لایت کوین چیست؟ | آنچه درباره این ارز دیجیتال باید بدانید

لایت کوین (LTC) به عنوان اولین ارز دیجیتال مشتق شده از بیت کوین، در سال 2011 تاسیس شد. این ارز پس از گذراندن فراز و نشیب‌های بسیار به عنوان 10 رمزارز برتر شناخته شد. لایت‌کوین با پروتکل‌هایی نظیر بیت کوین کش (Bitcoin Cash) و بیت کوین اس وی (Bitcoin SV) رقابت تنگاتنگی دارد.

لایت کوین چیست؟

لایت‌کوین به عنوان اولین و مهم‌ترین آلت کوین موفق در بازار کریپتوکارنسی‌ها شناخته شد. این در حالی است که تعداد زیادی از ارزها با استفاده از کد بیت کوین و تغییر آن، سعی در ایجاد ارز جدید داشتند. لایت‌کوین با اضافه کردن چند ویژگی نظیر لایتنینگ (Lightning) و سگویت (Segregated Witness) به کد بیت کوین شبکه خود را راه‌اندازی کرد.

تاریخچه لایت کوین

بنیانگذار لایت‌کوین کارمند سابق گوگل، چارلی لی (Charlie Lee) بود که این ارز را در سال 2011 در وایت پیپر معرفی کرد. لی با درک ارزش بیت کوین به دنبال بهبود کارایی آن پرداخت. تمرکز وی در لایت‌کوین، تنها بر کاهش زمان تراکنش‌ها، کارمزدها و حذف استخرهای استخراج متمرکز بود.

تنها با گذشت 2 سال لایت‌کوین به ارزش بازار یک میلیاردی رسید. این ارز در 18 دسامبر 2017، به 360.93 دلار رسید (بالاترین سطح قیمت خود) که این نشان دهنده 8200 درصد افزایش نسبت به ارزش توکن‌ها در سال قبل است. همچنین ارزش بازار لایت‌کوین در آن زمان معادل 4.40 میلیارد دلار بود.

در دسامبر سال 2017 آقای لی تصمیم بر فروش لایت‌کوین‌های خود گرفت. وی با انتشار پستی در ردیت (Reddit) دلیل اقدام خود را اینگونه بیان کرد: «نگرانی‌هایی درباره‌ی افزایش نفوذ خودم در شبکه وجود دارد. هنگام انتشار پستی درباره‌ی قیمت و یا اخبار بد، متهم به انجام کارها برای منافع شخصی می‌شوم.» در نهایت او تصمیم گرفت، از تعارض منافع که به دلیل موقعیت او به عنوان بنیانگذار لایت‌کوین بود جلوگیری کند.

نحوه کار لایت کوین به چه صورت است؟

لایت‌کوین برای اولین بار کد بیت کوین را اصلاح و ویژگی‌هایی نظیر لایتنینگ و سگویت را راه‌اندازی کرد. این ویژگی‌ها بعدا در بیت کوین تصویب شد و این ارز هم در انجام تراکنش‌هایش از آن‌ها استفاده کرد. به طور کلی این دو ارز دیجیتال مکمل یکدیگر هستند.

سرعت انجام تراکنش‌ها

سرعت پردازش تراکنش‌های لایت‌کوین نسبت به بیت کوین تقریبا 4 برابر بیشتر است. لایت‌کوین از نسخه‌ی آپدیت شده‌ی اثبات کار (PoW) بیت کوین استفاده می‌کند. در لایت‌کوین از الگوریتمی به نام اسکریپت (Scrypt) استفاده می‌شود. در این الگوریتم ماینرها می‌توانند به جای استفاده از تجهیزات قدرتمند اِی سیک (ASIC) از واحدهای پردازش گرافیک (GPU) استفاده کنند و به استخراج بپردازند.

با استفاده از اسکریپت زمان تایید و تولید بلاک در لایت کوین به 2.5 دقیقه رسیده است. این در حالی است که در بیت کوین هر 10 دقیقه یک بلاک تولید می‌شود. همچنین لایت‌کوین در هر ثانیه 56 تراکنش و بیت کوین 7 تراکنش را انجام می‎دهد.

استفاده از سگویت برای مقیاس پذیری

تراکنش‌ها شامل امضاهای دیجیتالی فرستنده یا گیرنده است که در هسته اصلی بیت کوین گنجانده شده است. در سال 2017 سگویت (Segregated Witness) در لایت‌کوین راه‌اندازی شد. این راه‌حل توسط پیتر وویل (Pieter Wuille) بنیانگذار بلاک‌استریم (Blockstream) ارائه شد. سگویت امضاهای دیجیتالی را از تراکنش‌ها جدا می‌کند و در ورودی مرتبط قرار می‌دهد.

این کار باعث کاهش اندازه‌ی تراکنش‌ها می‌شود و در نتیجه تراکنش‌های بیشتری در بلاک‌ها قرار می‌گیرد. سگویت به همراه اسکریپت مقیاس پذیری زیادی را برای لایت‌کوین به ارمغان می‌آورد.

