آشنایی کامل با صرافی غیرمتمرکز کرو فایننس (Curve Finance) و ارز دیجیتال CRV

کرو فایننس یکی از پنج پروتکل برتر دیفای در دنیای رمزارزها است و گاهی نیز عنوان بزرگ‌ترین صرافی غیرمتمرکز از نظر حجم معاملات را از آن خود کرده است اما نسبت به دیگر پروژه‌های شناخته‌ شده دیفای نظیر میکر (Maker) و یونی ‌سواپ (Uniswap) توجه کمتری به آن شده است.

بازارساز خودکار این پلتفرم به کاربران اجازه می‌دهد بدون نیاز به یافتن خریدار و فروشنده، دارایی‌های باثبات را از یک استخر نقدینگی معامله کنند. حتی اگر زمانی که شما از کرو فایننس استفاده می‌کنید هیچ فروشنده‌ای وجود نداشته باشد، همچنان می‌توانید معامله خود را انجام دهید.

به همین دلیل است که در زمینه بسیاری از برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) از جمله وان اینچ (1inch) و کامپاند (Compound) از پروتکل کرو استفاده می‌شود. کرو فایننس، Curve DAO و ارز دیجیتال CRV چیزهای زیادی برای ارائه به دنیای رمزارزها دارند که در ادامه این مطلب به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

اگر با صرافی‌های غیرمتمرکز آشنا نیستید، حتما این مقاله را مطالعه کنید.

کرو فایننس چیست؟

کرو فایننس یک صرافی غیرمتمرکز است که به طور اختصاصی برای استیبل‌کوین‌ها طراحی شده است. این صرافی کاربران را قادر می‌سازد بابت تامین نقدینگی از معاملات کارمزد دریافت کرده و به عنوان تشویق برای تعامل با پروتکل، توکن حاکمیتی دریافت کنند.

استخر نقدینگی کرو فایننس که در ماه ژانویه سال 2020 راه‌اندازی شد، به شکلی ساخته شده که بازدهی معاملات را بیشتر کرده و کاربران بتوانند ارزان‌تر معامله کنند. علاوه بر این، کرو فایننس توکن خودش را دارد که Curve DAO نام داشته و به صورت CRV نمایش داده می شود و از 14 آگوست سال 2020 در صرافی‌های رمز ارزی لیست شده است.

تیم، سرمایه‌گذاران و شرکا

تیم

پیدا کردن اطلاعات درباره تیم کرو دشوار است اما آنها به‌طور پیوسته کدها را در Curve Finance Github ثبت می‌کنند. مدیرعامل کرو فایننس مایکل اگوروف (Michael Egorov) است. او و بسیاری از هم‎ تیمی‌هایش برای ساخت پلتفرم کرو فایننس کدهای زیادی را در Github نوشته‌اند. بعلاوه، آندره کونجه (Andre Conje) یکی از توسعه ‌دهندگان محبوب دنیای دیفای است که یرن فایننس (Yearn Finance) و پروژه‌های دیفای بسیاری را در اکوسیستم فانتوم (Fantom) بنا نهاده است.

سرمایه‌گذاران

کرو فایننس با دریافت سرمایه از سوی دو شرکت Codex Venture Partners و TrueWay Capital عملکرد فوق‌العاده‌ای در سال 2021 داشته است. سرمایه‌ گذاران این پروژه، مالک 5 درصد عرضه توکن‌های CRV هستند. این مقدار طی 4 سال توزیع خواهد شد و همراهی این سرمایه‌گذاران با کرو فایننس طولانی‌ خواهد بود.

شرکا

کرو فایننس برای آنکه در رابطه با مجموع ارزش کل قفل‌شده (TVL) حرفی برای گفتن داشته باشد، با پروژه‌های بزرگی نظیر فانتوم و پالی‌گان (Polygon) وارد همکاری شده است. علاوه بر آن، کرو یک تجمیع‌کننده نیز هست که از دیگر دکس‌ها مانند 1inch ،Paraswap ،Zapper و …) نیز نقدینگی دریافت می‌کند.

ارز دیجیتال CRV

ارز دیجیتال CRV یک توکن ERC-20 است که برای تشویق تامین‌کنندگان نقدینگی پلتفرم و جذب حداکثری کاربران برای مشارکت در حاکمیت پروتکل طراحی شده است. این توکن در حال حاضر سه کاربرد اساسی دارد: رای‌، استیک و ممنتوم (momentum). این سه مورد نیاز به رای دادن در Curve DAO دارد؛ به همین دلیل است که اگر کاربری می‌خواهد رای دهد باید ارز دیجیتال CRV خود را قفل کرده و توکن veCRV بگیرد.

