آشنایی کامل با صرافی سوشی سواپ (Sushiswap) و ارز دیجیتال SUSHI

سوشی سواپ (SushiSwap) یک صرافی غیرمتمرکز مبتنی بر اتریوم با سیستم بازارساز خودکار (AMM) است. با پیشرفت امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) هر روز پلتفرم‌های بیشتری در این حوزه ظهور می‌کنند. یکی از این پلتفرم‌های استخر نقدینگی که صحبت درباره آن خالی از لطف نیست، سوشی‌ سواپ است و در این مقاله به طور مفصل آن را بررسی خواهیم کرد.

اگر با صرافی‌ غیرمتمرکز آشنا نیستید، پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را مطالعه کنید.

سوشی سواپ چیست؟

برای آنکه نحوه معامله در سوشی سواپ را بفهمید بایستی بدانید سوشی سواپ چیست و چگونه کار می‌کند. سوشی سواپ فورک یونی سواپ (Uniswap) بوده و پروتکل متن‌باز مشابه آن را دارد. این پروتکل مبتنی بر اتریوم تحت حاکمیت جامعه سهامدارانش بوده و هدف اصلی آن ترغیب شبکه‌ای از کاربران برای معامله رمزارز است. این پلتفرم اوردربوک (order book) نداشته و به عنوان یک بازارساز خودکار که از قراردادهای هوشمند برای ایجاد بازار یا مجموعه‌ای از استخرهای نقدینگی استفاده می‌کند، کار می‌کند.

تاریخچه سوشی سواپ

سوشی سواپ توسط Chef Nomi ساخته شد. او یک توسعه‌دهنده ناشناس است که با نام مستعار یکی از شخصیت‌های بازی آنلاین معروف Hearthstone فعالیت می‌کند. رشد پروژه سوشی سواپ در 28 آگوست سرعت گرفت، در آن زمان کاربران توییتر شروع به صحبت درباره این کرده بودند که اگر نقدینگی یونی سواپ را به یک پلتفرم فورک شده جابجا کنند، فرصت‌های سود بیشتری خواهند داشت.

این فرایند عنوان «استخراج خون‌آشام» را به خود اختصاص داد، چرا که سوشی سواپ در حال تخلیه نقدینگی پلتفرم قبلی خود بود. سوشی سواپ بعد از راه‌اندازی شدن در اوایل ماه سپتامبر تنها سه استخر نقدینگی داشت: SUSHI/ETH، USDC/ETH و USDT/ETH.

صرافی سوشی سواپ در همان ابتدا تنها با معرفی قابلیت‌های مهم دیفای (زودتر از یونی‌ سواپ) توانست مقدار زیادی از نقدینگی بازار را جذب کند. درحالی که یونی سواپ عقب مانده بود، فورک جدید آن یک مدل حاکمیتی با توکن سوشی خود معرفی نمود.

تامین‌کنندگان نقدینگی در دو هفته اول بابت هر بلوک 1000 توکن سوشی دریافت کردند. زمانی که اعضای جامعه دیفای مشاهده کردند پلتفرم جدید به فارمرهای سود بابت زمان محدود ده برابر بیشتر سود می‌دهد، با قطار سوشی سواپ همراه شدند، حتی وفادارترین طرفداران یونی سواپ نیز به پلتفرم جدید روی آوردند.

عملا کسانی که به آینده بلندمدت سوشی نگاه گاوی داشتند، جابجا شدند و آنهایی که پاداش کارمزد بالاتر را ترجیح می‌دادند در یونی سواپ ماندند.

این پروژه تنها بعد از دو هفته زیر وزن سنگین خود کمر خم کرد، زیرا Chef Nomi پاسخگوی مسئله قفل کردن 14 میلیون دلار سرمایه از صندوق توسعه‌دهندگان سوشی سواپ نبود. او بعدا با یک تیم توسعه‌دهنده بلاکچین جایگزین شد، این تیم به آرامی کار خود را روی صرافی آغاز کرد.

