آشنایی کامل با صرافی غیرمتمرکز وان اینچ (1inch) و ارز دیجیتال آن

صرافی‌های غیرمتمرکز با دارا بودن مزایای مختلف نسبت به همتایان متمرکز خود روز به روز در میان کاربران بیشتر رواج پیدا می‌کنند. حضانت کاربر (self-custody)، ثبات بیشتر، استقلال در لیست کردن توکن‌ها و تنوع در کوین‌ها از جمله این مزایا هستند. با این حال یکی از بزرگ‌ترین نقاط ضعف‌ صرافی‌های غیرمتمرکز، نقدینگی پایین و حجم کم معاملاتی آن‌هاست که لغزش‌ قیمتی شدید و لغو شدن تراکنش‌ها را به دنبال دارد.

صرافی وان اینچ (1inch) یک تجمیع‌کننده صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX Aggregator) است که ارزان‌ترین قیمت‌ رمزارزها را جمع کرده و به کاربران نشان می‌دهد. همچنین این پلتفرم غیرحضانتی (non-custodial) بوده و به دنبال آن است که مشکلات مربوط به اوردربوک‌های کم حجم و حملات فرانت‌رانینگ (front running) را حل کند.

در این مطلب نگاهی جامع به ویژگی‌های این صرافی انداخته و نحوه کار با آن را آموزش خواهیم داد.

اگر با صرافی‌های غیرمتمرکز آشنا نیستید، پیشنهاد می‌کنیم این مطلب را مطالعه کنید.

صرافی وان اینچ چیست؟

صرافی وان اینچ یک تجمیع‌‌کننده غیرمتمرکز است. به عبارت دیگر این صرافی برای یافتن بهترین نرخ مبادله، اوردرها را میان دیگر دکس‌ها و تامین‌کنندگان نقدینگی تقسیم می‌کند. این تجمیع‌کننده در حال حاضر بالغ بر 20 مرجع نقدینگی را پشتیبانی می‌کند. اتصال یک کیف‌ پول وب 3 و سواپ (مبادله) کردن توکن‌های ERC-20 با بهترین قیمت ممکن در صرافی 1inch فرایندی ساده است.

این صرافی برای پیدا کردن بهترین قیمت یک اوردر اگر لازم باشد آن را میان چند صرافی تقسیم خواهد کرد. در صرافی وان اینچ امکان گذاشتن سفارش محدود (limit order)، کسب درامد از طریق استیک ارز دیجیتال 1INCH و تامین نقدینگی برای استخرهای نقدینگی نیز وجود دارد.

تاریخچه وان اینچ

این صرافی توسط Sergrj Kunz و Anton Bukov بنیان‌گذاری شد. Anton Bukov پس از آنکه برای اولین بار در پخش زنده کانال یوتیوب Kunz با او ملاقات کرد، سال 2019 در ETHNewYork ایده صرافی را مطرح کرد. Kunz پیش از آن درCommerce Connector در حوزه تجمیع‌ قیمت و نیز به عنوان متخصص دواپس (DevOps) و امنیت سایبری در شرکت پورشه کار کرده بود. Bukov نیز سابقه طولانی در توسعه نرم ‌افزار و تجربه کوتاه کار در پروتکل‌های مالی غیر متمرکز را نیز داشته است.

این دو نفر پس از جذب 3 میلیون دلار سرمایه از سوی شرکت‌هایی نظیر Binance Labs ،Galaxy Digital ،FTX و دیگر سرمایه ‌گذاران مشهور، در ماه آگوست سال 2020 وان اینچ را راه ‌اندازی کردند. پس از جذب سرمایه اولیه، 12 میلیون دلار دیگر از سوی غول‌های سرمایه‌گذاری مانند Blockchain Capital ،Spartan Group و Pantera Capital جمع‌آوری شد. سرانجام شرکت وان اینچ در ماه دسامبر سال 2020 توکن حاکمیتی خود را با نماد 1INCH راه‌اندازی کرد.

