عملکرد ضعیف ETF بیت کوین در برابر دارایی اصلی


صندوق قابل معامله (ETF) بیت کوین دو برابر بدتر از دارایی اساسی عمل کرده است، 19 درصد کاهش در صندوق قابل معامله بیت کوین در مقابل 9 درصد کاهش بیت کوین.


چارلی بیلیلو (Charlie Bilello)، مدیر عامل شرکت Compound Capital Advisors گفت که صندوق‌های قابل معامله (ETF) فیوچرز بیت کوین در قیاس با بیت کوین اسپات به شدت ضعیف عمل می‌کنند. به این صورت که این صندوق‌ها 19 درصد کاهش را تجربه کرده‌اند در حالی که بیت کوین اسپات 9 درصد کاهش داشته‌اند.

در نمودار «بازده از ابتدا» که در توییتر چارلی بیلیلو آورده شده است، دو خط عملکرد ProShares ETF و معامله بیت‌کوین در برابر دلار آمریکا نشان داده شده. روند هر دو خط در یک همبستگی کامل حرکت می‌کنند اما نتیجه سرمایه گذاری صورت گرفته در این دو دارایی بسیار متفاوت است.

این در حالی است که اریک بالچوناس، تحلیلگر بلومبرگ ETF با انتقاد چارلی بیلیلو مخالف است و اعتقاد دارد داده‌های ارائه شده نادرست بوده. بالچوناس نیز در توئیت خود به این نکته اشاره کرد که این صندوق ماهانه 2.5 درصد ریزش دارد که باعث می شود به جای 40 درصد، سالانه فقط 10 تا 15 درصد رشد کند.

طبق توضیح داده شده توسط contango (وضعیتی است که در آن قیمت فیوچرز یک کالا بالاتر از قیمت لحظه ای مورد انتظار قرارداد در سررسید است) قیمت یک دارایی پایه در مقایسه با قیمت آتی همان دارایی با تخفیف معامله می شود. در حالی که ETF با پشتوانه فیوچرز توسط ProShares رکورد یکی از بزرگترین ورودی‌ها به صندوق را در روزهای اول معاملات به ثبت رسانده است، اما عملکرد آن تا کنون دور از حد مطلوبی که تصور می‌شد، بوده است.

منبع: u.today