کراست نتورک ، نسل جدید بلاکچین با قابلیت ذخیره‌سازی غیرمتمرکز اطلاعات

ما این روزها شاهد ظهور محصولات و خدمات جدیدی هستیم که هدفشان غیرمتمرکز کردن فرایندهایی است که معمولا تنها توسط شرکت‌های بزرگ کنترل می‌شوند. کراست نتورک که یکی از همین محصولات است، هیچ سیستم متمرکزی ندارد و اطلاعاتش در نودهای مختلف ذخیره شده می‌شود.

کراست نتورک چیست؟

کراست نتورک یک شبکه ذخیره‌سازی غیرمتمرکز بر بستر پولکادات است. این شبکه با توزیع فایل‌ها میان نودهای مختلف در شبکه، ذخیره‌سازی داده‌ها را غیرمتمرکز می‌کند. این کار، نیاز به وجود یک نهاد متمرکز برای کنترل ورود و خروج اطلاعات و ذخیره‌سازی داده‌ها را از میان برمی‌دارد.

این شبکه از پروتکل‌های لایه‌ای ذخیره‌ساز متعددی مانند Inter Planetary File Systems یا به اختصار (IPFS) پشتیبانی می‌کند. بعلاوه این پلتفرم به راحتی قابل دسترسی است، زیرا رابط ذخیره‌سازی آن از طریق خود برنامه قابل دسترسی می‌باشد.

کاربران از طریق این پلتفرم می‌توانند آزادانه اطلاعات خود را مدیریت کرده و از امنیت و اعتباری که کراست نتورک به واسطه رمزگذاری اطلاعات، کنترل دسترسی و بک‌آپ فراهم می‌کند، بهره‌مند شوند. کراست برای داشتن چنین عملکردی از یک ساختار چندلایه‌ای استفاده می‌کند. این شبکه از طریق لایه اجماع حجم کار، لایه اجماع بلاکچین و حافظه ابری توزیع‌شده کار می‌کند.

برای آشنایی کامل با وب 3 و پروژه‌های آن، پیشنهاد می‌شود این مقاله را مطالعه کنید.

اکوسیستم کراست

اکوسیستم کراست شامل شرکت‌کنندگان مختلفی ازجمله کاندیداها، تاییدکنندگان، ضامن‌ها و کاربران است.

کاندیداها (Candidates): کاندیداها نودهایی هستند که می‌توان آن‌ها را تاییدکنندگان نودها درنظر گرفت. این نودها مسئول فراهم کردن منابع ذخیره‌سازی با قراردادن آن‌ها به عنوان ضمانت هستند. کاندیداها برای آنکه صلاحیت لازم برای تاییدکننده بودن را داشته باشند، بایستی مقدار مشخصی توکن CRU استیک کرده و نودهای خود را آنلاین نگه‌دارند.

آن‌ها در تولید بلوک شرکت نمی‌کنند اما می‌توانند در هر چرخه بلاکچین سهمی در پاداش داشته باشند. منابع ذخیره‌سازی کاندیداها را می‌توان در بازار تراکنش حافظه نیز به فروش رساند.

تاییدکنندگان (Verifiers): تاییدکنندگان نودهایی هستند که به تامین امنیت و حریم‌خصوصی اطلاعات کمک می‌کنند. آن‌ها در کراست نتورک بلوک‌ها را تولید و آماده کرده و با مشارکت در مدل اجماع آن حفظش می‌کنند. تاییدکنندگان نیز مانند کاندیداها بایستی منابع ذخیره‎سازی را به عنوان ضمانت نگه‌داشته و یک توکن CRU مرتبط استیک کنند.

در راس همه این‌ها باید نودهای خود را آنلاین نیز نگه‌دارند. تاییدکنندگان بابت هر بلوکی که ایجاد می‌کنند، پاداش گرفته و در صورتی که رفتار مخرب داشته باشند، دارایی‌هایشان از شبکه گرفته می‌شود.

ضامن‌ها (Guarantors): ضامن‌ها حساب‌هایی هستند که لزوما استیک‌کننده نیستند اما به تامین ضمانت برای نودهای در کراسن نتورک کمک می‌کنند. در اصل ضامن‌ها منابع ذخیره‌سازی خود را نماینده دیگر نودها کرده و در ازای آن درآمد کسب می‌کنند.

