شبکه اوسیس (Oasis Network)، نسل جدید بلاکچین با قابلیت حفظ حریم خصوصی

شبکه اوسیس چیست؟

اوسیس نتورک یا شبکه اوسیس (Oasis Network) یک بلاکچین حریم ‌خصوصی است که با استفاده از کیت توسعه نرم‌افزار (SDK) کازماس، برای امور مالی آزاد و یک اقتصاد داده معتبر ساخته شده است. این ویژگی اوسیس را قادر می‌سازد وقتی پروتکل ارتباطات درون بلاکچینی‌اش ( Inter Blockchain Communication Protocol) راه‌اندازی شود، با اکوسیستم بلاکچین کازماس تعامل داشته باشد.

اولویت شبکه اوسیس مواردی است که حریم خصوصی و محرمانگی کاربر را ارتقاء بخشیده و هدفش تقویت امور مالی غیرمتمرکز مقیاس‌پذیر، خصوصی و گسترش آن به بازارهایی دیگر است. اوسیس نتورک با جدا کردن تسویه‌حساب قراردادها و لایه‌های اجماع، به خروجی بالایی دست یافته و از یک ساختار امن بهره‌مند است.

لایه اجماع به مثابه یک کانون است که از مکانیزم اثبات سهام برای تامین امنیت شبکه و دستیابی به اجماع روی اعتبار تراکنش استفاده می‌کند. لایه اجرایی، شامل زمان‌های اجرای متعدد و موازی‌‌ست (که ParaTimes نام دارند) که هدف از آن‌ها رفع نیازهای محاسباتی تخصصی است که هر کدام به لایه اجماع متصل می‌شوند. ساختار شبکه اوسیس مشابه آوالانچ (Avalanche) یا پولکادات (Polkadot) است و چند بلاکچین متعدد را در یک اکوسیستم ادغام به هم متصل می‌کند.

برای آشنایی کامل با مکانیزم اجماع اثبات سهام، پیشنهاد می‌شود این مطلب را مطالعه کنید.

ارز دیجیتال ROSE

ROSE توکن بومی و کاربردی اوسیس نتورک است که عرضه آن محدود بوده و برای تسویه‌حساب‌ها استفاده می‌شود. این توکن برای کارمزد تراکنش‌ها، استیکینگ و نمایندگی در لایه اجماع اوسیس مورد استفاده قرار می‌گیرد. استیک‌کنندگان ارز دیجیتال ROSE می‌توانند بابت مشارکت در تامین امنیت شبکه پاداش دریافت کنند، زیرا قفل کردن یک سهم در شبکه ارزش آن را بالاتر می‌برد.

حداکثر عرضه ارز دیجیتال ROSE ده میلیارد توکن است. در زمان راه‌اندازی این ارز 1.5 میلیارد از این توکن‌ها در گردش بود. شبکه اوسیس حدود 2.3 میلیون ارز دیجیتال ROSE را به عنوان پاداش استیک میان شرکت کنندگانی که قصد تامین امنیت شبکه را در طول این مدت داشتند، توزیع کرد.

تاریخچه شبکه اوسیس

Oasis Labs، توسعه‌دهنده اصلی اوسیس نتورک، در سال 2018 توسط پروفسور داون سانگ (Dawn Song) تاسیس شد. داون سانگ یک پروفسور زن در دپارتمان مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه کالیفرنیا در برکلی‌ است و زمان قابل‌توجهی را صرف تحقیق و ایجاد فناوری‌های امنیت و حریم‌خصوصی، بخصوص در حوزه‌هایی مانند کریپتوگرافی، بلاکچین و یادگیری ماشین (machine learning) کرده است.

او بابت تلاش‌های خود در مورد «مراقبت از افراد در برابر جعلیات ساخته شده توسط هوش مصنوعی» جایزه تحقیقات یادگیری ماشین سرویس‌های وب آمازون را دریافت کرد و در شرکت‌های امنیتی بزرگی مانند Ensighta Security و Menlo Security پست‌های رده بالایی داشته است. علاوه بر این، اوسیس نتورک توسط شرکت‌های سرمایه‌گذاری و سرمایه‌گذاران مهمی مانند Andreessen Horowitz، Polychain Capital، Binance Labs و خیلی‌های دیگر پشتیبانی می‌شود.

نحوه کار شبکه اوسیس

دیفای مقیاس‌پذیر و خصوصی

اوسیس نتورک برای پشتیبانی از قراردادهای هوشمند حساس طراحی شده و به شما این امکان را می‌دهد تا در طی فرایند پردازش حریم خصوصی، اطلاعات خود را نیز حفظ کنید. این شبکه با ارائه محرمانگی سراسری در بلاکچین، کاربردهای جدید و جذابی را به حوزه دیفای معرفی می‌کند. اوسیس با وام‌های بدون وثیقه و جلوگیری از  حملات فرانت/بک رانینگ (Font/Back running) می‌تواند دیفای را از مرز معامله‌گران و کاربران ابتدایی فراتر برده و به بازارهای گسترده وارد کند.

قابلیت‌های مقیاس‌پذیری نسل آینده شبکه اوسیس می‌تواند به شکوفا کردن دیفای امروز کمک کرده و مشکل نرخ بالای تراکنش‌ها و سرعت پایین انتقال را – که در حال حاضر شبکه‌های Tier 1  را تحت تاثیر قرار داده – حل کند. توانایی تلفیقی منحصربه‌فرد اوسیس در ارائه دیفای مقیاس‌پذیر و خصوصی می‌تواند آن را به پلتفرم پیشگام در شکوفا کردن بازارها و کاربردهای نسل آینده دیفای بدل کند.