ارز دیجیتال وان اینچ

کارایی ارز دیجیتال وان اینچ (1INCH) برای این صرافی بسیار بیشتر از یک توکن ERC-20 معمولی ا‌ست. 1INCH یک توکن حاکمیتی است که از آن برای تامین حاکمیت پروتکل وان اینچ استفاده می‌شود.

دارندگان ارز دیجیتال وان‌اینچ صرف نظر از مقدار توکنی که دارند، می‌توانند از حق رای خود برای تصمیم‌گیری درباره متغیرهای مختلفی مانند پاداش حاکمیتی، کارمزد سواپ، پرایس ایمپکت (price impact) و زوال زمانی (decay time) صرافی استفاده کنند.

همه این متغیرها را می‌توان در بخش DAO وبسایت صرافی وان‌اینچ پیدا کرد. مقدار کل عرضه ارز دیجیتال وان اینچ 1.5 میلیارد است که 30 درصد آن به جامعه سهامداران ارز دیجیتال 1INCH اختصاص داده شده است.

تیم وان اینچ تصمیم دارد این 30 درصد را از طریق ایردراپ توزیع کرده و کل عرضه نیز قرار است طی بازه‌ای 4 ساله توزیع شود. لازم به ذکر است که توکن‌های باقیمانده (14.5 درصد) برای توسعه استفاده خواهد شد و به تدریج میان سرمایه‌‌گذاران ابتدایی و اعضای تیم توزیع می‌شود.

برای آشنایی با سازمان خودگردان غیرمتمرکز (DAO)، این مقاله را بخوانید.

توکن گس Chi چیست؟

توکن گس Chi یک توکن ERC-20 است که از آن برای پرداخت هزینه تراکنش‌ها در صرافی وان اینچ استفاده می‌شود. ایده این توکن مشابه همان مفهوم GasToken است اما با بهبودهایی همراه بوده است. Chi به قیمت گس شبکه اتریوم وابسته است.

وقتی قیمت گس پایین است، قیمت Chi هم پایین است و بالعکس. Chi دقیقا مانند گس توکن شبکه اتریوم است. تنها تفاوت این دو در آن است که Chi در وان‌اینچ و کرو فایننس (Curve) استفاده شده و GasToken در کل شبکه اتریوم به کار برده می‌شود.

وان اینچ چگونه کار می‌کند؟

در صرافی وان اینچ، محاسبات در لایه‌های سطحی صورت نمی‌گیرد. الگوریتم اختصاصی این پروتکل که Pathfinder نام دارد، مسیر بهینه را برای مبادلات کریپتو که ممکن است دو، سه، چهار صرافی یا بیشتر را دربرگیرد نشان می‌دهد. این الگوریتم ممکن است تراکنش‌ها را میان چند صرافی یا تامین‌کننده تقسیم کند تا بهترین نرخ ممکن را ارائه دهد.

وان‌اینچ در حال حاضر از مبادله کوین‌ها و توکن‌هایی که با استانداردهای ERC-20 ،ERC-721 ERC-1155 و BEP-20 مطابقت دارند، پشتیبانی می‌کند که بیشتر رمز ارزهای پرکاربرد بازار را شامل می‌شود. این صرافی همچنین ذکر کرده است که توکن‌های دیگر را می‌توان از طریق افزونه‌های خارجی پشتیبانی کرد. اما جزئیات آن‌ها به کاربران داده نشده است. 

رابط کاربری 1inch تنها از شما می‌پرسد چه توکنی دارید و چه توکنی می‌خواهید بخرید. سپس بهترین شکل معامله و چند گزینه‌ دیگر را نشان می‌دهد. با کلیک روی “swap now” تراکنش انجام می‌شود. شما در این فرایند همچنین می‌توانید انتخاب کنید که پردازش استاندارد، سریع یا لحظه‌ای انجام شود. اگر کارمزد گس بالاتری بپردازید، می‌توانید روند مبادله را تسریع کنید.

شما علاوه بر مبادلات ساده می‌توانید با تعیین قیمت هدف برای معاملات آتی لیمیت اوردر گذاشته یا با استیک کردن رمزارز در استخرهای نقدینگی کسب درآمد کنید. برنامه غیرمتمرکز (dApp) وان‌اینچ به شما نشان می‌دهد که با استیک روزانه، هفتگی یا ماهانه رمزارز خود چه مقدار سود کسب خواهید کرد.

