آشنایی کامل با صرافی کوییک سواپ (Quickswap) و ارز دیجیتال Quick

کوییک سواپ عضو کوچکی از دنیای امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) است که در چندسال اخیر شاهد رشد فوق‌العاده‌ای بوده است. رشد مدل بازارساز خودکار (AMM) امکان پیشرفت دیفای را فراهم کرده است. گرچه برای این رشد هزینه‌هایی پرداخت شده است.

ما در مقاله به بررسی این صرافی غیر متمرکز (QuickSwap) و توکن کوییک (QUICK) و علت محبوبیت بالای این پروژه خواهیم پرداخت. همچنین درباره پالیگان (ماتیک) و مدل بازارساز خودکار که در آن استفاده می‌شود صحبت خواهیم کرد. به علاوه درباره راهکارهای لایه دوم، کشت سود و توکن کوییک دراگون (dQUICK) توضیحاتی خواهیم داد.

اگر با صرافی‌های غیرمتمرکز آشنا نیستید، پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را مطالعه کنید.

کوییک سواپ چیست؟

هرکسی که با یونی‌سواپ و سوشی‌سواپ آشنا باشد، بلافاصله متوجه شباهت صرافی کوییک با این دو خواهد شد. این پروژه یک فورک از یونی‌سواپ است و از این رو رابط کاربری آن مشابه همتای قبلی‌اش است. آنچه این صرافی را از یونی سواپ متمایز می‌کند، بک‌اند (backend) پایه آن است که به جای استفاده از لایه اصلی اتریوم برای تمام محاسبات و تراکنش‌ها بر بستر پالیگان (که پیش‌تر ماتیک نام داشت) بنا نهاده شده است.

پالیگان یک راهکار لایه دوم است که برای دستیابی به هزینه‌ پایین تراکنش‌ها، تسویه‎حساب‌های تقریبا آنی و بازده بالا از نسخه اصلاح‌شده Plasma استفاده می‌کند. این قابلیت‌ها که مدت‌ها در انتظار آن بودیم به پروژه‌هایی که بر بستر آن‌ها ساخته شده‌اند نیز راه می‌یابد، از این رو می‌توان مطمئن بود که تراکنش‌های کوییک سواپ تقریبا هیچ هزینه‌ای در کارمزدهای شبکه ندارند. علاوه بر این‌ها دیگر نیاز نیست کاربران به علت افزایش قیمت گس (gas) منتظر تکمیل تراکنش خود بمانند.

در حقیقت به لطف ایردراپ 0.1 ماتیک، کارمزدهای صرافی غیرمتمرکز کوییک در حال حاضر رایگان بوده و توانسته است یکی از بزرگ‌ترین موانع بر سر راه پذیرش گسترده AMMهای مبتنی بر اتریوم را بردارد.

چرا بلاکچین ماتیک؟

شبکه ماتیک (Matic ) بهترین راهکار برای مشکلات مقیاس‌پذیری‌ست که در بلاکچین اتریوم با آن مواجه می‌شویم. هدف اصلی این پلتفرم ارتقاء مقیاس‌پذیری با استفاده از سایدچین‌های (Sidechain) اثبات سهام  بوده و اعتقادش بر آن است که با حل شدن مشکل‌های مقیاس‌پذیری، کارمزد تراکنش‌ها پایین‌تر آمده، تاییدها سریع‌تر صورت گرفته و مزایای بسیار بیشتری به شبکه افزوده خواهد شد.

شبکه ماتیک علاوه بر حل مشکلات مقیاس‌پذیری در صدد آن است تا بدون غافل شدن از مزایای عدم تمرکز (decentralization) کارامدی را بهبود بخشد. این تیم همچنین تلاش می‌کند با کمک جامعه توسعه‌دهنده موجود، تجربه کاربری را بهتر کرده و قابلیت بهبودیافته Dappها را در خود بگنجاند.

