راهنمای کامل بازی آوه گوچی (Aavegotchi) و نحوه کسب درآمد از آن

ترکیب NFT با صنعت رو به رشد کسب درامد از بازی‌های کریپتو (P2E) برای باز کردن مسیر به سوی متاورس باعث شده است تا دنیای بازی‌های غیرمتمرکز شاهد رشد چشمگیری در سال 2021 باشد. آوه گوچی (Aavegotchi) که پروتکل آوه (Aave) عهده‌دار میزبانی آن است، با رویکرد نسبتا بدیع خود در حال ترقی در حوزه بازی‌های مبتنی بر بلاکچین است و قابلیت‌های P2E، توکن‌های غیرمثلی (NFTها) و امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) را گرد هم می‌آورد. ما در این مقاله هر آنچه نیاز است درباره آوه گوچی بدانید را به طور کامل شرح خواهیم داد.

برای آشنایی با سایر بازی‌های بلاکچینی و نحوه کسب درآمد از آنها، پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را مطالعه کنید.

معرفی آوه گوچی و توکن GHST

آوه گوچی یک بازی کریپتو جمع‌کردنی (collectible) است که بر بستر اتریوم ساخته شده و شرکت‌کنندگان در آن می‌توانند به خرید و پرورش گوچی‌ها بپردازند. گوچی‌ها در واقع آواتارهای NFT هستند که از آن‌ها برای گردش و تعامل در متاورس آوه گوچی استفاده می‌شود. هر آواتار آوه گوچی، یک جمع‌کردنی دیجیتال با ویژگی‌های منحصربه‌فرد است که با رتبه نادر بودنش تعریف می‌شود.

این رتبه با درنظرگیری ویژگی‌های اختصاصی یک شخصیت، پوشیدنی‌های متصل به آواتار، خویشاوندی (که بر اساس دفعات تعامل بازیکن با آواتار مشخص می‌شود) و مقدار aTokenهای آوه که در آواتار استیک شده‌اند، محاسبه می‌شود. این پلتفرم  از بازی نوستالژیک حیوانات دیجیتال Tamagotchi الهام گرفته و قابلیت بلاکچین را به زمین بازی کلاسیک آن افزوده است.

آوه گوچی بسیاری از جنبه‌های کریپتو را در یک پلتفرم واحد می‌گنجاند: امور مالی غیرمتمرکز، بازی بلاکچینی، استیک کردن و مالکیت دیجیتال زمین. آوه در زبان فنلاندی به معنای “ghost” (روح) بوده و نام خود را از این واژه می‌گیرد. آوه‌ گوچی‌ها با یک روح کارتونی نشان داده می‌شوند، از این رو توکن بازی GHST نامیده شده است.

GHST ارز دیجیتال کاربردی اکوسیستم آوه گوچی بوده و از آن برای خرید و فروش در متاورس آن، از جمله خرید و فروش خود آوه گوچی‌ها، استفاده می‌شود. همچنین می‌توان برای دریافت پاداش بیشتر GHST را استیک کرده و آن را مانند دیگر رمزارزها میان کاربران جابجا کرد.

نحوه کار آوه گوچی

نحوه عملکرد آوه گوچی مشابه بازی Tamagotchi است، با این تفاوت که از بلاکچین استفاده کرده و مبتنی بر پروتکل آوه می‌باشد. بازیکنان می‌توانند با توکن‌های GHST، گوچی‌ها را به عنوان NFT خریداری کرده و آواتار خود را با بازی کردن مینی‌گیم‌ها (minigames)، لباس پوشاندن و مراقبت کردن بروزرسانی کنند. هرچه بازیکن زمان و پول بیشتری برای گوچی‌های خود صرف کند، ارزش این گوچی‌ها به عنوان یک NFT بالاتر می‌رود. بازیکنان همچنین می‌توانند بسته به فعالیت‌های خود توکن GHST دریافت کنند.

آوه گوچی فصلی دارد که به اصطلاح به آن فصل کشت کمیاب‌ها (rarity farming season) گفته می‌شود. این فصل برای پاداش به کاربران بر اساس سابقه، کمیابی، منحصربه‌فرد بودن و وفاداری طراحی شده است. کاربران در هر دور کشت، بر اساس رده‌بندی‌های مشخص پاداش دریافت می‌کنند. سرمایه پاداش‌ها از فروش‌های عمومی روی شبکه حاصل می‌شود، هزینه‌ای که کاربران بابت خرید لباس و اکسسوری‌های مختلف برای آواتار گوچی‌های خود می‌پردازند به پاداش اختصاص داده می‌شود.

