بیت کوین کش چیست؟ | هر آنچه در مورد این ارز دیجیتال باید بدانید

بیت کوین کش چیست؟

بیت کوین کش (BCH) در سال 2017 به عنوان هارد فورک بیت کوین برای حل اختلاف میان توسعه دهندگان ایجاد شد. بیت کوین به شبکه توزیع گسترده برای دستیابی به اجماع نیاز دارد و چنانچه ماینرها استفاده از نرم‌افزاری را که از سوی گروه توسعه دهنده دیگری ایجاد شده انتخاب کنند، این شبکه در طول زمان تقسیم می‌شود.

این موضوع دلیل معرفی سگویت BIP-91 است که به بیت کوین امکان مدیریت تراکنش‌های بیشتر به ازای بلاک را می‌دهد بدون اینکه اندازه بلاک‌های بزرگ‎تر قابل توجه باشد. با این وجود، جامعه بیت ‌کوین ‌کش پی برد که محدودیت‌های اندازه بلاک باید در راستای دستیابی به ظرفیت تراکنش بیشتر افزایش یابد.

در نهایت سگویت، با وجود مشکلات زیاد باعث شد که بیت‌کوین‌کش ساخته شود. البته اسم و رسم این ارز دیجیتال، لزوماً موفقیت را تضمین نمی‌کرد، اما به هر جهت از نظر اینکه این رمزارز نخستین هارد فورک بیت کوین محسوب می‌شد، آن را بیش از پیش بر سر زبان‌ها انداخت.

تاریخچه بیت کوین کش

تاریخچه بیت‌کوین‌کش به اختلاف نظر میان جامعه بیت کوین بر سر گزینه‌های مقیاس‌پذیری و اندازه بلاک شبکه باز می‌گردد. اکثر جوامع بیت کوین بر این عقیده بودند که اندازه‌های بلاک باید بدون تغییر بماند و در عین حال بخشی دیگر هم خواستار افزایش اندازه بلاک برای افزایش سرعت تراکنش‌ها و کاهش هزینه‌ها بودند. این گروه شرایط را به مثابه مانعی تلقی کرد که از تبدیل شدن بیت کوین به جایگزین نقدی جلوگیری می‌کند.

اگرچه با تایید تراکنش‌های بیشتر در هر بلاک، انجام تراکنش سریع‌تر و مقرون به صرفه‌تر خواهد بود، اما غیرمتمرکز بودن منوط به کوچکتر شدن بلاک‌ها است، زیرا فضای ذخیره‌سازی بیشتری برای میزبانی تمام دفتر کل‌های توزیع شده به عنوان اعتبارسنج شبکه مورد نیاز است و موجب از قلم افتادن بسیاری از ماینرهای ارزهای دیجیتال می‌شود. اکثر جامعه بیت کوین و ماینرها، غیرمتمرکز بودن را تهدیدی جدی قلمداد می‌کردند و بنابراین تمایلی به بلاک‌های بزرگتر نداشتند.

راه حل پیشنهادی برای رخنه به جامعه این رمزارز در قالب اجرای سگویت صورت گرفت. اگرچه این کار عملکرد تراکنش‌ها را در قالب راه حل دولایه افزایش داد، اما طرفداران بلاک‌های بزرگتر گمان نمی‌کردند که سگویت، ظرفیت شبکه را به حد کافی افزایش دهد. این گروه موسوم به جامعه بیت‌کوین‌کش هستند. برخی از ماینرها در مقیاس بزرگ، چندین توسعه دهنده بیت کوین و راجر ور (Roger Ver)، مدیرعامل پیشین و رئیس فعلی Bitcoin.com اقدام به حمایت از این هارد فورک کردند.

عملکرد بیت کوین کش چگونه است؟

گذشته از تفاوت فلسفه و اندازه بلاک، بیت‌کوین‌کش و بیت کوین از نظر نحوه عملکرد کاملاً یکسان هستند. عملکرد هر دو با شبکه همتا به همتای رایانه‌ها یا نودها و کمک ماینرهایی است که تراکنش‌ها را برای کسب پاداش یا استفاده از اثبات کار (PoW) برای استخراج توکن‌های جدید با محدودیت عرضه 21 میلیون، تایید می‌کنند.