برای آشنایی کامل با معاملات آتی، پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را مطالعه کنید.

قابلیت‌‎‌های مهم وان اینچ

وان اینچ یک صرافی غیرمتمرکز پیشرو است که مشکل نقدینگی را به طور بنیادی حل می‌کند. با این حال این تمام دستاورد 1inch نیست. در ادامه این بخش به شرح قابلیت‌های مهم این صرافی می‌پردازیم.

پروتکل نقدینگی

وان‌اینچ در ابتدا بر روی تجمیع نقدینگی از دیگر دکس‌ها تمرکز داشت، اما مدت زیادی نگذشت که تیم یک گام جلوتر رفت و برای جذب نقدینگی بومی به خود وان اینچ، یک پروتکل نقدینگی ایجاد کرد. همه می‌توانند دارایی‌های خود را در استخرهای نقدینگی 1inch که پایه و اساس صرافی را تشکیل می‌دهند، استیک کنند.

این صرافی علی‌رغم راه‌اندازی پروتکل نقدینگی خود توسط برنامه استخراج نقدینگی، در جذب تامین‌ کنندگان نقدینگی از سوی بازارسازهای خودکار (AMM) معروف مانند یونی‌سواپ (Uniswap) و سوشی (Sushi) آنچنان موفق نبوده است. استخرهای نقدینگی صرافی امروزه حدود 45 میلیون دلار ارزش قفل شده در خود دارند که از رقم‌های میلیاردی یونی ‌سواپ فاصله بسیاری دارد.

پروتکل تجمیع

وان اینچ در ماه مارس سال 2021 از نسخه سوم پروتکل تجمیعی خود همراه با قراردادهای هوشمند رونمایی کرد. این بروزرسانی، عملکرد خوبِ قبلی را بهتر کرد و سبب سریع‌تر و کارآمدتر شدن معاملات تجمیعی در صرافی شد.

این صرافی علاوه بر بهره‌مندی از قدرت یونی‌کورن (unicorn)، از طریق زنجیره هوشمند بایننس (Binance Smart Chain) و اتریوم به صرافی‌های غیرمتمرکز بیشتری نسبت به گذشته متصل است. شما تنها با یک کلیک ساده می‌توانید به نقدینگی بزرگ‌ترین دکس‌های زنجیره هوشمند بایننس و اتریوم دسترسی داشته باشید.

پروتکل لیمیت اوردر

متاسفانه کمبود ابزارهای معاملاتی پیشرفته در سراسر دکس‌هایی نظیر یونی ‌سواپ دیده می‌شود اما به لطف پروتکل لیمیت اوردر، چنین کمبودهایی در این صرافی وجود ندارد.

صرافی وان‌اینچ با استفاده از مکانیزم قیمت‌‌گذاری دینامیک، انواع اوردرهای پیچیده مانند اوردر استاپ لاس (stop-loss)، اوردرهای تریلینگ استاپ (trailing-stop) و مزایده‌ها را در اختیار معامله‌گران قرار می‌دهد. پروتکل لیمیت اوردر وان اینچ در کنار سفارش‌گذاری مشروط، کارمزدی هم دریافت نمی‌کند که مورد تفاوت بزرگ 1inch با رقیب آن یعنی 0x محسوب می‌شود.

ادغام چند زنجیره‌ای

صرافی‌های غیرمتمرکزی که بر بستر اتریوم ساخته شده‌اند، به بلاکچین خود افتخار می‌کنند. باورهایی از این دست سبب شده است که دکس‌های متعدد در اکوسیستم گران اتریوم ساکن شوند، در حالی که بلاکچین‌های رقیب از لحاظ مقیاس ‌پذیری به دستاوردهای مهم و قابل توجه‌ای رسیده‌اند.

