هر آنچه باید در مورد هارد فورک لندن اتریوم و چالش‌های آن بدانیم

هارد فورک لندن اتریوم، به روزرسانی بلاک چین اتریوم است که بعد از هاردفورک آوریل 2021 برلین اجرا شده است. به روزرسانی لندن تغییرات چشمگیری را در سیستم کارمزد تراکنش‌های اتریوم ایجاد کرده است که مدت‌ها موضوع بحث‌برانگیزی در بین جامعه اتریوم محسوب می‌شده. همچنین، این به روزرسانی برای انتشار برنامه‌ریزی شده اتریوم 2.0 با ایجاد اصلاحاتی در مدل اجماع آن آماده شده است.

با وجود این، به زعم برخی افراد، هارد فورک لندن اتریوم به واسطه برخی تغییرات چشمگیر در استخراج و کارمزد تراکنش‌های ارز دیجیتال بحث برانگیز تلقی شده است. اگرچه، تاثیرات دقیق آن برای کاربران و ماینرها به طور کامل مشخص نیست، اما به دلیل اینکه اتریوم 2.0 در راه است، این تأثیر موقتی خواهد بود.

هارد فورک لندن

هاردفورک لندن اتریوم شامل پنج پیشنهاد برای بهبود اتریوم است که به اختصار ای آی پی‌ (EIP) گفته می‌شود. در واقع دلایلی وجود دارد که باعث نارضایتی بخش کوچکی از جامعه شده است.

بیت کوین، از حداکثر عرضه ثابت برخوردار است، بدین معنا که صرفاً 21 میلیون بیت کوین(BTC) وجود دارد. برعکس، اتر یک ارز دیجیتال تورمی محسوب می‌شود و مفهوم آن این است که هیچ محدودیتی برای تعداد اتریوم‌ وجود ندارد. با هر بار اعتبارسنجی بلاک‌ها توسط ماینرها، آنها کوین‌هایی با برند جدید پاداش می‌گیرند که تقریباً هر 15 ثانیه یک بار روی می‌دهد. همچنین آنها با کارمزدهای تراکنش که از سوی کاربران پرداخت می‌شود، تأمین می‌شوند.

EIP-1559، که شامل هارد فورک لندن اتریوم است بر آن است که این رویه را تغییر دهد. ماینرها پس از تصویب، دیگر درآمدی از کارمزدهای تراکنش دریافت نمی‌کنند و در عوض مستقیماً به شبکه می‌روند تا سوزانده شوند. این روند می‌تواند به کاهش حجم گردش اتر در طول زمان منتج شود که به لحاظ بالقوه موجب افزایش ارزش ETH خواهد شد.

البته مزایایی هم وجود دارد. یکی از آنها این است که کمک می‌کند تا کارمزدهای تراکنش‌ها برای کسانی که از بلاک چین اتریوم استفاده می‌کنند، کمی قابل پیش‌بینی‌تر شود. به دلیل وجود ازدحام گسترده در این شبکه، به واسطه سه گانه بازار صعودی، انفجار توکن‌های غیرقابل معاوضه (NFT) و رونق یافتن بخش سیستم مالی غیرمتمرکز (دیفای) تشدید شده است.

اما قابل درک است که برخی ماینرها به دلیل از دست رفتن منبع مهمی از سرمایه خود به ویژه با در نظر گرفتن اینکه 2 اتریومی که به عنوان پاداش بلاک این روزها دریافت می‌کنند، بسیار کمتر از 5 اتریومی که پنج سال پیش دریافت می‌کردند، ناراضی باشند. در مقابل ماینرهایی هستند که تلاش می‌کنند در مورد اعمال تغییرات به نیمه پر لیوان توجه کنند. علاوه بر این، تلاش برای کاهش نرخ تورم باید در نهایت به معنای این باشد که بقیه اتریوم‌هایی که ماینرها به عنوان پاداش دریافت می‌کنند، به ارزش بالاتری منتهی شود.

ماینرها بخش مهمی از اکوسیستم اتریوم محسوب می‌شوند. آنها مسئولیت اجرای صحیح بلاک چین و تأیید تراکنش‌ها را به عهده دارند. اگرچه، حرکت به سوی اثبات سهام مسئولیت آنها را کاملاً منسوخ می‌کند، زیرا مسئولیت‌های آنها به تایید‌کنندگان که در واقع منافع مالی در امنیت شبکه دارند، تغییر خواهد کرد. اگرچه مانعی بر سر تبدیل شدن ماینرها به اعتبارسنجی وجود ندارد، اما مسئله این است که بسیاری از آنها تجهیزات گران‌قیمتی خواهند داشت که در حال حاضر هیچ هدفی ندارد.

