مارکت کپ یا ارزش بازار چیست و نحوه محاسبه آن به چه صورت است؟

کسانی که تازه وارد بازار ارزهای دیجیتال شده‌اند ممکن است، با اصطلاح ارزش بازار یا مارکت کپیتالیزیشن (market capitalisation) که به صورت اختصاری مارکت کپ (market cap) هم گفته می‌شود رو به رو شوند. اما ارزش بازار و دلایل اهمیت آن و همچنین موارد استفاده آن در بازار ارزهای دیجیتال چیست؟ با ما همراه باشد تا در ادامه به توضیح و بررسی آن بپردازیم.

مارکت کپ چیست؟

مارکت‌کپ نشان‌دهنده‌ی ارزش کل سهام یک شرکت است که برای محاسبه آن کافیست تعداد کل سهام ضرب در قیمت فعلی بازار یک سهم شود. برای مثال برای محاسبه ارزش بازار یک شرکت که دارای 10 میلیون سهام و قیمت هر کدام معادل 100 دلار است کافیست آن‌ها را در هم ضرب کرده و عدد حاصل، یعنی یک میلیارد دلار ارزش بازار آن شرکت محسوب می‌شود. از ارزش بازار برای ارزیابی کوین موردنظر برای خرید استفاده می‌شود.

مارکت کپ ارزهای دیجیتال چیست؟

برای محاسبه ارزش بازار ارزهای دیجیتال باید تعداد کوین‌های موجود در گردش ضرب در قیمت فعلی یک واحد کوین شود. برای درک بهتر این موضوع دو شبکه به نام‌های آلیس کوین و باب کوین را تصور کنید. در حال حاضر شبکه‎ی آلیس کوین 1000 کوین در حال گردش، اما باب کوین با استفاده از مکانیزم اثبات کار 60000 کوین در حال گردش دارد. در حال حاضر قیمت آلیس کوین 100 دلار و قیمت باب کوین 2 دلار است.

حال برای محاسبه‌ی ارزش بازار باید مراحل زیر را انجام دهیم:

ارزش بازار = تعداد کوین‌های در گردش × قیمت فعلی یک واحد از کوین‌ها

ارزش بازار آلیس کوین = 1000 × 100 دلار = 100000 دلار

ارزش بازار باب کوین = 60000 × 2 دلار = 120000 دلار

حتی اگر قیمت کوین‌های باب کوین 5 برابر ارزان‌تر از قیمت کوین‌های آلیس کوین باشد، باز هم ارزش بازار باب کوین بیشتر است. به همین دلیل برای ارزیابی یک شبکه نباید تنها به قیمت هر کوین توجه کرد بلکه باید ارزش بازار آن را نیز در نظر بگیریم.

موارد استفاده مارکت کپ چیست؟

با استفاده از مارکت‌کپ می‌توان ارزش بازار ارزهای دیجیتال را با یکدیگر مقایسه و بهترین گزینه را برای سرمایه گذاری انتخاب کرد. ارزهای دیجیتال بر اساس ارزش بازار خود به 3 دسته تقسیم می‌شوند:

ارزهای دیجیتالی که ارزش بازار زیادی دارند

ارزش بازار اتریوم و بیت کوین تقریبا بیش از 10 میلیارد دلار است. سرمایه گذاران آن‌ها را به دلیل داشتن نقدینگی زیاد و پتانسیل رشد، به عنوان یک سرمایه گذاری با ریسک کمتر انتخاب می‌کنند. حتی خروج تعداد زیادی از سرمایه گذاران در این ارزها هم بر قیمت آن تاثیر زیادی نخواهد داشت.

ارزهای دیجیتالی که ارزش بازار متوسطی دارند

ارزهایی که مارکت کپ متوسطی دارند به طور میانگین دارای ارزش بازار بین 1 تا 10 میلیارد دلار هستند. به این منظور که دارای رشد بالقوه نیستند و سرمایه گذاری در آن‌ها با ریسک بیشتری همراه است.

ارزهای دیجیتالی که ارزش بازار کمتری دارند

ارزش بازار این ارزها تقریبا کمتر از یک میلیارد دلار است و حساسیت بیشتری نسبت به بازار دارند. همچنین نوسان قیمت آن‌ها بیشتر از سایر ارزهای دیجیتال است. مارکت‌کپ مقیاسی برای ارزیابی ارزش کل رمزارزها است، اما توجه به روند بازار و وضعیت مالی خود برای سرمایه گذاری، بسیار حائز اهمیت هستند.

دلایل اهمیت مارکت کپ

ارزش بازار، شاخصی برای مرتبط بودن با کوین‌ها

با توجه به نکته‌ای که در ابتدای مقاله ذکر شد، از ارزش بازار برای ارزیابی کوین مورد نظر هنگام خرید استفاده می‌شود. هرچه ارزش بازار یک کوین بیشتر باشد به این معنی است که تقاضا برای سرمایه گذاری در آن کوین نیز بیشتر است. همچنین نشان دهنده‌ی این است که کاربران زیادی آن رمزارز را ذخیره کرده‌اند و یا به استخراج آن می‌پردازند.

ارزش بازار، نشان دهنده‌ی محبوبیت و نوسان یک ارز در دراز مدت

بسیاری از افراد معتقدند که این شاخص می‌تواند گمراه کننده باشد زیرا ترس از سرمایه‌گذاری روی کوین‌هایی با ارزش بازار کم یا بیش از حد امیدوار بودن به کوین‌هایی با ارزش بازار بالا، سرمایه‌گذاران را ناامید می‌کند. سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری باید به نوسان قیمت یک ارز توجه کنند. عاقلانه‌ترین تصمیم این است که کوین‌هایی که از پتانسیل رشد بیشتر و نوسان قیمت کمتری برخوردار هستند برای سرمایه گذاری انتخاب شوند.

عواملی که باعث تغییر مارکت کپ می‌شود

قیمت هر کوین در ارزهای دیجیتال تاثیر بسیار زیادی بر ارزش بازار آن ارز دارد. به همین دلیل هنگامی که قیمت کوین افزایش یابد، ارزش بازار آن رمزارز هم نیز بیشتر می‌شود. این فرایند در تعداد کوین‌های در گردش هم صدق می‌کند. برای مثال اگر شرکتی تعداد کوین‌های خود را افزایش دهد با فرض ثابت بودن قیمت کوین، ارزش بازار آن رمزارز نیز بیشتر می‌شود.

نتیجه‌گیری

برای ارزیابی ارزش یک ارز باید به چند نکته توجه داشته باشید. اگر می‌خواهید سرمایه گذاری کنید باید در مورد پروژه‌ی خود بسیار تحقیق کنید و اطلاعات مفیدی به دست آورید، زیرا مارکت کپ تنها یکی از ویژگی‌هایی است که هنگام سرمایه گذاری باید به آن توجه کرد. هرچه ارزش بازار یک ارز بیشتر باشد، احتمال از بین رفتن کوین‌ها بسیار کاهش می‌یابد.

منبع: blog.fasset , coinbase , academy.binance