هر آنچه باید درباره پروتکل هارمونی (Harmony) و ارز دیجیتال ONE بدانید

با آنکه قابلیت و کاربرد کلی تکنولوژی بلاکچین مدت‌هاست مشخص شده اما مقیاس‌پذیری همچنان برای پلتفرم‌های بزرگ مبتنی بر بلاکچین مسئله‌ساز است. عدم توانایی در مقیاس‌پذیر کردن، سبب شده تا به یکی از مشکلات رایج بدل شود که برخی پروژه‌های بلاکچینی وعده می‌دهند آن را برطرف خواهند کرد.

هدف پروتکل هارمونی (Harmony) آن است که با نوآوری و تکنولوژی‌های تلفیقی در پلتفرم خود، به ارائه همزمان دو قابلیت عدم تمرکز و مقیاس‌پذیری به سازندگان برنامه‌های غیرمتمرکز و کاربران بپردازد. پروتکل هارمونی کارایی، مقیاس‌پذیری و تعامل‌پذیری کلی را افزایش می‌دهد که همه این موارد در کنار یکدیگر دستیابی به حداکثر بازده را امکان‌پذیر می‌کند. در این مقاله تمام آنچه نیاز است درباره پروژه هارمونی بدانید را به تفصیل شرح خواهیم داد.

هارمونی چیست؟

هارمونی یک پروتکل لایه دوم غیرمتمرکز است که ابزار و قابلیت‌های ایجاد، میزبانی، مدیریت و استفاده از برنامه‌های غیرمتمرکز (Dappها) را با حداکثر مقیاس‌پذیری و تعامل‌پذیری فراهم می‌آورد. پروتکل هارمونی بر بستر اتریوم ساخته شده است؛ به همین دلیل است که این پروژه برای حل محدودیت‌های فعلی اتریوم راهکار ارائه می‌دهد.

هدف نهایی این پروژه، خلق فضایی خودکفاست که کاربران را قادر می‌سازد ضمن بهره‌مندی از تعامل‌پذیری و مقیاس‌پذیری از طریق شاردینگ (Sharding) با استفاده از ابزارهای در دسترس برای توکن‌های مثلی و غیرمثلی بازار بسازند. پروتکل هارمونی قصد دارد از طریق بروزرسانی‌های آینده خود به یکی از بازیگران اصلی فضای امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) بدل شود.

ایجاد بلوک جدید در هارمونی بیشتر از چندثانیه طول نمی‌کشد؛ این ویژگی انجام تقریبا آنی تراکنش‌ها را ممکن کرده و باعث می‌شود پروتکل بتواند بازده انتقالی بالاتری نسبت به اتریوم یا شبکه‌های مشابه دیگر داشته باشد.

تاریخچه هارمونی

Stephen Tse، یک مهندس کاربلد در حوزه پروتکل‌های کریپتوگرافیک، در سال 2017 هارمونی را بنا کرد. هدف او ارائه پلتفرم بلاکچینی بدون نیاز به اعتماد، غیرمتمرکز و آزاد برای کاربران جهانی دیفای بود. در کنار Tse تیمی 20 نفره نیز در توسعه این پروژه همراهی کردند. تیم موسسان شامل متخصص‌هایی با تجربیات گوناگون در توسعه نرم‌افزار، یادگیری ماشین (machine learning)، هوش مصنوعی، واقعیت مجازی و تکنولوژی بلاکچین بود.

این تیم در تلاش برای افزایش فراگیری پلتفرم و جذب همکاران بیشتر، شروع به برگزاری جلسات منظم در سانفرانسیسکو کرد. پروژه هارمونی چند ماه بعد از راه‌اندازی توجه سرمایه‌گذاران متعددی را به خود جلب کرد و پس از پروژه جذب سرمایه خود در سال 2019 بیش از 18 میلیون دلار جذب کرد. پروتکل هارمونی توانسته است یک جامعه‌ مترقی آنلاین و آفلاین تشکیل دهد. این پروژه از زمان راه‌اندازی خود کاربران زیادی را با خود همراه کرده است.

ارز دیجیتال هارمونی

توکن وان (ONE)، ارز دیجیتال بومی بلاکچین هارمونی است که شمار قابل‌توجهی از فعالیت‌های روی پلتفرم را مدیریت می‌کند. نام این توکن از روی شعار پلتفرم گرفته شده است: «برای یکی و برای همه» (For One and For all). از این توکن برای تامین امنیت شبکه، انجام تراکنش‌ها و پاداش به کاربران پلتفرم استفاده می‌شود.

