معرفی بهترین پروژه‌ها و ارزهای متاورس برای سرمایه‌‌گذاری در سال 2022

هرچه دنیای مجازی توسعه می‌یابد، متاورس نیز به موازات آن رشد می‌کند. جهانی جذاب مملو از تجربه‌های متقابل، پیشِ روی ما در حال ظهور است و به لطف مدل‌ کسب درآمد از بازی‌های کریپتویی و توکن‌های غیرمثلی، فرصت‌های اقتصادی شگفت‌انگیزی ایجاد می‌کند.

با آنکه هنوز خیلی زود است که بگوییم متاورس فراگیر می‌شود و در این فرایند به کانونی برای بازی، کار و روابط اجتماعی افراد بدل خواهد شد، چندین برنامه واقعیت مجازی (VR) از همین حالا موفقیت کسب کرده‌اند. بسیاری از سرمایه‌گذاران، روی پروژه‌های نوآورانه متاورس که پتانسیل سودهای فوق‌العاده دارند، سرمایه‌گذاری می‌کنند.

حتی شرکت فیسبوک (Facebook) نیز وارد میدان شده و 50 میلیون دلار سرمایه را به ساخت تکنولوژی‌های متاورس سازگار با هدست‌های VR و عینک‌های واقعیت افزوده (AR) اختصاص داده است. موضوع متاورس کمی زیاد پیشرفته به نظر می‌رسد، اما آیا در روزهای اولی که بحث اینترنت مطرح شد همین حرف‌ها را درباره آن نمی‌زدند؟ در این مطلب به بررسی 10 پروژه و ارز متاورس می‌پردازیم که در حال فتح دنیای دیجیتال هستند.

آوه گوچی (GHST)

آوه گوچی (Aavegotchi) یک پروژه بازی NFT بر بستر اتریوم بوده که با مکانیزم وام‌دهی آوه (Aave) ترکیب شده است. این پروژه متاورس همچنین لایت‌پیپر (Litepaper) متاورس را منتشر و یک توکن ERC-20 به نام “Gotchus Alchemica” معرفی کرده که می‌توان آن را درREALM land  فارم کرد، کاری که مشابه آن در MANA/LAND پروژه دیسنترالند انجام می‌شود.

مکانیزم بازی آوه گوچی جالب است. شما می‌توانید با استفاده از NFTها، در بازی‌های کوچک شرکت کنید. بعلاوه، هر NFT که از استاندارد ERC-721 پشیبانی ‌کند، به آدرسی که دارای وثیقه‌ی ERC-20 روی آوه است، متصل می‌شود. این توکن‌ها فارم شده و مقدار ERC-20 درون NFT در طول زمان افزایش می‎‌یابد. بنابراین هرچه توکن بیشتری هولد کنید، ارزش NFT افزایش یافته و بالعکس.

شما در زمان بازی، نقش شخصیت‌ها و تامین‎‌کنندگان نقدینگی را بازی خواهید کرد. همچنین در Gotchiversa توکن Alchemica جمع‌آوری کرده و برای کسب این توکن در مبارزات شرکت می‌کنید. علاوه بر آن، بازیکنان با انجام برخی کارها مانند معرفی به دوستان می‌توانند ایردراپ‌ و پاداش دریافت کنند. ساخت کاراکتر و ایفای نقش‌ از جمله مواردی است که آوه گوچی برای بازیکنان خود به ارمغان می‌آورد. در کنار فاکتور سرگرمی موضوع «کسب درامد» نیز بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

برای آشنایی بیشتر با آوه گوچی، پیشنهاد می‌کنیم این مطلب را مطالعه کنید.

دیسنترالند (MANA)

دومین پروژه‌ای که به آن می‌پردازیم دیسنترالند (Decentraland) است؛ یک پلتفرم بازی که در سال 2016 توسط تیم توسعه‌دهنده آرژانتینی منتشر شد. این پروژه با تکیه بر تکنولوژی واقعیت مجازی (VR) بر بستر متاورس ساخته شده و عمده UX آن مبتنی بر Second Life و Minecraft است. دیسنترالند مانند دیگر بازی‌های NFT به بازیکنان فرصت و تجربه کسب درامد و پاداش از این پروژه را می‌دهد.

