ایران به زودی وارد فاز آزمایشی ارز دیجیتال خود می‌شود

به نقل از خبرگزاری کار ایران (ایلنا)، نماینده عالی رتبه سازمان تنظیم مقررات مالی گفت: مقام پولی ایران در نظر دارد ارز دیجیتال بانک مرکزی خود (CBDC) را در آینده نزدیک به صورت آزمایشی اجرا کند. این خبر در چهارمین سال از زمان اعلام اولیه پروژه منتشر می‌شود. کشورهای بیشتر و بیشتری اکنون به طور فعال گزینه‌های CBDC را بررسی می‌کنند.

CBDC راه حلی برای حل برخی از ناهماهنگی‌ها و تمرکززدایی

به گفته مهران محرمیان، معاون فناوری اطلاعات بانک مرکزی، بانک مرکزی ارزهای دیجیتال را راه حلی برای رفع برخی ناهماهنگی‌ها و تمرکززدایی منابع می‌داند. او خاطرنشان کرد که سایر کشورها قبلاً شروع به بهره مندی از CBDCها کرده‌اند.

این در حالی است که معاون استاندار جزییات خاصی درباره آغاز مرحله آزمایشی ارائه نکرد. مقامات تهران، شرکت خدمات انفورماتیک کشور را موظف به توسعه «ارز دیجیتال ملی» در سال 2018 کردند. بازوی CBI، شبکه خدمات پرداخت و اتوماسیون بانکی کشور را اداره می‌کند. این شرکت همچنین توضیح داد که ارز دیجیتال ایران با استفاده از پلتفرم Hyperledger Fabric طراحی شده است.

آیا بلاک چین بازار سهام ایران را احیا می‌کند؟

اگرچه فضای ارز دیجیتال در ایران به جز ماینینگ تا حد زیادی غیرقانونی باقی مانده است. اما گزارش دیگری در این هفته نشان داد که مقامات به دنبال راه‌های مختلفی برای استفاده از فناوری زیربنای ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین بوده‌اند. مجید عشقی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ایران، اخیراً اظهار داشت: بازار سرمایه ایران باید واقعاً استفاده از فناوری بلاک چین را در نظر بگیرد زیرا می‌تواند به رفع برخی نیازهای عمده بازار سهام و ایجاد فرصت‌های جدید برای احیای آن کمک کند.

به نقل از SENA و روزنامه انگلیسی زبان تجاری فایننشال تریبون، او توضیح داد: حداکثر تا دو سال دیگر، ما مجبور خواهیم شد از فناوری بلاک چین استفاده کنیم… دیری نمی‌گذرد که شروع به توکن‌سازی دارایی‌های فیزیکی و سهامی می‌کنیم که می‌توانند به راحتی در پلتفرم های جدید معامله شود.

منبع: coinnounce