت.

  • توکن غیرمثلی CryptoPunk #5577 به ارزش 7.7 میلیون دلار.

در شماره 8، کریپتوپانک دیگری شبیه به میمون وجود دارد، این بار با کلاه گاوچرانی. CryptoPunk #5577 در فوریه 2022 به قیمت 2501 اتر فروخته شد. اگرچه تایید نشده است، اما بسیاری بر این باورند که خریدار رابرت لشنر، مدیر عامل Compound Finance است که پس از خرید توییت “Yeehaw” را منتشر کرد.

  • توکن غیرمثلی CryptoPunk #3100 به ارزش 7.58 میلیون دلار.

CryptoPunk #3100 که در مارس 2021 به قیمت 7.58 میلیون دلار فروخته شد، همچنین یکی از 9 پانک کمیاب بیگانه است و یک هدبند نیز دارد. از ماه می 2022، این پانک برای 35000 اتر لیست شده است. اگر روزی فروخته شود، بزرگترین فروش NFT در تاریخ CryptoPunks خواهد بود.

  • توکن غیرمثلی CryptoPunk #7804 به ارزش 7.57 میلیون دلار.

CryptoPunk #7804 ششمین CryptoPunk در لیست ما است. این یک بیگانه سیگاری با کلاه و عینک آفتابی است. 7804# متعلق به مدیر عامل شرکت نرم افزاری طراح فیگما بود که با افتخار از آن به عنوان “مونالیزای دیجیتال” یاد کرد. NFT در مارس 2021 به قیمت 7.57 میلیون دلار فروخته شد.

کلام آخر

شکی نیست که NFTها محبوبیت زیادی بدست آورده‌اند و به طور مداوم فروش جدید و رکورد بالایی ایجاد می‌کنند. در حالی که بیشتر NFTها به سادگی آثار هنری کلکسیونی هستند، ما تعداد فزاینده‌ای از NFT داریم که با استفاده از موارد مختلف ایجاد شده‌اند. همانطور که NFTها بالغ می‌شوند، می‌توانیم انتظار داشته باشیم که برنامه‌های کاربردی و پذیرش بیشتری نسبت به کلکسیون‌های دیجیتالی و احتمالاً حتی فروش بالاتر داشته باشند.

منبع: academy.binance