ارز دیجیتال SUSHI

از توکن سوشی برای رای دادن در تصمیم‌های حاکمیتی پروتکل سوشی سواپ استفاده می‌شود. هولدرهای سوشی می‌توانند درباره تغییراتی نظیر نحوه خرج کردن از خزانه‌داری و کارمزد معاملات پلتفرم رای دهند. توکن سوشی همچنین برای پاداش دادن به تامین‌کنندگان نقدینگی (LPها) نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

هر زمان که یک بلوک اتریوم منتشر می‌‌شود، صرافی سوشی سواپ 100 توکن سوشی می‌سازد که آن را میان LPها توزیع می‌کند.LPها  علاوه بر این پاداش، 0.05 درصد کل کارمزد تراکنش‌ها را نیز کسب می‌کنند. این دو مشوق مالی، یکی از دلایل اصلی جذب سریع میلیاردها دلار ارزش قفل‌شده توسط سوشی سواپ بوده است.

توکن سوشی را می‌توان همچنین در Sushi Bar این پلتفرم استیک کرد. استیک‌کنندگان در ازای این کار توکن xSUSHI دریافت می‌کنند. این یعنی پاداش استیک به آن‌ها تعلق می‌گیرد و همچنان می‌توانند توکن‌های نقد را برای استفاده در سوشی سواپ و دیگر پروتکل‌های دیفای شریک، مانند پلتفرم‌های وام‌دهی Aave یا C.R.E.A.M، با خود داشته باشند. این موضوع نشان می‌دهد که توسعه‌دهندگان سوشی سواپ همچنان روی ارائه ارزش بیشتر برای سرمایه‌گذاران خود کار می‌کنند.

نحوه کار سوشی سواپ

محصول اصلی سوشی سواپ، صرافی غیرمتمرکز است. این صرافی مثل یونی سواپ به عنوان یک بازارساز خودکار عمل می‌کند؛ یعنی افراد جفت‌ توکن‌ها (مانند اتر و سوشی) را در استخرهای پلتفرم ثبت کرده و الگوریتم‌های سوشی ‌سواپ از آن استخرها برای تسهیل معاملات استفاده می‌کنند.

به عنوان مثال اگر شما بخواهید ETH را با USDC سواپ کنید، سوشی سواپ ممکن است برای انجام این معامله از طریق توکن‌های مختلفی عمل کند. این صرافی می‌تواند ETH را در ازای SUSHI فروخته و سپس از آن برای خرید مقدار USDC مربوطه استفاده کند.

همه این کارها بدون وجود یک دستگاه حاکم مرکزی (مثل بانک یا دولت) انجام می‌شود و کار پروتکل متوقف نخواهد شد. اکثر افراد تیم توسعه‌دهنده ناشناس هستند. استفاده از استخرهای نقدینگی موجب می‌شود نیازی به اورد بوک‌های رایج صرافی‌های رمزارز معمول (و صرافی‌های سهام) نباشد. این استخرها معاملات را با دیگر کاربران تنظیم کرده و برای تضمین نقدینگی به بازیگران بزرگ بازار متکی است.

معامله‌گران در بازارسازهای خودکاری مانند سوشی‌سواپ برای راحتی بیشتر کارمزدها را به تامین‌کنندگان نقدینگی می‌پردازند و سوشی سواپ در ازای آن به عنوان پاداش اضافه توکن سوشی می‌پردازد. سوشی همچنین لایه سهامداران را نیز به پروژه اضافه می‌کند، چرا که از این توکن برای رای درباره مسائل حاکمیتی استفاده می‌شود.

قابلیت‌های سوشی سواپ

سوشی سواپ با این محبوبیت زیاد، باییستی ویژگی‌های فوق‌العاده‌ای هم داشته باشد. در ادامه با ما همراه باشید تا این قابلیت‌ها را مرور کنیم.

پاداش به تامین‌کنندگان نقدینگی

تامین‌کنندگان نقدینگی استخرهای سوشی سواپ نه تنها به شکل کارمزدهای معاملاتی پاداش دریافت می‌کنند، بلکه به آن‌ها توکن سوشی نیز داده می‎شود. شما همچنین می‌توانید کارمزد پروتکل را روی این توکن‌ها دریافت کنید؛ این ویژگی به شما امکان آن را می‌دهد که حتی بدون تامین نقدینگی بیشتر برای استخرها کسب درامد کنید.