در آینده نزدیک شاهد پذیرش گسترده Dappها توسط کاربران خواهیم بود و شبکه ماتیک برای حل کردن این چالش رابط کاربری خود را به قابلیت‌هایی جذاب‌تر و در دسترس‌تر مجهز کرده است. تراکنش کاربران شبکه ماتیک تقریبا ظرف 1 ثانیه با هزینه 0.000002 دلار تایید می‌شود، این هزینه 480,000 برابر از هزینه زنجیره اتریوم کمتر است.

این دلیل، انتخاب بلاکچین ماتیک برای توسعه پلتفرم کوییک سواپ را توجیه می‌کند.

تاریخچه مختصر کوییک سواپ

این صرافی در ماه فوریه سال 2021 راه‌اندازی شد، به سرعت رشد کرد و قیمت آن تا آخر ماه آوریل به 1,669.32 دلار رسید. پس از آن شاهد ریزش قابل ملاحظه‌ای بود و به جایگاه 226 در کوین مارکت کپ رسید. علت این ریزش قیمت مشخص نیست. برخی گفته‌اند سایت دچار مشکلات فنی بوده، عده دیگری نیز بر این گمانند که ریزش قیمت به علت خبر پالیگان مبنی بر قرارگیری سوشی‌سواپ روی ماتیک بوده است.

بنیان‌گذاران کوییک سواپ Nick Mudge و Sameep Singhania هستند. Mudge به مدت 6 سال به عنوان برنامه‌نویس بلاکچین فعالیت داشته و نویسنده استاندارد EIP-2535 Diamond و استانداردهای ERC1538 و ERC998 قراردادهای اتریوم است. Singhania هم‌بنیان‌گذار و رییس شرکت مشاوره و توسعه بلاکچین Ginete Technologies است.

توکن QUICK چیست؟

QUICK توکن حاکمیتی کوییک سواپ است. این پلتفرم قصد دارد برای انجام تراکنش‌ها ارز مجازی خود را به عنوان یک ابزار پرداختی ایمن، آنی، مورد اطمینان و جایگزین ارزهای رایج به اعضای جامعه سهامدارانش ارائه کند. QUICK یک توکن ERC-20 است که با دیگر توکن‌های مبتنی بر اتریوم قابل تعامل بوده و می‌توان آن را با ETH یا دیگر توکن‌ها از طریق پلتفرم صرافی غیر متمرکز کوییک خریداری کرد یا به عنوان تامین‌کننده نقدینگی (LPs) پاداش گرفت.

این پلتفرم در حال حاضر با کارمزدهای 0.3 درصدی به تامین‌کنندگان نقدینگی پاداش می‌دهد. این کارمزد بعدا میان LPها و استخر نقدینگی صرافی که Dragon’s Lair نام دارد تقسیم می‌شود.

از آنجایی که کوییک‌سواپ روی پالیگان پیاده‌سازی شده است و پالیگان برای رسیدن به اجماع از مدل اثبات سهام (PoS) استفاده می‌کند، هولدرهای توکن QUICK می‌توانند توکن‌های خود را برای مدت مشخصی استیک کنند و سود بدست آورند. به علاوه این هولدرها می‌توانند از توکن‌های خود برای رای دادن به تغییرات یا ایجاد اصلاحات روی طرح‌های مربوط به صرافی کوییک سواپ استفاده کنند.

توکن کوییک دراگون (dQUICK)

کاربران با واریز QUICK در استخر “Dragon’s Lair” می‌توانند به عنوان پاداش توکن dQUICK دریافت کنند. قیمت این توکن در زمان نوشتن این مطلب بالای 1000 دلار است. این توکن برای تشویق کاربران به وام‌ و استقراض به آن‌ها پاداش داده می‌شود.

نحوه کار کوییک سواپ

همانطور که بالاتر نیز گفته شد این صرافی پیشرو غیر متمرکز یک بازارساز خودکار است، یعنی بدون استفاده از اوردر بوک‌های (order book) محدود رایج در صرافی‌های مرسوم امکان معامله دارایی‌ها (که در این مورد توکن‌های ERC-20 هستند) را فراهم می‌کند. این صرافی در عوض مانند دیگر گزینه‌های جایگزین که مبتنی بر قراردادهای هوشمندند از استخرهای از پیش پر شده برای نقدینگی استفاده می‌کند و قیمت‌ها توسط نرخ تعادل میان دو دارایی در یک استخر به صورت الگوریتمی تعیین می‌شوند.