در گذشته، الگوریتم بیت‌ کوین ‌کش برای رفع مشکلات استخراج بعد از هر 2016 بلاک بود. به تازگی، توسعه دهندگان فرآیند استخراج را برای ماینرها ساده‌تر نموده و آن را به بیت‌کوین‌ تغییر دادند. این توسعه دهندگان از راه‌حل تغییر سافت فورک در قالب تراکنش بیت کوین (Segregated Witness) یا سگویت استفاده کردند.

این روش پیشنهاد می‌کند که به جای ذخیره تمام اطلاعات مربوط به تراکنش‌های بلاک، آن را در فایلی جداگانه خارج از بلاک ذخیره کنند. این روند بلاک چین را قادر به انجام تراکنش‌های بیشتر روی بلاک نموده و زمان پردازش را نیز کاهش می‌دهد. به هر روی، این راه حل، محبوبیت چندانی در میان علاقه‌مندان به ارزهای دیجیتال ندارد و کماکان اگر بلاک چین بیت‌کوین‌کش بتواند تعداد تراکنش‌های زیادی را مدیریت کند، به چشم می‌آید.

مزایا و معایب بیت کوین کش

مزایا

بدیهی است که بیت‌کوین‌کش با نقشه ­راه نوآورانه خود، جامعه ارز دیجیتال را برانگیخته است. حتی اگر نتوان آن را با بیت کوین از نظر مارکت کپ مقایسه کرد ولی نمی‌توان از مزایای مختلف سرمایه‌گذاری آن هم چشم‌پوشی کرد. بنابراین، در ادامه نگاهی مختصر به مزایای سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین‌کش خواهیم داشت:

غیرمتمرکز بودن

ارزش بیت‌ کوین ‌کش هم درست مانند بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال بر شبکه­ غیرمتمرکز مبتنی است که نیاز به بانک­های مرکزی و تامین مالی مقامات دولتی ندارد. این رمزارز، از طریق نودها به صورت جهانی گسترش یافته و در برابر حملات سیاسی هم مصونیت دارد که مزیت اصلی سرمایه گذاری بیت‌کوین‌کش به شمار می‌آید.

مقیاس پذیری

یکی از مزایای اصلی بیت کوین کش در مقایسه با بیت کوین، مقیاس پذیری آن است. تیم بیت‌کوین‌کش به سرعت تغییرات را اعمال کرده و آن را مقیاس پذیر تر می‌­نماید که به معنای آن است که افراد بیشتری می‌توانند تراکنش‌­ها و در عین حال پرداخت­‌ها را انجام دهند. از نوامبر سال 2020، بیت‌کوین‌کش دارای اندازه بلاک 32 مگابایت (طبق CoinMarketCap) است. مقیاس پذیری بالا بدان معناست که توان بالقوه پذیرش این رمزارز در آینده بالا است.

کارآمد بودن

یکی از مهم‌ترین مزایای بیت کوین کش، کارآمدی بالای آن است. این رمز ارز با بلاک­های بزرگتر از بیت کوین می­تواند تراکنش­های بیشتری را در هر بلاک ثبت کرده و پرداخت­‌ها را سریع­تر انجام داده و هزینه های کمتری در مقایسه با بیت کوین داشته باشد. تیم بیت‌کوین‌کش از مجموعه­ نقشه راه­ واضح برخوردار است و توجه شایانی به افزایش اندازه بلاک­ها برای حل مشکلات مقیاس پذیری احتمالی دارد. با بار فعلی شبکه، صف تراکنش­های تایید نشده نسبتاً کم است و به طور معمول بیشتر از 200 تا 250 تراکنش نخواهد بود.

پایین بودن هزینه ­های تراکنش

با افزایش مقیاس پذیری کلی بیت‌کوین‌کش، زمان اعتبار و هزینه های تراکنش‌­ها کاهش می‌یابد. براساس گزارش Bitcoin.com کمیسیون‌­ها بابت تراکنش 236 بایت، حدود 0.001 تا 0.008 دلار هزینه برای ارسال کنندگان خواهد داشت.