لایت کوین و بیت کوین

پس از راه‌اندازی بیت کوین در سال 2009 سایر ارز دیجیتال وارد بازار کریپتوکارنسی‌ها شدند. اتریوم یکی از رمزارزهایی است که توانایی رقابت با بیت کوین را دارد. اکنون بیت کوین به عنوان اولین ارز دیجیتال و لایت‌کوین به عنوان نهمین ارز دیجیتال بر اساس ارزش بازار است.

شباهت لایت کوین و بیت کوین

اثبات کار

یکی از مهم‌ترین شباهت‌های این دو ارز استفاده از اثبات کار است. به این معنی است که هر دو ارز دیجیتال از یک روش برای استخراج و تولید بلاک استفاده می‌کنند.

تراکنش‌ها و نحوه ذخیره سازی

از ویژگی‌های اصلی این دو ارز مشابه می‌باشد، به این صورت که بیت کوین و لایت‌کوین را می‌توان از صرافی‌ها خریداری و یا آن‌ها را استخراج کرد. همچنین برای ذخیره‌ی آن‌ها از کیف پول دیجیتال استفاده می‌شود. قیمت بیت کوین و لایت‌کوین تحت تاثیر عواملی نظیر توجه سرمایه گذاران و یا قوانین دولتی قرار می‌گیرد به همین دلیل دارای نوسان می‌باشد.

تفاوت لایت کوین و بیت کوین

ارزش بازار

یکی از تفاوت‌های عمده‌ی بیت کوین و لایت‌کوین ارزش بازار آن‌ها می‌باشد. از مارس 2021 ارزش کل بیت کوین تقریبا معادل یک تریلیون دلار است، به همین دلیل باعث می‌شود که ارزش بازار آن 70 برابر بیشتر از ارزش بازار لایت‌کوین باشد. اتریوم با ارزش بازار 342 میلیارد، نزدیکترین رقیب بیت کوین محسوب می‌شود. بیت کوین از ارزش بسیار زیادی نسبت به لایت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال برخوردار است.

توزیع

تعداد کوین‌های بیت کوین 21 میلیون و لایت‌کوین 84 میلیون است، که این خود یک مزیت برای لایت کوین محسوب می‌شود. هر دوی این ارزها به مقادیر بسیار کوچکی تقسیم می‌شود برای مثال به یک صد میلیونم بیت کوین «ساتوشی» گفته می‌شود. به همین دلیل با بالا رفتن قیمت ارزها، برای خرید کالاها با قیمت پایین مشکلی به وجود نمی‌آید.

سرعت تراکنش

زمان و سرعت انجام تراکنش‌ها در بیت کوین و لایت‌کوین متفاوت است. هدف لایت‌کوین در زمان پایه گذاری خود به عنوان یک رمزارز، سرعت در انجام تراکنش‌ها بود. همین ویژگی باعث محبوبیت این ارز شد. طبق گزارشات Blockchain.com زمان انجام تراکنش در بیت کوین معادل 10 دقیقه و در لایت‌کوین معادل 2.5 دقیقه است. برای مثال کاربرانی که کالایی را در ازای دریافت لایت‌کوین می‌فروشند، تراکنششان چهار برابر سریعتر از شبکه بیت کوین انجام می‌شود.

الگوریتم

بیت کوین از الگوریتم SHA-256 و لایت کوین از الگوریتم اسکریپت (Scrypt) استفاده می‌کند. برای تایید تراکنش‌ها در این دو رمزارز نیاز به قدرت محاسباتی زیادی می‌باشد. ماینرها برای تولید کوین‌های جدید از قدرت محاسباتی خود استفاده می‌کنند و در ازای آن، کوین‌های جدید به عنوان پاداش به آن‌ها تعلق می‌گیرد.

بیت کوین از الگوریتم پیچیده‌تری نسبت به لایت‌کوین استفاده می‌کند. برای استخراج بیت کوین ماینرها باید از دستگاه‌هایی مخصوص استخراج استفاده کنند.

استخراج لایت کوین

لایت‌کوین برای بهبود سیستم استخراج بیت کوین و امکان دسترسی بیشتر از الگوریتم اسکریپت استفاده می‌کند. ماینرها برای استخراج لایت‌کوین نیازی به دستگاه‌های اِی سیک (ASIC) ندارند و با استفاده از واحدهای پردازش گرافیک (GPU) می‌توانند کوین‌های جدید را استخراج کنند. در الگوریتم اسکریپت لایت‌کوین، تراکنش‌ها به ترتیب انجام می‌شود و دقیقا بر خلاف بیت کوین است که به صورت موازی انجام می‌شود.

نتیجه‌گیری

لایت‌کوین برای رقابت با بیت کوین به وجود نیامده است بلکه مکمل آن است و برای انجام تراکنش‌ها با سرعت بیشتر و کارمزد کمتر راه‌اندازی شده است. در حال حاضر لایت کوین دارای پتانسیل بسیار زیادی برای رشد و پذیرش گسترده است.

منبع: securities , investopedia , bitflyer