پیاده‌سازی لایه اپتیمیستیک (Optimistic) چه تاثیری بر شبکه اتریوم خواهد داشت؟

اخبار منتشر شده حاکی از پیاده‌سازی لایه اپتیمیستیک (Optimistic) شبکه اتریوم و کاهش هزینه بالای گس این بلاکچین است. همانطور که می‌دانید شبکه اتریوم در حال حاضر پرکاربردترین بلاکچین دنیای رمزارزها به شمار می‌رود. از این رو، لایه اصلی آن همواره با تقاضای زیادی رو به رو بوده و بسیار شلوغ است. 

به‌تازگی پروتکل‌های لایه دوم (Layer 2) بسیاری با هدف افزایش مقیاس‌پذیری این شبکه مطرح شده‌اند که پروژه اپتیمیسم (Optimism) یکی از آنها است. در این مقاله، ما به گزارش سریعی درخصوص این پروژه و چگونگی تأثیر آن بر شبکه اتریوم می‌پردازیم.

لایه اپتیمیستیک شبکه اتریوم چیست؟

این پروژه در واقع یک راه‌حل مقیاس‌پذیری اپتیمیستیک رول‌آپ (Rollup) است که وظیفه ذخیره وجوه را در یک قرارداد هوشمند مبتنی بر اتریوم دارد. بنابراین، کاربران نهایی می‌توانند از تراکنش‌های ارزان و سریع لایه دوم که همانند یک جهان موازی عمل می‌کنند لذت ببرند. ساختار لایه دوم به صورتی طراحی شده که می‌تواند 200 تا 2000 تراکنش در ثانیه را پردازش کند.

در واقع این کار با خروج تراکنش‌ها از زنجیره اصلی و در نتیجه مقیاس‌پذیری بهتر شبکه انجام می‌شود. ماشین مجازی اپتیمیستیک یا OVM، با ممکن ساختن هرگونه فرایندی در شبکه اصلی اتریوم، نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند. با استفاده از OVM انتقال یک برنامه غیرمتمرکز (DAPP) از لایه اصلی اتریوم به لایه دوم به راحتی انجام گرفته و همین امر نیز بزرگترین دستاورد اجرای لایه اپتمیستیک به‌شمار می‌رود.

راه‌اندازی آلفا

پروژه Optimism در جولای 2021 با استفاده از شبکه اصلی اپتیمیسیک اتریوم، راه‌حل لایه دوم آلفای خود را برای صرافی یونی سواپ (Uniswap) راه‌اندازی کرد. علی‌رغم لایه اول، تراکنش‌های این لایه به سرعت تأیید می‌شوند. هایدن آدامز (Hayden Adams)، مدیرعامل و بنیانگذار صرافی یونی سواپ در این خصوص اظهار کرده است:

“تصور کنید که برای کارکرد طبیعی یک برنامه غیرمتمرکز در لایه دوم اتریوم، هیچ نیازی به ایجاد تغییر در قراردادهای هوشمند سالیدیتی خود نخواهید داشت. امنیت و مقیاس‌پذیری بالای شبکه در حین این کار کاملا تضمین شده و با هیچ مشکلی در قابلیت دسترسی به داده‌ها و قابلیت همکاری همزمان با سایر DAPPها نیز مواجه نخواهید شد.”

مقایسه میزان گس لایه اول و لایه اپتیمیستیک اتریوم در نسخه سوم صرافی یونی سواپ

استفاده از لایه اپتیمیستیک اتریوم

برای استفاده از این لایه، ابتدا بایستی شبکه به والت شما اضافه شود. با کمک این ابزار شما می‌توانید به آسانی شبکه اتریوم را به کیف پول متامسک (Metamask) خود اضافه کرده یا به صورتی دستی این کار را انجام دهید. اگر پیش از این تجربه استفاده از هر گونه زنجیره سازگار با ماشین مجازی اتریوم (EVM) همچون پلتفرم‌های آوالانچ (Avalanche)، پالی‌گان (Polygon) یا فانتوم (Fantom) را داشته‌اید، انجام این فرایند برای شما راحت خواهد بود. 

پس از اضافه کردن شبکه اپتیمیسم  به متامسک، بایستی از طریق آن وجوه خود را از شبکه اتریوم به کیف پول انتقال دهید. این درگاه، دارایی شما را از بلاکچین اتریوم به لایه اپتیمیستیک منتقل می‌کند.

البته در زمان واریز وجوه (هنوز قابلیت پشتیبانی از تمام توکن‌ها فراهم نشده است) باید همان کارمزد گس معمول در این شبکه را بپردازید. پس از اینکه واریز وجوه با موفقیت انجام شد، می‌توانید جزئیات تراکنش را در Optimistic Etherscan بررسی کنید. دارایی شما سریعا به لایه دوم اتریوم انتقال یافته و می‌توانید معاملات خود را در یک چشم به هم زدن انجام دهید.

سخن پایانی

پروژه لایه اپتیمیستیک اتریوم تجربه استفاده از وب 2 را در محیطی از وب 3 فراهم می‌آورد. این شبکه با اینکه هنوز در مراحل اولیه قرار دارد اما توانسته عملکرد خوبی از خود نشان دهد. در حال حاضر صرافی‌های یونی سواپ، وان اینچ (1inch) و سینتتیکس (Synthetix) از شبکه اپتیمیسم پشتیبانی می‌کنند.

بدیهی است که اتریوم به خاطر اینکه تقریبا همه چیز در دنیای دیفای پیرامون آن ساخته شده است، خود را به عنوان لایه تسویه ارزش (value settlement layer) می‌داند. از آنجایی که پروژه اپتیمیسم به عنوان بخشی از توسعه بلاکچین در نظر گرفته شده و امنیت لایه اصلی شبکه اتریوم را تأمین کند، بنابراین می‌تواند نقل و انتقالات لایه اصلی را به‌راحتی فراهم آورد.

آیا پروژه اپتیمیسم همانند پالی‌گان یک موفقیت کوچک در بخش مقیاس‌پذیری جدید اتریوم محسوب می‌شود؟ با اینکه هنوز برای نتیجه‌گیری زود است اما توسعه‌دهندگان اتریوم پیاده‌سازی DAPPهای خود را در لایه اپتیمیستیک آغاز کرده‌اند و به نظر می‌رسد که این پروژه وظیفه دارد تا به‌طور پیوسته قابلیت سازگاری با لایه اول را به نمایش بگذارد.

منبع: crypto.writer