با توجه به آنکه نقدینگی به مقدار کافی وجود دارد، کاربران می‌توانند به آسانی یک توکن را با توکن دیگری معاوضه کنند. معاوضه مشمول کارمزد تامین‌کننده نقدینگی می‌شود، همانطور که در اکثر AMMهای رقیب نیز صادق است، سهم سود عمده برای تامین‌کنندگان نقدینگی حاصل کارمزدها نیست. این صرافی در عوض برنامه استخراج نقدینگی سودآور خود را داراست.

قابلیت‌های پلتفرم کوییک سواپ

با آنکه این صرافی با استفاده از ساختار لایه دوم ساخته شده است همچنان قادر است تمام قابلیت‌های محبوب صرافی‌های غیرمتمرکز پیشرو را به تریدرها ارائه دهد. به علاوه کوییک سواپ همچنین مولفه‌ غایب آن صرافی‌های غیرمتمرکز محبوب را نیز در خود دارد: تراکنش‌های سریع با تقریبا هیچ کارمزدی!

در ادامه به شرح قابلیت‌هایی می‌پردازیم که هنگام استفاده از کوییک سواپ با آن‌ها مواجه خواهید شد:

لیست کردن‌ بدون نیاز به مجوز

کاربران قادرند هر توکنی از هزاران توکن ERC-20 را در کوییک سواپ لیست کنند،درست همانطور که این امکان در دیگر پلتفرم‌های معاملاتی غیرمتمرکز پیشرو وجود دارد.

البته برای لیست کردن یک توکن بایستی در ابتدا برای یک جفت معاملاتی نقدینگی ایجاد کرد. برخلاف صرافی‌های قدیمی برای لیست کردن یک دارایی نیاز به مجوز یک شخص یا نهاد نیست.

تراکنش‌های لایه دوم

تراکنش‌ها در کوییک سواپ از پالیگان تغذیه می‌شوند. پالیگان (که پیش‌تر ماتیک نام داشت) یک راهکار مقیاس‌پذیر مبتنی بر اتریوم و لایه 2 مبتنی بر plasma است. این یعنی معاوضه دارایی‌ها در این صرافی زیر 2 ثانیه و با مقدار بسیار کمی هزینه گس نسبت به هزینه‌ای که تریدرها در بلاکچین اتریوم می‌پردازند انجام می‌شود.

با این‌حال از آنجایی که تراکنش‌ها در زنجیره اصلی اتریوم نهایی می‌شوند، امنیت خود را در پالیگان حفظ می‌کنند. این ویژگی بدان معناست که تریدرها از مزایای عملکردی راهکار لایه دوم بهره‌مند بوده و همچنان امنیت بلاکچین اتریوم را نیز دارند.

معاملات غیر حضانتی (non-custodial trading)

برخلاف صرافی‌های متمرکز ابتدایی نظیر بایننس (Binance) کاربران در کوییک سواپ می‌توانند مستقیما از کیف‌پول شخصی خود به معامه بپردازند. این کیف‌پول‌ها شامل متامسک (MetaMask)، کیف‌پول کوین‌بیس (Coinbase) و بسیاری کیف‌پول دیگر که از دارایی‌های ERC-20 پشتیبانی می‌کنند، می‌شود.

از آنجایی که نیاز نیست کاربران توکن‌های خود را به کیف‌پول صرافی واریز کنند، بر کلیدهای خصوصی توکن‌های خود کنترل کامل خواهند داشت. این گزینه به قطع از نظر حضانتی ارجح ‌تر است.

استخراج نقدینگی

کاربران صرافی می‌توانند در صرافی برای استخرهای معاملاتی تامین نقدینگی کنند. صرافی کوییک سواپ برای تشویق کاربران به این کار به تامین‌کنندگان توکن QUICK پاداش می‌دهد. این نوع تشویق‌ها سبب رشد جامعه تامین‎کنندگان نقدینگی می‌شود.

