فورک ارز دیجیتال چیست؟ | راهنمای کامل هاردفورک و سافت فورک

فورک ارز دیجیتال چیست؟

اگر ماینرها برای بهبود شبکه با یکدیگر اختلاف نظر و یا حتی یک ارز دیجیتال نیاز به اصلاح و به روز رسانی فنی کد خود داشته باشد فورک (انشعاب) اتفاق می‌افتد.

 هنگام انشعاب بلاک چین به دو شاخه تقسیم می‌شود به این معنی که نسخه‌ی قدیمی به فعالیت خود ادامه می‌دهد اما نسخه جدید از شبکه جدا می‌شود. نکته قابل توجه این است که هر دو دارای تاریخچه یکسان هستند.

نحوه کار فورک ارز دیجیتال چیست؟

فورک‌ها اغلب با تغییراتی در بلاک چین و با اصلاح کدهای قدیمی توکن‌های جدید را تولید می‌کنند و به عنوان ارز دیجیتال جدید وارد بازار می‌شوند.

انواع فورک ارز دیجیتال

فورک‌های ارز دیجیتال شامل هاردفورک و سافت فورک می‌باشد.

هاردفورک

اگر قوانین جدیدی که توسط نودها وضع می‌شود با قوانین نودهای قدیمی ناسازگار باشد هاردفورک ایجاد شده و بلاک چین به دو شبکه مجزا تقسیم می‌شود که یکی سازگار با قوانین جدید و دیگری ناسازگار است. هر دو شبکه به صورت موازی در حال انجام تراکنش است و همچنین دارای تاریخچه یکسان هستند اما بعد از هاردفورک بر روی یک بلاک چین مشترک فعالیت ندارند.

برای مثال اگر 5 بیت کوین داشته باشید و و در بلاک 6000 هاردفورک اتفاق بیفتد شما کوین‌های خود را تنها می‌توانید در بلاک 6001 بلاک چین قبلی خرج کنید. یک نمونه از هاردفورکی که در سال 2017 رخ داد هارد فورک ارز دیجیتال بیت کوین و بیت کوین کش بود. همچنین کاربران می‌توانند از طریق هاردفورک کوین رایگان دریافت کنند زیرا به همان مقدار که کوین قبلی داشتند (یا به نسبتی از آن) کوین جدید را دریافت می‌کنند و مطابق با خواسته‌ی خود به فعالیت در هر یک از بلاک چین‌ها می‌پردازند.

سافت فورک

اگر زنجیره جدید از قوانین زنجیره قدیمی پیروی کند و سازگار باشد سافت فورک اتفاق می‌افتد. اما تفاوت هاردفورک و سافت فورک چیست؟ در سافت فورک برخلاف هاردفورک تنها نیاز به برخی نودها برای اجرای قوانین است.

پس از فورک بیت کوین یک نمونه سافت فورک به نام (SegWit) اتفاق افتاد که قالب بلاک‌ها و تراکنش‎ها را بیشتر کرد. در این نوع سافت فورک تنها نودهایی که قادر هستند توانایی خواندن این اطلاعات را دارند. حتی با گذشت دو سال از (SegWit) همه نودها به روز رسانی نشده‌اند.

بهترین گزینه برای فورک ارز دیجیتال چیست؟

هر دو فورک اهداف مختلفی دارند. توسعه دهندگان و برنامه نویسان شبکه پس از آزمون و خطاهای بسیار اگر صلاح بدانند که شبکه نیاز به اصلاح دارد موضوع را در شبکه اعلام و هنگام به اجماع رسیدن فورک اتفاق می‌افتد.

هاردفورک برای اصلاح شبکه باعث جدا شدن شبکه‌ها می‌شود اما سافت فورک محدودیت‎هایی وجود دارد زیرا تغییرات نباید با قوانین قدیمی مغایرت داشته باشد همچنین این نوع فورک نسبت به هاردفورک انعطاف‌پذیرتر است و نیاز به جدا شدن شبکه نیست.

آینده فورک ارز دیجیتال

به دلیل تغییر در جامعه ارزهای دیجیتال ما شاهد فورک‌های بیشتری هستیم. همچنین برای اصلاح مشکلات ارزهای دیجیتال نظیر زمان تراکنش‌ها، کارمزد شبکه و هزینه استخراج نیاز به ایجاد ارزهای جدید است. با فورک‌های ارز دیجیتال ما می‌توانیم بدون وجود مرجع مرکزی شبکه‌ها را آپدیت کنیم.

منبع: academy.binance , cmcmarkets , eccouncil