بایننس کوین چیست؟ | هر آنچه باید درباره صرافی بایننس و ارز دیجیتال آن بدانید

بایننس کوین (BNB) توکن بومی بلاک چین بایننس (Binance Chain) است که تراکنش‌های زیادی را در شبکه انجام می‌دهد. به دلیل محبوبیت صرافی بایننس کاربران زیادی به بایننس‌کوین جذب شده‌اند و همچنین صرافی بایننس از لحاظ حجم ترید به عنوان بزرگترین صرافی در جهان شناخته می شود و این یکی دیگر از دلایلی است که باعث استقبال بیشتر تریدرها از این کوین شده است. در این مقاله ابتدا با صرافی بایننس آشنا می‌شویم و در ادامه به بررسی رمزارز بایننس کوین خواهیم پرداخت.

بایننس چیست؟

بنیانگذار صرافی بایننس، شخصی به نام چانگ پنگ ژائو (Changpeng Zhao)، معروف به CZ است. وی قبل از تاسیس بایننس، مدیر ارشد فنی در صرافی اُکی کوین (OKCoin) بود. صرافی بایننس در سال 2017 تاسیس و با گذشت شش ماه به عنوان بزرگترین صرافی ارزهای دیجیتال شناخته شد.

بایننس به عنوان یک صرافی متمرکز شناخته می‌شود. حجم تراکنش‌های این صرافی به طور میانگین در هر 24 ساعت 2 میلیارد دلار است. همچنین توانایی پردازش 1.4 میلیون تراکنش در ثانیه (TPS) را نیز دارد.

بایننس سیستم‌های متنوعی را به کاربران خود ارائه می‌دهد که با استفاده از بلاک چین بایننس و بایننس اسمارت چِین (Binance Smart Chain) انجام می‌شود. کاربران می‌توانند با استفاده از بایننس اسمارت چین برنامه‌های غیر متمرکز (dApps) را راه‌اندازی کنند. در ادامه به بررسی برخی از ویژگی‌های بایننس می‌پردازیم:

بایننس لانچ پد (Binance Launchpad)

بایننس، سرویس جدیدی را برای راه‌اندازی و صدور کوین جدید ایجاد کرد، به این معنی که با استفاده از بایننس لانچ پد پروژه‌های جدید در معرض کاربران بزرگترین صرافی جهان گذاشته می‌شود. پروژه‌هایی نظیر Band Protocol ،Matic Network و Injective Protocol نمونه‌های موفق در بایننس لانچ پد هستند.

صرافی غیر متمرکز بایننس (Binance DEX)

صرافی غیر متمرکز بایننس برای جایگزینی با صرافی متمرکز در بایننس اسمارت چِین ایجاد شد. در صرافی غیر متمرکز بایننس، کلیدهای خصوصی در دست کاربران است. این صرافی تحت کنترل هیچ نهادی نیست و نفوذ و دسترسی به دارایی کاربران را تقریبا غیر ممکن می کند.

بایننس لانچ پول (Binance Launchpool)

بایننس لانچ پول، یک روش خلاقانه برای ایجاد توکن‌های جدید است و به کسانی که بایننس کوین خود را ذخیره می‌کنند پاداش می‌دهد. همچنین بایننس لانچ پول یک روش دیگر برای تولید کوین‌های جدید در گردش است.

آزمایشگاه بایننس (Binance Labs)

 آزمایشگاه بایننس، یک سیستم توسعه‌دهنده در زمینه‌ی بلاک چین است که کاربران را از لحاظ کمک مالی، استراتژی، نیروی انسانی و جنبه‌های فنی، تجهیز می‌کند. همچنین یک طرح خلاقانه است که از طریق سرمایه‌گذاری مستقیم و ارائه‌ی کمک‌های فنی به پروژه‌های جدید ارزهای دیجیتال، به بنیانگذاران این پروژه‌ها کمک می‌کند. 

خیریه‌ی بایننس (Binance Charity)

خیریه‌ی بایننس برای شفافیت و کاهش هزینه‌های تراکنش از شبکه بلاک چین استفاده می‌کند. یکی دیگر از ویژگی‌های استفاده از خیریه‌ی بایننس این است که میزان کل پرداخت‌ها به آدرس‌های خیریه و انتقال آن‌ها به موسسات غیر انتفاعی معتبر به شکلی کاملا شفاف صورت می‌گیرد. اما این در حالی است که هویت فرستنده‌ها می‌تواند ناشناس باقی بماند.

موسسه تحقیقاتی بایننس (Binance Research)

در این موسسه آخرین اطلاعات دقیق در مورد پروژه‌های تجزیه و تحلیل ارزهای دیجیتال را ارائه و در اختیار سرمایه گذاران این حوزه قرار می‌دهد. همچنین گزارش‌هایی درباره‌ی پروژه‌های در حال پیشرفت را قبل از ورود به بایننس لانچ پد و بایننس لانچ پول ارائه می‌دهد.

بایننس کوین چیست؟

بایننس‌کوین یک توکن بسیار محبوبی است که در صرافی بایننس ایجاد شده است. حجم تراکنش‌های صرافی بایننس روزانه تقریبا برابر 49,648,428,419 دلار است. بایننس از طریق عرضه اولیه کوین (ICO) در سال 2017 بودجه خود را تامین کرد و در نهایت توکن BNB در 25 ژوئیه 2017 در دسترس کاربران قرار گرفت.