به علاوه این ویژگی بر ماهیت حاکمیت توزیع‌شده پلتفرم نیز می‌افزاید زیرا کاربران پلتفرم اکنون نهاد حاکمیتی نیز هستند. بنابراین جامعه سهامداران تصمیمات مهمی می‌گیرد که بر استفاده آن‌ها از پلتفرم تاثیرگذار است.

ییلد فارمینگ

کارمزدهای پرداختی به روش‌های متفاوتی استفاده می‌شود اما یکی از این روش‌ها آن است که تمام کارمزدهای جمع‌شده به نسبت سهم تامین‌کنندگان نقدینگی در استخر نقدینگی به آن‌ها پرداخت می‌شود.

ییلد فارمینگ در کوییک سواپ مشابه دیگر بازارسازهای خودکار است. البته که در کشت سود احتمال ضرر ناپایدار (impermanent loss) وجود دارد اما اگر حواستان را به پوزیشن‌های خود جمع کنید می‌توانید از این ضررها جلوگیری کنید.

برای آشنایی کامل با مفهوم ییلد فارمینگ، پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را مطالعه کنید.

جامعه سهامداران

پیش‌تر هم به این مورد اشاره کردیم که کوییک سواپ یک پروژه سهامدار محور است. هولدرهای توکن QUICK با دنبال کردن فرایندهای لازم برای ایجاد اصلاحات موردنیاز در پروتکل، بر پلتفرم حاکمند.

هولدرهای QUICK قادرند برای ایجاد تغییرات در پروتکل طرح ارائه کرده و درباره فاکتورهایی نظیر آنکه «چه استخرهایی واجد شرایط استخراج QUICK هستند؟» و … رای دهند.

نحوه استفاده از کوییک سواپ

نحوه تنظیم متامسک برای پالیگان با استفاده از کوییک سواپ

در ابتدا به صفحه QuickSwap.exchange رفته و کیف‌پول متامسک خود را متصل می‌کنیم.

در گوشه سمت راست بالای نمایشگر خود روی گزینه “Connect to a wallet” کلیک می‌کنیم.

متامسک را در منو انتخاب می‌کنیم.

بعد از باز شدن متامسک روی گزینه “Next” کلیک می‌کنیم.

سپس روی “Connect” کلیک می‌کنیم.

به کوییک سواپ برمی‌گردیم و در گوشه سمت راست بالا گزینه “Switch to Matic” را می‌زنیم.

در این مرحله کیف‌پول متامسک ما باز می‌شود. روی “Switch Network” کلیک می‌کنیم.

تبریک! اکنون به شبکه پالیگان (ماتیک) متصل شدیم!

انتقال دارایی‌ها از زنجیره اصلی اتریوم به شبکه اصلی ماتیک

از این مرحله به بعد انتقال وجوه از اتریوم به ماتیک آسان‌تر از هرچیزی‌ است!

به رابط کوییک سواپ برمی‌گردیم و در گوشه سمت راست بالا روی “Bridge Assets” کلیک می‌کنیم.

اگر اتریوم یا دارایی ERC-20 جابجا می‌کنیم از انتخاب گزینه “PoS Bridge” به عنوان حالت انتقال (transfer mode) اطمینان حاصل می‌کنیم. سپس روی “Transfer” کلیک می‌کنیم. اگر MATIC جابجا می‌کنیم بایستی “Plasma Bridge” را انتخاب کنیم. این فرایند احتمالا خودکار انجام می‌شود اما بهتر است از آن مطلع باشیم.

پس از آنکه روی “Bridge Assets” کلیک کردیم یک پنجره مرورگر جدید باز می‌کنیم. این پنجره نسخه دوم کیف‌پول وب پالیگان است.

با کلیک کردن روی منوی افزونه‌های خود که به شکل یک تکه پازل در گوشه سمت راست بالای نوار ابزارمان قرار گرفته کیف پول متامسک خود را متصل می‌کنیم. سپس از منوی پایین “MetaMask” را انتخاب کرده و مراحل معمول تاییدیه را می‌گذرانیم.

سپس برای آغاز جابجایی “Move funds to Matic Mainnet” را انتخاب می‌کنیم.

