هر آنچه باید در مورد نحوه استخراج ارز دیجیتال بدانید

استخراج ارز دیجیتال یا ماینینگ، فرآیندی است که در آن تراکنش‌های مختلف در شبکه ارز دیجیتال تأیید شده و به دفتر کل بلاک چین افزوده می‌شود. استخراج رمز ارز که به کریپتو ماینینگ، آلت‌کوین ماینینگ یا بیت‌کوین ماینینگ (که در این میان بیت کوین مشهورترین شکل ارز دیجیتال به شمار می‌آید) نیز شناخته می‌شود، در دهه گذشته هم به عنوان موضوعی مورد علاقه و هم به عنوان یک فعالیت و در قالب استفاده از ارز دیجیتال، مورد توجه زیادی قرار گرفته است.

فرآیند گام‌به‌گام استخراج ارز دیجیتال

در ادامه نگاهی دقیق به فرآیند استخراج رمز ارزها خواهیم داشت تا درک بهتری از عملکرد آن صورت گیرد.

1- نودها صحت تراکنش‌ها را تایید می‌کنند

تراکنش‌ها مبنایی هستند که بلاک چین ارز دیجیتال بر اساس آن ساخته می‌شود. بنابراین، برای فهم بهتر موضوع، به ذکر مثال‌های زیر می‌پردازیم:

فرض کنید شما ماینر ارز دیجیتال هستید و دوستتان میلاد از دوست دیگرتان بهزاد، برای خرید جدیدترین و بهترین کامپیوتر گیمینگ 5.000 دلار قرض می‌کند. این نوعی رایانه مدل‌بالا است که دارای جدیدترین تجهیزات برای گیمینگ می‌باشد. میلاد به‌منظور بازپرداخت پول برای دوستش مقداری واحد بیت کوین می‌فرستد. با این‌ وجود، برای تکمیل تراکنش، باید فرآیند تأیید (که در مورد آن صحبت خواهیم کرد) انجام شود.

2- تراکنش‌های جداگانه به فهرست سایر تراکنش‌ها برای ایجاد بلاک افزوده می‌شود

مرحله بعدی در فرآیند استخراج ارز دیجیتال، دسته‌بندی تمام تراکنش‌ها در قالب یک فهرست است که بعد بتوان بلاک‌های تأیید نشده و جدید داده‌ها را به آن افزود. در ادامه به نمونه‌ای از تراکنش سیستم گیمینگ یعنی همان بازپرداخت بیت کوین میلاد به بهزاد را در قالب تراکنش مدنظر قرار می‌دهیم.

با افزودن تراکنش آنها به بلاک چین (با طی مراحل تأیید)، از حمله «دو بار خرج کردن» هریک از رمز ارزها از طریق ثبت عمومی و دائمی پیشگیری می‌شود. این ثبت تغییرناپذیر است و به معنای آن است که هرگز نمی‌توان آن را دست‌کاری کرد یا تغییر داد.

3- هَش و انواع دیگر داده‌ها به بلاک‌های تأیید نشده افزوده می‌شود

هنگامی‌که تراکنش‌های کافی به بلاک اضافه شد، اطلاعات دیگری از جمله داده‌های هِدِر و هش‌ها از بلاک قبلی چین و هَش جدید برای بلاک جدید نیز افزوده می‌شود. در نتیجه، هِدِر اکثر بلاک‌های اخیر و نانس (nonce) برای تولید هَش جدید با یکدیگر ترکیب می‌شوند. این هَش به بلاک تأیید نشده افزوده می‌شود و درنتیجه باید از طریق نود ماینر تأیید شود.

در این مورد، باید بگوییم که به اندازه کافی برای حل این مسئله خوش‌شانس هستید. شما اعتباردهی تمام ماینرهای دیگر شبکه را ارسال می‌کنید تا اعلام کنید که این کار را انجام داده‌اید و آنها را وادار به تایید می‌کنید.