آوه میزبان آوه گوچی است و پروتکل آوه یکی از سایدچین‌های شبکه اتریوم محسوب می‌شود؛ به همین دلیل است که کاربران باید کیف‌پول متامسک ساخته و آدرس ETH داشته باشند. شما برای آوه گوچی بازی کردن باید در کیف‌پول ETH خود رمزارز داشته باشید. برای انجام عملیات برون‌زنجیره‌ای باید اتریوم یا پالی‌گان (MATIC) خریداری کرده و این دو بلاکچین را به یکدیگر متصل کنید. همچنین برای خرید گوچی‌ها باید GHST داشته باشید و به شبکه آوه گوچی متصل شوید. در این مطلب نحوه بازی را نیز به شما آموزش خواهیم داد.

بنیان‌گذاران آوه گوچی

آوه گوچی در سال 2020 توسط Pixelcraft Studios که سابقه‌‌ و تجربه بلندبالایی در حوزه دیفای و NFTها دارد، بنیان گذاشته شد. Pixelcraft Studios و پلتفرم‌های آوه گوچی، به طور مشترک توسط جس جانسون (Jesse Johnson) و همکارش که با نام مستعار کودر دن (Coder Dan) شناخته می‌شود، تاسیس شده‌اند. بسیاری از دیگر اعضای این تیم نیز تحت نام مستعار روی پروژه کار می‌کنند.

جس جانسون Bullionix را نیز ساخت؛ Bullionix اولین توکن غیرمثلی است که تحت پشتیبانی طلا قرار دارد. ایده‌ ساخت آوه گوچی به جهت آن مطرح شد که به بازیکنان اجازه دهد از گوچی‌ها به عنوان وثیقه استفاده کرده و در عین حال بازی‌ سرگرم‌کننده‌ای باشد که بازیکنان آن می‌توانند جمع‌کردنی‌های خود را به صورت NFT خرید، فروش و بروزرسانی کنند.

نحوه شروع بازی در آوه گوچی

1. توکن GHST خریداری کنید

برای شروع بازی آوه گوچی به مقداری توکن GHST، رمزارز بومی این بازی، نیاز خواهید داشت. از GHST می‎توان برای خرید دارایی‌های بازی از جمله آوه گوچی، پورتال‌ها، پوشیدنی‌ها، اقلام مصرفی و جمع‌کردنی استفاده کرد. GHST قابلیت‌های مختلف دیگری مانند استیکینگ و رای‌ در پلتفرم را نیز داراست.

برای آنکه بتوانید بازی کردن را شروع کنید، باید مقدار قابل قبولی توکن GHST تهیه کنید. برای تهیه این توکن‌ چند روش وجود دارد:

  • خرید GHST از صرافی‌های غیرمتمرکز شبکه اتریوم مانند یونی‌سواپ (Uniswap)
  • خرید از صرافی‌های غیرمتمرکز شبکه پالی‌گان مانند کوییک‌سواپ (QuickSwap)
  • خرید از صرافی‌های متمرکز مانند بایننس و کراکن (Kraken)

همانطور که بالاتر گفته شد، آوه گوچی اوایل سال 2021 به پالی‌گان جابجا شد، از این رو شما برای خرج کردن توکن‌های GHST خود بایستی دارایی‌هایتان را با استفاده از پل (Bridge) آوه گوچی منتقل کنید. به طور خلاصه پالی‎گان راهکار لایه دوم اتریوم است که امکان انجام تراکنش‌های سریع‌تر و تقریبا بدون هزینه را برای کاربران فراهم می‌کند.

2. به فروشگاه Baazaar بروید

بازار (Baazaar) فروشگاه واسطه رسمی آوه گوچی است. فروشندگان می‌توانند اقلام موردنظر خود را برای فروش در این بخش لیست کنند. برای جلوگیری از لیست کردن اسپم، اقلامی که به فروش گذاشته می‌شوند مشمول 0.1 GHST کارمزد خواهند شد. وقتی مورد لیست‌شده روی پالی‌گان ایجاد یا بروزرسانی می‌شود، کارمزد 0.1 GHST مستقیما به آدرس سوزاندن منتقل خواهد شد که سبب ایجاد فشار ضدتورم روی ارز می‌شود.

3. دعوت از دوستان

شما می‌توانید از طریق پورتال، یک آوه گوچی را از «قلمرو پایین‌» «دعوت» کنید. هر پورتال شامل 10 دوست است که شما می‌توانید 1 نفر از 10 نفر را برای دعوت انتخاب کنید؛ موارد باقی‌مانده نیز ناپدید خواهند شد. در آغاز هر پورتال پلتفرم حدود 100 GHST هزینه داشت اما همه آنها به فروش رفته‌اند. خوشبختانه این واحدها در رویداد “Haunts” نیز عرضه خواهند شد؛ “Haunts” یک رویداد کوتاه است که 10,000 پورتال را به مزایده می‌گذارد.

شما همچنین می‌توانید از بازار نیز پورتال خریداری کنید. برای دریافت یک آوه گوچی از پورتال، باید مقدار aTokenهای مختلف موردنیاز را در پورتال استیک کنید. این aTokenها را می‌توان به طور مستقیم از طریق آوه یا صرافی‌های غیرمتمرکزی مانند یونی‌سواپ خریداری کرد. دارایی‌های استیک شده علاوه بر ارزش کمیابی و ارزش بازاری هر گوچی به آن ارزش ذاتی نیز می‌بخشند.

