راهنمای جامع دیسنترالند (Decentraland) و ارز دیجیتال مانا (MANA)

متاورس اخیرا به یکی از موضوعات داغ دنیای تکنولوژی بدل شده است. شرکت فیسبوک در 29 اکتبر 2021 به طور رسمی نام خود را به متا (Meta) تغییر داد که نشان از تمرکز آن بر حوزه متاورس دارد. به همین دلیل، بسیاری از پروژه‌های متاورس، شاهد رشد چشمگیری بوده‌اند. در این مطلب به معرفی دیسنترالند (Decentraland) و ارز دیجیتال مانا (MANA) پرداخته و هر آنچه نیاز است درباره این پروژه بدانید را شرح خواهیم داد.

برای آشنایی با سایر پروژه‌های متاورس، پیشنهاد می‌کنیم این مطلب را مطالعه کنید.

دیسنترالند چیست؟

دیسنترالند بستری برای پشتیبانی از یک جهان مجازی مشترک که تحت عنوان متاورس نیز شناخته می‌شود، ارائه می‌دهد. این پلتفرم شامل یک دفتر توزیع غیرمتمرکز برای مالکیت زمین‌، یک پروتکل برای شرح محتوای هر قطعه زمین و شبکه‌ای همتا به همتا (P2P) برای تعاملات کاربری می‌باشد.

کاربران می‌توانند در جهان مجازی آن به خرید و فروش املاک و مستغلات و در عین حال تعامل و بازی بپردازند. این پلتفرم برای بکارگیری برنامه‌های تعاملی، پرداخت‌های داخلی و تعاملات دوجانبه میان کاربران توسعه یافته است. دیسنترالند اولین پلتفرم مجازی در نوع خود است که در آن کاربران کنترل کامل اکوسیستم را در دست دارند.

معماری پروژه

پروتکل دیسنترالند سه لایه دارد:

  • لایه اجماع (Consensus layer): این لایه از طریق یک قرارداد هوشمند اتریوم، مالکیت و محتوای زمین‌‌های تحت مالکیت بازی را پیگیری می‌کند. برای مثال اگر یک بازیکن کاراکتر ساخته و زمین‌های زیادی در دیسنترالند خریداری کند، این لایه اجماع سابقه بلاکچینی عملیات مربوطه را ایجاد می‌کند.
  • لایه محتوای زمین (Land content layer): هدف این لایه ذخیره اطلاعاتی‌ست که برای پردازش محتوا در جهان مجازی از آن‌ها استفاده خواهد شد. فرض بر این است که هر کاربر در متعلقات خود، مقدار کمی داده برای پردازش دارد که سیستم را تا حد ممکن کارامد نگه می‌دارد.
  • لایه زمان‌ واقعی (Real-time layer): این لایه برای تعامل کاربران با یکدیگر ارتباطات همتا به همتا فراهم می‌کند.

توکن‌های دیسنترالند

دیسنترالند از دو ارز دیجیتال لند (LAND) و مانا (MANA) استفاده می‌کند که به کاربران اجازه می‌دهد با پلتفرم در تعامل باشند.

LAND

در دیسنترالند به فضاهایی که با آن‌ها در تعامل هستید، LAND گفته می‌شود. لند، یک توکن غیرمثلی ا‌ست که داخل بازی آن را خریداری می‌کنید. به محض آنکه قطعه‌ای لند داشته باشید، می‌توانید کارهای مختلفی از جمله ساخت بازی، اپلیکیشن و صحنه‌های سه‌بعدی با آن انجام دهید. همچنین می‌توانید خدمات مبتنی بر LAND مانند آموزش، توسعه حرفه‌ای، توریسم و … نیز ایجاد کنید، گرچه این مورد از اهداف اصلی آن نیست.

تعداد لندها محدود بوده و هر قطعه لند 33*33  فوت مربع است اما برای ارتفاع آن محدودیتی وجود ندارد. دیسنترالند اخیرا LAND Estates را ایجاد کرده است؛ قابلیتی که به شما اجازه می‌دهد با ارتباط با قطعات مجاور خود، لندتان را راحت‌تر مدیریت کنید. گروه‌های مشابه در لند، منطقه‎‌ها را تشکیل می‌دهند. مناطق اساسا جوامعی هستند که حول موضوعی مشترک در گردشند.

به عنوان مثال ممکن است منطقه‌ای با برنامه‌ها و خدمات رمزارزی مختص مشتاقان کریپتو باشد. شما می‌توانید از طریق برنامه رای‌دهی غیرمتمرکز Agora، درباره مشکلات منطقه رای دهید. میزان رای‌های شما رابطه مستقیم با تعداد زمین‌های شما دارد. دیسنترالند Agora را ایجاد کرده تا شما کنترل بیشتری بر اتفاقاتی که در محله‌تان می‌افتد داشته باشید و بازخورد خود را درباره پلتفرم در ابعاد بزرگ ارائه کنید.