وقتی در مورد EIP-1559 صحبت می‌کنیم، سؤال اصلی این است که ماینرها در مورد هارد فورک لندن اتریوم چه واکنشی نشان می‌دهند، آیا تسلیم این امر می‌شوند یا شاهد خروج دسته جمعی آنها می‌شویم؟ بعید به نظر می‌رسد که یک خروج جمعی وجود داشته باشد که موجب به خطر افتادن امنیت شبکه شود. با وجود این، تعداد قابل توجهی از خروج‌ها می‌تواند به معنای این باشد که اتریوم برای کسانی که آنلاین می‌مانند سودآورتر خواهد بود. (این سناریویی است که به تازگی در بلاک چین بیت کوین مشاهده شد. بعد از اینکه تعداد زیادی از ماینرها مجبور به تعطیلی عملیات استخراج بیت کوین به دلیل قوانین حکومت چین شدند، نرخ سختی در شبکه بیت کوین کاهش یافت، بدین معنا که کار را برای تأیید اعتبار بلاک‌های دیگر آسان کرد.)

توجه به تحلیل درآمدهایی که ماینرهای اتریوم طی چند ماه گذشته داشته‌اند نیز خالی از لطف نیست. درآمدها در ماه می به بالاترین حد خود یعنی 2.3 میلیارد دلار رسید که همزمان با افزایش شگفت‌آور اتریوم به 4.362.35 دلار بود. با وجود این، داده‌های منتشر شده حاکی از آن است که درآمدها در ماه ژوئن تا 53 درصد کاهش یافته و به1.1 میلیارد دلار رسید. کاهش هزینه‌های تراکنش‌ها به معنای آن است که هزینه‌های گس فقط 166 میلیون دلار خواهد بود. در نتیجه، در دنیای EIP-1159 کماکان 940 میلیون دلار کسب خواهد شد.

EIP چیست؟

پیشنهادات بهبود اتریوم (EIP)، مشخصه‌های فنی هستند که ویژگی‌های جدیدی را برای بلاک چین اتریوم رقم می‌زنند. توسعه‌دهندگان طرح‌های خود را همراه با پیشنهادات مربوط به جامعه اتریوم طرح می‌کنند. هرکسی می‌تواند یک EIP ایجاد کند و قبل از پذیرش از سوی جامعه برای بحث و تبادل نظر به اشتراک بگذارد.

هر EIP دستورالعمل‌های مربوط به EIP1 را دنبال می‌کند:

  • هر EIP باید مشخصه‌های فنی مختصری از ویژگی و منطق آینده را ارائه کند.
  • مؤلف EIP مسئول اجماع در جامعه و ثبت نظرات مخالف است.
  • مؤلف EIP پیش از تأیید EIP، ملزم به پیروی از مجموعه فرآیندهایی مشتمل بر بررسی پیش‌نویس‌ها خواهد بود. هنگامی که جامعه از پیشنهاد استقبال کند، می‌تواند آن را به نسخه‌ها بیفزاید.

EIP-1559 چیست؟

EIP-1559 تغییر شیوه پرداخت هزینه‌های گس کاربران در شبکه اتریوم است. این EIP از سوی بنیانگذار اتریوم، ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin) و تیم توسعه دهندگان این شبکه ایجاد شده است.

در طول زمان، میانگین هزینه‌های پرداخت شده از سوی کاربران اتریوم برای تراکنش‌های کوچک بسیار پرهزینه بود. برای نمونه، اگر هزینه شبکه حدود 20 دلار باشد، ارسال اتریوم یا ارزهای دیجیتال دیگر، به ارزش 20 دلار به صرفه نیست. این هزینه‌های بالا جذابیت شبکه را به ویژه برای تازه‌کارها کاهش می‌دهد‌.

EIP-1559، ساز و کار قیمت‌گذاری جدید برای تراکنش‌ها است که کارمزد مبنا را برای هر بلاک ایجاد می‌کند. بلاک چین کارمزد‌ها را می‌سوزاند و عرضه کل اتریوم را کاهش می‌دهد. این روند موجب ایجاد فشار تورمی بر ارز دیجیتال خواهد شد. کارمزد پایه به ازای هر بلاک وابسته به تقاضای شبکه تغییر می‌کند. چنانچه بیش از 50 درصد بلاک با تراکنش‌ها پر شود، کارمزد مبنا افزایش می‌یابد و بالعکس. این ساز و کار بر آن است تا سطح نیمه متعادلی را برای اکثریت بلاک‌ها حفظ کند.

همچنین می‌توانیم این نکته را هم به عنوان مشوقی برای ماینرها برای گذر از صف تراکنش‌ها بیان کرد. اگرچه، اتریوم در تلاش است تا بلاک‌ها را حدود 50 درصد حفظ کند. با وجود فضای زیاد موجود در هر بلاک، این نکته احتمالا، تنها راهکاری است که می‌توان برای قرار گرفتن در جلوی صف نیاز داشت.

EIP-3238 چیست؟

درون اتریوم یک بمب ساعتی پیچیده وجود دارد که استخراج اتریوم را به طور فزاینده‌ای دشوارتر می‌کند. هنگامی که به این بمب ساعتی نفس‌گیر می‌رسیم، زمان لازم برای استخراج بلاک جدید بسیار طولانی خواهد شد و سودآوری آن برای ماینر بسیار کم می‌شود و تراکنش‌ها نیز تا حد زیادی کند می‌شوند. توسعه دهندگان می‌خواهند اطمینان حاصل کنند که ماینرها هیچ انتخاب دیگری ندارند مگر اینکه استخراج اتریوم نسخه 1.0 را متوقف کرده و به سمت انتشار اتریوم 2.0 بروند.

