بلاک توپیا (Bloktopia)، اولین آسمان خراش 21 طبقه دنیای متاورس

طبق داده‌های سایت Coingecko، صنعت متاورس با ارزش بازاری بیش از 2.8 میلیارد دلار و حجم معاملات روزانه 269 میلیون دلار یکی از بخشهای سریع‌الرشد در کل اکوسیستم کریپتو است. پیش‌بینی می‌شود متاورس در آینده نزدیک در هر دو بخش واقعیت مجازی (Virtual Reality) و توکن غیرمثلی (NFT) بتواند گسترش بیشتری یابد.

بلاکتوپیا (Bloktopia) یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های متاورس بوده و با گردهم‌آوری کاربران در فضایی سه‌بعدی و سرگرم‌کننده، تجربه منحصربه‌فردی برای جامعه کریپتو به ارمغان می‌آورد. پس اگر می‌خواهید جزو پیشتازان این پروژه مهم و آینده‌دار باشید، این مطلب را از دست ندهید.

برای آشنایی با دیگر پروژه‌های محبوب دنیای متاورس، پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را مطالعه کنید.

بلاکتوپیا چیست؟

بلاکتوپیا یک متاورس توکنیزه و غیرمتمرکز است که بر بستر پالی‌گان (Polygon) ساخته شده و قرار است خانه‌ای برای کریپتو باشد. بلاک‌ توپیا را شاید بتوان با یک مرکز تجاری 21 طبقه مقایسه کرد که در آن هر طبقه نماینده عرضه 1 میلیون بیت‌کوین است. به جای خرید هر طبقه دارای ویترین‌هایی‌ست که پروژه‌ها، صرافی‌ها، اینفلوئنسرها یا کسب‌وکارهای کریپتویی را نشان می‌دهد که تجربه کاربری سه‌بعدی را فراهم می‌کند. به عنوان مثال:

  • طبقه 6 شامل یک تالار کنفرانس با نمایش‌های سه‌بعدی و تعاملی از برخی از تاثیرگذارترین اشخاص دنیای کریپتو است. کاربران که به آن‌ها بلاکتوپیایی نیز گفته می‌شود، با دریافت BLOK$، توکن بومی بلاکتوپیا، به شرکت کردن تشویق می‌شوند.
  • طبقه بالا یک پنت‌هاوس لوکس خواهد بود که فقط به بازی اختصاص داده شده است. بازیکنان با رقابت در بازی‌ها BLOK$ دریافت خواهند کرد. این موضوع فضایی ورزشی‌مانند ایجاد می‌کند.

آنچه بلاک‌ توپیا را متمایز می‌کند این است که همه می‌توانند برنامه‌های مختلف کریپتو، وبسایت‌های کریپتو و پلتفرم‌های شبکه اجتماعی کریپتو را یک‌جا چک کنند. این متاورس، فضایی بسته خواهد بود که کاربران می‌توانند در آن به راحتی اطلاعاتی که می‌خواهند را بیایند. گردش در این فضا کند و بی‌نظم نخواهد بود.

قابلیت‌های چشمگیر بلاکتوپیا

فرصتی که بلاک‌ توپیا در اختیار بازیکنان قرار می‌دهد بسیار بیشتر از بازی کردن صرف است. بلاکتوپیایی‌ها به دنیایی مجازی وارد خواهند شد و از تمام قابلیت‌های پیشرفته نظیر یادگیری، کسب درامد، بازی و ابداع علاوه بر بکارگیری دستگاه‌های الکترونیکی مثل تلفن همراه یا لپ‌تاپ‌ لذت ببرند.

یادگیری

برای بسیاری از افراد صنعت رمزارزها، صنعتی دشوار است که نیازمند فهم عمیق در زمینه‌های مختلف است. بلاک‌ توپیا به پلتفرم‌های بزرگی نظیر یوتیوب، تلگرام و توییتر متصل بوده و به بلاکتوپیایی‌ها این امکان را می‌دهد تا بیشتر درباره رمزارزها یاد بگیرند.

