وجود Omicron و اقدامات بعدی فدرال رزرو می‌تواند تلاطم بیشتری را در بازارها به وجود آورد


انتظار می‌رود که سهام در هفته آینده بی‌ثبات باشند، زیرا بسیاری از سرمایه‌ گذاران روی تغییر و تحول مربوط به نوع omicron متمرکز شده‌اند و همچنین اقدامات بعدی فدرال رزرو برای لغو برنامه خرید اوراق قرضه را ارزیابی می‌کنند. هفته گذشته جروم پاول، رئیس فدرال رزرو، گفت که بانک مرکزی می‌تواند سرعت خرید اوراق قرضه را کاهش دهد. همچنین این حرکت می‌تواند جدول زمانی فدرال رزرو برای افزایش نرخ بهره را افزایش دهد.


پس از یک هفته نوسانات بسیار شدید که موجب سقوط شدید بسیاری از سهام شد، نوسانات ممکن است همچنان بازارهای مالی را آزار دهد و آنها را دستخوش تغییرات چشمگیری کند. در هفته‌ آینده، سرمایه گذاران انتظار اخبار بیشتر و جدیدی در مورد نوع omicron دارند و همچنین منتظر گزارش تورمی دیگری در جمعه هستند که پیش بینی می‌شود نشان دهد قیمت‌های مصرف کننده همچنان داغ ترین قیمت در سه دهه اخیر را دارند. شاخص قیمت مصرف کننده یک گزارش مهم و بزرگ اقتصادی در هفته پیش‌رو می‌باشد که می‌تواند همچنان باعث التهاب بازار شود.

در هفته گذشته بازار سهام با فشار فروش رو به رو شد که ناشی از گونه امیکرون و احتمال افزایش نرخ بهره زودتر از موعد مقرر بود. جک آبلین (Jack Ablin)، مدیر ارشد سرمایه گذاری در Cresset، معتقد است که این دسامبر تا حدودی آشفته خواهد بود و باید منتظر ماند تا فصل درآمد به حالت اولیه بازگردد.

همچنین او اعتقاد دارد که اظهارات پاول باعث نگرانی سرمایه گذاران شده است، زیرا می ترسند فدرال رزرو افزایش نرخ بهره را تسریع کند. پاول هفته گذشته در کنگره اعلام کرد که خیال تورم “گذرا” یا موقتی در ذهن سرمایه گذاران بسیار اشتباه است. این صحبت‌های پاول باعث ترس شدیدی در سرمایه گذاران و همچنین بازارهای مالی شد. آبلین بر این باور است که تفکر سرمایه‌گذاران در حال حاضر به این شکل است که فدرال رزرو افزایش نرخ بهره را انجام خواهد داد و به یک باره همه چیز تغییر می‌کند.

منبع: cnbc