توزیع توکن‌ها

تامین‌کنندگان نقدینگی که توکن‌های LP یونی‎‌سواپ را دارند می‌توانند همان را استیک کرده و توکن سوشی هم دریافت کنند. در این مورد شما می‌توانید هم پاداش و هم توکن دریافت کنید. با هر بلوک 100 توکن سوشی ایجاد خواهند شد. این توکن‌ها میان استیک‌کنندگان استخر توزیع خواهند شد.

توزیع پاداش‌ها

در یونی‌سواپ 0.3 درصد کارمزد معاملات به تامین‌کنندگان نقدینگی داده می‌شود، این درحالیست که در سوشی سواپ 0.25 درصد کارمزدها مستقیما به LPها داده شده و 0.05 درصد باقیمانده پس از تبدیل به توکن سوشی میان هولدرهای توکن توزیع می‌شود.

امنیت

امنیت صرافی سوشی سواپ نسبتا خوب بوده و برای کاربران امن است. تیم سوشی سواپ همچنین برای ارائه امکانات امنیتی بیشتر به کاربران خود از شرکت‌های بخصوص دعوت می‎کنند تا ناظر وضعیت امنیت صرافی باشند.

قراردادهای هوشمند

قراردادهای هوشمند نوشته شده توسط سوشی سواپ پوشش آزمایشی نسبتا سریعی دارند. این تیم همچنان در حال آزمایش قراردادهای هوشمند خود هستند تا در صورت وجود مشکل آن را سریعا حل کنند.

جابجایی نقدینگی

یوشی سواپ دارای یک قابلیت دیگر نیز دارد و آن امکان جابجایی توکن‌های استیک‌شده برای نقدینگی در پلتفرم است. این کار برای ایجاد یک استخر نقدینگی جدید برا هولدرها انجام می‌شود و در نتیجه هولدرهای توکن و استیک‌کنندگان ذینفع خواهند بود از آنجا که استیک‌کنندگان همچنان توکن سوشی به عنوان پاداش دریافت می‌کنند.

راهنمای استفاده از سوشی سواپ

زمانی که وارد سایت سوشی سواپ می‌شوید، روی “Enter app” کلیک کنید تا به پلتفرم معاملاتی هدایت شوید:

اتصال کیف پول

روی “Unlock Wallet” یا “See the Menu” کلیک کنید. در هر دوی این حالت‌ها بایستی کیف پول ETH خود را به پلتفرم متصل کنید. در سوشی سواپ امکان استفاده از MetaMask، WalletConnect یا بسیاری از دیگر کیف‌پول‌های غیرحضانتی وجود دارد. یکی از این موارد را انتخاب کنید.

به متامسک یا ولت‌کانکت اجازه اتصال به سوشی سواپ را بدهید.

سواپ کردن

کاربران برای معاوضه توکن‌های مختلف تحت پشتیبانی پلتفرم سوشی سواپ می‌توانند وارد بخش Swap شوند. برای معاوضه باید ابتدا توکن ورودی و خروجی خود را معین کنید. اکنون مقدار توکن ورودی خود را وارد کنید. وقتی این قسمت را پر کردید، توکن خروجی حاصل به صورت خودکار برایتان محاسبه خواهد شد. برای تبادل کل توکن می‌توانید گزینه Max را انتخاب کنید.

با کلیک روی کلید Confirm Swap فرایند را تایید کنید. به خاطر داشته باشید کاربران برای پرداخل هزینه گس  باید به مقدار کافی BNB یا ETH در کیف‌پول خود داشته باشند. کاربران هنگام تبادل توکن در صرافی باید 0.3% کارمزد بپردازند. از این مقدار 0.25 درصدش میان تامین‌کنندگان نقدینگی توزیع می‌شود.

واریز نقدینگی

کاربران می‌توانند به استخرهای نقدینگی سوشی سواپ نقدینگی اضافه کرده و در عوض توکن‌های SLP (توکن تامین‌کننده نقدینگی سوشی سواپ) دریافت کنند که نشان‌دهنده سهم آنها در استخر است. تامین‌کنندگان نقدینگی همچنین 0.25 درصد پاداش از کارمزدهای معامله بر پایه استخر خود دریافت می‌کنند.