پروتکل هارمونی برای ورود اعتبارسنج‌ها فرایندی ساده و امن دارد. شرط استیک حداقل 10,000 توکن وان است. این اعتبارسنج‌ها بسته به مقدار توکنی که استیک کرده‌اند، پاداش دریافت خواهند کرد. پاداش اعتبارسنج‌ها روی درصد مشخصی از توکن داده می‌شود. استیک‌کنندگانی که این روند را دست‌کاری کرده و آن را دو برابر نشان دهند، بخش زیادی از استیک خود را از دست داده و از شبکه حذف می‌شوند.

عرضه اولیه صرافی

پروتکل هارمونی یک ماه پیش از راه‌اندازی شبکه اصلی، در ماه مه سال 2019 عرضه اولیه صرافی (IEO) خود را انجام داد. این پروژه 1,575,000,000 توکن را روی قیمت 0.00317 دلار به فروش گذاشت و 5 میلیون دلار جذب کرد. این توکن‌ها 15 روز پس از اتمام فروش به شرکت‌کنندگان داده شدند. هارمونی همچنین در ماه ژانویه سال 2019، یک فروش خصوصی توکن نیز با قیمت 0.0065 دلار انجام داد. این توکن‌های منتشر شده از ERC20، BEP2 به ارز دیجیتال هارمونی (ONE) تبدیل خواهند شد.

نحوه کار هارمونی

پروتکل هارمونی از نسخه مکانیزم اثبات سهام خودش که اجماع اثبات سهام موثر (Effective Proof of Stake) نام داشته و بر اساس اصول شاردینگ کار می‌کند، استفاده می‌کند؛ در شاردینگ یک فرایند به مجموعه‌ای از فرایندهای موازی تقسیم می‌شود تا سرعت شبکه را افزایش داده و دستیابی به اجماع سریع‌تر انجام شود.

این مکانیزم با کمک 1000 نود خود که به صورت موازی به 4 شارد متصل هستند، به شبکه کمک می‌کند تا یک بلوک را در عرض 2 ثانیه تایید کند. هیچ شاردی بر شارد دیگر اولویت ندارد، زیرا استیک به طور مساوی میان آن‌ها توزیع شده است. این امر موجب شده سیستم شاردینگ ایمن باشد.

برای آشنایی کامل با الگوریتم اثبات سهام، پیشنهاد می‌شود این مطلب را مطالعه کنید.

شاردینگ

شاردینگ یعنی تقسیم یک فرایند به بخش‌های کوچک‌تر برای انجام سریع‌تر! پروتکل هارمونی با تقسیم نودهای خود به 4 گروه متفاوت به نام شارد (shard) از شاردینگ استفاده می‌کند. از آنجایی که EPoS برای رسیدن به اجماع به 1000 نود نیاز دارد، هر شارد شامل 250 نود است که به صورت تصادفی انتخاب شده و سیستم با استفاده از Verified Random Function یا به اختصار VFR آن‌ها را ترکیب کرده است. الگوریتمی که پروتکل هارمونی با استفاده از EPoS برای دستیابی به اجماع استفاده می‌کند، FBFT نام دارد.

الگوریتم اجماع FBFT

FBFT مخفف Fast Byzantine Fault Tolarance به معنای «تحمل خطای بیزانسی سریع» است که برای تایید یک بلوک زیر 2 ثانیه از پایپ‌لاین (Pipeline) استفاده می‌کند. پایپ‌لاین کردن فرایندی است که طی آن اولویت بخشی از داده‌ها به دستگاه‌های سخت‌افزاری مختلف داده می‌شود تا پردازش اطلاعات تراکنش سریع‌تر انجام گیرد.

ارتباط بیرون شارد

نودها امکان آن را دارند که با استفاده از Kademlia با یکدیگر ارتباط بیرونی داشته باشند. Kademlia یک میز هش (hash) توزیع‌شده است که برای کامپیوترهای غیرمتمرکز طراحی شده است. این میز هش به نودهای بومی کمک می‌کند با استفاده از یک ID نود مخصوص که امکان ارتباط نزدیک‌ترین نودها را با هم فراهم می‌کند، اطلاعات فایل را حفظ کرده و به اشتراک بگذارند.

مزایا و معایب هارمونی

مزایا

تیم حرفه‌ای

پروتکل هارمونی یکی از معدود بلاکچین‌هاییست که از هیچ پلتفرم متن‌باز دیگر کپی یا فورک نشده است. این پروتکل کار خود را از صفر آغاز کرد و با تبدیل شدن به اولین بلاکچین شارد شده در زمینه استیک گام بسیار مهمی برداشت.

ذخیره ارزش (Store of Value)

ارز دیجیتال هارمونی (ONE) آهسته، اما پیوسته، در حال جلب توجه بازار و بالا رفتن در رده‌بندی‌هاست. ارزش ارز دیجیتال هارمونی از زمان سقوط اخیر بازار تاکنون 20 برابر شده و اکنون در مسیر ورود به جمع 50 رمزارز بزرگ بازار از نظر ارزش بازار است، موضوعی که آن را برای سرمایه‌گذاران جذاب می‌کند.

