نقدینگی چیست؟

نقدینگی یا لیکوئیدیتی یکی از عوامل تعیین‌ کننده در اداره اقتصاد، بازار سرمایه یا شرکت شماست و معیاری است که نشان می‌دهد چقدر می‌توانید یک دارایی را به پول نقد یا دارایی دیگر تبدیل کنید. ممکن است کمیاب‌ترین و با ارزش‌ترین کتاب قدیمی را همراه خود داشته باشید، اما اگر در جزیره‌ای دور افتاده تنها باشید، پیدا کردن خریدار برای آن دشوار خواهد بود. اگر بخواهیم توضیح بسیار خلاصه و ساده در رابطه با سؤال “نقدینگی چیست” مطرح کنیم؛ باید عنوان کنیم که در واقع همان دارایی‌های نقدی شما محسوب می‌شوند.

از سوی دیگر، اگر می‌خواهید 100 دلار بیت‌کوین را در جفت ارز BTC/USDT در یک صرافی بخرید، می‌توانید این کار را تقریباً سریع و بدون تأثیر بر قیمت انجام دهید. به همین دلیل است که نقدینگی در مورد دارایی‌های مالی مهم است.

مقدمه

بهترین روش برای سنجش سلامت بازار چیست؟ می‌توانید به حجم معاملات، نوسانات یا سایر شاخص‌های فنی نگاه کنید. با این حال، یک عامل بسیار مهم وجود دارد که آن نقدینگی است. اگر بازار نقد شوندگی خوبی نداشته باشد، انجام معاملات بدون تأثیر قابل توجهی بر قیمت می‌تواند بسیار دشوار باشد. بیایید به این بپردازیم که این مفهوم چیست و چرا مهم است.

نقدینگی چیست؟

معیاری است برای سهولت تبدیل یک دارایی به دارایی دیگر بدون تأثیر بر قیمت آن. به زبان ساده، نقدینگی توصیف می‌کند که یک دارایی چقدر سریع و آسان می‌تواند خرید یا فروخته شود.

از این نظر، نقدشوندگی خوب به این معناست که یک دارایی را می‌توان به سرعت و به راحتی خرید یا فروخت بدون اینکه تأثیر زیادی بر قیمت آن داشته باشد. برعکس، لیکوئیدیتی بد یا کم به این معنی است که یک دارایی را نمی‌توان به سرعت خرید یا فروخت یا اگر بتوان آن را خرید و فروش کرد، معامله تاثیر بسزایی در قیمت آن داشته باشد.

وجه نقد (یا معادل‌های نقدی) را می‌توان نقد ترین دارایی در نظر گرفت زیرا به راحتی می‌توان آن را به دارایی‌های دیگر تبدیل کرد. یک دارایی مشابه در دنیای ارزهای دیجیتال استیبل کوین‌ها هستند.

در حالی که استیبل کوین‌ها و ارزهای دیجیتال هنوز بخشی از استانداردهای پرداخت‌های روزمره نیستند، تا زمانی که به طور گسترده مورد پذیرش قرار گیرند، زمان می‌برد. در هر صورت، بیشتر حجم بازار ارزهای دیجیتال در حال حاضر در استیبل‌کوین‌ها انجام می‌شود که باعث می‌شود آنها نقدینگی بالایی داشته باشند.

از سوی دیگر، املاک و مستغلات، خودروهای عجیب و غریب یا اقلام کمیاب ممکن است نسبتاً غیر نقد باشند، زیرا خرید یا فروش آنها اصلا ساده نیست. فرض کنید یک چیز کمیاب در اختیار داشته باشید، پیدا کردن یک خریدار با قیمتی که در نظر دارید، امکان دارد دشوار باشد.

همچنین، فرض کنید می‌خواهید یک ماشین با مصنوعات و وسایل خود بخرید. تقریباً غیرممکن است که کسی را پیدا کنید که دقیقاً ماشین مورد نظر شما را بفروشد و بخواهد آن را با مصنوعات شما عوض کند. اینجاست که پول نقد مفید است.

به‌طورکلی دارایی‌های فیزیکی به دلیل ملموس بودن، نسبت به دارایی‌های دیجیتال از قدرت نقدشوندگی کمتری برخوردارند. همچنین دارایی‌های فیزیکی مشمول هزینه‌های اضافی (مانند مالیات، تعمیر و نگهداری) نیز بوده و حتی ممکن است خریدوفروش آن‌ها طی پروسه طولانی‌تری انجام بگیرد.

این در حالی است که در مورد مبادلات دیجیتال و رمزارزها، خرید یا فروش دارایی‌ها تنها یک بازی انتقال بیت (bits) میان رایانه‌ها است. این موضوع به سود نقدینگی است، زیرا مراحل لازم برای انجام یک معامله و تراکنش را به مراتب ساده‌تر می‌کند. 

البته بهتر است نقدینگی را به عنوان یک طیف در نظر بگیریم و به هر دارایی بخشی خاص از آن را اختصاص بدهیم. در یک سو، پول نقد و استیبل کوین است و در سوی دیگر، دارایی‌های سخت نقد شونده و راکد مانند کالاهای نادر وجود دارند. به‌طورکلی بهتر است انواع دارایی‌ها را در بخشی از طیف نقدینگی بگنجانیم.

انواع نقدینگی چیست؟

نقدینگی حساب‌های مالی

 نقدینگی حساب‌های مالی یا حسابداری اصطلاحی است که بیشتر در زمینه مشاغل و ترازنامه آنها استفاده می‌شود که به معنای توان پرداخت بدهی‌های یک شرکت با محاسبه دارایی و گردش مالی آن شرکت است. نقدینگی دارایی بالای یک شرکت سلامت تراز مالی آن را تضمین می‌کند.