4- ماینرها، هش‌ بلاک را تأیید می‌کنند تا از قانونی بودن آن اطمینان حاصل کنند

در این مرحله از فرآیند استخراج ارز دیجیتال، سایر ماینرهای شبکه به بررسی درستی بلاک‌های تأیید نشده از طریق کنترل هش‌ها مبادرت می‌ورزند.

اما سؤال اینجاست که هَش چقدر می‌تواند پیچیده باشد؟ به عنوان نمونه، تصور کنید که از هش SHA-256 برای عبارت ساده «I love cryptocurrency mining» به معنای «من استخراج ارزهای دیجیتال را دوست دارم» استفاده کنید و از محاسبه‌گر هَش SHA-256 کمک بگیرید. این به معنای عبارت زیر است:

“6a0aa6e5058089f590f9562b3a299326ea54dfad1add8f0a141b731580f558a7”

5- پس از تأیید، بلاک در بلاک چین منتشر می‌شود

در این قسمت از استخراج ارز دیجیتال، گواهی اثبات کار تکمیل شده و زمان آن فرا رسیده است که جشن بگیرید. گواهی اثبات کار، یک فرایند زمان‌بر برای حل هَش است و به دیگران اثبات می‌کند که شما این کار را به‌طور قانونی انجام داده‌اید و آنها هم می‌توانند این امر را تأیید کنند.

این امر از نظر کاربر بدان معناست که انتقال بخشی از بیت کوین میلاد به بهزاد، اکنون تأیید شده و به عنوان بخشی از بلاک به بلاک چین افزوده می‌شود. بی‌تردید، بلاک جدید تأیید شده در انتهای بلاک چین قرار می‌گیرد، به این دلیل که دفترکل بلاک چین از ماهیت ترتیب تاریخ وقوع برخوردار هستند و برحسب ورودی‌های قبلی منتشر می‌شوند.

برای آشنایی کامل با الگوریتم اثبات کار، این مطلب را مطالعه نمایید.

روش‌های استخراج ارز دیجیتال

روش‌های متعددی برای استخراج رمز ارز وجود دارد:

روش 1 – استخراج ابری (Cloud Mining)

استخراج ابری فرآیندی است که در آن شما به یک شرکت بزرگ مبلغ مشخصی پول می‌پردازید و ماشین استخراج آنها -که موسوم به «ریگ» است- و فرآیند استخراج را اجاره می‌کنید. مدت‌زمان این اجاره توافقی است و از آن طریق، تمام سود حاصل از ریگ (به استثناء هزینه برق و نگهداشت) به والت ارز دیجیتال شما انتقال می‌یابد.

افراد یا شرکت‌هایی که خدمات ابری را ارائه می‌کنند به‌طورمعمول امکانات عظیم استخراج همراه با مزارع (ده‌ها یا صدها ریگ در کنار هم) را در اختیار دارند و به‌خوبی می‌دانند که چگونه ارز دیجیتال استخراج کنند. روش استخراج مذکور از محبوبیت زیادی برخوردار است، زیرا امکان مشارکت در دنیای رمز ارزها را برای کسانی که پول کافی برای خرید ریگ‌ ندارند یا احتمالاً علاقه‌ای به داشتن آنها ندارند، فراهم می‌کند.

انواع استخراج‌ ابری

دو نوع استخراج ابری وجود دارد: رایگان و پولی. به‌طورمعمول، اگرچه بسیاری از افراد به دنبال روش‌های رایگان استخراج رمز ارز هستند؛ اما این روش کمبودهایی نیز دارد (سرعت بسیار پایین استخراج، شرایط خاص و غیره).

استخراج ابری به روش پولی به‌طورمعمول بدین‌صورت است که ابتدا‌ هاست آنلاین پیدا می‌کنید. می‌توانید برنامه‌هایی که ‌هاست به شما ارائه می‌دهد را بررسی کنید. تعداد این برنامه‌ها معمولاً چهار یا پنج مورد است که طیف قیمت‌های آنها از ارزان‌ترین تا گران‌ترین متغیر است. برخی هاست‌ها حتی قابلیت ایجاد و سفارشی‌سازی برنامه استخراج ابری را هم ارائه می‌کنند.