MANA

مانا، ارز دیجیتال دیگر دیسنترالند است. این ارز یک توکن ERC-20 است که شما از آن برای خرید قطعات LAND و پرداخت هزینه خدمات و محصولات داخل این جهان مجازی استفاده می‌کنید. دیسنترالند، توکن مانایی که با آن زمین خریده‌اید را می‌سوزاند. در ابتدا هر قطعه لند به قیمت 1000 مانا به فروش می‌رسید، اما اکنون با وجود بازار واسطه، قیمت‌های لند متفاوت است.

در حال حاضر ارزان‌ترین قطعه لند 11,750 مانا قیمت دارد، درحالیکه مناطق محبوب‌تر قیمت‌های میلیونی‌ دارند. بالاترین قیمت فروش مربوط به ماه مارس سال 2018 است که 2,000,000 مانا یا 75,578 دلار بوده است. این مبلغ برای یک قطعه مجازی زمین، نسبتا کم بوده و برای فروشنده سود خوبی به همراه داشته است.

تاریخچه دیسنترالند

دیسنترالند توسط Esteban Ordano و Ariel Meilich ساخته شده و در سال 2017 به شکلی امروزی راه‌اندازی شد. طراحی آن بسیار شبیه به تحول انسانی در حوزه توسعه و پیشرفت اجتماعی‌ست؛ به همین دلیل نسخه اول آن، عصر حجر (Stone Age) نامگذاری شده بود. مرحله اول دیسنترالند در سال 2015 عرضه شد و شامل پیکسل‌هایی بود که در شبکه دوبعدی نامحدودی، مالکیت را در دنیای دیجیتال نشان می‌داد.

مرحله دوم اواخر سال 2016 توسعه داده شده بود و عصر برنز (Bronze Age) نام داشت. تیم توسعه در این مرحله، یک جهان سه‌بعدی با قطعاتی تقسیم‌شده از آن را اضافه کرده بود. این تیم برای توسعه فضای پرسرعتی که کاربران در آن می‌توانند به خلق برنامه و محتوای تعاملی پرداخته و با دیگر کاربران در ارتباط باشند، شبکه‌ای P2P ایجاد کرد و مرحله بعد را عصر آهن (Iron Age) نامید. مرحله آخر تحت پشتیبانی اتریوم قرار داشته و به عنوان یک سوپر کامپیوتر با پشتیبانی از متاورس عمل می‌کند که ما آن را با نام دیسنترالند می‌شناسیم.

نحوه کار دیسنترالند

جهانی تحت مالکیت کاربران

کاربران می‌توانند صحنه‌ها، تصاویر، چالش‌ها و دارایی‌هایی دیجیتال مانند املاک و مستغلات و لباس‌های آواتار ساخته و به مبادله آن‌ها بپردازند. این قابلیت مانند بسیاری از بازی‌های دیگر به کاربر امکان آن را می‌دهد تا در قالب یک شخصیت در بازی فعالیت کند. دیسنترالند در صدد آن است تا شبکه‌ای تاسیس کند که به تولیدکنندگان محتوایش اجازه می‌دهد، مالک و نگهدارنده ارزش کامل مشارکت خود باشند.

بازیکنان در کنار معامله اقلام و قطعات لند می‌توانند فضای شخصی خود را با بازی، فعالیت و آثار هنری پر کنند تا با دیگران تعامل داشته و همچنین با پوشیدنی‌های منحصربه‌فرد، آواتارشان را شخصی‌سازی کنند. همه این جمع‌کردنی‌های داخل بازی با استفاده از NFTهایی که در فروشگاه دیسنترالند خرید و فروش می‌شوند، ایجاد می‌شوند. همه می‌توانند این دارایی‌های دیجیتال را ایجاد کرده، بخرند یا بفروشند.

فعالیت‌های اقتصادی

کاربران دیسنترالند می‌توانند آثار هنری NFT را معامله کرده و یا بابت گالری یا کنسرت مجازی، هزینه ورودی دریافت کنند. همچنین می‌توانند با معامله زمین‌هایی که قیمتشان طی چندسال افزایش یافته نیز کسب درآمد کنند. ارزش‌گذاری LANDها دقیقا مانند دنیای واقعی بر اساس موقعیت انجام می‎شود؛ به عنوان مثال نزدیکی به جاده، فاصله از مرکز شهر، نزدیکی به محلات و… از پارامترهای تعیین کننده برای ارزش‌گذاری زمین می‌باشد.

از دیسنترالند می‌توان استفاده‌های مختلفی کرد، از جمله تبلیغات و طبقه‌بندی محتوا. گرچه برای ورود کاربران جدیدی که می‌خواهند با NFTها کارشان را شروع کنند، موانعی جدی وجود دارد. کارمزد گس اتریوم، برخی هزینه‌های سطحی را تقریبا دو برابر می‌کند. قیمت زمین، ده‌ها هزار دلار است و این موضوع سبب می‌شود برخی گیمرها نتوانند مالک آن‌‌ها باشند.