این موضوع شاید علت وارد شدن شوک به دنیای کریپتو را پس از خبر ادغام بایننس اسمارت چین (BSC) توضیح دهد. وان اینچ پس از مشاهده رشد چشمگیر اکوسیستم دیفای BSC در نیمه اول سال 2021 در صدد تکرار موفقیت خود در زنجیره‌ای دیگر بود. استقرار وان اینچ در BSC همان قابلیت‌هایی که در نسخه اتریوم آن وجود دارد را در اختیار شما قرار می‌دهد.

این صرافی در BSC به جای یونی ‌سواپ و سوشی سواپ، به پنکیک‌ سواپ (PancakeSwap)، پروتکل ونوس (Venus Protocol) و بیکری ‌سواپ (BakerySwap) راه دارد. این تجمیع‌کننده غیرمتمرکز کمی بعد از استقرار روی BSC روی پالیگان (Polygon) نیز مستقر شد. قدرت تجمیع وان اینچ روی پالیگان در حال حاضر محدود به یونی‌ سواپ، سوشی، اوه و کرو می‌باشد.

کارمزدهای معاملاتی پایین

اهمیتی ندارد که سایز واندازه معامله شما چقدر باشد، وان‌اینچ کارمزدی بابت معاملات دریافت نمی‌کند. این نکته مزیت بسیار بزرگی است. لطفا توجه داشته باشید که این به معنای نبود هیچ‌ گونه کارمزد معاملاتی نیست! زمانی که وان اینچ معامله شما را به دیگر صرافی‌ها می‌برد، اوردر شما مشمول کارمزد آن صرافی‌ها خواهد شد و وان‌اینچ این کارمزد را به شما منتقل می‌کند.

این بدان معنا نیست که معامله در وان اینچ برای شما گران‌تر از معامله مستقیم در یونی ‌سواپ یا کرو تمام می‌شود. موضوع این است که کارمزد شما اگر از آن صرافی‌ها کم‌تر نباشد، پایین می‌آید و نرخ معامله نیز مناسب است.

مونی سواپ (Mooniswap)

تیم وان اینچ در روزهای ابتدایی راه‌اندازی صرافی به دنبال جداکردن محصول تجمیع‌کننده خود از پروتکل نقدینگی‌اش بود. در نتیجه این تصمیم، صرافی غیرمتمرکز مونی‌سواپ متولد شد تا مبادله توکن‌ها را تسهیل کرده و موجودی بیشتری به تامین‌ کنندگان نقدینگی ارائه کند.

باید گفت که مونی‌سواپ بخشی از سود لغزش قیمت را به جای آنکه به آربیتراژگرها بدهد به تامین‌کنندگان نقدینگی (LPها) بازمی‌گرداند. از دیگر موارد ارتقاء یافته در این صرافی می‌توان به محافظت از تریدرها در برابر تهدیداتی نظیر فرانت ‌رانینگ و کارمزد معرف برای LPها است.

نحوه کار با صرافی وان اینچ

این صرافی سه سرویس اصلی را به کاربران خود ارائه می‌دهد: ترید، استیکینگ و استخراج نقدینگی. در ادامه هر یک از این سه را شرح خواهیم داد.

اتصال کیف پول به صرافی

برای شروع کار با صرافی وان اینچ ابتدا باید از طریق مرورگر خود وارد کیف پول شوید. صرافی 1inch از چند کیف‌پول‌ web3 پشتیبانی می‌کند اما توصیه می‌کنیم از کیف ‌پول متامسک استفاده کنید چرا که پرکاربردتر است.

وارد سایت 1inch.io شوید، روی گزینه “Connect Wallet” کلیک کرده و گزینه متامسک را انتخاب کنید. وقتی کیف‌پولتان متصل شود می‌توانید آدرس اتریوم خود را در بالای صفحه ببینید.

نحوه ترید کردن

برای انجام مبادله لازم است کوینی که می‎خواهید بپردازید و کوینی که می‌خواهید خریداری کنید را انتخاب کنید. می‌توانید بین دو گزینه “Maximum return” (حداکثر سود) و “Lowest gas” (کمترین هزینه گس) یکی را انتخاب کنید.

گزینه اول به شما امکان خرید با بهترین قیمت‌ را داده و دومی بر یافتن مسیرهای سواپ که کمترین هزینه گس را دارند متمرکز است. لازم بذکر است که گزینه دوم معمولا برای معاملات کوچک استفاده می‌شود.