کاربران (Users): این افراد مشترکان شبکه و مصرف‌کنندگان منابعی نظیر حافظه و محاسبات آن هستند.

نحوه کار کراست نتورک

کراست که مبتنی بر محیط اجرای قابل‌اطمینان (TEE) می‌باشد، مکانیزم اثبات کار معنادار (Meaningful Proof of Work) را مطرح کرده است. با استفاده از این مکانیزم، حجم کار در گزارش‌ها قابل اعتبار و قابل تایید خواهد بود. نودهای ذخیره‌ کراست می‌توانند با دیگر تراکنش‌های بلوک برای حجم کار گزارش آماده و ثبت کنند. کراست نتورک در عین حال موفق شده است الگوریتم اثبات سهامی به نام اثبات سهام تضمین‌شده (GPoS) طراحی کند.

اثبات کار معنادار (MPoW)

در حقیقت محیط اجرای قابل اطمینان (TEE) است که عملکرد MPoW شبکه را قدرت می‌بخشد. قابلیت شناسایی حافظه قابل اطمینان از طریق TEE درست کار می‌کند و برای تضمین محرمانگی و حریم خصوصی داده از دو نوع اثبات استفاده می‌کند: شناسایی محیط و شناسایی حجم کار.

شناسایی محیط

نودهای جدید شبکه در ابتدا بایستی بر روی TEE آن به اجماع برسند. در اینجا نودهای موجود قدیمی‌تر محیط نودهای جدید را تایید می‌کنند. هویت نودها پس از تایید شدن روی بلاکچین ثبت خواهد شد.

شناسایی حجم کار

شناسایی حجم کار که با عنوان مدل اجماع حجم کار نیز شناخته می‌شود، اطمینان حاصل می‌کند که همه نودها وظیفه‌ی ذخیره داده و تایید نودهای دیگر را انجام می‌دهند. فعالیت نودها از طریق یک مکانیزم اجماع که مشابه الگوریتم اثبات ظرفیت زمان (PoSt) است، به طور منظم در بازه زمانی مشخصی کنترل می‌شود.

تنها تفاوت میان بکارگیری PoSt آن است که چهارچوب تایید و آماده‌سازی مورد استفاده شبکه کراست توسط TEEهای بومی انجام می‌شود. زمانی که کاربران فایل‌ها را ارسال می‌کنند، TEE پیش از ذخیره شدن فایل‌ها آن‌ها را رمزگذاری می‌کند. TEE سپس گزارش‌های حجم کار را روی زنجیره آماده کرده و نودها نیز آن را تایید می‌کنند.

قابلیت‌های MPoW

  • شفافیت: مدل ذخیره‌سازی کراست نتورک باز و شفاف است.
  • عدالت: مکانیزم حجم کار و توزیع پاداش‌ها کاملا خودکار بوده و توسط TEE محافظت می‌شوند.
  • کارامدی: منابع ذخیره‌سازی و محاسبه نودها با مجزا کردن اطلاعات بی‌معنی از اثبات حافظه به طور کارامد مورد استفاده قرار می‌گیرند.
  • قابلیت پیشرفت: کراست نتورک نه تنها از حافظه پشتیبانی می‌کند، بلکه راهکارهای محاسباتی نیز ارائه می‌دهد.

اثبات سهام تضمین شده

کراست نتورک در جایی که اثبات سهام با استفاده از منابع ذخیره‌سازی به عنوان ضامن حاصل شده است، مدل اجماع اثبات سهام تضمین شده را به کار می‌گیرد. علاوه بر این استیک‌کنندگانی که در حفظ عملکرد کل شبکه شرکت می‌کنند، بایستی برای امکان‌پذیر کردن فرایند استیک برای حافظه ظرفیت فراهم کنند.

تولید بلوک در این شبکه الگوریتم BABE/GRANDPA شبکه Substrate را دنبال می‎کند. این مدل سبب می‌شود شبکه کمتر در معرض حملات باشد، زیرا هکرها پیش از آنکه بتوانند کل سیستم را مورد نفوذ قرار دهند باید بر روی منابع ذخیره‌سازی زیادی کنترل داشته باشند و تنها هولد توکن CRU کافی نیست.