توکن BNB را می‌توان به جاجر (Jagers) تقسیم کرد، دقیقا مانند بیت کوین که به واحدهای کوچکتری به نام ساتوشی تقسیم می‌شود. یک جاجر برابر با 0.00000001BNB است. در ابتدا این توکن در بلاکچین اتریوم به عنوان یک توکن ERC-20 ایجاد شد و بعدها در سال 2019 به شبکه BEP2 بایننس منتقل شد.

بایننس با گذشت 3 هفته 15 میلیون دلار در عرضه اولیه کوین BNB جمع‌آوری کرد. طبق گزارشات مارکت کپ تعداد کوین‌های بایننس‌کوین 153,432,897 است و به عنوان سومین ارز دیجیتال شناخته می‌شود.

سوزاندن بایننس کوین به چه معناست؟

بایننس دارای یک طرح برای صدور و سوزاندن کوین‌های خود است. در وایت پیپر بایننس ذکر شده است که هر 3 ماه یکبار 20 درصد از سود این ارز، برای بازخرید بایننس‌کوین و از بین بردن توکن‌ها استفاده می‌شود و تا زمانی که نیمی از کوین‌ها از بین بروند این روند ادامه دارد.

دهمین سوزاندن توکن‌ها در ژانویه 2020 صورت گرفت و 2,216,888BNB از چرخه بازار حذف شد. با کاهش تعداد توکن‌ها با فرض اینکه تقاضا ثابت بماند، عرضه کاهش و ارزش کوین افزایش می‌یابد.

موارد استفاده از بایننس کوین

مانند سایر ارزهای دیجیتال، بایننس‌کوین نیز دارای موارد استفاده متعددی است که در ادامه آن‌ها را بررسی خواهیم کرد.

  • ترید: با توجه به محدودیت‌هایی که صرافی بایننس تعیین کرده است، می‌توانید بایننس‌کوین را مانند سایر ارزهای دیجیتال در اکثر صرافی‌ها ترید کنید.
  • کارمزدهای تراکنش در صرافی بایننس: کارمزد تراکنش‌ها در صرافی بایننس با استفاده از بایننس کوین پرداخت می‌شود و تخفیف‌هایی به کاربران تعلق می‌گیرد.
  • پرداخت با کارت اعتباری: می‌توانید از توکن BNB برای پرداخت قبوض کارت اعتباری در Crypto.com استفاده کنید.
  • فرایند پرداخت: کاربران می‌توانند از بایننس کوین به عنوان یک روش پرداخت برای انعطاف پذیری بیشتر به مشتریان استفاده کنند.
  • هزینه‌های سفر: از بایننس‌کوین برای رزرو هتل و هواپیما در وب سایت‌های مختلف استفاده می‌شود.
  • سرگرمی: می‌توان برای پرداخت هدیه مجازی، خرید بلیط بخت آزمایی و یا سایر سرگرمی‌ها نیز از بایننس کوین استفاده کنید.
  • سرمایه گذاری: با استفاده از بایننس‌کوین می‌توانید در سهام‌ها و یا سایر دارایی‌ها سرمایه گذاری کنید. همچنین سرمایه گذاران از این توکن برای ترید استفاده می‌‌کنند و از طریق ROI (بازگشت سرمایه) از مزایای تخفیف بهره می‌برند.
  • وام و نقل و انتقال: از بایننس‌کوین به عنوان وثیقه در برخی از سیستم‌ها استفاده می‌شود. همچنین کاربران می‌توانند با استفاده از برنامه‌هایی، بایننس‌کوین خود را انتقال دهند.

چگونه بایننس کوین بخریم؟

می‌توان بایننس‌کوین را با استفاده از کارت‎های اعتباری و نقدی از صرافی بایننس تهیه کرد. همچنین این توکن به صورت گسترده‌تر در دسترس قرار دارد و کاربران می‌توانند از طریق یک مرورگر وب رایگان و امن ترید انجام دهند. جنسیس بلاک (Genesis Block) این امکان را فراهم می‌کند تا کاربران با استفاده از خودپردازهای جنسیس، توکن BNB را با پول نقد خریداری کنند.

آینده بایننس کوین

تیم بایننس، کاربران را به استفاده از توکن بومی خود تشویق می‌کنند. به همین دلیل از روش‌هایی نظیر مسابقه و تخفیف برای جذب سرمایه‌گذاران استفاده می‌کند. همچنین آینده‌ و ارزش این ارز به موفقیت و عملکرد صرافی بایننس بستگی دارد. با به روز رسانی اخیر شبکه هوشمند بایننس (Binance Smart Network) کارشناسان حوزه کریپتو آینده‌ای درخشان را برای این کوین متصور هستند و اعتقاد دارند تا سال 2025 قیمت بایننس‌کوین بین 800 تا 2000 دلار معامله خواهد شد.

کلام پایانی

آینده‌ی بایننس بسیار درخشان است، زیرا افرادی که آن را مدیریت می‌کنند دارای سوابق مالی طولانی مدت هستند. همچنین صرافی بایننس از سرعت بسیار زیادی برای انتقال دارایی‌ها برخوردار است که همین ویژگی باعث متمایز بودن بایننس کوین نسبت به دیگر آلت کوین‌های موجود در بازار می‌شود. 

منبع: academy.ivanontech , fxempire , corporatefinanceinstitute