صرافی وان اینچ گزینه‌ای تحت عنوان “Advanced Settings” دارد که می‌توان آن را با کلیک بر روی “Setting” در گوشه سمت راست بالا فعال کرد. این گزینه به کاربران اجازه می‌دهد در صورت تمایل تلرانس لغزش قیمت معامله، نرخ کارمزد، صرافی‌هایی که معامله به آن‌ها فرستاده می‌شود و … را تنظیم کنند. اگر تازه‌کار هستید، می‌توانید این مرحله را انجام ندهید.

پس از وارد کردن توکن و مقدار آن روی “Swap Token” کلیک کنید. معامله شما طی چند دقیقه یا پس از تایید شدن به صورت خودکار در کیف‌پول متامسکتان قابل مشاهده خواهد بود.

نحوه استیک ارز دیجیتال وان اینچ

استیک 1INCH دو فایده اساسی دارد:

  1. در بروزرسانی‌های آینده پروتکل وان اینچ نقش خواهید داشت.
  2. ارز دیجیتال وان اینچ را به صورت پاداش دریافت می‌کنید.

برای استیک کردن ارز دیجیتال وان اینچ به یک کیف ‌پول web3 مانند متامسک، مقداری ETH برای پرداخت هزینه گس و البته توکن‌های 1INCH نیاز خواهید داشت. در بخش قبلی نحوه متصل کردن کیف‌پول متامسک به صرافی وان اینچ را توضیح دادیم، بنابراین در این بخش فرض را بر این می‌گیریم که کیف ‌پول شما از پیش متصل شده است.

نحوه استفاده از Infinity Unlock

در بالای صفحه روی “DAO” کلیک کنید تا به رابط استیکینگ در سمت راست صفحه هدایت شوید. اگر در متامسک خود ارز دیجیتال وان اینچ دارید، باید در این بخش زیر “Stake token” گزینه “Unlock Token” را ببینید. روی آن کلیک کنید.

نوع تایید را مشخص کنید. می‌توانید از قفل یک ‌بار مصرف یا “Infinite Lock” (قفل همیشگی) استفاده کنید که به کیف ‌پول اجازه می‌دهد به طور دائمی با قرارداد استیکینگ تعامل داشته باشد. اگر در آینده بخواهید استیکینگ‌های متعددی داشته باشید، این گزینه سبب صرفه‌جویی در هزینه‌های گس خواهد شد.

از شما خواسته می‌شود درخواست زیر را تایید کنید. اگر نمی‌خواهید چیزی را تغییر دهید، روی “Confirm” کلیک کنید.

پیش از کلیک کردن روی گزینه “Stake Token” مقدار ارز 1INCH موردنظر خود برای استیک را وارد کنید. در این بخش از شما خواسته می‌شود تراکنش را در متامسک تایید کنید.

تمام! توکن‌های 1INCH شما اکنون در حال استیک شدن هستند و این یعنی به طور منظم پاداش دریافت خواهید کرد. همچنین بخشی از جامعه حاکمیتی بوده و می‌توانید به طرح‌های مختلفی که مربوط به توسعه پروتکل هستند رای دهید.

نحوه افزودن نقدینگی به وان اینچ

وان اینچ هم مانند اکثر دکس‌ها روش‌هایی برای استخراج نقدینگی ارائه می‌دهد که امکان کسب سود بالقوه را برای کاربران میسر می‌سازد. استخراج نقدینگی، فرایند واریز رمزارز در استخر نقدینگی‌ یک صرافی‌ برای فراهم کردن امکان معامله در ازای دریافت پاداش توکن است. 

برای شروع، ابتدا کیف‌پول متامسک خود را به صرافی وان اینچ متصل کنید. سپس در بالای صفحه روی “DAO” کلیک کرده و سپس در سمت چپ روی گزینه “Pools” کلیک کنید.

