هاوینگ بیت کوین چیست؟ | هر آنچه باید درباره‌ی نصف شدن پاداش بیت کوین بدانید

هاوینگ (halving) یا نصف شدن پاداش بیت کوین معمولا هر چهارسال یکبار اتفاق می‌افتد. نصف شدن پاداش به عنوان بزرگترین رویداد در ارزهای دیجیتال شناخته شده است و مانند بازی‌های جام جهانی هر چهار سال یکبار اتفاق می‌افتد. اما هاوینگ چیست و چه تاثیری بر عملکرد این ارز دارد؟

هاوینگ بیت کوین چیست؟

تعداد کل بیت کوین‌ها 21 میلیون می‌باشد که 87.5 درصد از آن استخراج شده است. هاوینگ به فرایند کاهش استخراج کوین‌های جدید گفته می‌شود. ماینرها در ازای تولید و ایجاد بلاک، پاداشی را که شامل پاداش بلاک به همراه کارمزد تراکنش‌ها است دریافت می‌کنند. پس به عبارتی پاداش ماینرها هم با هاوینگ کاهش می‌یابد. بلاک‌ها معمولا هر 10 دقیقه استخراج می‌شود. هر 210000 بلاکی که استخراج شود هاوینگ رخ می‌دهد و پاداش بلاک نصف می‌شود (تقریبا هر چهار سال یکبار).

دلایل اهمیت هاوینگ

از آنجایی که مقدار بیت کوین محدود است، اجرای هاوینگ بسیار مهم است. اگر بیت کوین بسیار سریع ماین شود و پروسه استخراج آن بسیار راحت و سریع انجام شود، بیت کوین های در گردش بسیار زیاد شده و در نتیجه از ارزش آن کاسته می شود.

نصف شدن پاداش بیت کوین باعث افزایش ارزش این رمزارز می‌شود. دقیقا بر خلاف ارزهای فیات که ارزش آن‌ها با تورم کاهش می‌یابد. کمبود بیت کوین یکی از دلایلی است که باعث محبوبیت این ارز می‌شود.

نحوه کار هاوینگ به چه صورت است؟

هاوینگ پس از ایجاد 210000 بلاک رخ می‌دهد. در سال‌های اولیه پاداش بلاک 50 بیت کوین بود که در سال 2012 کاهش یافت و به 25 بیت کوین رسید. هاوینگ بعدی در سال 2016 اتفاق افتاد و پاداش بلاک به 12.5 بیت کوین رسید. آخرین هاوینگ هم در سال 2020 اتفاق افتاد و در حال حاضر پاداش بلاک 6.25 بیت کوین است.

تاثیر هاوینگ بیت کوین بر قیمت آن

سابقه نشان داده است با رخ دادن هاوینگ قیمت این ارز افزایش می‌یابد. البته تنها دلیل افزایش قیمت این ارز هاوینگ نیست بلکه عوامل بسیاری بر قیمت این ارز تاثیر می‌گذارند.

اولین هاوینگ

اولین هاوینگ در سال 2012 رخ داد و قیمت بیت کوین از 11 دلار به 12 دلار رسید. همچنین در مدت یکسال به 1100 دلار افزایش پیدا کرد.

دومین هاوینگ

دومین هاوینگ در سال 2016 رخ داد که قیمت این ارز به مدت چند ماه بین 500 تا 1000 دلار متغیر بود. در نهایت در دسامبر سال 2017 به 20000 دلار رسید.

سومین هاوینگ

سومین هاوینگ در ماه مه سال 2020 رخ داد که در آن زمان هر بیت کوین تقریبا معادل 9000 دلار ترید می‌شد اما در دسامبر سال 2020 قیمت آن تا 20 هزار دلار هم رسید.

اثرات هاوینگ بیت کوین چیست؟

هاوینگ تاثیرات بسیار زیادی بر قیمت این ارز و پاداش ماینرها و همچنین تریدرها دارد. در ادامه به بررسی برخی از تاثیرات هاوینگ بر ماینرها و تریدرها می‌پردازیم.

تاثیر هاوینگ بر ماینرها

با وجود اینکه ماینرها یا استخراج کنندگان قسمت مهم و در عین حال بزرگی از جامعه بیت کوین را شکل می دهند، برخورد و مواجهه آنها با عمل هاوینگ بسیار حائز اهمیت است. برای استخراج بیت کوین نیاز به تجهیزات پرقدرت و نرم افزارهای تخصصی است که بسیار پر هزینه می‌باشند. به همین دلیل کاهش پاداش می‌تواند به ضرر ماینرها باشد زیرا آن‌ها نمی‌توانند هزینه‌هایی که برای ماشین‌های استخراج کرده‌اند را تامین کنند.

با رخ دادن هاوینگ و در ادامه آن نصف شدن پاداش، سود ماینرها به میزان قابل توجهی کم می شود. این امر باعث می شود که دستگاه های استخراج قدیمی‌تر از دور خارج شوند، زیرا دیگر سود خوبی برای ماینرها ندارند. 

تاثیر هاوینگ بر تریدرها

بر خلاف ماینرها، تریدرها علاقه زیادی به هاوینگ بیت کوین دارند زیرا کاهش تعداد کوین‌های استخراج شده باعث افزایش تقاضا و در نهایت افزایش قیمت بیت کوین می‌شود. تقاضای زیاد و عرضه محدود باعث می‌شود که تریدرها کوین‌های خود را با قیمت بیشتری بفروشند و در بازار کریپتو سود بیشتری به دست آورند.

هاوینگ بعدی چه زمانی رخ می‌دهد؟

از 21 میلیون واحد بیت کوینی که باید استخراج شود تقریبا 18.5 واحد استخراج شده و در گردش می‌باشد. به طور روزانه تقریبا 900 بیت کوین استخراج می‌شود. همچنین پیشرفت قدرت محاسباتی باعث افزایش سرعت استخراج نیز می‌شود. 

پیش بینی شده است که تا سال 2140 تمام بیت کوین‌ها استخراج می‌شود. با توجه به اینکه هاوینگ بیت کوین، پس از ایجاد 210000 بلاک اتفاق می‌افتد و برای استخراج هر بلاک تقریبا 10 دقیقه زمان لازم است، پیش بینی می‎شود که هاوینگ بعدی در سال 2024 رخ می‎دهد. در آن زمان پاداش بلاک به 3.125 بیت کوین می‌رسد.

منبع: academy.binance , paxful , corporatefinanceinstitute