تعامل‌پذیری

هارمونی در حال توسعه قابلیت‌های تعامل‌پذیری است تا این بلاکچین را با بلاکچین‌های بیشتری مانند بیت‌کوین، اتریوم، پولکادات و کاردانو سازگار سازد. این ویژگی پروتکل هارمونی را به یکی از مدعیان بزرگ در رقابت تعامل‌پذیری بدل می‌کند.

معایب

هدف نامعلوم

همه چیز درباره پروژه هارمونی به نظر جالب می‌آید، غیر از هدف! بنظر می‌آید این پروژه می‌خواهد بدون تمرکز روی هدف خاصی کارهای بسیاری در بازار انجام دهد. هیچ اطلاعات مشخصی درباره برنامه تیم و اهدافی که می‌خواهد بدان برسد وجود ندارد.

بازاریابی ضعیف

رویکرد بی‌حاشیه بودن و تمرکز روی کار، به هارمونی کمک کرده است تا بلاکچینی آینده‌دار بسازد. با این‌حال همین رویکرد سبب شده تا ارزش ارز دیجیتال هارمونی نتواند رشد کند. بازاریابی ضعیف تلاش تیم را توجیه نمی‌کند. این ضعف در گذشته سبب رکود در سطح قیمت شده است.

سرعت پایین در فراگیری

با آنکه پروتکل هارمونی از ساخت Dappهایی مانند دیفای، NFT و دیگر قراردادهای هوشمند پشتیبانی می‌کند، نتوانسته توسعه‌دهندگان را ترغیب کند بر بستر آن برنامه بسازند و اکوسیستم را گسترش دهند. وقتی بحث سرعت فراگیری در میان باشد، هارمونی از بلاکچین‌هایی مانند سولانا و آوالانچ بسیار عقب‌تر است.

افزایش رقابت

بازار کریپتو در آستانه ورود به مرحله تراکم است و برای هارمونی نسبتا سخت است که میان بلاکچین‌های بزرگ بماند. از زمان راه‌اندازی پروتکل هارمونی، پروژه‌های بسیاری از آن سبقت گرفته و در رقابت فراگیری بلاکچین‌ها آن را عقب رانده‌اند. این موضوع تهدیدی جدی برای نجات ارز دیجیتال هارمونی در درازمدت است.

آیا توکن ONE گزینه خوبی برای سرمایه‌گذاری است؟

ارز دیجیتال هارمونی از زمان عرضه اولیه خود مسیر زیادی را طی کرده است. این ارز با وجود تعداد افرادی که روی توسعه پروژه کار می‌کنند، از لحاظ مالی باثبات است. بلاکچین هارمونی از لحاظ فنی قویست و جای رشد بسیاری دارد. گرچه پایین‌ بودن میزان فراگیری، یکی از مهم‌ترین موضوعات نگران‌کننده است که تیم توسعه‌دهنده بایستی روی آن تمرکز کند. این هدف با بازاریابی و روابط عمومی بهتر قابل دستیابی‌ست.

هارمونی برای شکوفا شدن بایستی به همکاری‌های قوی با بازیگران بزرگ بازار روی آورد. اگر تیم پروتکل هارمونی بتواند با پروژه‌های مهم ارتباط بگیرد، هیچ چیز نمی‌تواند مانع ورود این پروژه به جمع 10 پروژه برتر کریپتو از نظر ارزش بازار شود. ارز دیجیتال هارمونی گزینه امنی برای سرمایه‌گذاریست اما انتظار نداشته باشید به سطح اتریوم برسد، زیرا نوسان آن نسبتا کم است. ارزش این ارز به تدریج بیشتر خواهد شد.

نتیجه‌گیری

پروتکل هارمونی قصد دارد مشکل مقیاس‌پذیری و تعامل‌‌پذیری را حل کند و در راستای همین هدف، فضایی بهینه با سرعت بسیار بالا به توسعه‌دهندگان Dappها ارائه می‌کند تا برنامه‌های دیفای و تراکنش‌ها را در آن به اجرا درآورند. هارمونی به دنبال آن است تا با تاخیر و کارمزد پایین به یکی از شبکه‌های بزرگ از نظر سرعت و کارکرد تبدیل شود.

هرچه از پروتکل هارمونی بیشتر برای توسعه Dappها و انجام سریع تراکنش‌ها استفاده شود، ارزش ارز دیجیتال آن نیز بیشتر خواهد شد. معامله‌گران می‌توانند برای کسب سود به خرید و فروش توکن ONE بپردازند و کاربران از آن برای بهره‌مندی از قابلیت‌های شبکه استفاده کنند.

منبع: kriptomat , coinspeaker , katochtubes