تله گاوی و تله خرسی چیست و چگونه با وجود آنها ترید کنیم؟

بازارهای مالی نظیر سهام، فارکس و به طور خاص بازار رمزارزها، مملو از تله‌هایی هستند که برای به دام انداختن معامله‌گران احساسی و مردد طراحی شده‌اند. تله خرسی و گاوی از رایج‌ترین دام‌ها هستند. در این مطلب به شما یاد می‌دهیم چطور این تله‌ها را شناسایی کرده و با آن‌ها رفتار کنید تا به یک معامله‌‌گر بهتر تبدیل شوید.

تله گاوی چیست؟

تله گاوی (Bull Trap) به افزایش ناگهانی قیمت در یک روند نزولی گفته می‌شود. این تله، به اشتباه سیگنال می‌دهد که یک دارایی در وضعیت گاوی قرار دارد؛ یعنی انتظار می‌رود قیمت افزایش یابد. معامله‌گران شاهد یک روند نزولی هستند و با پیش‌بینی بازگشت روند صعودی، به دنبال خرید روی قیمت مناسب هستند.

پس از خرید در مرحله اول، قیمت رو به بالا شکسته و به بالای ناحیه حمایت یا سطح مقاومت می‌رسد اما بعد از آن برگشته و روند نزولی خود را از سر می‌گیرد. این الگو زمانی که قیمت رو به پایین شکسته و کف‌های پایین‌تری را تشکیل دهد، کامل شده و معامله‌گر را مجبور می‌کند که با ضرر از معامله خارج شود و یا در یک پوزیشن لانگ (خرید) گیر بیافتد.

از این رو این شکست‌ قیمت را می‌توان سیگنال غلط در نظر گرفت و یکی از بدترین سناریوهایی است که یک معامله‌گر می‌تواند انتظارش را بکشد.

تله گاوی چگونه اتفاق می‌افتد؟

یک تله گاوی کامل اساسا از سه بخش زیر تشکیل شده است که در تصویر نیز نشان داده‌ایم.

  • روند نزولی– کاهش پیوسته قیمت
  • بازگشت کاذب– بازگشت ضعیف قیمت رو به بالا در کوتاه مدت
  • فروش زنجیروار– ادامه روند نزولی که کف جدیدی را ثبت می‎کند

تله گاوی زمانی اتفاق می‌افتد که یک بازگشت کاذب، معامله‌گران امیدوار را در پوزیشن‌های لانگ به دام می‌اندازد. در تصویر بالا مرحله 1 یک روند نزولی در حال اصلاح را نشان می‌دهد.

معامله‌گران سپس در مرحله 2 پیش‌بینی می‌کنند اصلاح قیمتی پایان یافته و به امید کسب سود وارد پوزیشن خرید می‌شوند. شاید این معامله با سود جزئی آغاز شود اما رالی قیمت، ممنتوم خود را از دست داده و نمی‌تواند پایدار باشد.

هرچه تعداد فروشندگان از تعداد خریدارها در مرحله 3 بیشتر می‌شود، تغییرات قیمت نزولی‌تر شده و بازار را به سمت پایین سوق می‌دهند. الگو زمانی که قیمت به زیر کف قبلی سقوط کند، کامل شده و معامله‌گر معامله را متوقف کرده و یا در ضرری هنگفت فرو رفته‌ است.

تله خرسی چیست؟

تله خرسی (Bear Trap) به کاهش قیمت سریع در یک روند صعودی گفته می‌شود. این تله نیز مانند همتای گاوی خود، سیگنال نادرست از اصلاح قیمت می‌دهد.

این امر سبب می‌شود معامله‌گران به امید سود گرفتن از کاهش قیمت، پوزیشن شورت باز کنند. البته از سوی دیگر می‌تواند باعث شود آنها دارایی خود را بفروشند تا از ضرر جلوگیری کنند. با این حال قیمت به روند صعودی خود ادامه داده و خرس‌ها متحمل ضرر یا از دست دادن فرصت‌های دیگر می‌شوند.

تله خرسی چگونه اتفاق می‌افتد؟

یک تله خرسی مانند تله گاوی از سه بخش تشکیل شده است.

  • روند صعودی– افزایش پیوسته قیمت
  • بازگشت کاذب– بازگشت ضعیف قیمت رو به پایین در کوتاه مدت
  • خرید زنجیروار– ادامه روند صعودی که سقف جدیدی را ثبت می‌کند

تله خرسی زمانی اتفاق می‌افتد که یک بازگشت کاذب، معامله‌گران را در پوزیشن‌های شورت به دام می‌اندازد. در تصویر بالا مرحله 1 یک روند صعودی در حال اصلاح را نشان می‌دهد. معامله‌گران سپس در مرحله 2 پیش‌بینی می‌کنند اصلاح قیمتی پایان یابد و به امید کسب سود وارد پوزیشن فروش می‌شوند.