مقدار دارایی که قصد جابجایی آن را داریم را وارد کرده و روی “Transfer” کلیک می‌کنیم.

یک هشدار نمایش داده خواهد شد. موارد تحت پشتیبانی را بررسی و سپس روی “Continue” کلیک می‌کنیم.

برای تکمیل فرایند واریز خود روی “Continue” کلیک می‌کنیم.

برای تایید انتقال مجددا روی “Continue” کلیک می‌کنیم.

دوباره روی “Continue” کلیک می‌کنیم، در این بخش کیف‌پول متامسکمان باز خواهد شد. روی “Confirm” کلیک می‌کنیم.

پس از این مرحله صفحه زیر را خواهیم دید:

منتظر می‌مانیم تا تراکنش پردازش شود. این کار بسته به حجم تقاضای شبکه ممکن است چند دقیقه طول بکشد. اگر بخواهیم می‌توانیم این فرایند را در اتراسکن (Etherscan) دنبال کنیم.

به محض تکمیل تراکنش صفحه زیر را خواهیم دید:

در مرحله بعد متامسک را باز می‌کنیم، از منوی پایین “Matic Mainnet” را انتخاب می‌کنیم. حالا برای تعامل با لایه دوم آماده هستیم!

در ابتدا مطمئن می‌شویم که کیف‌پولمان روی شبکه اصلی ماتیک تنظیم شده است.

سواپ (Swap) یا تبادل توکن ها در کوییک سواپ

ابتدا در وب سایت صرافی کوییک سواپ روی Swap کلیک می‌کنیم و در مرحله بعد رمزارز مورد نظر خود را برای تبادل انتخاب می‌کنیم.

برای مثال، ما رمزارز MATIC را با USDC مبادله (Swap) می‌کنیم.

در این قسمت مقدار MATIC مورد نظر را که تمایل داریم با USDC معامله (trade) کنیم را در کادر اول وارد می‌کنیم و مقدار متناظر در USDC به صورت خودکار بر اساس قیمت فعلی آن جفت معاملاتی نمایش داده می‌شود. پس از وارد کردن مقدار ارز خود، روی «Swap» کلیک می‌کنیم:

سپس از ما می‌خواهد بعد از اطمینان حاصل کردن از توکن و مقدار آن، معامله را تایید کنیم. در این صورت روی Confirm Swap کلیک می‌کنیم:

در اینجا متامسک از ما درخواست اجازه برداشت کوییک سواپ را می دهد، و ما پس از چک کردن مقادیر و هزینه های گس روی Confirm کلیک می کنیم:

در این مثال، 1000 توکن MATIC را با 14.2 USDC (یک استیبل کوین) را سواپ می‌کنیم.

تامین نقدینگی در صرافی QuickSwap

برای داشتن درآمد غیر فعال، می‌توانیم این کار را با ارائه نقدینگی به تریدرهای QuickSwap انجام دهیم.

ابتدا وارد بخش Pool می‌شویم و برای اضافه کردن نقدینگی روی Add Liquidity کلیک می‌کنیم. در ادامه جفت ارز مورد نظر خود برای تامین نقدینگی را انتخاب می‌کنیم.

در صورتی که صرافی کوییک سواپ از رمزارزی پشتیبانی نمی‌کرد، می‌توانیم روی Create a Pair کلیک کنیم و با تامیین نقدینگی رمزارز مورد نظر را در صرافی لیست کنیم.

در این بخش جفت ارز مورد نظر خود را انتخاب می‌کنیم. برای مثال نقدینگی را برای جفت ارز ETH-USDC فراهم می‌کنیم. باید مقادیری معادل از هر یک از توکن هایی را که در نظر داریم به یک استخر اضافه کنیم، واریز نماییم، پس باید 50 درصد ETH و 50 درصد USDC داشته باشیم.

در کادر اول ETH و در کادر دوم USDC را انتخاب می‌کنیم و روی Approve USDC کلیک می‌کنیم. سپس تأییدیه MetaMask را می‌خوانیم و روی Confirm کلیک می‌کنیم.

