ساتوشی ناکاموتو کیست؟ | آنچه باید در مورد مخترع بیت کوین بدانید

ساتوشی ناکاموتو اسم مستعاری است که خالق بیت کوین از آن استفاده کرده است، اما سوال «ساتوشی ناکاموتو کیست؟» منجر به گمانه زنی‌هایی درباره هویت واقعی مخترع بیت کوین شده است که در این مقاله به بررسی این موضوع می‌پردازیم.

ساتوشی ناکاموتو کیست؟

نام مستعار مخترع بیت کوین ساتوشی است که وایت پیپر بیت کوین را منتشر و خود را مخترع آن معرفی کرد. ساتوشی ممکن است گروهی از افراد مانند دانشمندان کامپیوتر، کارشناسان رمزنگاری و سایفرپانک‌ها باشند.

قبل از اینکه ساتوشی ناپدید شود گفته می‌شد مردی ژاپنی و متولد 5 آوریل 1975 است، اما با مشاهده تسلط وی بر زبان انگلیسی و تایم کاری مطابق با تایم اروپا تصور می‌کردند که وی در ژاپن اقامت نمی‌کند. چندین نفر ادعا کرده‌اند که ساتوشی هستند اما هرگز ادعای آن‌ها اثبات نشده است.

افرادی که تصور می‌شود ساتوشی ناکاموتو هستند

هال فینی

هال فینی (Hal Finney) یکی از محتمل‌ترین نامزدهایی است که می‌تواند ساتوشی باشد زیرا وی یکی از کاربران اولیه‌ و دریافت‌کننده‌ی اولین تراکنش بیت کوین است همچنین یکی از اصلی‌ترین سایفرپانک‌ها و توسعه دهنده نرم‌افزار در دهه 1990 بود، اما همیشه انکار می‌کرد که ساتوشی باشد و در نهایت در سال 2014 به دلیل بیماری عصبی در گذشت.

نیک سابو

یکی از دانشمندان مشهور کامپیوتر که نیک سابو (Nick Szabo) نام دارد نیز یکی از محتمل‌ترین افرادی است که سال‌ها قبل بیت گلد (bit gold) را ایجاد کرد. ارتباط وی با جامعه سایفرپانک‌ها (cypherpunks) با ارتباطات ساتوشی همزمان بوده است که همین امر منجر به گمانه زنی‌هایی درباره‌ی یکی بودن هویت آن‌ها می‌شود.

دوریان ناکاموتو

دوریان ناکاموتو (Dorian Nakamoto) که نام اصلی وی ساتوشی ناکاموتو است، به عنوان مهندس کامپیوتر در شرکت‌های  کالیفرنیا فعالیت کرده است. وی همچنین اظهار داشت که در توسعه و راه‌اندازی بیت کوین نقش داشته است اما بعد از مدتی اظهار خود را پس گرفت.

کریگ رایت

یکی دیگر از محتمل‌ترین افراد کریگ رایت (Craig Wright) تاجر استرالیایی است. طبق مقاله Wired و Gizmodo نشان داده می‌شود که وی مخترع بیت کوین باشد اما در تحقیقات بعدی به این نتیجه رسیده‌اند که یک شوخی  برای دست انداختن دیگران بود. با این حال رایت همچنان ادعا می‎کند ساتوشی ناکاموتو مخترع بیت کوین است.

چرا ساتوشی ناکاموتو پنهان شده است؟

ساتوشی ممکن است به ثروتمندترین انسان کره زمین تبدیل شده باشد زیرا هنگام آزمایش شبکه تنها چند بیت کوین را برای آزمایش کنندگان اولیه مانند هال فینی ارسال کرد و سایر کوین‌ها هرگز ارسال نشدند. به همین دلیل دارایی ساتوشی بیش از یک دهه دست نخورده باقی مانده و رشد میلیاردی کرده است.

دلایل اهمیت شناسایی ساتوشی ناکاموتو

بیت کوین برخلاف بانک‌ها و موسسات مالی بدون نیاز به یک سازمان یا نهاد متمرکز به فعالیت خود ادامه می‎دهد به همین دلیل حضور ساتوشی در روند این ارز دیجیتال تاثیری ندارد. اما یک دلیل مهمی که برای شناسایی ساتوشی وجود دارد این است که با استخراج اولیه‌ی بلاک‌های بیت کوین دارایی وی تقریبا 600000 تا یک میلیون کوین است.

 از 21 میلیون بیت کوینی که وجود دارد 3 تا 5 درصد آن در دست ساتوشی است که با انتقال کسری از آن کوین‌ها منجر به تغییرات شدید در بازار می‌شود به همین دلیل برای کاربران قابل اهمیت است.

دارایی ساتوشی ناکاموتو چند بیت کوین است؟

ساتوشی وایت پیپر بیت کوین را در سال 2008 منتشر کرد و در سال 2009 اولین بلاک بیت کوین که معروف به بلاک پیدایش است استخراج شد. تخمین زده شده است که ساتوشی بیش از یک میلیون بیت کوین استخراج کرده است که ارزش آن با قیمت فعلی تقریبا معادل 54 میلیارد دلار است. 

در سال 2010 سرجیو دمیان لرنر (Sergio Demian Lerner) محقق برجسته ارزهای دیجیتال است که مقاله‌ای را برای تخمین دارایی بیت کوین‌های ساتوشی ارائه داد، او با تحلیل بلاک‌های اولیه که توسط ساتوشی استخراج شده بود دارایی وی را تخمین زد.

منبع: investopedia , academy.binance , cointelegraph