متاورس در دیسنترالند، جهانی مجازی از مالکیت دفتر توزیع غیرمتمرکز زمین‌هاست. در این بازی یک قطعه زمین 16*16 متر مربع، LAND نامیده می‌شود که NFT دیسنترالند است. برای بازی نیاز است مالک LAND باشید (مانند مالکیت زمین در دنیای واقعی) و می‌توانید برای همیشه از آن استفاده کنید، مگر اینکه آن را بفروشید.

MANA توکن بومی دیسنترالند است که از آن برای خرید و فروش کالا یا خدمات در Decentraland Genesis City استفاده می‌شود. کاربران برای خرید زمین باید پول داشته باشند و از این توکن به عنوان ابزار معامله برای اقلام داخل بازی استفاده می‌کنند. MANA را می‌توان در صرافی Coinbase و دیگر صرافی‌های متمرکز خریداری کرد.

مالکان در دیسنترالند نیز مانند دنیای واقعی برای خرید قطعه‌های زمینی که در مجاورت یکدیگر هستند، به اجازه «املاک و مستغلات» برای ساخت و توسعه نیاز دارند. هر کس در دنیا می‎تواند در این فضا مشارکت داشته باشد، بازی کند و در رویدادها شرکت کند. نکته مهم آن است که هر چه LANDهای بیشتری داشته باشید، بالطبع پول بیشتری نیز خواهید داشت. این فضا هیچ تفاوتی با دنیای واقعیت ندارد و فرایند خرید و فروش در آن حتی از دنیای واقعی نیز ساده‌تر است.

شرکت آتاری (Atari) اخیرا از همکاری خود با دیسنترالند خبر داده و اعلام کرد قصد دارد در فضای بازی یک ملک بزرگ خریداری کند. در زمانی که بازار NFT و متاورس داغ است، دیسنترالند می‌تواند به مثابه یک فرصت سرمایه‌گذاری جدید باشد. وقتی که جریان سرمایه به سوی پروژه‌هایی مانند دیسنترالند روان است، قیمت املاک (LAND) نیز در متاورس به رشد خود ادامه خواهد داد.

برای آشنایی بیشتر با دیسنترالند، پیشنهاد می‌کنیم این مطلب را مطالعه کنید.

انجین (ENJ)

افرادی که از سال 2017 در عرضه اولیه این پروژه متاورس شرکت کرده‌اند، می‌دانند که انجین کوین (Enjin Coin) پلتفرمی‌ بر بستر اتریوم است و در سال 2009 بنا نهاده شده است. این پروژه با هدف حمایت از صنعت بازی برای بهینه‌سازی اکوسیستم NFT استفاده می‌شود. انجین تا به امروز از بیش از 55 توسعه‌دهنده و برنامه بازی پشتیبانی کرده است.

وقتی که موج توکن‌های غیرمثلی و متاورس از راه رسید، پروژه‌هایی با پلتفرم‌های مشابه نیز ظهور کردند و انجین کوین از این قاعده مستثنا نبود. انجین کوین یک پروژه بازی نیست، اما در حال حاضر معروف‌ترین پلتفرم ایجاد جامعه بازی آنلاین مبتنی بر بلاکچین است.

همان طور که گفتیم، انجین کوین برای NFT طراحی شده است. اگر تاکنون چیزی درباره Six Dragons شنیده باشید، باید بدانید که انجین کوین نیز بخشی از آن است. Six Dragons به بازیکنان اجازه می‌دهد بر بستر بلاکچین NFT بسازید و کسانی که مایل به مشارکتند باید به مبادله توکن (اقلام خود) بپردازند.

انجین کوین بیش از 1.14 میلیارد دلار سرمایه بلاکچینی در پروژه‌ها و پلتفرم‌های مختلف را پشتیبانی کرده است. هولدرهای اقلام متعدد می‌توانند این دارایی‌ها را مستقیما در فروشگاه انجین مبادله کرده و یا با توکن‌های ENJ معاوضه کنند و در کیف‌پول انجین خود نگهداری کنند.