برای افزودن نقدینگی به بخش Pool رفته و روی Add کلیک کنید. در این قسمت باید جفت توکن را مشخص کنید. ما به عنوان نمونه با توکن‌های BNB و SUSHI که در کیف‌پولمان داریم نقدینگی اضافه می‌کنیم.

کاربران در هنگام تامین باید مقدار مساوی از هر دو توکنی که مدنظر دارند بپردازند. جفت توکن خود را انتخاب کنید. ارزش را بر پایه یک توکن وارد کنید؛ ارزش توکن دیگر به طور خودکار نمایش داده می‌شود.

اگر اولین بار است از آن جفت استفاده می‌کنید، بایستی پیش از اضافه کردنش به استخر آن را تایید کنید. برنامه درصد سهم شما را در استخر نمایش خواهد داد، Supply را تایید کنید. بعد از انجام تراکنش شما یکی از تامین‌کنندگان نقدینگی در استخر مشخص شده هستید و بابت هر تراکنش استخر کارمزد دریافت می‌کنید.

اکنون می‌توانید جزئیات نقدینگی خود را مشاهده کنید. توکن BNB-SUSHI SLP به کیف‌پول متامسک شما اضافه خواهد شد.

برداشت نقدینگی

کاربران هر زمانی که بخواهند می‌توانند کل یا بخشی از نقدینگی خود را از استخر برداشته و توکن‌هایشان را از استخر خارج کنند. پس از برداشت، توکن‌ها و کارمزد کسب‌شده طی آن مدت را دریافت خواهید کرد. برای برداشت نقدینگی موجود در بخش Liquidity روی Remove کلیک کنید. اکنون نقدینگی‌ای که قصد برداشت دارید را انتخاب کنید. درصد نقدینگی برداشتی را وارد کرده و تایید کنید.

بعد از اتمام تراکنش بالانس توکن LP شما صفر خواهد شد و جفت توکن‌ها به کیف‌پول متامسکتان بازمی‌گردد.

استیک کردن SUSHI

برای شروع فرآیند استیک، ایتدا در قسمت چپ صفحه اصلی روی SushiBar کلیک کنید.

بعد از اتصال در SushiBar مقدار سوشی کیف‌پول خود را مشاهده خواهید کرد. روی Approve Staking کلیک کنید تا به کیف پول اجازه تعامل با قرارداد هوشمند داده شود.

یک صفحه متامسک ظاهر خواهد شد. تراکنش را مجددا بررسی کرده و روی Confirm کلیک کنید تا تراکنش به بلاکچین ارسال شود.

صبور باشید تا تراکنش روی بلاکچین تایید شود. هزینه گس به ETH پرداخت شده و شبکه بلاکچین اتریوم است.

اکنون برای استیک کردن تایید شده‌اید. برای ادامه روی Stake کلیک کنید.

در این مرحله صفحه‌ای نمایش داده می‌شود که از شما می‌خواهد مقدار سوشی موردنظر برای استیک را وارد کنید. مقدار را وارد کرده یا Max را بزنید و در نهایت روی Confirm کلیک کنید.

صفحه‌ای از متامسک ظاهر خواهد شد. تراکنش و کارمزدهای گس را مرور کرده و روی Confirm کلیک کنید تا تراکنش به بلاکچین ارسال شود. صبور باشید تا تراکنش در بلاکچین تایید شود.

تبریک! اکنون در حال استیک سوشی در SushiBar سوشی سواپ هستید. می‌توانید خلاصه فعالیت استیک و درامدها را مشاهده کنید. هر زمان که بخواهید می‌توانید مجددا وارد صفحه شده و با کلیک روی Harvest پاداش‎‌های استیک سوشی خود را دریافت کنید. برای کنسل کردن استیک خود کافیست روی Unstake کلیک کرده و تراکنش را در متامسک تایید کنید.

وام‌دهی و استقراض در سوشی سواپ

BentoBox

BentoBox یک صندوق توکن در سوشی سواپ است که کاربران می‌توانند در آن سرمایه واریز کنند. این صندوق یه تامین‌کنندگان نقدینگی این امکان را می‌دهد که از کاربرانی که از نقدینگی استخر استفاده می‌کنند، کارمزد دریافت کند.

