آشنایی کامل با والت (Crypto Wallet) یا کیف پول ارز دیجیتال و انواع آن

کیف پول ارز دیجیتال چیست؟

در یک کلام، کریپتو والت یا همان کیف پول ارز دیجیتال ابزاری است که می‌توان برای تعامل با شبکه بلاک چین از آن استفاده کرد. انواع مختلف کریپتو والت وجود دارد که می‌توان آن را به چهار گروه تقسیم کرد: کیف پول‌ کاغذی، نرم‌افزاری، سخت‌افزاری و وب. بسته به ساز و کار (اتصال یا عدم اتصال به اینترنت)، می‌توان از آنها با عنوان کیف پول‌های گرم و سرد نیز یاد کرد.

اکثر کیف ‌پول‌های ارز دیجیتال مبتنی بر نرم‌افزار است که در مقایسه با والت‌های سخت‌افزاری کاربرد آنها راحت‌تر است. بااین‌وجود، کیف پول‌های سخت‌افزاری ایمن‌ترین جایگزین‌ها هستند. از سوی دیگر، کیف  پول‌های کاغذی، در حقیقت «کیف پول چاپی» روی کاغذ هستند که اکنون استفاده از آنها رایج نیست و غیرقابل اعتماد تلقی می‌شوند.

کیف پول ارز دیجیتال چگونه کار می‌کند؟

برخلاف تصور عموم، کریپتو والت‌ها محل ذخیره ارزهای دیجیتال نیستند، در واقع، آنها ابزارهای مورد نیاز برای تعامل با بلاک چین را فراهم می‌کنند. به‌عبارت‌دیگر، این کیف پول‌ها اطلاعات ضروری را برای ارسال و دریافت ارز دیجیتال از طریق تراکنش‌های بلاک چین تولید می‌کنند که این اطلاعات شامل یک یا چند جفت کلید عمومی و خصوصی می‌شوند.

همچنین، کیف پول ارز دیجیتال شامل آدرس به‌صورت شناسه الفبایی/عددی است که بر اساس کلیدهای عمومی و خصوصی ایجاد شده است. در واقع، چنین آدرسی، «موقعیت مکانی» بلاک چین است که کوین‌ها به آن فرستاده می‌شود. این بدان معناست که می‌توانید آدرس خود را با دیگران برای دریافت وجه نقد به اشتراک بگذارید، اما هرگز نباید کلید خصوصی را برای دیگران افشا کنید. 

کلید خصوصی صرف ‌نظر از این که از کدام کیف پول استفاده می‌کنید، امکان دسترسی به ارزهای دیجیتال شما را فراهم می‌کند؛ بنابراین، حتی اگر رایانه یا گوشی هوشمند شما در معرض خطر قرار گیرد، کماکان دسترسی به وجوه نقد شما از دستگاه دیگری وجود خواهد داشت، مادامی که کلید خصوصی مربوطه (یا عبارت بازیابی) را داشته باشید. خاطرنشان می‌شود که کوین‌ها هرگز به‌طور واقعی از بلاک چین خارج نمی‌شوند و تنها از یک آدرس به آدرس دیگر منتقل می‌شوند.

انواع مختلف کیف پول‌ ارز دیجیتال

اگرچه پیشتر اشاره کردیم که کریپتو والت‌ها به‌واقع محل نگهداری ارزهای دیجیتال نیستند، اما می‌توان فهمید که چرا بسیاری از آنها به‌گونه‌ای رفتار می‌کنند که گویی ارزهای دیجیتال در آنها نگهداری می‌شود. این کیف‌ها کلیدهای شما را در بردارند که همان‌طور که گفته شد، ابزارهای مورد نیاز برای ارسال و دریافت ارزهای دیجیتال هستند.

به این ترتیب، امنیت کیف پول شما معادل با امنیت بیت کوین شما خواهد بود. انواع مختلفی از والت‌ها و نیز روش‌های ذخیره‌ کلیدها وجود دارد که هر یک مزایا و معایب خود را دارد. آنها را با هم مرور می‌کنیم:

کیف پول‌های کاغذی

کیف پول‌های کاغذی، ابتدایی‌ترین و ساده‌ترین روش ذخیره کلیدهای‌تان محسوب می‌شود. آنها به معنای واقعی کلمه، تکه‌های کاغذی با کلیدهای عمومی و خصوصی چاپی یا نوشته شده هستند و کیف پول سرد محسوب می‌شوند.