برای آشنایی بیشتر با انجین، پیشنهاد می‌کنیم این مطلب را مطالعه کنید.

سندباکس (SAND)

سندباکس (The Sandbox) یک پلتفرم مجازی غیرمتمرکز است که توسط تیم توسعه Pixowl بر بستر اتریوم طراحی و در سال 2012 عرضه شد. سندباکس مانند دیگر بازی‌های NFT که می‌توان از آن‌ها کسب درامد کرد به بازیکنان اجازه می‌دهد در NFT LAND، شخصیت خود را ساخته و به معامله و فروش اقلام مختلف (وسایل نقلیه، اژدها، …) بپردازند. به عبارت دیگر، سندباکس پلتفرمی است که همه در آن می‌توانند به ایجاد، اشتراک و کسب درامد از دارایی‌های خود بپردازند.

سندباکس به طور خاص اکوسیستمی برای بازیکنان و سازندگان آن است و شامل موارد زیر می‌شود:

  • VoxEdit: نرم‌افزار ساخت دارایی‌های  voxel
  • Marketplace: محلی برای خرید و فروش دارایی‌های جمع‌آوری شده
  • Game Maker: به کاربران اجازه می‌دهد جهان مجازی خود را بسازند و در آن به ساخت بازی‌ها و جمع‌آوری منابع، پاداش‌ها و توکن‌ها بپردازند.

در این پروژه متاورس، بازیکنان می‌توانند تنها با یک شخصیت در بازی‌های بسیاری شرکت کنند. بازیکنان باید حداقل 2 آواتار (کاراکتر) و لند (Land) داشته باشند. کاراکترهای بازی، نماینده بازیکنان در فضای مجازی بوده و در فعالیت‌های مختلف از جمله خرید و فروش زمین، پرورش حیوانات خانگی، خرید تجهیزات و… شرکت می‌کنند.

سندباکس در ماه ژوئیه گذشته، به طور پیوسته رویدادهایی با ژانرهای مختلف را برای جامعه بازیکنان راه‌اندازی کرد که از جمله آن‌ها می‌توان به Music Festival NFT Collection، Land Sale Wave #5، Game Jam #5، Liquidity Rewards و Voxedit Pool Party اشاره کرد. شما با استفاده از سندباکس می‌توانید به روش‌های مختلف در فرایند کسب درامد مشارکت داشته باشید. نقدینگی فروشگاه سندباکس به پیوند بازیکنان و سازندگان کمک می‌کند.

برای آشنایی بیشتر با سندباکس، پیشنهاد می‌کنیم این مطلب را مطالعه کنید.

بلاکتوپیا (BLOK)

بلاکتوپیا (Bloktopia) یک آسمان‌خراش VR با 21 میلیون طبقه (به افتخار 21 میلیون بیت‌کوین) است. این پروژه یک متاورس است و قصد دارد به یک کانون سرگرمی-آموزشی برای تمام سطوح تجربه کریپتویی تبدیل شود. این برج بسیار پیشرفته از یک جهان رو به ویرانی رشد می‌کند و بر یک اقتصاد مبتنی بر NFT متکی‌ست که به سرمایه‌گذاران این امکان را می‌دهد مالک زمین شده و آن را به عنوان یک ملک مجازی با تبلیغات و رویدادها توسعه دهند.

بلاکتوپیا تحت پشتیبانی شبکه پالی‌گان (Polygon) بوده و بر بستر موتور بازی Unity ساخته شده است و به بازدیدکنندگان اجازه می‌دهد در برنامه‌های آموزشی شرکت کنند، به کسب درامد بپردازند، با دوستان خود بازی کنند، شبکه بسازند و بسیاری فعالیت دیگر داشته باشند. بلاکتوپیایی‌ها، هولدرهای توکن BLOK و اعضای متاورس بلاکتوپیا هستند و قادر خواهند بود به یادگیری و بازی پرداخته و از طریق خرید و فروش املاک، تبلیغات و … درامد کسب کنند.