حال که می‌دانید چه می‌خواهید، به‌راحتی می‌توانید تراکنش انجام دهید (به این معنا که هزینه هاست را پرداخت کنید) و کُد والت ارز دیجیتال خود را ثبت می‌کنید. به ‌این ‌ترتیب نخستین مراحل استخراج را طی خواهید کرد.

روش 2 – استخراج با پردازنده (CPU Mining)

استخراج با CPU، از پردازنده‌ها برای استخراج ارز دیجیتال استفاده می‌کند. قبلاً در طول روز به عنوان یک گزینه مورد استفاده قرار می‌گرفت؛ اما در حال حاضر، تعداد افرادی که از آن به عنوان روش استخراج روزانه استفاده می‌کنند، بسیار کمتر شده است و مهم‌ترین دلیل آن، روند بسیار کند استخراج با CPU است. ماه‌ها کار کردن با این روش، درآمد بسیار کمی را به همراه خواهد داشت.

اما سؤال اینجاست که چرا هنوز از این روش استفاده می‌شود؟

درواقع، هرکسی که رایانه رومیزی داشته باشد می‌تواند از آن برای استخراج رمز ارز استفاده کند. همه آنچه برای این روش نیاز دارید در اختیار داشتن یک رایانه و چند برنامه است. می‌توانید برای این روش از لپ‌تاپ هم استفاده کنید، اما اصلاً توصیه نمی‌شود! لپ‌تاپ احتمالاً طی چند ساعت بسیار داغ شده و آسیب جدی خواهد دید.

روش 3 – استخراج با کارت گرافیک (GPU Mining)

استخراج با کارت گرافیک از جمله محبوب‌ترین و شناخته‌شده‌ترین روش استخراج ارز دیجیتال به شمار می‌آید، زیرا هم کارآمد و هم نسبتاً ارزان است. البته اشتباه نکنید، ساخت ریگ به‌خودی‌خود کاری پرهزینه است، اما وقتی به سراغ سرعت هَش و نیروی کار معمولی می‌رویم، ریگ استخراج با کارت گرافیک خیلی هم عالی است.

ریگ‌های GPU از کارت‌های گرافیکی برای استخراج ارزهای دیجیتال استفاده می‌کنند. یک ریگ استاندارد از پردازنده، مادربرد، خنک‌کننده، فریم ریگ و بی‌تردید چند کارت گرافیک (2 تا 8 مورد) ساخته می‌شود. قیمت معمولی برای ریگ استخراج GPU با عملکرد خوب، حدود 3000 دلار است. اگرچه این سرمایه‌گذاری سنگینی است؛ اما بسیار سریع‌تر از استخراج با CPU نتیجه می‌دهد.

روش 4 – استخراج با اسیک (ASIC Mining)

دستگاه‌های اسیک (مدارهای یکپارچه مخصوص) دستگاه‌های خاصی هستند که به‌طور صریح برای انجام کاری واحد طراحی شده‌اند که در این مورد، استخراج ارز دیجیتال است. اسیک‌ها در مقایسه با رقبای خود یعنی CPU و کارت گرافیک به دلیل استخراج دیوانه‌وار رمزارز بسیار شناخته شده‌تر و ارزشمندتر هستند؛ اما حالا که این‌قدر خوب هستند، چرا زودتر اسمی از آنها نبردیم؟

در واقع، موضوع اسیک‌ها جای بحث فراوانی دارد. هنگامی‌که این شرکت نسخه جدید ماشین‌های خود را عرضه کرد، هیاهوی بسیاری در جامعه رمز ارزها به پا شد. اکثر افراد خواستار ممنوعیت بی‌درنگ این ماشین‌ها شدند.