این استفاده می‌تواند شامل وام‌های سریع یا دیگر استراتژی‌های موردتایید سهامداران باشد. BentoBox نیازی به مجوز ندارد. این پلتفرم قصد دارد مشوق پروژه‌هایی باشد که بر بستر آن ساخته می‌شوند.

Kashi

Kashi اولین پروتکل دیفای است که بر بستر BentoBox ساخته شده است. این پروتکل به کاربران اجازه می‌دهد بازارهای شخصی با کارمزد بهینه ساخته و در عین حال به وام‌گیری و استقراض از جفت ارزهای موجود بپردازند. Kashi از یک چهارچوب بازاری تکی منحصربه‌فرد استفاده می‌کند که در آن ریسک دارایی‌ها در یک بازار وام‌دهی هیچ تاثیری روی ریسک دیگر بازارهای وام ندارد.

واریز به صندوق BentoBox

به بخش BentoBox بروید. در این بخش بازار در دسترس (Kashi) را پیدا خواهید کرد. روی Enter کلیک کنید.

به بخش وام‌دهی هدایت می‌شوید. در قسمت بالا گزینه BentoBox قابل مشاهده است.  روی آن کلیک کنید. در این مرحله فهرست توکن‌های موجود در کیف‌پولتان که می‌توانید آن‌ها در BentoBox واریز کنید، نشان داده می‎شود.

توکنی که می‌خواهید واریز کنید را انتخاب کرده و مقدار واریزی خود را وارد کنید، سپس با کلیک روی Deposit فرایند را تایید کنید.

بعد از آنکه ان فرایند با موفقیت انجام شد، می‌توانید واریزی خود را در صندوق مشاهده کنید. از این واریزی می‌توانید برای وام و قرض‌گیری استفاده کنید.

وام‌دهی

همه بازارهای Kashi توسط یک توکن و یک مفهوم نقدینگی وثیقه پشتیبانی می‌شوند. شما می‌توانید توکن‌های خود را به کاربران دیگر وام دهید تا از آن برای کارهای گوناگون نظیر وام‌دهی سریع، استراتژی‌ها و انتقالات ثابت با هزینه گس پایین در میان برنامه‌های غیرمتمرکز ادغام‌شده (مانند بازارهای Kashi) استفاده کنید. در ازای این کار سود دریافت خواهید کرد.

برای وام دادن ابتدا جفت توکن را انتخاب کنید.

می‌توانید به راحتی هر دو توکن را که به عنوان وام و وثیقه استفاده خواهند شد مشاهده کنید. اکنون مقدار توکنی که به عنوان وثیقه انتخاب کرده‌اید را وارد کرده و با کلیک روی گزینه Deposit فرایند را تایید کنید.

بعد از اتمام تراکنش می‌‎توانید جزئیات وام خود را روی داشبورد مشاهده کنید.

برداشت

فرایند برداشت تقریبا ساده است. کاربران می‌توانند در هر زمان که می‌خواهند توکن‌های خود را برداشت کنند. برای برداشت توکن‌های وام‌دهی خود روی پوزیشنتان کلیک کنید. اکنون به بخش Withdraw رفته و درصد توکن برداشتی خود را وارد کنید.

با کلیک روی گزینه برداشت مراحل را تایید کنید. در این مرحله یک تراکنش متامسک ظاهر می‌شود که بایستی آن را تایید کنید.

قرض گرفتن

برای قرض گرفتن باید در ابتدا وثیقه توکنی که می‌خواهید قرض بگیرید را واریز کنید. تصویر زیر را ببینید. برای مثال برای قرض گرفتن BUSD باید ابتدا BNB را به عنوان وثیقه واریز کنید.

روی جفت توکن مطلوب خود برای قرض گرفتن کلیک کنید. اکنون در بخش اول مقدار وثیقه را وارد کنید (وثیقه BNB را وارد کنید). برنامه حداکثر مقداری که می‌توانید قرض بگیرید را نشان خواهد داد. گرچه توصیه ما این است که برای جلوگیری از لیکوئید نشدن حداکثر مقدار را قرض نگیرید.