مزایا

 • فاقد هزینه
 • سهولت در پنهان نمودن یا نگه‌داشتن آن در هر جا
 • عدم اتصال به اینترنت و غیرقابل هک شدن

معایب

 • به ازای هر نوع ارز دیجیتالی که در اختیار دارید، کیف پول کاغذی متفاوتی نیاز است
 • به‌ راحتی (در اثر برخورد با آب یا آتش) از بین می‌رود و در معرض سرقت فیزیکی قرار دارد
 • فاقد سهولت برای تراکنش‌های روزانه و سریع است

کیف پول‌های سخت‌افزاری

کیف پول‌های سخت‌افزاری که اغلب به فلش یواس‌بی (USB) شباهت دارند، دستگاه‌هایی هستند که به‌طور خاص برای نگه‌داشتن کلیدهای شما به‌صورت دیجیتال طراحی شده است. آنها به‌طور کلی به‌صورت صفحه نمایش هستند و امکان ارتباط با گزینه‌های اصلی را فراهم می‌کنند. البته از نرم‌افزار هم می‌توان برای ارتباط با رایانه‌ها برای شروع تراکنش‌ها استفاده کرد.

مزایا

 • قابلیت سازگاری یا نگهداری کلیدهای هزاران آدرس و ارز دیجیتال مختلف
 • سهولت استفاده از نرم‌افزار
 • مالکیت کامل و کنترل کلیدها

معایب

 • بسیار پرهزینه است
 • ممکن است در معرض آسیب‌های فیزیکی قرار بگیرد
 • فقدان کیف پول و عبارت بازیابی می‌تواند به معنای از دست دادن همیشگی وجه نقد باشد

کیف پول‌های نرم‌افزاری

کیف پول‌های نرم‌افزاری برنامه‌هایی هستند که می‌توانند بر بسیاری از دستگاه‌ها ازجمله تلفن همراه و کیف پول‌های دسکتاپ نصب شوند. پس از نصب، این برنامه‌ها اقدام به ذخیره تمام کلیدهای شما نموده و رابط‌هایی را برای ارسال یا دریافت آسان و فوری ارزهای دیجیتال پیشنهاد می‌کنند. لازم به ذکر است که کیف پول‌های‌ نرم‌افزاری، جزو کیف پول گرم قرار می‌گیرند.

مزایا

 • سازگاری و سهولت استفاده بر روی تمام دستگاه‌ها
 • رابط‌های ساده و ابزارهای خودکار برای تراکنش‌ها
 • کلیدها کماکان در فضای ذخیره تحت کنترل شما در دستگاه انتخابی قرار دارند

معایب

 • دستگاه‌های شما به‌طور کلی به اینترنت متصل می‌شوند و امکان هک شدن آنها وجود دارد
 • امکان ساییدگی و پارگی یا در معرض المان‌های ثابت حین استفاده برای اهداف دیگر وجود دارد
 • امنیت این والت به امنیت دستگاه وابسته است

کیف پول‌های تحت وب

کیف پول‌های تحت وب یا آنلاین، همان طور که از نامشان پیداست بر روی سرورهای اینترنتی قرار دارند و کیف پول گرم به حساب می‌آیند. این‌ها ویژگی‌های داخلی تمام بسترهای تبادل ارز دیجیتال می‌باشند و در نتیجه دسترسی به آنها از طریق واسطه امکان‌پذیر خواهد بود.

مزایا

 • دسترسی در هر زمان با اتصال به اینترنت
 • اتصال دائم به پلتفرم‌های صرافی به هنگام معامله فوری
 • دسترسی به نام کاربری و گذرواژه‌ای که شرکت بتواند در صورت از دست رفتن، در بازیابی آن به شما کمک کند.

معایب

 • شما نمی‌توانید کلیدهای خودتان را داشته باشید.
 • به‌شدت در معرض هک شدن قرار دارد.
 • باید به صرافی اعتماد کنید.

آیا کیف پول‌های ارز دیجیتال امن هستند؟

صنعت ارز دیجیتال به‌صورت چشمگیری از نظر ایمنی و پاسخگویی در سال‌های گذشته پیشرفت کرده است. با این وجود، با توجه به عدم استقبال تمامی کشورها از این صنعت، کماکان ریسک‌هایی در آن وجود دارد. ازاین‌رو، اگر به دنبال محافظت از دارایی‌های خود هستید، بهترین روش برای ذخیره مقدار زیاد ارز دیجیتال، نگهداری آنها در کیف‌پول سرد است که از ایمنی قابل توجهی برخوردار است.

چگونه می‌توان امنیت کیف پول ارز دیجیتال را تامین کرد؟

قاعده کلی این است که اگر به دنبال حفظ کیف ‌پول خود از خطرات احتمالی هستید، رعایت ایمنی در اینترنت ضروری است. ابتدا باید یاد بگیرید که چگونه کیف پول ارز دیجیتال را امن نگه‌داشته و از ارائه‌دهندگان مشکوک بپرهیزید. همچنین چنانچه از کیف پول کاغذی یا تلفن همراه استفاده می‌کنید، همیشه نسبت به محیط اطراف و پیگیری تراکنش‌های خود هوشیار باشید. 