4. مشارکت در فارم کمیاب‌ها  (Rarity)

ممکن است برایتان سوال پیش بیاید که چرا کمیاب بودن دارای اهمیت بالاییست؟ اینجا همان جایی است که بحث فارم کمیاب‌ها مطرح می‌شود. همانطور که از ظاهر این عبارت پیداست، فارم کمیاب‌ها یک مکانیزم بازیست که به بازیکنانی که نادرترین گوچی‌ها را در زمان مشخص شده با موفقیت پرورش دهند، پاداش می‌دهد.

هدف از طراحی این مکانیزم تشویق کاربرانی است که به طور مشتاقانه با اکوسیستم تعامل دارند. در انتهای این زمان مشخص شده، کمیاب‌ترین گوچی مجموعه‌ای از پاداش‌های GHST دریافت خواهند کرد که از 40% کل GHST خرج‌شده حاصل شده است.

در حال حاضر این سه نوع فارم در آوه گوچی وجود دارد:

  • امتیازات کمیابی آوه گوچی
  • امتیازات خویشاوندی
  • سابقه

5. تعامل با گوچی

شما می‌توانید در پروفایل آوه گوچی شخصیتان به روش‌های مختلفی با گوچی خود در تعامل باشید:

  • نوازش کردن (Pet) – هر 12 ساعت با پرداخت مقدار کمی کارمزد گوچی خود را نوازش کنید تا 1 درجه به خویشاوندی آن اضافه شود.
  • آراستن (Equip) – گوچی خود را با پوشیدنی‌های مختلف تزئین کنید تا رتبه کمیابی آن افزایش یابد.
  • غذا دادن (Feed) – با اقلام مصرفی که از بازار خریداری کرده‌اید، به گوچی خود غذا دهید. این اقلام زمانی که مصرف می‌شوند به ویژگی‌های گوچی شما اضافه می‌کنند.
  • تغییر نام (Rename) – مانند حیوان خانگی می‌توانید نام گوچی خود را نیز تغییر دهید.

استیک کردن

هولدرهای GHST می‌توانند توکن‌های خود را در قرارداد استیکینگ آوه گوچی استیک کنند تا FRENS کسب نمایند. FRENSها یک بالانس غیرقابل انتقالند که برای خرید در دسترس نیستند. این بالانس را می‌توان به بلیط‌های Raffle تبدیل کرد تا شانس برنده شدن پوشیدنی‌های مختلف داشت؛ همچنین می‌توان آن‌ها را برای کسب شانس برنده شدن پورتال‌ها و زمین مجازی به بلیط‌های Drop تغییر داد.

چه چیزی آوه گوچی را منحصر به فرد می‌کند؟

آوه گوچی فقط یک پلتفرم برای خرید و ایجاد جمع‌کردنی‌های داخل بازی نیست. کاربرد گوچی‌ها از جمع‌کردنی‌ها و NFTها فراتر می‌رود و می‌توان از آن‌ها به عنوان وثیقه نیز استفاده کرد. کاربران برای تعامل با گوچی‌ها بایستی در ابتدا دیگر رمزارزهای تحت پشتیبانی را واریز کنند، علاوه بر فعالیت خود بازیکن، این رمزارزها نیز به گوچی‌ها ارزش می‌بخشند. همچنین بازیکنان با وثیقه گذاشتن می‌توانند سود کسب کنند؛ این سود در زمان واقعی قابل مشاهده است. کاربرها علاوه بر کسب سود قادرند پاداش‌های GHST نیز دریافت کنند. درآمد این شبکه از بازار جمع‌کردنی‌ها و پوشیدنی‌ها و نیز کارمزد مینی‌گیم‌ها تولید می‌شود.

نتیجه‌گیری

آوه گوچی یک پروژه صاحب‌نام است که نسبت به دو پدیده مهم NFT و دیفای، رویکردی منحصربه‌فرد اتخاذ کرده است. تیم توسعه‌دهنده این پروژه قصد دارد در کنار پیشرفت پروژه، قابلیت‌های بیشتری را در آینده به آن اضافه کند. بازیکنان می‌توانند ضمن سرگرم شدن، NFTهای خود را مدیریت کرده و گوچی‌های خاص‌تر و باارزش‌تری بسازند و از آن‌ها سود کسب کنند؛ همچنین می‌تواند از سود حاصل از وثیقه‌های گوچی، کسب درآمد کنند.

نگاهی به ارزش و بی‌مانندی NFTها و محبوبیت رو به رشد حوزه دیفای در کنار بازی‌های بلاکچینی، به ما نشان می‌دهد که آوه گوچی ترکیبی امیدوارکننده از مفاهیم مرتبط با دیفای خلق کرده است.

منبع: kriptomat , coingecko , kraken