بعد از کامل شدن تایید تراکنش دکمه Supply را مشاهده می‌کنیم.

بعد از مرور پاپ آپ ظاهر شده روی Confirm Supply کلیک می‌کنیم.

انجام سفارشات لیمیت (Limit Orders) در QuickSwap

سفارشات محدود صرافی های متمرکز را راحت تر و سودآورتر از DEX ها کرده است. این ویژگی در QuickSwap DEX در دسترس کاربران قرار گرفته است.

برای استفاده از سفارشات لیمیت (limit orders) در QuickSwap، به صفحه سفارش لیمیت QuickSwap می‌رویم. گزینه Buy را در گوشه سمت راست بالا و رمزارزی که تمایل به خرید آن را داریم در کادر کشویی دوم انتخاب می‌کنیم ورمزارزی که می‌خواهیم با آن ترید کنیم را در کادر اول انتخاب می‌کنیم.

قیمت رمزارز مورد نظر را نیز در قسمت قیمت تنظیم می‌کنیم و روی Place Order کلیک می‌کنیم:

لازم به ذکر است که که ترید توکن‌های خاص امکان دارد که نیاز به یک مرحله تأیید دیگر داشته باشد. برای مثال USDC برای MATIC. در چنین مواقعی، روی «Allow the Gelato Limit Orders to use your USDC» کلیک می‌کنیم و سپس MetaMask درخواست تأیید می‌کند. روی Confirm در MetaMask کلیک می‌کنیم و بعد از چند لحظه، می‌توانیم برای ادامه ترید روی Place Order کلیک می‌کنیم.

در غیر این صورت، کوییک سواپ درخواست تایید می‌کند. بعد از بررسی جزئیات روی Confirm Order کلیک می‌کنیم:

بعد از انجام مراحل بالا یک تاییدیه MetaMask دریافت می‌کنیم، آن را مرور می‌کنیم و روی Confirm کلیک می‌کنیم:

سفارش ما باید در قسمت Open Orders در پایین صفحه نشان داده شود. همچنین بعداً قسمت‌های Cancelled و Executed را چک می‌کنیم تا ببینیم که سفارش ما موفق بوده است یا خیر.

در صورتی که بخواهیم ارزی را بفروشیم، فقط باید روی Sell کلیک کنیم، و در کادر بالایی ارزی را که می‌خواهیم ترید کنیم، و در کادر کشویی دوم توکنی را که می‌خواهیم دریافت کنیم را انتخاب می‌کنیم. ما بقی روند را باید به شکل بالا پیش ببریم.

استیکینگ توکن کوئیک در Dragon’s Lair

ترید و فارمینگ نقدینگی به دلیل داشتن ریسک، مانع از سرمایه گذاری افراد می‌شود. اما راهی وجود دارد که کاربران مقداری از QUICK خود را ذخیره کنند تا درآمد بیشتر و در عین حال منفعل داشته باشند.

در ابتدا روی Farms در گوشه سمت چپ بالا کلیک می‌کنیم. سپس بر روی LP Mining کلیک می‌کنیم.

اولین استخر در قسمت LP Mining، استخر Dragon’s Lair است. برای استیک کردن توکن QUICK، روی Manage و سپس Deposit کلیک می‌کنیم.

اکنون باید توکن‌های QUICK را در Dragon’s Lair، اکنون را مشاهده کنیم.

بر روی Deposit کلیک می‌کنیم. سپس مقداری را که می‌خواهیم استیک کنیم را وارد می‌کنیم. در اینجا به ازای 0.95 دراگون کوییک (dQUICK) یک توکن QUICK وجود دارد. با کلیک روی Max، مقداری را که مایلیم در کیف پول خودمان به اشتراک بگذاریم را وارد می‌کنیم.

در قدم بعدی، با کلیک روی Approve، کیف پول MetaMask باز می شود.

اکنون روی Confirm کلیک می‌کنیم.

به فضای قبلی سایت کوییک سواپ بازمی‌گردیم و روی Deposit کلیک می‌کنیم.