لیست استخرهای در دسترس برایتان نمایش داده می‌شود. استخری که می‌خواهید در آن نقدینگی واریز کنید را انتخاب کنید. همچنین می‌توانید جفت موردنظر خود را جستجو کنید. پس از آنکه جفت خود را پیدا کردید روی “+” در سمت راست استخر کلیک کنید.

توجه داشته باشید که مقدار واریزی باید به اندازه ارزش دلاری هر جفت باشد. در این مثال ما در استخر 1INCH/DAI نقدینگی واریز خواهیم کرد. مقدار توکنی که می‌خواهید واریز کنید را وارد کرده و سپس برای تایید روی گزینه پایین کلیک کنید. از شما خواسته می‌شود تراکنش را در متامسک خود نیز تایید کنید.

بین دو گزینه تایید یک‌ بار مصرف یا همیشگی یکی را انتخاب نموده و آن را در کیف ‌پول متامسک خود تایید کنید. در نظر داشته باشید که این فرایند بایستی دو بار (برای هر توکن یک ‌بار) انجام شود. پس از آنکه همه کارها انجام شد روی گزینه “Provide liquidity” کلیک کنید. در این بخش از شما خواسته می‌شود در کیف ‌پول متامسک خود فرایند را تایید کنید.

شما اکنون یکی از تامین‌کنندگان نقدینگی صرافی وان اینچ هستید.

کارمزدهای صرافی وان اینچ

زمانی که در صرافی وان‌اینچ معامله می‌کنید، کارمزد صرافی‌هایی که وان اینچ از آن‌ها استفاده می‌کند و نیز کارمزد شبکه را پرداخت خواهید کرد. گرچه خود وان‌اینچ هیچ هزینه‌ای اضافه بر این‌ها دریافت نخواهد کرد.

از آنجایی که 1inch دارایی‌های شما را در سرورهای خود ذخیره نمی‌کند، هیچ‌گاه نیاز نیست برای برداشت یا واریز رمزارز خود کارمزدی بپردازید.

مزایا و معایب صرافی وان اینچ

مزایا

  • رابط کاربری خوبی دارا بوده و استفاده از آن آسان است
  • هیچ موردی در رابطه با هک وجود نداشته است
  • صرافی وان اینچ به استثناء کارمزد شبکه هیچ کارمزد برداشتی دریافت نمی‌کند
  • مشکلات نقدینگی مربوط به صرافی‌های غیرمتمرکز وجود ندارد
  • توکن گس Chi در هزینه‌ همه کاربران صرفه‌جویی می‌کند
  • بازارساز خودکار وان اینچ از لغزش قیمتی سود برده و از تریدرها در برابر حملات مشخص محافظت می‌کند

معایب

  • استفاده از تمام قابلیت‌های وان اینچ می‌تواند پیچیده باشد.

آینده صرافی وان اینچ

پلتفرم وان اینچ در اکوسیستم دیفای نقش باارزشی‌ ایفا می‌کند، زیرا به کاربران اجازه می‌دهد از یک داشبورد قیمت‌ها را در صرافی‌های متعدد مقایسه کنند. با وجود تیم توسعه خوب و بروزرسانی‌های پیوسته پیش‌بینی می‌کنیم پلتفرم وان اینچ و ارز دیجیتال آن همچنان به رشد خود ادامه دهد، بخصوص آنکه هر روزه کاربران بیشتری متوجه می‌شوند که این صرافی در یافتن بهترین قیمت به آن‌ها کمک می‌کند.

جمع‌بندی

در این مقاله سعی کرده‌ایم صرافی وان اینچ را به صورت کامل مورد بررسی قرار داده و نحوه کار با آن را توضیح دهیم. وان اینچ سعی دارد یکی از مسائل مهم مرتبط با صرافی‌های غیرمتمرکز یعنی مشکل نقدینگی را برطرف نماید.

اینکه تا چه اندازه بتواند در انجام این کار موفق باشد، بستگی به حجم معاملات و نحوه استقبال از آن خواهد داشت. در مجموع پیش‌بینی‌ها حاکی از رشد صرافی‌های غیرمتمرکز بوده و وان اینچ یکی از گزینه‌ها با پتاسیل بالاست.

منبع: coinbureau, kriptomat, academy.shrimpy