رشد استیبل کوین‌ها با پشتوانه طلا

خلاصه: با افزایش تنش‌های ژئوپلیتیکی و همچنین تورم بالا، تقاضا برای رشد استیبل کوین‌هایی با پشتوانه طلا افزایش یافته است.

در بحبوحه تورم بالا و تنش‌های ژئوپلیتیکی مداوم، استیبل کوین‌هایی با پشتوانه طلا جذابیت بیشتری پیدا کرده‌اند و از رشد کلی بازار ارزهای دیجیتال پیشی گرفته‌اند.

قیمت طلا از ابتدای فوریه تاکنون 4.67 درصد افزایش یافته است و به بالاترین حد خود در چند ماه گذشته رسیده است. به این ترتیب حجم تجارت استیبل کوین‌های دارای پشتوانه طلا که توکن‌های دیجیتالی با پشتوانه طلای فیزیکی هستند، شتاب گرفته است.

طبق گزارش Kaiko، دو استیبل کوین با پشتوانه طلا از نظر حجم معاملات، تتر گلد (XAUT) با ارزش بازار 200 میلیون دلار و PAX Gold (PAXG) با ارزش بازار 420 میلیون دلار هستند. به طور شگفت انگیزی، حجم PAX Gold از ماه سپتامبر تقریباً دو برابر شده است و حجم Tether Gold شاهد یک انفجار ظریف در معاملات بوده است.

به طور کلی، استیبل کوین‌های مبتنی بر دلار با توجه به ارزش بازار و حجم مبادلات، همچنان غالب هستند و استیبل کوین‌های دارای پشتوانه طلا تنها در تعداد کمی از صرافی‌ها عرضه می‌شوند. با این وجود، این محصول سرمایه گذاری منحصر به فرد برای سرمایه گذاران سنتی آشناتر به نظر می‌رسد. در نتیجه، بسیاری طلا را در بازارهای مالی متعارف به عنوان مانعی در برابر تورم و پناهگاهی امن در تنش‌های ژئوپلیتیکی می‌دانند.

ادوارد مویا (Edward Moya)، تحلیلگر ارشد بازار در کارگزاری ارز خارجی Oanda، گفت: “بسیاری از سرمایه گذاران به دنبال درگیر نشدن با کلاس دارایی‌های رمزارزی هستند و از این دارایی‌ها فراری هستند. به همین دلیل توکن‌های دارای پشتوانه طلا محافظت در برابر نوسانات را فراهم می‌کنند. با بهبود چشم انداز طلا برای سال جاری همچنان شاهد جذابیت‌های عظیم هستیم.

از آنجایی که توکن‌های طلا به قیمت فلز گرانبها گره خورده‌اند، افزایش ارزش بازار صرفاً نشان دهنده افزایش تعداد توکن‌های موجود است.

متی گرینسپن (Mati Greenspan)، مدیرعامل کوانتوم اکونومیکس و تحلیلگر ارشد سابق eToro گفت: «آنچه شما در مورد آن صحبت می‌کنید این است که توکن‌هایی با پشتوانه طلا منتشر می‌شوند. گرینسپن گفت: برای سرمایه گذاران، سود کمی برای توکن‌های دارای پشتوانه طلا وجود دارد زیرا قیمت تغییر چندانی نمی‌کند.

در حالی که توکن‌های دارای پشتوانه کالا افزایش یافته‌اند، همچنان ارزش بازار توکن‌های طلا در حال حاضر حدود 800 میلیون دلار در مجموع است و در مقایسه با 833 میلیارد دلار بیت‌کوین کمرنگ است.

علاوه بر این، در سال‌های اخیر، حرکت قیمت طلا در مقایسه با بسیاری از ارزهای دیجیتال که قیمت‌های آن چندین برابر افزایش یافته، ضعیف بوده است.

منبع: finbold