در مرحله 3 با پیشی گرفتن تعداد خریداران از فروشندگان، تغییرات قیمت نیز صعودی‌تر شده و بازار را به سمت بالا سوق می‌دهد. این الگو زمانی که قیمت به بالای سقف قبلی صعود کند، کامل شده و معامله‌گر معامله را متوقف کرده و یا در ضرری هنگفت فرو رفته‌ است.

چه کسانی پشت تله‌های خرسی و گاوی هستند؟

بسیاری از معامله‌گران و تحلیل‌گران معتقدند که بازار کریپتو دستکاری می‌شود. تعداد زیادی از تله‌های خرسی و گاوی توسط بازیگران بزرگ بازار رهبری می‌شوند:

نهنگ‌ها– نهنگ‌ها (سرمایه‌گذاران بسیار بزرگ) همیشه به دنبال فرصت برای انباشت رمزارزها روی قیمت‌های پایین هستند و وقتی قیمت بالا می‌رود آن‌ را می‌فروشند. این افراد به لطف دارایی‌های عظیم خود قادرند یک پامپ یا دامپ را رهبری کنند.

صرافی‌های بزرگ– صرافی‌ها از کارمزدهای لیکوئید شده سود دریافت می‌کنند، از این رو تله‌های خرسی به طور خاص به سود آنهاست. صرافی‌ها برای ایجاد تله‌های خرسی از ربات‌های معامله‌‌گر استفاده می‌کنند.

بازارسازها– بازارسازها ظاهر اخبار را طوری دستکاری می‌کنند که احساسات حاکم بر بازار را با هدف آنان همسو سازد: ایجاد هیجان یا فاد (ترس، تردید و شک).

نحوه شناسایی تله‌های خرسی و گاوی و جلوگیری از آنها

اکنون که می‌دانید تله‌های گاوی و خرسی چگونه هستند به برخی نکات که در ادامه آورده شده توجه کنید تا در دام این دست معاملات نیافتید.

به دنبال واگرایی RSI باشید

یکی از راه‌های تشخیص یک تله گاوی یا خرسی محاسبه شاخص قدرت نسبی (RSI) دارایی است. این اندیکاتور تکنیکال به شما اجازه می‌دهد تا بررسی کنید یک رمزارز در حالت خرید/فروش بیش از حد قرار دارد یا خیر. RSI بالا می‌تواند سیگنال یک تله خرسی یا گاوی باشد.

تله گاوی و RSI بالا

در مورد تله گاوی، داشتن RSI بالا و موقعیت اشباع خرید به معنای فشار فروش رو به افزایش است. معامله‌گران به دنبال کسب سود بوده و احتمالا زود از معامله خارج می‎شوند. از این رو شکست قیمت و روند صعودی اولیه ممکن است نشانه افزایش ادامه‌دار قیمت نباشند. در عوض به محض آنکه معامله‌گران شروع به فروش دارایی‌های خود کنند، قیمت احتمالا کاهش خواهد یافت.

تله خرسی و RSI بالا

RSI بالا و موقعیت اشباع خرید در یک تله خرسی احتمالی می‌تواند نشانه فشار فروش بالا نیز باشد. در چنین مواردی ممکن است بازارسازها با هدایت قیمت به پایین به فروش گسترده دامن بزنند. این اقدام برای کاهش فشار فروش زیاد و ورود مجدد در قیمت‌های پایین‌تر است. هجوم تقاضای خرید در این مورد سبب افزایش قیمت خواهد شد.

در چنین مواردی روند نزولی اولیه نشان‌دهنده تداوم ریزش قیمت نیست و تنها یک افت موقتی است که توسط دستکاری‌‌های بازار ایجاد شده است. به محض ورود بازارسازها قیمت مجددا افزایش می‌یابد.از این رو یک RSI بالا می‌تواند نشانه یک تله خرسی بالقوه نیز باشد.

پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی با اندیکاتور RSI این مطلب را مطالعه کنید.

حجم معاملات را چک کنید

حجم معاملات هم در تله‌های خرسی و هم گاوی یک اندیکاتور مهم به‌شمار می‌آید. برای تغییر جهت قیمت به حجم زیادی از تراکنش‌ها نیاز است. بنابراین اگر شاهد افزایش یا کاهش ناگهانی قیمت هستید اما حجم معاملات تغییری نکرده است، آن را سیگنال هشدار تله‌های خرسی و گاوی تلقی کنید.

اخبار را چک کنید

اخبار، چه خوب و چه بد، روی بازار تاثیر دارند مخصوصا سرمایه‌گذاران تازه‌وارد، زیرا این روزها اخبار جعلی زیادی برای ایجاد فاد یا فومو وجود دارند. بازیگران بزرگ بازار مانند کوسه‌ها، نهنگ‌ها و نهادهای مالی اغلب از اخبار برای ایجاد تله‌های خرسی و گاوی استفاده می‌کنند. بنابراین زمانی که شاهد تغییر جهت شدید قیمت هستید، سریعا به وبسایت‌های خبری معتبر رفته، به دنبال اخبار جدید بگردید و سپس تصمیم‌گیری کنید.