هنگام استفاده از کیف پول دسکتاپ، از بازدید وب‌سایت‌های مشکوک پرهیز کنید و دستگاه خود را برای مدت طولانی کنار نگذارید. این کار موجب ایجاد فرصتی برای هکرها و هک نمودن کیف پول ارز دیجیتال و سرقت وجه نقد شما می‌شود.

آیا کیف پول ارز دیجیتال ناشناس است؟

اگرچه بیشترین جذابیت ارز دیجیتال، ارائه آن به‌صورت ناشناس به کاربران است، همین فرض حس امنیت کاذبی را برای بسیاری پدید آورده است. اگرچه کیف پول ارز دیجیتال نمی‌تواند به‌صورت مستقیم به هویت شما مرتبط باشد، اما حتماً به یاد می‌آورید که تراکنش‌های شما در بلاک چین ذخیره و ثبت می‌شود. این فرمی از ناشناس بودن است که تا حدی حریم خصوصی را شکل می‌دهد.

به‌هرحال، با کمی تلاش می‌توانید به کیف خود متصل شوید. بنابراین، پاسخ به پرسش «آیا کیف پول ارز دیجیتال ناشناس است؟» می‌تواند ترکیبی از بله و خیر باشد. اگرچه هویت شما تا حدودی محافظت می‌شود، اما کماکان می‌توان آن را با بررسی تخصصی پیدا کرد.

آیا می‌توان تمام ارزهای دیجیتال خود را در یک کیف ذخیره کرد؟

این یک سوال طلایی است که پاسخ آن می‌تواند “گاهی اوقات باشد و به نوع کوینی که نگه می‌دارید بستگی دارد! برای نمونه، اگر فقط بیت کوین دارید، لازم است که کیف پولی که سازگار با این کوین باشد پیدا کنید. اما اگر بیت کوین و لایت کوین داشته باشید، باید چه کار کنید؟

اگرچه هریک از آنها بلاک چین خودشان را دارند، اما می‌توان از کیف پول چندگانه ارز دیجیتال هم استفاده کرد. این کیف‌ها به شما امکان ذخیره رمز ارزهای مختلف را در یک کیف خواهند داد و بسیار آسان‌تر از استفاده از چند کیف مختلف برای هر کوین است.

به‌طور کلی تمامی این‌ها بستگی به پشتیبانی کیف پول شما دارد. جالب آن است که اکثر توکن‌های موجود بر روی بلاک چین اتریوم ساخته می‌شوند، بدین معنی که سازگار با ERC-20 هستند. بنابراین، اگر مقداری توکن ERC-20 دارید، گاهی اوقات می‌توانید همه آنها را در یک کیف پول ارز دیجیتال ذخیره کنید. سایر کوین‌ها تا این حد انعطاف‌پذیر نیستند، بنابراین همیشه باید قبل از انتقال وجه نقد، آنها را با ارائه دهنده کیف پول به لحاظ سازگاری تطبیق دهید تا برای همیشه آنها را از دست ندهید!

چگونه بهترین کیف پول ارز دیجیتال را انتخاب کنیم؟

اولویت‌های شما بهترین کریپتو والت را تعیین می‌کنند. اگر امنیت مدنظر شماست، کیف پول سخت‌افزاری احتمالاً بهترین گزینه خواهد بود. این کیف‌ها به لحاظ ایمنی مانند کیف پول کاغذی است، اما قابلیت‌های بیشتر و امکان پشتیبانی از رمز ارزهای چندگانه را نیز دارند. از سوی دیگر، اگر سهولت مدنظر شماست، کیف پول‌های آنلاین از هر جای دنیا قابل دسترسی است و امکان فعالیت‌های تجاری پیشرفته را به‌صورت فوری فراهم می‌کند. علاوه بر این، می‌توانید از راهنما و پشتیبانی صرافی مورد اعتماد هم استفاده کنید.

سخن پایانی

کریپتو والت‌ها بخش جدایی ناپذیر استفاده از بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال هستند. آنها یکی از بخش های اصلی زیرساخت ارسال و دریافت وجوه نقد از طریق شبکه های بلاک چین را تشکیل می دهند. هر نوع کیف پول مزایا و معایب خود را دارد و بنابراین، آگاهی از عملکرد آن قبل از انتقال پول بسیار اهمیت دارد.

منبع: phemex , bitdegree , academy.binance