قانون ارزهای دیجیتال به پارلمان ترکیه فرستاده می‌شود

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه روز جمعه در یک کنفرانس مطبوعاتی در استانبول گفت: پیش نویس لایحه رمزارزی ترکیه آماده است و به زودی به پارلمان ارسال خواهد شد. اردوغان گفت: ما در سریعترین زمان ممکن پیش نویس لایحه مربوط به ارزهای دیجیتال را به مجلس می‌فرستیم. اگرچه اردوغان این بار جزئیات زیادی را فاش نکرد، اما در ماه سپتامبر گفت که دولت “قطعاً قصدی برای پذیرش ارزهای دیجیتال ندارد.”

در آن زمان وی اعلام کرد که این کشور “با پول خود که هویت خاص خود را دارد پیش خواهد رفت.”

لطفی الوان (Lütfi Elvan)، وزیر خزانه داری و دارایی ترکیه، در ماه مه، یک ماه پس از ناپدید شدن دو صرافی ارز دیجیتال در ترکیه به نام‌های Thodex و Vebitcoin که یک شبه ناپدید شدند، محو شدن یکی از صرافی‌ها رو رد کرد. برآوردها حکایت از این دارد که مشتریان آن صرافی‌ها از صدها میلیون دلار تا میلیاردها دلار متضرر شده‌اند و دسترسی به وجوه خود را از دست دادند.

مرتجان بایراکتار (Mertcan Bayraktar)، وکیلی که چندین قربانی Thodex را در دادگاه نمایندگی می‌کند، اعلام کرد که انتظار ندارد رسوایی Thodex-Vebitcoin به صورت حساب ارزهای دیجیتال شکل بگیرد. او معتقد است که قانون، بر مالیات و چگونگی وضعیت حقوقی صرافی‌های ارزهای دیجیتال تاکید می‌کند، مانند اینکه چگونه باید به آنها نگاه کرد و همچنین از نظر قانونی چه رفتاری باید با آنها شود. آیا نگاه به آنها باید مانند بانک‌ها و صرافی‌ها باشد؟

به گفته Bayraktar، مشخص شدن وضعیت صرافی‌ ارزهای دیجیتال مهم است زیرا ترک‌ها به طور گسترده‌ای از آنها برای فروش لیر ترکیه به استیبل کوین‌های وابسته به دلار آمریکا استفاده می‌کنند.

طبق گزارش TradingView، لیر ترکیه در سال جاری 34 درصد در برابر دلار آمریکا کاهش یافته است، اما پس از افت شدید در اوایل سال جاری، این هفته 41 درصد افزایش یافته است. دلار به طور گسترده ای به عنوان یک ذخیره ارزشمند در ترکیه دیده می‌شود، جایی که پول محلی گاهی اوقات مانند یک میم کوین (memecoin) معامله می‌شود.

همچنین بایراکتار گفت: اگرچه ترک‌های مسن از بانک‌ها و صرافی‌ها برای خرید دلار آمریکا استفاده می‌کنند، اما صرافی‌های رمزارزی بین افراد زیر 40 سال برای خرید استیبل کوین‌های وابسته به دلار بسیار محبوب‌تر هستند نسبت به صرافی های قدیمی.»

او توضیح داد که صرافی‌های ارز دیجیتال 24 ساعته باز هستند و نرخ‌های بهتری نسبت به بانک‌ها یا صرافی‌ها برای معامله و ترید ارز ارائه می‌دهند.

دولت ترکیه امیدوار است که مردم فقط لیر را نگه دارند و از دلار روی برگردانند. اکنون دولت باید مردم را متقاعد کند که در لیر سرمایه گذاری کنند و به آنها ثابت کند که پولشان ارزش بهتری دارد.

منبع: decrypt