با وجود این، بلاک چین خیلی زود به این نقطه می‌رسد. برای اطمینان از اینکه شبکه موجب تشویق اعتبارسنج‌ها به سمت مدل اجماع گواهی سهام اتریوم 2.0 در زمان مناسب می‌نماید، EIP-3238 این بمب ساعتی را به تاخیر می‌اندازد. بدون این روند، فرصت اینکه ماینرها استفاده از اتریوم 1.0 را ادامه دهند وجود دارد، مانند شکافی که میان اتریوم و اتریوم کلاسیک مشاهده می‌شود.

نظر جامعه اتریوم در مورد هارد فورک لندن اتریوم

در به روز رسانی هارد فورک لندن اتریوم، آمیزه‌ای از احساسات مختلف حاکم است که عمدتا متوجه کارمزد تراکنش‌ها است. اگرچه ماینرها آماده پایان دادن به گواهی اثبات کار با اتریوم 2.0 هستند، هارد فورک لندن اتریوم تا حد زیادی هزینه‌های دریافتی ماینرها را تغییر می‌دهد. این کاهش ممکن است به لحاظ بالقوه به کاهش در سود ماینرها منتج شود. نگرانی دیگر آن است که استخراج اتریوم می‌تواند متمرکزتر شود. برخی اعتقاد دارند که صرفاٌ ماینرهای بزرگ با هزینه‌های انرژی کم قادر به سودمندی از این عملیات خواهند بود.

اگرچه نمی‌توان به صورت قطعی بیان کرد، اما ساز و کارهای تورمی می‌تواند موجب افزایش قیمت اتریوم شود. چنین انتظاری می‌تواند با به روزرسانی مربوط باشد که اتریوم شروع به سوزاندن کارمزد پایه برای تمام تراکنش‌های بلاک چین می‌کند.

مفهوم هارد فورک لندن اتریوم برای کاربران

مشابه بیت کوین، ساز و کار قدیمی شبیه به یک مزایده به کار گرفته می‌شود. هرچه هزینه‌های تراکنش (یا هزینه‌های گس) بیشتر باشد، احتمال اینکه تراکنش شما سریع‌تر انتخاب شود و از سوی ماینرها تایید شود بیشتر است. با هارد فورک لندن اتریوم، دیگر نیازی به انتخاب قیمت گس که هنگام تراکنش‌های اتریوم پرداخت می‌کنید، نخواهد بود.

درعوض، صرفاً کارمزد پایه به همراه امکانی برای اطلاع محرمانه به ماینر وجود دارد. با این وجود، کارمزد پایه می‌تواند بین هنگامی که معامله‌ای را می‌پذیرید و هنگامی که آن را به بلاک اضافه می‌کنید، متفاوت باشد. برای اجتناب از این امر، می‌توانید حداکثر کارمزد را به عنوان حداکثر پرداختی که مایل هستید بپردازید. 

تاثیر هارد فورک لندن اتریوم بر دارندگان اتر

تیم بیکو (Beiko) توسعه دهنده اتریوم تاکید کرده است که مالکان اتر که از صرافی‌های ارز دیجیتال، کیف‌ پول‌های تحت وب، تلفن همراه یا سخت افزار استفاده می‌کنند تحت تاثیر هارد فورک لندن اتریوم قرار نخواهند گرفت و نیازی به انجام هیچ کاری ندارند. به هر روی، کسانی که نودهای خود را اجرا می‌کنند باید آخرین نسخه کلاینت اتریوم را دانلود کنند.

وی همچنین، واقعیت جالبی را در مورد نام گذاری هارد فورک‌ها براساس شهرها عنوان کرد: آنها از مکان‌هایی الهام گرفته شده است که کنفرانس‌هایی برای توسعه دهندگان برگزار شده است.

خلاصه اینکه، هارد فورک لندن اتریوم شروع به ایجاد تغییرات شگرف در عملکرد ماینرهایی که در بلاک چین اتریوم فعالیت دارند، نموده است و به زودی عملیات استخراج آنها از میان برداشته می‌شود.

سخن پایانی

هارد فورک لندن اتریوم یکی از به روزرسانی‌های قابل توجه است که در رابطه با چگونگی تعامل کاربران با اتریوم مشاهده می‌کنیم. بسیاری از به روزرسانی‌های قبلی، موجب تغییر بسیاری از سیستم‌ها شده‌اند که به طور معمول هنگام استفاده از اتریوم نمی‌بینیم. در حال حاضر، اگرچه احتمال کاهش در قیمت تراکنش‌ها و زمان آن بسیار بیشتر است اما کماکان تضمینی برای آن وجود ندارد. با وجود این، انتقال به اثبات سهام اتریوم 2.0، برای سال 2022 برنامه‌ریزی شده است و اجرای هاردفورک لندن اتریوم کماکان موقتی و محدود است.

منبع: coinmarketcapacademy.binance