برای آشنایی بیشتر با بلاکتوپیا، پیشنهاد می‌کنیم این مطلب را مطالعه کنید.

استار اطلس (Star Atlas)

استار اطلس (ATLAS) یک بازی پیشگام بر بستر بلاکچین است و از آن به عنوان بازی متاورس نسل آینده یاد می‌شود. دارا بودن دو ارز داخلی به نام‌های ATLAS و POLIS، مالکیت مبتنی بر NFT دارایی‌ها، بهره‌مندی از دیفای داخلی با استفاده از صرافی غیرمتمرکز Serum و مدل‌های حاکمیتی درون زنجیره مانند سازمان خودگردان غیرمتمرکز برای نیرو بخشیدن به سازمان‌های داخل بازی مانند انجمن‌ها و اتحادیه‌ها، از ویژگی‌های این بازی هستند.

مایکل وگنر (Michael Wagner)، مدیرعامل استار اطلس، در مصاحبه اخیر خود اظهار داشت: «این پلتفرم علاوه بر فراهم کردن تجربه بازی برای کاربران، به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد با داستان‌های درون بازی و کاراکتر‌ها که اساس کار بازیکنان است، اقتصاد و روایت اجتماعی خود را خلق کنند.» با با رشد صنعت بازی‌های مجازی چند میلیارد دلاری، اطلس امیدوار است که با افزایش تقاضا، جایگاهی را برای خود در دنیای متاورس ایجاد کند.

برای آشنایی بیشتر با استار اطلس، پیشنهاد می‌کنیم این مطلب را مطالعه کنید.

اکسی اینفینیتی (AXS)

اکسی اینفینیتی (Axie Infinity) که اخیرا در کانون توجه بازار رمزارزها بوده، یک بازی مبتنی بر NFT است که با ترکیب تکنولوژی VR در فضایی دیجیتال، حیوانات مجازی می‌سازد. این پروژه متاورس، به بازیکنان اجازه می‌دهد در فضای بازی شرکت کرده و با جمع‌آوری حیوانات به مرحله بعد بروند. اکسی‌ها (حیوانات مجازی) به صورت NFT هستند، این درحالیست که توکن AXS با متاورس ترکیب شده تا مالکیت و حاکمیت اکوسیستم اکسی را غیرمتمرکز کند.

ترکیب تکنولوژی چندکاره متاورس با مدل کسب درامد از بازی‌های کریپتویی، تب و تاب جامعه کریپتو را بالا می‌برد. این هیجان بیش از هرجا در فیلیپین دیده شده است؛ نزدیک به نیمی از مردم این کشور در اکسی اینفینیتی مشارکت داشته و این بازی به بیش از 60 درصد مردم کمک کرده است پیچ پاندمی کرونا را با موفقیت رد کنند.

علاوه بر این، اکسی اینفینیتی برای خزانه‌داری نیز تولید درامد می‌کند که رشد زیاد توکن AXS را به دنبال داشته است. قیمت این توکن از زمان عرضه تا ماه مه-آگوست سال 2021، 63 درصد افزایش یافته است. همان طور که می‌بیندید، موفقیت اکسی اینفینیتی تصادفی حاصل نشده و ترکیب متاورس با گیم‌فای از آن یک محصول شگفت‌انگیز ساخته است.

برای آشنایی بیشتر با اکسی اینفینیتی، پیشنهاد می‌کنیم این مطلب را مطالعه کنید.

نتورک (NTVRK)

نتورک (Netvrk)، یک پروژه متاورس بر بستر بلاکچین بوده و ابزارهایی دارد که به کاربران اجازه می‌دهد تا به خرید و فروش دارایی‌هایی نظیر زمین مجازی، خانه، ماشین و فضای تبلیغ پرداخته و NFT بسازند. این پلتفرم در کمتر از 60 روز، رکورد فروش زمین مجازی را به قیمت بیش از 17 میلیون دلار در کارنامه خود داشته و تمرکز آن بر پشتیبانی از بلاکچین‌های متعددی ازجمله سولانا (Solana)، اتریوم و پالی‌گان است.