رایج‌تر بودن

اگرچه بیت کوین که اساس بیت‌کوین‌کش محسوب می­شود کماکان یکی از محبوب­ترین کوین­‌ها از نظر حجم تجاری و ارزش بازار است، ولی نمی‌­توان از مهم‌ترین مزایای سرمایه گذاری بیت‌کوین‌کش یعنی محبوبیت آن هم چشم پوشی کرد.

بیت کوین کش از سوی بسیاری از بزرگان ارز دیجیتال مانند راجر ور به عنوان مسیح بیت کوین (Bitcoin Jesus) شناخته شده است. او سعی دارد تا جهانیان را قانع کند که بیت‌کوین‌کش همان بیت کوین است و اگر بیت کوین سودای جنجال با موضوع مقیاس پذیری را در سر داشته باشد، سلطه خود را بر کوین­های دیگر از دست خواهد داد.

دستیابی آسان

ارز محلی بیت‌کوین‌کش به راحتی قابل دستیابی است و نام آن در راس اکسچنج­هایی مانند ای تورو (eToro) است که اتخاذ بیشتر و تقویت توان بالقوه سرمایه گذاری را در بازار ارز دیجیتال به همراه دارد.

معایب

گرچه بیت کوین کش نسبت به بیت­کوین­ و سایر ارزهای دیجیتال مزایای مختلفی دارد اما مانند هر سرمایه‌گذاری دیگری، ممکن است ریسک­هایی داشته باشد؛ بنابراین، مطالعه ادامه متن برای آگاهی از خطرات سرمایه گذاری در بیت‌کوین‌کش توصیه می­شود.

میزان پذیرش پایین

به رغم محبوبیت و توان بالقوه این ارز دیجیتال، میزان پذیرش آن نسبتاً پایین است. در مقایسه با بیت کوین، این رمزارز کماکان نتوانسته اعتماد سرمایه گذار را جلب کند و نفوذ کمی در بازار داشته است. اگرچه راجر وِر سعی در تبلیغ بسیار بیت کوین کش دارد، اما از سوی عموم چندان مورد پذیرش قرار نگرفته است و این در حالی است که می‌دانیم نرخ نفوذ، در رشد هریک از ارزهای دیجیتال نقش به سزایی دارد.

مشکلات برندینگ

یکی از مهم‌ترین معایب سرمایه­گذاری در بیت‌کوین‌کش، موضوع برندینگ است که تاثیر منفی بر باور سرمایه گذار خواهد داشت. این رمزارز، تلاش می­کند تا خود را از بیت کوین متمایز کند و نیز چندین فورک یا انشعاب از جمله بیت کوین اس وی هم داشتند. اگرچه راجر ور، تلاش می­کند که از بیت کوین و شهرت نام تجاری آن پشتیبانی کند، اما حقیقت آن است که بیت‌کوین‌کش راهی بس طولانی در پیش دارد.

سود کمتر

پیچیدگی محاسباتی بزرگترین نقطه ضعف این رمز ارز است که بر سرعت استخراج داده تاثیر دارد. در واقع، استخراج بیت کوین کش شبیه ماینینگ بیت کوین است. مهم‎ترین تفاوت آنها در سودآوری کمتر بیت‌کوین‌کش است که می‌­تواند بر انگیزه ماینرها تاثیرگذار باشد. اگرچه سرمایه­گذاری در بیت‌کوین‌کشنیازی به تخصص در زمینه فناوری ارتباطات (IT) ندارد، اما استخراج بر ارزش هر رمزارز تاثیر می­گذارد. 

نقدینگی کمتر

اگر حجم تراکنش­های درون زنجیره­ای و نوسانات بازده روزانه را میان سایر عوامل مالی در نظر بگیریم، بدیهی است که تراکنش­های بیت‌کوین‌کش کمتر از تراکنش­های بیت کوین هستند. این بدان معناست که رمزارز مذکور از نقدینگی کمتری در مقایسه با بیت کوین برخوردار است، یعنی جفت ارزهای بیت‌کوین‌کش کمتر از جفت ارزهای بیت‌کوین‌ مبادله می­شوند که این نقصان بر قیمت آتی و نفوذ گسترده تاثیر می­گذارد.