veCRV کوتاه ‌شده عبارت escrow vote CRV است. این توکن در اصل توکن‌های CRV هستند که برای یک بازه زمانی قفل شده‌اند. هرچه توکن‌های CRV خود را مدت بیشتری قفل کنید، veCRV بیشتری دریافت خواهید کرد. از دیگر جزئیات مربوط این توکن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. عرضه کل آن 3,03 میلیارد توکن است که به صورت زیر توزیع خواهد شد:
 • 62% میان تامین‌کنندگان نقدینگی
 • 30% میان سهامداران (تیم و سرمایه‌گذاران) با 2 تا 4 سال همکاری نزدیک
 • 3% میان کارمندان با 2 سال سابقه همکاری
 • 5% برای جامعه سهامداران
 1. عرضه اولیه که در حدود 1.300 میلیارد (تقریبا 43%) است، به صورت زیر توزیع خواهد شد:
 • 5% میان تامین‌‌‌کنندگان نقدینگی قبلی ارز دیجیتال CRV تا یک سال
 • 30% میان سهامداران (تیم و سرمایه‌گذاران) با 2 تا 4 سال سابقه همکاری
 • 3% میان کارمندان با 2 سال سابقه همکاری
 • 5% برای جامعه سهامداران
 1. مقدار عرضه در گردش در زمان راه ‌اندازی صفر و نرخ انتشار اولیه توکن حدود 2 میلیون CRV در روز خواهد بود.

این توکن را نیز می‌توان مانند همه توکن‌های ERC-20 در کیف‌پول‌هایی که از این استاندارد پشتیبانی می‌کنند ذخیره کرد؛ بنابراین می‌توانید آن را بدون نگرانی ذخیره کنید.

کرو فایننس چگونه کار می‌کند؟

در استخرهای نقدینگی قیمت رمزارزها به جای اوردربوک (order book) بر اساس الگوریتم بازارساز خودکار (AMM) محاسبه می‌شود. AMM کرو فایننس برای استخرهای نقدینگی مانند یونی‌ سواپ از الگوریتم حاصل ضرب ثابت (x*y=cte) استفاده می‌کند. از این رو با وجود AMM، لغزش قیمت در زمان مبادله بدون واسطه توکن‌ها به حداقل می‌رسد.

به طور خلاصه، تامین‌کنندگان نقدینگی مانند یونی‌سواپ توکن‌های خود را در استخرهای نقدینگی کرو فایننس واریز کرده و تریدرها سواپ توکن‌ها را برای تعیین قیمت توکن‌ها انجام می‌دهند. نکته اصلی، استفاده از قرارداد هوشمند است تا AMM بتواند مجددا قیمت توکن را در طیفی ثابت بالانس کند.

علاوه بر آن، کرو فایننس با همکاری Compound یک استخر وام‌دهی ایجاد کرده است که وام‌‌دهندگان می‌توانند ارز دیجیتال خود را در آن واریز کرده و از وام و کارمزد معاملات سود کسب کنند. با این حال هر چه سود بالاتر باشد، ریسک وام ‌دهندگان نیز بیشتر است.

با وجود قابلیت‌های Base و Metapool، روند کاری کرو فایننس برای استخرهای نقدینگی روندی حیرت‌انگیز است؛ به همین دلیل کاربران می‌توانند تجربه‌ای بی‌نقص در سواپ یا مبادله توکن‌ها داشته باشند. این یعنی طبق شرایط استخرهای نقدینگی، توکن‌های واریزی به طور خودکار بهینه‌سازی می‌شوند.

بزای آشنایی کامل با بازارساز خودکار و نحوه کار آن، این مطلب را مطالعه نمایید.

ویژگی‌های کرو فایننس

در ادامه به شرح ویژگی‌هایی می‌پردازیم که کرو فایننس را در نوع خود خاص می‌کند:

 • سود بسیار زیاد: اولین چیزی که کرو فایننس را به یکی از بهترین‌ها در بازار غیرمتمرکز بدل می‌کند، نرخ سود سپرده است. این صرافی روی واریزهای رمزارز شما تا 300 درصد سود می‌دهد که مشابه آن در بازار بسیار کمیاب است.
 • امنیت عالی: این پلتفرم بسیار امن بوده و رمزگذاری کرو فایننس از بسیاری از دیگر صرافی‌های دیفای بهتر است. از این رو جای سرمایه شما امن است و از حسابتان به خوبی مراقبت می‌شود.
 • ضررهای ناپایدار ناچیز: کرو فایننس ارزهای دیجیتال شما را با استیبل‌کوین‌ها مبادله می‌کند. بنابراین فرآیند مستقیم بوده و مبادله دومی در کار نیست. این امر سبب صرفه‌جویی در زمان و کاهش احتمال از دست رفتن ارزش می‌شود.
 • استخرها: کرو فایننس دارای استخرهای دارایی متعدد است. در اینجا منظور از دارایی، رمزارز است. هر استخر دارای دارایی‌های متفاوت است و شما می‌توانید برای تامین نقدینگی از هر کدام از آن‌ها که می‌خواهید استفاده کنید. تامین‌کنندگان نقدینگی از همان استخر سود خود را دریافت می‌کنند.
 • ادغام‌: ریسک شما در صرافی غیرمتمرکزی مانند کرو فایننس کم است، زیرا رمزارزها‌ی متفاوتی برای ترید در آن موجود هستند. می‌توانید سرمایه‌گذاری متنوع انجام داده و ریسک را کاهش دهید.
 • الگوریتم: الگوریتم کرو فایننس با صرافی‌ یونی ‌سواپ متفاوت است. تمرکز این صرافی روی ریزش حداقل است، این درحالیست که دیگر دکس‌ها به دنبال حداکثر نقدینگی هستند. این ویژگی به تریدرهای بزرگ کمک می‌کند با استفاده از کرو بیشتر پس‌انداز کنند.