به دلیل اینکه ایسک‌ها بسیار قدرتمند هستند، در چشم بر هم زدنی ماینرهایی که از ریگ‌های GPU و CPU استفاده می‌کنند را هم به لحاظ سرعت هَش و هم سودآوری، از سر راه کنار می‌گذارند.

همچنین، اسیک‌ها برخی پیچیدگی‌های اقتصادی را نیز برای برخی رمز ارزها به وجود آورده‌اند ـ تصور کنید اگر بیشترین درآمد، سهم ماینری که مزرعه اسیک دارد بشود، چه هرج‌ومرجی در جامعه رمزارزها که قرار است نامتمرکز باشند ایجاد خواهد شد!

آیا استخراج رمز ارز سودآور است؟

در نخستین روزهای استخراج ارز دیجیتال، این کار فعالیتی بسیار سودآور بود. نخستین بیت کوین استخراج شده در سال 2009، 50 بیت کوین جایزه داشت که ارزش آن حدود 6.000 دلار آمریکا در آن زمان بود. منبع محاسباتی و انرژی موردنیاز برای استخراج بیت کوین نیز به‌مراتب کمتر از امروز بود؛ بنابراین ماینرها می‌توانستند پاداش بیشتری را به عنوان سود خالص به دست بیاورند.

پروتکل بیت کوین این‌گونه است که پاداش استخراج بیت کوین، هر چهار سال نصف شود؛ بنابراین، پاداش فعلی استخراج یک بیت کوین، برابر 6.25 بیت کوین است. اگرچه پاداش استخراج بیت کوین در طول زمان کاهش داشته؛ اما ارزش هر بیت کوین به‌طور فزاینده‌ای افزایش‌ یافته است.

در مقابل، هزینه استخراج ارز دیجیتال بیت کوین به طرز چشمگیری افزایش‌یافته است. اگرچه طیف هزینه‌های سخت‌افزاری بین صد تا ده هزار دلار است؛ اما هزینه‌های برق هم دست کمی از این هزینه‌ها ندارد. هزینه کل مصرف انرژی برای استخراج بیت کوین هم بسته به موقعیت مکانی ماینر و نوع سخت‌افزار مورد استفاده، می‌تواند متغیر باشد. این بدان معناست که سودآوری استخراج بیت کوین و دیگر رمز ارزها نیز متغیر است؛ اما به‌طورمعمول درآمد استخراج رمز ارزها از هزینه‌ها بیشتر است.

چگونه به عنوان ماینر رمزارز شروع به کار کنیم؟

ماینرهای بیت کوین علاوه بر رایانه‌های با عملکرد بالا، باید والت بیت کوین ایجاد کرده و به استخر ماینینگ برای بیشینه‌سازی سود خود متصل شوند. این استخرها گروه‌هایی از ماینرهایی هستند که منابع خود و توان هَشینگ را برای استخراج بیت‌کوین‌های بیشتر ترکیب می‌کنند.

در نتیجه، تمام سود حاصل از استخراج بیت کوین بین اعضای استخر ماینینگ به‌طور مساوی توزیع می‌شود. استخرهای مذکور ارزشمند هستند چون به افراد امکان همکاری با یکدیگر و رقابت کارآمدتر با شرکت‌های بزرگ استخراج‌کننده که منابع بیشتری نسبت به یک فرد در اختیار دارند را فراهم می‌کند.

توصیه می‌کنیم برای آشنایی با استخرهای استخراج و نحوه انتخاب آنها، این مقاله را بخوانید.

سخن پایانی

استخراج ارز دیجیتال جایگزینی جذاب برای سیستم‌های متمرکز سنتی است که در حال حاضر در سراسر جهان فعالیت می‌کند. با این وجود، به لحاظ منابع برق و استفاده از رایانه، بسیار چالش‌برانگیز است و در نتیجه برای بسیاری از کاربران عملی نیست.

 منبع: webopedia , bitdegree , sectigostore