حد ضرر بگذارید

استفاده از حد ضرر بخش مهمی از یک استراتژی معاملاتی موفق است. حتی اگر کاملا درباره یک معامله مطمئن هستید، بازار همچنان می‌تواند برخلاف انتظار شما عمل کند. برای اینکه زمام امور از دستتان در نرود، باید از استاپ لاس استفاده کنید، زیرا اگر فقط 3 تا 5 درصد معامله را از دست دهید، همچنان فرصت جبران اشتباه را در معاملات دیگر دارید.

اینکه همیشه از حد ضرر استفاده کرده و ضررهای بالقوه را در استراتژی معاملاتی خود وارد کنید، کار عاقلانه‌ایست و آشفتگی‌های احساسی را به حداقل می‌رساند. انتظار نداشته باشید بازار به میل شما رفتار کند، زیرا در بسیاری از موارد این گونه نیست.

برای آشنایی با نحوه تعیین حد ضرر، توصیه می‌کینم این مقاله را بخوانید.

چگونه با وجود تله گاوی یا خرسی معامله کنیم

اگر مطمئن نیستید که معامله‌ی پیش‌ِرویتان تله گاوی و یا خرسی است، می‌توانید محتاط‌تر عمل کرده و مدیریت ریسک مناسبی انجام دهید. در ابتدا می‎توانید به دنبال نشانه‌های تایید بگردید از جمله حجم معاملات، الگوهای کندل استیک  صعودی و RSI پایین یا خنثی! در ادامه نیز توصیه می‌شود برای به حداقل رساندن ضرر، استاپ لاس بگذارید.

نحوه معامله با تله‌ گاوی

در یک تله گاوی روند کاهشی است اما معامله‌گر همچنان در حال خرید می‌باشد. ریسک چنین معاملاتی در معامله خلاف جهت روند است. اما حقیقت این است که یک روند می‌تواند بیشتر از مقدار پیش‌بینی‌شده طول بکشد. بهترین روش این است که معاملات خود را با روند غالب همسو کنید.

به عنوان مثال در تله گاوی فوق روند همچنان پایین‌تر است و در این حالت باید پوزیشن شورت باز کنید؛ از این رو تشخیص سطوح مقاومتی امری مهم به‌شمار می‌آید. اگر قیمت به سمت بالا برگشته و شاهد علائم تله گاوی – که پیش‌تر درباره آن‌ها توضیح داده شد – باشید، آنگاه ادامه روند نزولی از پتانسیل بالایی برخوردار خواهد بود.

علاوه بر این، کف قیمتی قبلی را در نمودار پیدا کنید و در صورت شکست قیمت، یک اوردر استاپ قرار دهید. از اوردرهای فروش پی در پی برای گرفتن سود استفاده کرده و معاملات خود را با روند غالب  -که نزولی است – همسو کنید. روی هم رفته بهترین روش برای معامله در یک الگوی تله گاوی آن است که روند غالب را دنبال کرده و به جای فرصت خرید به دنبال فرصت‌های فروش استقراضی باشید.

نحوه معامله با تله‌ خرسی

معامله‌گران می‌توانند با استفاده از پرایس اکشن به معامله لحظه‌ای در یک تله خرسی بپردازند. اندیکاتورهای تکنیکال معمولا نمی‌توانند تضمین کنند که از تله خرسی در امان هستید. با این حال پرایس اکشن یک ابزار عالی برای تشخیص این الگوهاست. یک تله خرسی معمولا زمانی اتفاق می‌افتد که قیمت به طور شدید و ناگهانی برخلاف روند صعودی قیمت حرکت می‌کند.

درک چنین رفتار قیمتی کار ساده‌ایست. حرکت شارپی قیمت به سمت پایین، باعث ایجاد تله می‌شود چرا که معامله‌گران را می‌ترساند. معمولا در این مرحله قیمت به زیر یک سطح حمایتی مهم می‌رسد. اما این تله نهایتا منجر به یک رالی صعودی می‌شود. اگر پرایس اکشن بدانید، متوجه خواهید شد که یک تله خرسی در دو مرحله توسعه پیدا می‌کند:

  1. ریزش ناگهانی و شارپی قیمت
  2. ریزش شارپی قیمت اغلب که با یک ریکاوری قوی همراه است و منجر به تشکیل الگوی “V” در نمودار می‌شود.

نتیجه‌گیری

وقتی پای معامله در زمان تله گاوی یا خرسی که ماهیتی غیرقابل ‌پیش‌بینی دارند در میان باشد، هیچ قانون محکمی نمی‌توان نوشت. با این حال با مطالعه اندیکاتورهای تحلیل تکنیکال مرتبط و کسب تجربه در بازارهای مالی، علی‌الخصوص رمزارزها، در تشخیص تله‌های خرسی و گاوی ماهر شده و می‌توانید به راحتی معامله کنید.

منبع: learn.bybit , blog.liquid , phemex