صندوق قابل معامله یا ETF بیت کوین چیست و چه تاثیری در بازار ارزهای دیجیتال دارد؟

علاقه مندان و سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال که می‌خواهند از صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) استفاده کنند، سرمایه گذاری در ETF‌ بیت کوین برای آنها بهترین فرصت را ایجاد می‌کند. برای ایجاد اولین ETF بیت‌کوین مشکلات بسیار زیادی وجود دارد، زیرا کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) هنوز ETF بیت‌کوین را برای بازارهای ایالات متحده تصویب نکرده است. 

موسسات و شرکت‌های بزرگ نمی‌توانند به صورت قانونی اقدام به خریدن بیت کوین کنند که بسیاری از کارشناسان حوزه رمزارزها معتقد هستند صندوق‌های قابل معامله (ETF) بهترین راه حل برای این دسته از سرمایه گذاران است. در ادامه مقاله با جزئیات صندوق‌های ETF بیشتر آشنا می‌شویم.

صندوق قابل معامله در بورس چیست؟

نوعی صندوق سرمایه گذاری تشکیل شده از اوراق بهادار مانند سهام، اوراق قرضه، کالاها و ارز است که برای معامله در بورس‌های سهام عادی ایجاد شده است. ETF، قیمت یک دارایی را ردیابی می‌کند، به عبارت دیگر تابعی از قیمت آن دارایی مورد نظر است.

ETF تا حدودی مشابه صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک (mutual funds) است، با این تفاوت که در صندوق سرمایه گذاری مشترک، سهام در طی 24 ساعت معامله می‌شود، اما در ETF، معمولا به صورت روزانه معامله انجام می‌شود و قیمت آنها در طول روز تغییر می‌کند. ETFها این امکان را برای کاربران خود فراهم می‌کنند تا بدون مالکیت یا مدیریت ارز، وجوه خود را در این دارایی‌ها قرار دهند.

ETF‌ بیت کوین چیست؟

صندوق قابل معامله بیت کوین، وجوه قابل معامله در بورس هستند که از قیمت بیت کوین تبعیت می‌کند. ETF‌ بیت کوین این امکان را برای سرمایه گذاران فراهم می‌کند تا بدون دردسر و فرایندهای پیچیده صرافی‌ها، در این ارز سرمایه گذاری کنند. همچنین به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد بدون اینکه درگیر معامله در بازار رمز ارزها شوند، از نوسانات قیمتی بیت کوین سود کسب کنند.

نحوه عملکرد ETF‌ بیت کوین به چه صورت است؟

در حال حاضر ETF برای دارایی‌ها و صنایع مختلفی در دسترس است. همانطور که در ابتدای مقاله ذکر شد قیمت ETF بیت‌کوین با توجه به قیمت بیت کوین دارای نوسان است به این صورت که اگر قیمت این ارز افزایش یابد، ETF نیز افزایش می‌یابد. ETF به جای ترید در صرافی ارزهای دیجیتال، در بورس بازارهایی مانند نیویورک (NYSE) یا تورنتو (TSX) معامله می‌شود.

مزایای ETF‌ بیت کوین چیست؟

ادغام کردن دارایی‌های سنتی و ارزهای دیجیتال

علیرغم رسیدن ارزش بازار ارزهای دیجیتال به 1.5 تریلیون دلار، هنوز هم در برابر صندوق‌های بزرگ سرمایه گذاری سنتی، صندوق‌های سرمایه گذاری مشترک، سایر موسسات و شرکت‌های بیمه بسیار ناچیز است. ETF ارزهای دیجیتال، اختلاف‌های زیاد بین اقتصاد رمزارزها و اقتصاد جهانی را کاهش می‌دهد. همچنین تاثیر به سزایی در ارزشیابی ارزهای دیجیتال دارد و سرمایه گذاری در رمزارزها را برای سازمان ها و شرکت‌های بزرگ راحت می‌کند.

تسهیلات

می‌توانید بدون نیاز به اطلاعات از نحوه عملکرد بیت کوین، ثبت نام در صرافی‌ها و یا به خطر انداختن دارایی رمزارز خود، در این ارز سرمایه گذاری کنید. برای مثال اگر رمز ورود به کیف پولی که کوین‌‌ها خود را در آن ذخیره کرده‌اید فراموش کنید، تمام دارایی خود را از دست می‌دهید. اما با استفاده از ETF‌ بیت کوین، سرمایه گذاری در این ارز آسان می‌شود.