نحوه کار با صرافی کرو فایننس

در این بخش به صورت گام به گام نحوه کار با پلتفرم کرو فایننس را آموزش می‌دهیم:

اتصال کیف پول به صرافی

ابتدا با استفاده از مرورگر کامپیوتر خود به آدرس Curve.fi رفته و با کلیک روی گزینه “Connect Wallet” کیف‌پول خود را انتخاب کنید. شما می‌توانید این کار را با استفاده از کیف پول موبایلی تراست والت یا متامسک نیز انجام بدهید. 

ما در اینجا از افزونه کیف پول متامسک استفاده می‌کنیم. برای اتصال کیف پول خود به صرافی ابتدا رمز عبور خود را وارد کرده و سپس روی “Connect” کلیک کنید.

ترید در صرافی کرو فایننس

جفت ارزی را که قصد مبادله دارید، انتخاب کنید. در نظر داشته باشید کرو فایننس تنها از استیبل‌کوین‌های مبتنی بر شبکه اتریوم پشتیبانی می‌کند.

در ادامه با کلیک روی گزینه “Advanced Options” می‌توانید هزینه کارمزد (gas) و میزان لغزش (slippage) را مشخص کنید.

بعد از بررسی اطلاعات، برای نهایی کردن عملیات مبادله روی گزینه “Sell” کلیک کرده و سپس در پنجره باز شده روی گزینه “Confirm” بزنید.

اضافه کردن نقدینگی

این پلتفرم به تامین‌کنندگان نقدینگی این امکان را می‌دهد تا توکن‌های رمزارزی خود را در چند استخر نقدینگی (LP) واریز کنند. استخرهای Curve گاهی اوقات بیشتر از 2 توکن هستند.

کاربران با اضافه کردن دارایی به استخرهای نقدینگی، به میزان سهمشان توکن‌های veCRV را دریافت خواهند کرد. همچنین می‌توانند در هر زمان با لغو نقدینگی ارائه شده، دارایی‌های خود را دریافت کنند.

برای اضافه کردن نقدینگی، ابتدا وارد لینک شوید. سپس روی گزینه “Deposit” کلیک کرده و مقدار دارایی مورد نظرتان را جهت تامین نقدینگی وارد کنید.

در مرحله بعد شما لازم است تا اطلاعات خواسته شده را وارد کنید:

 • مقدار توکن‌هایی که قصد واریز دارید
 • مقدار کارمزد گس
 • میزان حداکثر لغزش (اختیاری)

پس از چک کردن اطلاعات خود، روی “Deposit” کلیک کنید. لازم بذکر است برای چک کردن میزان نقدینگی فراهم شده توسط شما، می‌توانید به این آدرس مراجعه کنید.

کارمزدهای کرو فایننس

کارمزدهای معامله

مبادله استیبل‌کوین‌ها در کرو فایننس شامل پرداخت مقداری کارمزد تراکنش و بالانس مجدد قیمت (معمولا 0.04 درصد) می‌شود، گرچه نرخ‌های این صرافی کاملا معقول هستند. قبل از آنکه تراکنش یا مبادله‌ای انجام دهید، مجموع مقدار دریافتی و کارمزد برایتان نمایش داده می‌شود. در نتیجه کرو فایننس کارمزدی برای خود دریافت نمی‌کند.

کارمزد برداشت

کارمزد واریز و برداشت توکن‌ها به نسبت یکسان از استخر صفر است. با این‌حال اگر فقط 1 کوین واریز یا برداشت کنید باید 50 درصد کارمزد معامله را بپردازید.

مزایا و معایب

مزایا

 • استخرهای متعدد
 • تراکنش مستقیم
 • امنیت بالای شبکه
 • سود بالا روی واریزی‌ها
 • الگوریتم‌های پیشرفته
 • ریزش حداقلی

معایب

 • بی‌ثبات بودن استخرها
 • بالاتر بودن کارمزدهای ورود و معامله

نتیجه‌گیری

کرو فایننس یکی از محبوب‌ترین AMMهایی‌ است که روی اتریوم اجرا می‌شود. این AMM حجم بالای معاملات استیبل‌کوین‌ها را با لغزش قیمت پایین و به روش غیرحضانتی تسهیل می‌کند.

یکی دیگر از ویژگی‌هایی که کرو فایننس را به مرکز توجهات دنیای دیفای می‌آورد، نحوه وابستگی زیاد دیگر پروتکل‌های بلاکچین روی آن است. سازگاری میان برنامه‌های غیرمتمرکز مختلف ریسک‌های خود را دارد اما یکی از بزرگ‌ترین مزایای دیفای نیز محسوب می‌شود.

منبع: coinpedia, bitcoinmarketjournal, coin98insights