تفاوت بین بیت کوین و بیت کوین کش

با توجه به مطالب ذکر شده، بیت‌کوین‌کش در نتیجه هارد فورک با بیت کوین ایجاد شد. این بدان معناست که اگر چه شباهت­هایی بین این دو وجود دارد اما برخی تفاوت­هایی نیز میان این دو ارز دیجیتال حاکم است.

1. اندازه بلاک

یکی از مشکلات بیت کوین آن بود که هرچه محبوبیتش بیشتر می‌شد، پردازش تراکنش‌ها به دلیل محدودیت 1 مگابایتی هر بلاک، با سرعت کندتری صورت می‌گرفت. به دلیل آن محدودیت 1 مگابایتی برای اندازه هر بلاک بود. پروتکل SegWit2x بر آن شد تا این محدود را به 2 مگابایت تغییر دهد.

در مقایسه، بیت کوین کش دارای محدودیت اندازه بلاک 8 مگابایت در سال 2017 نبود که این امر امکان پردازش سریع­تر تراکنش‌­ها را فراهم می‌آورد. افزایش محدودیت به 32 مگابایت در می 2018 موجب افزایش ظرفیت این رمزارز شد. جالب توجه است که Segwit2x با وجود پیش بینی ها، مطابق برنامه ­ریزی در بیت کوین اجرا نشد و همین امر موجب شد افزایش قابل توجه هزینه‌ها در بیت‌کوین‌کش شد.

2. الگوریتم

بیت کوین کش از الگوریتم هَش متفاوتی نسبت به بیت کوین برخوردار است. این بدان معناست که دیگر امکان تکرار بین دو بلاک چین ممکن نیست. اگر بیت‌کوین‌کش در آینده به سوی انشعاب پیش برود، نوعی تکرار محسوب می­شود و برنامه محافظت از آن پاک می‌­شود. بدین ترتیب، اگر فورک روی دهد، هر دو چین­ می­توانند با حداقل توزیع وجود داشته باشند.

3. تنظیم ثبات سختی استخراج (EDA)

بیت‌کوین‌کش از الگوریتم جدیدی بهره می­گیرد تا به بلاک چین اطمینان دهد که در صورت تغییر تصادفی تعداد ماینرها، عملکرد آن نرمال خواهد بود. این روند به ثبات بیشتر این ارز دیجیتال کمک می­کند.

آیا امکان تبدیل بیت‌کوین‌کش به بیت کوین وجود دارد؟

بسته به والت یا اکسچنجی که استفاده می­کنید، امکان تبدیل بیت‌کوین‌کش به بیت‌کوین و بالعکس وجود دارد.با وجود این، لازم است که در برخی اکسچنج­‌ها و والت­ها، ابتدا کوین‌ها را به ارز متمرکز مانند دلار آمریکا تبدیل کنید و سپس آن مقدار را به ارز دیجیتال جدید تبدیل کنید. از این رو، اکسچنج­هایی وجود دارد که امکان تبدیل از یک کوین به دیگری را فراهم می­سازد.

نتیجه‌گیری

بیت کوین کش هارد فورکی از بلاک چین بیت کوین است که در واقع رمزارز جداگانه ای از بیت کوین محسوب می­‌شود و پروتکل بلاک چین خود را دارد. این امر امکان استفاده از بیت‌کوین‌کش را مانند هر ارز دیجیتال دیگری فراهم می­کند و نیز امکان سرمایه‌گذاری را با امید به افزایش ارزش فراهم می‌آورد. با این وجود، پیش از سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین‌کش، توجه دقیق به میزان ریسک‌پذیری و استراتژی سرمایه‌گذاری لازم است تا بتوانید آن را به درستی در پرتفوی خود استفاده کنید.

 منبع: investorjunkie , cryptobriefing , trading-education