متنوع سازی

ETF می‌تواند شامل چند نوع دارایی باشد، به این صورت که ETF‌ بیت کوین می‌تواند شامل بیت کوین، سهام اپل، فیس بوک و یا موارد دیگر باشد. ETF برای کاهش ریسک سرمایه گذاران، امکان متنوع سازی را فراهم می‌کند.

بهره وری مالیاتی

بیشتر صندوق‌های بازنشستگی و پناهگاه‌های مالیاتی در جهان امکان خرید بیت کوین را نمی‌دهند. از طرفی، معامله ETF‌ بیت کوین در مبادلات سنتی به دلیل تنظیم توسط کمیسیون بورس اوراق بهادار، واجد شرایط بهره وری مالیاتی است.

اطمینان بیشتر

ETF تحت نظارت شرکت‌ها معامله می‌شوند، به همین دلیل سرمایه گذاران می‌توانند با خیال راحت سرمایه گذاری کنند و سرمایه و دارایی خود را در اختیار موسسات مربوطه بگذارند، زیرا می‌دانند همه چیز به بهترین نحو ممکن توسط کارشناسان کنترل می‌شود.

معایب ETF‌ بیت کوین چیست؟

کارمزد مدیریتی

ETF به دلیل راحتی در عرضه، معمولاً کارمزد‌های مدیریت را دریافت می‌کنند. هزینه‌ کارمزد بخشی از کل سهام است که با توجه به مدت سرمایه گذاری در یک صندوق قابل معامله در ارزهای دیجیتال، نیاز به کارمزد‌های بالای مدیریتی دارد.

عدم دقت

به دلیل وجود دارایی‌های متنوع در ETF، قیمت بیت کوین به صورت دقیق ردیابی نمی‌شود و قیمتی که در صرافی‌های رمزارزی معامله می‌شوند در صندوق‌های ETF نمی‌باشند. به این صورت که اگر قیمت این ارز 50 درصد رشد داشته باشد، در ارزش صندوق قابل معامله در بورس اعمال نمی‌شود.

متمرکز بودن ETFها

ارزهای دیجیتال بر خلاف بانک‌ها غیر متمرکز هستند و توسط هیچ نهادی کنترل نمی‌شوند. به همین دلیل از سطح حریم خصوصی بیشتری برخوردار هستند. اما با سرمایه گذاری در ETFها این امکان فراهم می‌شود تا متصدیان این صندوق ها از ارزهای شما محافظت کنند، که همین منجر به متمرکز بودن و از بین رفتن حریم خصوصی می‌شود که با غیرمتمرکز بودن شبکه بیت کوین در تضاد است.

بیت کوین با استفاده از شبکه بلاک چین حریم خصوصی را برای سرمایه گذاران خود حفظ می کند. این رمزارز برخلاف صندوق‌های ETF که توسط دولت‌ها تنظیم می‌شود، کاملا مستقل عمل می‌کند و زیر مجموعه شخص یا نهاد خاصی نمی‌باشد.

محدودیت در ترید ارزهای دیجیتال

ارز دیجیتال بیت کوین را می‌توان با سایر ارزهای دیجیتال نظیر اتریوم، لایت کوین، ریپل و… ترید کرد. اما ETF‌ بیت کوین را نمی‌توان با سایر رمزارزها ترید کرد زیرا این یک ارز نیست، بلکه صندوق سرمایه گذاری است که تنها از قیمت بیت کوین تبعیت می‌کند.

کلام آخر

صندوق‌های ETF بیت‌کوین به سرمایه‌گذاران در بازارهای مالی اجازه می‌دهند با به صورت غیرمستقیم خرید و فروش بیت کوین بپردازند. این امر می‌تواند یک راهکار مناسب برای پذیرش بیشتر رمزارزها به عنوان یک کلاس دارایی جدید باشد. اگرچه این اتفاق به‌طور کلی می‌تواند مثبت تلقی شود، اما در بلندمدت ممکن است بیت کوین را در جهت متمرکز شدن هل بدهد که این امر مغایر با ماهیت بلاکچین است.

با این حال نمی‌توان به طور کلی در مورد تاثیر ETF بر قیمت بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال نظر قطعی داد و باید دید که تصویب ETF رمزارزها در آینده چه اثری خواهد داشت؟

منبع: corporatefinanceinstitute , coinmarketcap , investopedia