این بلاکچین‌ها با متاورس ادغام خواهند شد و امکان اجرای تعداد زیادی از پروژه‌های تحت پشتیبانی این پلتفرم را فراهم خواهند کرد. حداکثر عرضه توکن این پلتفرم که NTVRK نام دارد، 100,000,000 کوین بوده و از زمان آغاز به کار متا (فیسبوک)  با 166 درصد رشد به 4 دلار رسیده است.

رادیو کاکا (RACA)

پروژه رادیو‌کاکا، مدیریت NFTهای معروف Maye Musk Mystery Box یا همان MPB را برعهده دارد. این پروژه همچنین موتور محرک بازی‌های غیرمتمرکز در متاورس USM نیز هست. راکا (RACA) توکن بومی و حاکمیتی متاورس USM، بازی Metamon و دیگر بازی‌ها و برنامه‌های غیرمتمرکز (Dapp) متاورس USM است.

USM Labs سازنده Universal Metaverse (USM) و بازی بلاکچینیMetamon است. USM یک سیاره‌ی مجازی سه‌بعدیست که بازیکنان در آن می‌توانند زمین بخرند و مغازه و گالری هنری بسازند. کاربران می‌توانند مانند Google Earth در اطراف و داخل این سیاره را به طور زنده بزرگنمایی و کوچک‌نمایی کنند. نسخه آزمایشی بتای USM Metaverse در ماه دسامبر سال 2021 راه‌اندازی خواهد شد.

داخل این متاورس فروشگاه بزرگی برای معاوضه جمع‌کردنی‌ها (collectibles) وجود دارد. USM می‌تواند برای بازی‌ها خدمات لانچ‌پد IGO (عرضه اولیه بازی) و برای برنامه‌های اجتماعی غیرمتمرکز ISO (عرضه اولیه برنامه‌های اجتماعی غیرمتمرکز) ارائه کند. USM به علت دارا بودن بازی‌های کوچکی مانند Metamon و دیگر برنامه‌های غیرمتمرکز، کاربران فعال زیادی را مدیریت خواهد کرد. از آنجایی که تیم USM شناخت بالایی از بازی‌آفرینی (Gamification) و NFTها دارد، این بازی به صورت “Play-to-earn” طراحی شده است.

چیلیز (CHZ)

شرکت Socios در حال پیوستن به متاورس سندباکس است. طبق اطلاعیه این شرکت، چیلیز 576 زمین در سندباکس خریداری کرده است. این پروژه قصد دارد در متاورس سندباکس، منطقه‌ای ورزشی و تفریحی برای هواداران باشگاه‌های شریک خود، از جمله بارسلونا (FC Barcelona)، یوونتوس (Juventus) و پاری‌ سن‌‌ژرمن (Paris Saint Germain)، بسازد.

چیلیز به سازمان‌های ورزشی اجازه می‌دهد با پایگاه هواداران جهانی خود از طریق توکن‌های هواداری در تعامل بوده و کسب درامد کنند. هنوز به طور رسمی اعلام نشده است که زمین‎‌های چیلیز در سندباکس چه زمانی فعال می‌شود. شما باید حساب سندباکس ایجاد کرده، به دنبال زمین‌های چیلیز بگردید و با آن‌ها در تعامل باشید.

جمعبندی

ترکیب NFT و متاورس، نویدبخش ظهور پدیده‌های بسیاری‌ست که به‌طور بالقوه فرصت‌های جدیدی را برای کاربران سراسر جهان به ارمغان خواهد آورد. مردم در دنیای مجازی می‌توانند آزادانه به معامله پرداخته و در فضایی نامحدود هرکاری می‌خواهند انجام دهند. امیدوارم این مطلب در شناخت پروژه ها و ارزهای آینده‌دار متاورس به شما کمک کند.

منبع: chubk , altcoinbuzz