عوامل تفاوت اتریوم 2.0 با اتریوم

اتریوم 2.0 نسخه بعدی فناوری بلاک چین اتریوم است که بلاک چین فعلی را با عملکرد جدیدی بهبود می‌بخشد. اتریوم 2.0 راه‌حل‌های زیادی در رابطه با رمزارز فعلی دارد.

اتریوم به منظور ارائه پلتفرمی توسعه یافته است که می‌تواند قراردادها و برنامه‌های غیرقابل تغییر و برنامه‌ای را از طریق ارز خود تسهیل کند. با این حال، محدودیت‌های خاصی، مانند پردازش کند تراکنش و هزینه‌های بالای تراکنش داشت.

توسعه‌ دهندگان اتریوم برای ارائه پلتفرم‌های غیرمتمرکز بهتر، و همچنین مدیریت چند برابری تراکنش‌ها، بلاک چین را با ویژگی‌ها و راه‌حل‌های جدید به‌روزرسانی کرده‌اند. اتریوم 2.0 یک توسعه حیاتی در فضای ارز دیجیتال برای کاربران است.

چه چیزی اتریوم 2.0 را با اتریوم متفاوت می‌کند؟

انتظار می‌رود اتریوم 2.0 بر محدودیت‌های فعلی غلبه کند که بار بزرگی بر دوش کاربران و توسعه دهندگان است. به روز رسانی سرعت، کارایی و مقیاس پذیری شبکه را با امنیت بهتر افزایش می‌دهد.

سه ویژگی اثبات سهام (Proof-of-stake)، شاردینگ (Sharding) و eWASM که بسیار حیاتی هستند، قرار است به آپدیت اضافه شوند.

اثبات سهام

اتریوم 2.0 مکانیسم اثبات کار را با اثبات سهام برای تایید کنندگان جایگزین می‌کند. این ویژگی نگرانی‌های مربوط به انرژی را برطرف می‌کند زیرا مکانیسم PoW به مقدار زیادی انرژی برای محاسبه معادلات پیچیده برای استخراج اتریوم نیاز دارد.

اثبات سهام یک گزینه جایگزین و کم مصرف برای توسعه دهندگان بلاک چین است، که در آن اعتبارسنج‌ها صحت تراکنش‌ها را به جای ماینرها تایید می‌کنند.

توسعه دهندگان اتریوم 2.0 بر این باورند که PoS تنها 0.05 درصد از کل انرژی اتریوم را مصرف خواهد کرد. به این ترتیب، آنها قصد دارند اتریوم را به یک بلاک چین کارآمدتر کربن تبدیل کنند.

شاردینگ (Sharding)

شاردینگ مقیاس پذیری را برای شبکه بلاک چین با تقسیم آن به مناطق یا بخش‌های مختلف برای اجرای چندین تراکنش به طور همزمان فراهم می‌کند. این به اتریوم اجازه می‌دهد تا ازدحام تراکنش‌ها را مدیریت کند.

با شاردینگ، فناوری اتریوم می‌تواند تراکنش‌ها را در زمان کمتری انجام دهد. انتظار می رود از سرعت تراکنش سولانا که به دلیل سرعت بالا به عنوان یک قاتل اتریوم در نظر گرفته می‌شود، سبقت بگیرد.

eWASM

ماشین مجازی اتریوم (EVM)، توسعه مهمی که تمرکز کاربران DeFi را از بیت کوین به سمت اتریوم تغییر داده است. اساساً EVM شبکه ای است که در تمام نودها با قابلیت قرارداد هوشمند شکل می گیرد. می‌توانید بازی بسازید، تراکنش‌های مالی را انجام دهید یا خدمات آنلاین ارائه دهید.

کدهای EVM، ماتریس پیچیده ای از کدها هستند و به همین دلیل، تغییر کد برای بسیاری از برنامه نویسان ماهر دشوار است. به عنوان یک راه حل، توسعه دهندگان برنامه ریزی کردند تا یک زبان اسمبلی وب جدید، eWASM را اضافه کنند.

مراحل توسعه اتریوم 2.0

در حال حاضر، اتریوم روز به روز تراکنش ها را انجام می‌دهد و پروژه‌ها بر روی اتریوم در حال اجرا هستند. بنابراین، به جای حذف اتریوم، توسعه دهندگان تصمیم گرفته‌اند بلاک چین را در سه مرحله به روز کنند تا با شبکه اصلی اتریوم یکپارچه شود.

فاز صفر

  • این مرحله شامل راه اندازی زنجیره بیکن است (به اتریوم 2.0 کمک می‌کند تا شبکه را از طریق اتصال چندین نود گسترش دهد).
  • این مرحله در دسامبر 2020 راه اندازی شد.

فاز یک

  • فاز یک زنجیره بیکن را با شبکه اصلی اتریوم ادغام می‌کند و بدین وسیله امکان مشارکت در شبکه را فراهم می‌کند.
  • انتظار می‌رفت این فاز در سال 2021 راه اندازی شود، اما به دلیل مشکلات فنی، در حال حاضر برای سال 2022 برنامه ریزی شده است.

فاز دو

  • آخرین مرحله اتریوم 2.0 یک زنجیره کوچک اضافه خواهد کرد. اضافه شدن این زنجیره قابلیت تراکنش‌های متعدد را فراهم می‌کند.
  • تخمین زده می‌شود که زنجیره شارد تا سال 2023 با اتریوم 2.0 ادغام شود.

منبع: dailyhodl