کسب درامد

در این قلمرو فرصت‌های کسب درامد بی‌نهایت همه بلاکتوپیایی‌ها می‌توانند املاک و مستغلات (Reblok) خریداری کرده و از طریق درامدزایی غیرفعال، استیک کردن و تبلیغات (Adblok) درامد خود را افزایش دهند.

بلاکتوپیایی‌ها می‌تونند املاک و مستغلات مجازی را معامله و اجاره کنند؛ این کار به آن‌ها اجازه می‌دهد روی ملک گمانه‌زنی کرده، آن را برای سود بخرند یا برای درامدی غیرفعال اجاره دهند. بعلاوه هولدرهای توکن بلاک‌ توپیا می‌توانند زمانی که برخی شرکای خاص در بلاکتوپیا تبلیغ می‌کنند، بخشی از کارمزد تبلیغ را دریافت کنند.

بازی

بازی یکی از بخش‌‌های اصلی تجربه کاربری‌ست. کاربران می‌توانند با بازی کردن، سرگرمی با دوستان و ارتباط با دیگران با افراد دیگر در این فضای مجازی در تعامل باشند. آن‌ها همچنین می‌توانند مالک زمین بوده و دارایی خود را معامله کرده یا اجاره دهند.

ابداع

بلاکتوپیا ابزار طراحی زمین، اثر هنری و یا رقابت در رخدادها را به منظ.ر کسب جایزه در اختیار کاربران قرار می‌دهد. همچنین کیت توسعه نرم‌افزار (SDK) به خالقان باتجربه‌تر ابزار موردنیاز آن‌ها را برای پر کردن فضا با بازی‌ها و برنامه‌های اجتماعی می‌دهد.

اقتصاد توکنی (Tokenomic) بلاکتوپیا

BLOK$ توکن بومی بلاک‌ توپیا بوده و هولدرهای آن قادرند به خرید یا اجاره همه دارایی‌های املاک و مستغلات خود بپردازند. از دیگر قابلیت‌های جذاب آن می‌توان به دسترسی کاربران به رخدادهای خاص، پیوستن به پیش‌فروش‌ها و استیکینگ اشاره کرد. بعلاوه هولدرهای BLOK$ قادر خواهند بود بخشی از پروتکل حاکمیت بلاک‌ توپیا باشند.

در این سازمان خودگردان غیرمتمرکز (DAO) هر NFT یک رای است. به همین ترتیب BLOK$ کاربرد قابل‌توجهی در پرتال فروش زمین بلاک‌ توپیا خواهد داشت چرا که امکان سه نوع کسب درامد را در متاورس فراهم می‌کند:

  • معامله BLOK$ از طریق صرافی‌ها
  • خرید/فروش مجدد/اجاره دارایی‌های داخل بازی
  • تبلیغات

علاوه بر این همه توکن‌هایی که برای خرید املاک و مستغلات بلاکتوپیا استفاده می‌شود سوزانده خواهند شد. این کار عرضه توکن‌های BLOK$ را تا 22% کاهش می‌دهند و در رفتار توکن ثبات ایجاد می‌کند.

نتیجه‌گیری

با آنکه برای گفتن این موضوع خیلی زود است اما احتمال زیادی می‌رود که بلاکتوپیا در مقایسه با بازی‌های مشابه در اتریوم و رقبایی نظیر دیسنترالند (Decentraland) و  سندباکس (Sandbox) دوام بیاورد. بلاک‌ توپیا رقیبی قدرتمند در بازار Augmented و واقعیت مجازی‌، که به آرامی در حال تبدیل شدن به تکنولوژی‌های بازی نسل آینده‌اند، می‌باشد. برخی از سرمایه‌گذاران رده بالا در این طرح سرمایه‌گذاری کرده‌اند. این طرح بسیار تبلیغ شده و امکان از دست دادن پول در آن بسیار کم است.

منبع: altcoinbuzz , news.coincu