لایه سرویس غیرمتمرکز

کراست نتورک از طریق لایه سرویس غیرمتمرکز، ارائه خدمات محاسبه و ذخیره‌سازی را امکان‌پذیر می‌کند. این لایه همچنین برای برخی از دیگر سرویس‌ها نیز بازار ارائه می‌کند، ازجمله این بازارها می‌توان به بازار حافظه و اصلاح اشاره کرد.

از آنجایی که شبکه کراست تعامل‌پذیر است، سرویس‌های آن را می‌توان صرف‌نظر از فناوری و پروتکل حافظه یک شبکه، ازجمله IPFS و DHT (Distibuted Hash Table) به راحتی به کار گرفت. این ویژگی سبب می‌شود سرویس‌ها برای هر کمپانی که به دنبال یک سیستم ذخیره‌سازی ابری ایمن است، قابل دسترسی باشد.

کانال‌های رمزگذاری‌شده ذخیره‌سازی داده توسط TEEها که کاربران از طریق لایه سرویس غیرمتمرکز می‌توانند آن را شخصی‌سازی کنند، فراهم شده‌اند. کاربران در اینجا می‌توانند انتخاب کنند کدام داده خصوصی باید از طریق کانال‌های رمزگذاری‌شده منتقل شوند. این داده‌ها تنها برای کسانی قابل‌ مشاهده است که مجاز به باز کردن اطلاعات مشخصی هستند.

ارز دیجیتال کراست (CRU)

ارز دیجیتال کراست یا همان CRU، توکن‌ بومی و کاربردی پلتفرم است. از این توکن‌ها برای استیک کردن هم استفاده می‌شود که صلاحیت تولید بلوک در آینده را نیز به آن‌ها می‌دهد. توکن‌های CRU کاربردهای دیگری نظیری پاداش بلوک، پرداخت کارمزد، انتقال توکن، ضمانت ثبت نود و جریمه نود دارند.

هر تاییدکننده و کاندیدا بخشی از پاداش‌های بلوک را برای هر چرخه بلاکچین به اشتراک می‌گذارد. ضامن‌ها نیز بخشی از این پاداش‌ها را به عنوان درامد ضمانت دریافت می‌کنند. توکن‌های CRU برای پرداخت هزینه منابع ذخیره‌سازی که در بازار کراست نتورک قابل دسترسی است، نیز استفاده می‌شود. کارمزد حافظه به کاربران این امکان را می‌دهد در هر چرخه ذخیره‌سازی گزارش نودها را وارد کنند.

برای ضمانت ثبت نود به توکن‌های CRU نیاز است که به ضمانت ثبت و ضمانت سفارش حافظه اشاره دارد. اهمیت این موضوع در آن است که کسانی که می‌خواهند یکی از نودهای شبکه باشند، به ضمانت ثبت نیاز دارند. علاوه بر این، آن‌ها برای حفظ کیفیت خدمات ذخیره‌سازی باید توکن‌های CRU را به ضمانت بگذارند. بدین طریق هکرها از حذف داده‌ها و نفوذ به محرمانگی شبکه منع می‌شوند.

نتیجه‌گیری

سپردن داده‌های بزرگ به شرکت‌ها کار ایده‌آلی نیست، بخصوص اگر این داده‌ها شامل اطلاعات شخصی حساس باشد. داشتن روش‌های جایگزین برای ذخیره و کنترل داده‌ها، یک نوآوری مهم در اکوسیستم بلاکچین است. راهکار کراست نتورک در این زمینه یک پیشرفت قابل‌توجه است که می‌تواند قدرت DLTها را به دنیا به عنوان چیزی فراتر از یک ارز ساده ثابت کند.

با قبلیت‌های تعامل‌پذیری و پردازش سریع شبکه کراست که به واسطه پولکادات فراهم شده است، استفاده از بلاکچین برای حافظه ابری غیرمتمرکز بسیار قابل‌اعتمادتر شده است. همچنین دقت و اعتبار داده‌ها به دلیل مکانیزم اجماع این شبکه بسیار مطمئن‌تر است. هدف کراست برای حداکثری کردن دفترکل توزیع‌شده به عنوان یک هسته ذخیره‌سازی، می‌تواند به جهان کمک کند تا از ذخیره‌سازی متمرکز اطلاعات فاصله بگیرد.

منبع: asiacryptotoday