کیف پول MetaMask دوباره باز می شود و روی Confirm کلیک می‌کنیم. باید در انتظار باشیم تا تراکنش تایید شود و به محض تایید تراکنش، سود خود را دریافت می‌کنیم.

کارمزدهای صرافی کوییک سواپ

کارمزدهای معاملات

بسیاری از صرافی‌های متمرکز از دو طرف معامله کارمزد دریافت می‌کنند که به آن کارمزد دریافت‌کننده (taker fee) و کارمزد ایجادکننده (maker fee) می‌گوییم. دریافت‌کنندگان کسانی هستند که با قبول اوردرهای از پیش گذاشته شده نقدینگی را از اوردر بوک [M2] (Order Book) حذف می‌کنند و ایجاد کنندگان کسانی هستند که اوردر می‌گذارند.

جایگزین اصلی برای این روش کارمزدهای «ثابت» (“flat” fee) هستند، یعنی صرافی از ایجاد کننده و دریافت ‎کننده کارمزد یکسان دریافت می‌کند. اما در صرافی‌های غیرمتمرکز داستان فرق می‌کند، بسیاری از این صرافی‌ها هیچ کارمزد معاملاتی دریافت نمی‌کنند. این در اصل یکی از بزرگ‌ترین استدلال‌های حامیان DEXها برای توضیح اینکه چرا صرافی‌های غیر متمرکز از رده خارج هستند.

کوییک سواپ جزء صرافی‌هایی نیست که هیچ کارمزدی دریافت نمی‌کنند اما صرف‌نظر از اینکه شما ایجادکننده‌اید یا دریافت‌کننده 0.30 درصد [M3] در هر تراکنش کارمزد می‌گیرد. آن‌ها به این هزینه کارمزد نقدینگی هر معامله می‌گویند که به عنوان پاداش به تامین‌کنندگان نقدینگی پرداخت می‌شود. این کارمزدها می‌توانند توسط حاکمیت جامعه یا همان کامینیوتی دستخوش تغییر شوند.

این کارمزدها صرف‌نظر از مقایسه صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز بالاتر از میانگین کارمزدهای این صنعت هستند.

کارمزدهای برداشت کوییک سواپ

این صرافی مانند اکثر صرافی‌های غیرمتمرکز به جز کارمزد شبکه هیچ کارمزد انتقال یا برداشتی دریافت نمی‌کند. کارمزدهای شبکه هزینه‌ای هستند که به ماینرهای بلاکچین/کریپتو مربوطه پرداخت می‌شود، نه خود صرافی، و بسته به فشار شبکه روزانه تغییر می‌کنند.

نتیجه‌گیری

کوییک سواپ در مقایسه با دیگر صرافی‌های غیرمتمرکز مبتنی بر اتریوم یا AMM ها معاوضه توکن‎ها را با سرعتی بسیار بیشتر و هزینه‌ای اقتصادی‌تر تسهیل می‌کند. این پلتفرم به علت مقیاس‌پذیری بالا و توانایی آن در تسهیل تراکنش‌های مقرون به صرفه به گزینه‌ای مناسب برای کاربرانی که به دنبال مرجعی برای ترید بدون واسطه توکن‌های مبتنی بر ERC هستند بدل شده است.

با آنکه قدمت این پلتفرم تنها چند ماه [M1] است مجموع ارزش قفل‌شده (TVL) آن نزدیک به 1 میلیارد دلار است؛ این رقم نشان از آن دارد که جامعه کریپتو پلتفرم‌های سهام‌دارمحور، اقتصادی و مقیاس‌پذیر را که امکان کسب سود بالا روی هولدینگ‌هایشان را فراهم می‌کند می‌پذیرند.

گرچه این پلتفرم در مدتی کوتاه دستاوردهای بزرگی داشته اما در عرصه پر رقابتی‌ست. هرچه این صرافی رشد کرده و محبوبیت آن افزایش یابد، کاربران مختلفی را از سراسر دنیا جذب خود خواهد کرد و تنها آن زمان است که ‌می‌توان توانایی کوییک سواپ برای مدیریت حجم بالای تراکنش‌ها را آزمود.

منبع: quickswap-layer2cryptowissercoinbureau