نقدینگی بازار

 نقد ینگی بازار میزانی است که یک بازار اجازه می‌دهد تا دارایی‌ها با قیمت‌های منصفانه خرید و فروش شوند. اینها قیمت‌هایی هستند که نزدیک ترین قیمت به ارزش ذاتی دارایی‌ها هستند. در این مورد، ارزش ذاتی به این معنی است که کمترین قیمتی که فروشنده مایل به فروش در (خواستن) است، نزدیک به بالاترین قیمتی است که یک خریدار مایل به خرید در آن (پیشنهاد) است. به تفاوت بین این دو مقدار، اسپرد یا شکاف پیشنهاد و تقاضا می‌گویند.

اسپرد یا شکاف پیشنهاد و درخواست چیست؟

اسپرد پیشنهاد و تقاضا تفاوت بین کمترین قیمت و بالاترین پیشنهاد است. همانطور که تصور میک‌نید، اسپرد قیمت پیشنهادی پایین برای بازارهای نقدی مطلوب است. به این معنی که بازار نقدینگی خوبی دارد زیرا ناهماهنگی‌های قیمتی به طور مداوم توسط معامله گران و تریدرها به تعادل باز می‌گردد. در مقابل، اسپرد پیشنهاد-فروش بزرگ معمولاً به این معنی است که بازار نقدینگی ندارد و بین جایی که خریداران می‌خواهند خرید کنند و فروشندگان می‌خواهند بفروشند، تفاوت زیادی وجود دارد.

اسپرد پیشنهاد و تقاضا می‌تواند برای تریدرها به اصطلاح آربیتراژ نیز مفید باشد. هدف آنها این است که از تفاوت‌های کوچک در قیمت پیشنهادی بارها و بارها استفاده کنند. در حالی که تریدرهای آربیتراژ سود می‌برند، فعالیت آنها نیز به نفع بازار است. چطور؟ از آنجایی که آنها اسپرد پیشنهاد و تقاضا را کاهش می‌دهند، سایر تریدرها نیز اجرای معاملات بهتری خواهند داشت.

تریدرهای آربیتراژ همچنین اطمینان حاصل می‌کنند که تفاوت قیمت زیادی بین جفت‌های بازار مشابه در صرافی‌های مختلف وجود ندارد. آیا تا به حال متوجه شده اید که چگونه قیمت بیت کوین در بزرگترین و نقدترین صرافی ها تقریباً یکسان است؟ این تا حد زیادی به لطف تریدرهای آربیتراژ است که تفاوت‌های کوچکی بین قیمت‌ها در صرافی‌های مختلف پیدا می‌کنند و از آنها سود می‌برند.

چرا نقدینگی مهم است؟

با وجود اینکه رمز ارزها دارایی دیجیتالی هستند، اغلب انتظار می‌رود که نقدشوندگی بالایی داشته باشند، اما در واقعیت چنین نیست. برخی رمزارزها به خاطر حجم معاملات بیشتر و بازدهی بالاتر بازار، از سایر رمزارزها قابلیت نقدشوندگی بهتری دارند.

برخی از بازارها تنها چند هزار دلار حجم معاملات در روز خواهند داشت، در حالی که برخی دیگر میلیاردها دلار خواهند داشت. لیکوئیدیتی مشکلی برای ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین یا اتریوم نیست، اما بسیاری از کوین‌های دیگر با کمبود قابل توجه نقد‌شوندگی در بازارهای خود مواجه هستند. نقدینگی به ویژه در مورد خریدوفروش آلت کوین‌ها بسیار مهم است چراکه خریدن یک رمزارز با نقد ینگی کم و راکد به این معنی است که فروش آن سادگی یک رمزارز با نقدینگی بالا نیست و ممکن است برای معامله‌گر مشکلاتی به وجود آورد. برای همین به‌طورکلی پیشنهاد می‌شود که رمزارزهایی را خریدوفروش کنید که از نقد ‌ینگی بالایی برخوردارند.

در یک سفارش سریع در بازاری با نقدشوندگی پایین، شما با افت قیمت روبرو خواهید شد. افت در اینجا به این معنی است که معامله با قیمتی کاملاً متفاوت از آنچه در نظر داشتید، صورت می‌گیرد. این معمولاً به این خاطر اتفاق می‌افتد که در دفتر سفارش‌ها، سفارش کافی و نزدیک به قیمت مورد نظر شما وجود ندارد. شما می‌توانید با سفارش محدود، از این موضوع اجتناب کنید، اما در این صورت ممکن است سفارش شما برای مدت‌ها در لیست سفارش‌ها باقی بماند.

نقدینگی نیز می‌تواند تحت شرایط مختلف بازار به شدت تغییر کند. یک بحران مالی می‌تواند تأثیر قابل توجهی بر میزان نقدشوندگی داشته باشد زیرا بازیگران بازار برای پوشش تعهدات مالی یا بدهی‌های کوتاه مدت خود به سمت خروج از بازار می‌روند.

کلام آخر

نقدینگی یک عامل مهم در بررسی بازارهای مالی است. به طور کلی، تجارت در بازارهایی که قابلیت نقدشوندگی بالایی دارند، مطلوب است، زیرا می‌توانید با سهولت نسبی وارد موقعیت‌ها و خروجی‌ها شوید.

منبع: academy.binance