به عنوان مثال برندها می‌توانند برای تبلیغ محصولات، خدمات و رویدادهای خود از بیلبوردهایی که در کنار زمین‌های پرتردد قرار دارند استفاده کنند. برخی مناطق ممکن است نسخه مجازی جایگزین میدان تایمز شهر نیویورک باشند. بازاری‌ها برای تعامل با افراد، می‌توانند اقلام خود را آنجا قرار داده و تجارب مشترک ایجاد کنند.

امنیت شبکه دیسنترالند چطور تامین شده است؟

این پلتفرم از زبان برنامه‌نویسی TypeScript، برای ساخت یک دفتر کل به نام متاورس 2 استفاده می‌کند. این پروتکل در جایی که اکوسیستم VR برای پشتیبانی از اعضا ایجاد شده، امنیت سیستم را تامین می‌کند. امنیت مضاعف نیز از طریق پشتیبانی اتریوم تسهیل می‌شود.

امنیت مالکیت کاربران روی LANDها از طریق لایه اول سیستم تامین می‌شود؛ این سیستم خریدها و مالکیت قطعات را روی پلتفرم VR دیسنترالند، پیگیری و ثبت می‌کند. کاربران و اعضای جامعه سهامداران می‌توانند با آزمایش شبکه، خطاها و نقاط بحرانی آن را شناسایی کرده و در ازای دریافت پاداش، هرگونه اختلال مشکوک در عملکرد را به تیم گزارش دهند.

چه چیزی دیسنترالند را ارزشمند می‌کند؟

همانطور که قبلا هم گفته شد، دیسنترالند اولین سیستم واقعیت مجازی غیرمتمرکز است که امکان تعامل و ارتباط میان کاربران را فراهم کرده و امتیاز مالکیت زمین مجازی را به آن‌ها می‌دهد. ارزش ذاتی این پروژه در ظرفیت فنی و پتانسیل آن است. بی‌همتایی این پروژه، ارزش بیشتری به این پلتفرم و دو ارز دیجیتال آن یعنی لند و مانا می‌دهد.

همچنین تعداد کاربران و تقاضای کلی برای ارز دیجیتال مانا که برای خرید و فروش زمین استفاده می‌شود، به آن ارزش بخشیده و رشد جامعه سهامدارانش را به دنبال داشته است. قیمت ارز دیجیتال مانا در بازار به تقاضا و حداکثر عرضه آن -که ثابت و محدود است- بستگی دارد.

آینده دیسنترالند

این پلتفرم به سرعت به یک بازی جذاب تبدیل شده است و بسیاری پروژه‌ها از همین حالا در تلاشند تا موفقیت آن را تکرار کنند. ایده متاورس‌هایی که بر بستر بلاکچین بنا شده‌اند، تازه در حال جان گرفتن است. صرف‌نظر از این‌ها، غول‌های قدیمی مانند انجین (Enjin)، خالق ماین‌کرفت (Minecraft)، با همه توان خود برای آینده این صنعت خیز برداشته‌اند.

با توجه به مواردی که گفته شد، آینده دیسنترالند به عنوان یک بازی و ارز دیجیتال نویدبخش است. در واقع این پروژه، تجربه بازی و درامدهای حاصل از مشارکت را به طور قابل‌توجهی ارتقا بخشیده است. از سوی دیگر، سطح امنیت قراردادهای هوشمند آن‌ ما را مطمئن می‌کند که با پروژه فکرشده‌ای طرف هستیم.

در این میان به تماشای تحول متاورس‌های بلاکچینی نیز ادامه خواهیم داد. حتی اگر در آینده، بازی‌های AAA قابلیت‌های رمزارزی داشته باشند تعجب‌آور نیست، چراکه تمامی آنها یک هدف را دنبال می‌کنند؛ اینکه بازیکنان بتوانند در آن‌ها کسب درامد کرده و جمع‌کردنی‌هایشان (collectibles) را نگهداری، جابجا و معامله کنند. البته که این موضوع سبب می‌شود شرکت‌های بازی‌های ویدئویی، راه فعالانه‌تری برای کسب درامد در صنعتی تا این حد شگفت‌انگیز پیدا کنند.

نتیجه‌گیری

دیسنترالند یک پلتفرم واقعیت مجازی غیرمتمرکز است که بر بستر اتریوم بوده و به کاربران اجازه می‌دهد به خرید و حفظ مالکیت دارایی مجازی بپردازند. اکوسیستم آن می‌تواند به سرعت به یک متاورس چندمنظوره تبدیل شود، جایی که کسب‌ و کارها می‌توانند محتوای مجازی را تبلیغ کرده و از آن کسب درامد کنند. محبوبیت دیسنترالند همچنین وابسته به افزایش محبوبیت NFTهاست که می‌تواند افزایش قیمت ارز دیجیتال مانا را به دنبال داشته باشد.

منبع: kriptomat , coin98insights , academy.bit2me