روی Add collateral and borrow در پایین صفحه کلیک کنید. بعد از انجام تراکنش می‌توانید در داشبورد پوزیشن قرض خود را ببینید.

به خاطر داشته باشید که ما انتخاب کردیم توکن قرضی را در بنتوباکس واریز نماییم. از این رو شما توکن BUSD حاصل را در صندوق BentoBox خود خواهید دید.

بازپرداخت

کاربران هر زمان که بخواهند می‌توانند توکن‌های قرض گرفته خود را بازپرداخت کرده (قسمتی از آن یا به طور کامل) و پوزیشن خود را ببندند. برای بازپرداخت روی پوزیشن قرض خود کلیک کنید و به بخش Repay بروید. اکنون تعداد توکن‌هایی که می‌خواهید بازپرداخت کنید را واریز کرده و تراکنش را تایید کنید.

بعد از انجام تراکنش مقدار قرضتان تقریبا ناچیز خواهد بود. در این بخش گزینه Create نیز وجود خواهد داشت که به شما اجازه می‌دهد جفت رمزارزی که در حال حاضر در بازار موجود نیست را ایجاد نمایید.

کارمزدها و محدودیت‌های سوشی سواپ

سوشی سواپ بابت معامله و تبدیل‌ 0.3 درصد ارزش کل تراکنش را به عنوان کارمزد دریافت می‌کند. تامین‌کنندگان نقدینگی 0.25 درصد این کارمزدهای معاملاتی را دریافت خواهند کرد. 0.05 درصد دیگر نیز به استخر SushiBar رفته و میان هولدرها تقسیم می‌شود.

مزایا و معایب

مزایا

  • درامد غیرفعال: یکی از بزرگ‌ترین مزایای سوشی سواپ آن است که بخش زیادی از کارمزدها به کاربران بازگردانده می‌شود. تامین‌کنندگان نقدینگی بابت مشارکت خود پاداش‌های بزرگی دریافت می‌کنند. استخر ETH/SUSHI دو برابر پاداش می‌دهد.
  • رشد: سوشی سواپ از زمان راه‌اندازی به طور چشمگیری رشد کرده است. یونی سواپ در سپتامبر سال 2020 عنوان بزرگ‌ترین صرافی غیرمتمرکز را داشت اما با ظهور سوشی سواپ بیش از 1.14 میلیارد دلار از 1.9 میلیارد دلار ارزش قفل شده در یونی سواپ به پلتفرم جدید جابجا شد.
  • حمایت‌ها: این پلتفرم معاملاتی پشتیبانی‌های محکمی از سوی پروژه‌های دیفای متعدد دریافت کرده است. همچنین برخی از بزرگ‌ترین صرافی‌های متمرکز چند روز بعد از انتشار توکن سوشی آن را لیست کردند.
  • کارمزدها: کارمزدهای سوشی سواپ بسیار به‌صرفه‌تر از صرافی‌های متمرکزی مانند کوین‌بیس (Coinbase) است.

معایب

  • سابقه: این صرافی در بازار نسبتا تازه‌وارد است بنابراین سابقه طولانی‌ یا قابل اثبات ندارد.

نتیجه‌گیری

سوشی سواپ با آنکه کار خود را به عنوان یکی از فورک‌های یونی سواپ آغاز کرد اما با پذیرفتن مالکیت جامعه سهامداران و مشارکت با بخش‌های جدید اکوسیستم کریپتو در نوع خود نوآور بوده است. این پلتفرم با مشارکت پروژه‌‎های دیفای مترقی، توسعه به دیگر زنجیره‌ها و ایجاد DAppهای جدید به ارتقاء خود ادامه می‌دهد و رقابت قابل‌ملاحظه‌ای با یونی سواپ بر سر سهم بازار دارد. با انتشار نسخه سوم انقلابی صرافی یونی‌سواپ باید منتظر بود تا دید سوشی سواپ چه پاسخی برای حفظ جایگاه خود در دنیای صرافی‌های غیرمتمرکز دارد!

منبع: coinpedia , exodus , swapzone