توکنیزه کردن داده‌

اوسیس نتورک دارای محاسبات بلاکچینی و محرمانه است که پارادایم جدیدی به نام توکنیزه کردن داده‌ (Tokenizing Data) را امکان‌پذیر می‌کند. بلاکچین امکان ثبت و اجرای سیاست‌های کاربری را با ثبات و نظارت بالا فراهم می‌کند. محاسبه محرمانه تضمین می‌کند که اطلاعات طی فرایند محاسبه خصوصی باقی‌مانده و بدون اجازه نمی‌توان از آن‌ها مجددا استفاده کرد. این ترکیب داده+سیاست، خالق نوع جدیدی از دارایی دیجیتال است که می‌توان آن را طبق قواعد مشخص با کارمزد یا ارزش معاملاتی استفاده کرد.

توکنیزه کردن داده‌ می‎تواند محرک برنامه‌های نسل آینده‌ای باشد که در آن‌ها حریم خصوصی اولویت داشته و یک جامعه داده معتبر و جدید را بازگشایی می‌کنند. ارائه‌دهندگان داده در اوسیس نتورک ممکن است از داده‌های توکنیزه شده شما استفاده کنند. آن‌ها می‌توانند اطلاعتشان را وارد برنامه کرده و بررسی کنند این سرویس‌ها چطور از داده‌های حساس استفاده می‌کنند و در ازای این کار پاداش بگیرند.

لایه‌های موازی قرارداد هوشمند

مقیاس‌پذیری خیره‌کننده شبکه اوسیس، به واسطه‌ی مجموعه‌ای از قابلیت‌های جدید حاصل شده که تراکنش‌های سریع‌تر و بازده بالاتری نسبت به شبکه‌های دیگر را با خود به ارمغان آورده‌اند. بخش بزرگی از عملکرد سطح بالای اوسیس، در نتیجه جدا کردن عملیات اجماع و محاسبه در لایه اجماع (Consensus Layer) و لایه چندزمانی (ParaTime Layer) حاصل شده است.

جدایی لایه‌ها در اوسیس نتورک باعث می‌شود ParaTimeهای متعدد به طور موازی تراکنش‌ها را پردازش کنند، این بدان معناست که حجم بالای کارها در یک ParaTime تراکنش‌های ساده و سریع‌تر دیگری را کند نمی‌کند. بعلاوه، قابلیت پیشرفته شناسایی اختلافات شبکه بازده اوسیس را نسبت به شاردینگ‌ها (sharding) و پاراچین‌ها (parachian) بالاتر می‌برد و برای ارائه همان سطح امنیت فاکتورهای همتاسازی کمتری نیاز دارد.

چه چیزی شبکه اوسیس را منحصربه‌فرد می‌کند؟

 اوسیس نتورک برای پشتیبانی از مقیاس‌پذیری بالا، کارمزدهای گس پایین و پولی کردن توکن ساخته شده است. این شبکه همچنین در صدد آن است تا قابلیت‌های امنیتی را ارتقاء بخشیده و از این طریق استفاده از داده‌های حساس را در دیفای تسهیل کند. اوسیس نتورک با جدا کردن فرایندهای محاسبه و اجرا، به مقیاس‌پذیری دست یافته است.

به موجب این جدایی ParaTimeهای متعدد می‌توانند به طور موازی تراکنش‌ها را پردازش کرده و نگذارند تراکنش‌های ساده، سرعت پردازش تراکنش‌های پیچیده را کم کنند. در نتیجه چالش‌های کارمزد گس در اوسیس نتورک وجود ندارد. از آنجایی که لایه ParaTime کاملا غیرمتمرکز است، هر کسی می‌تواند ParaTime خود را توسعه داده و بسازد که بسته به نیاز توسعه‌دهنده می‌تواند باز یا بسته باشد.

شبکه اوسیس مدعیست این راهکار پیشرفته از شاردینگ‌ها و پاراچین‌ها کارامدتر است، زیرا برای ارائه همان سطح از امنیت فاکتورهای کمتری نیاز دارد. علاوه بر این‌ها اوسیس از تکنولوژی محاسبه محرمانه پشتیبانی گسترده‌ای می‌کند. ران‌تایم Eth/WASI اوسیس نتورک یک مثال متن‌باز از یک ParaTime محرمانه است که برای خصوصی نگه‌داشتن داده هنگام پردازش از بخش‌های امن استفاده می‌کند.

این شبکه همین حالا نیز چند کاربرد جذاب دارد. برای مثال بایننس (Binance) در حال ایجاد یک CryptoSafe Alliance است که صرافی‌ها را قادر می‌سازد تهدیدات داده هوش مصنوعی را به اشتراک بگذارند. به لطف تکنولوژی محاسبه محرمانه شبکه اوسیس، اطلاعات معامله در هنگام مقایسه خصوصی باقی می‌ماند. شرکت BMW در حال آزمایش حریم خصوصی تفاضلی در سیستم‎های داخلی خود بوده و دسترسی‌ها را روی یک دفتر توزیع اوسیس ذخیره می‌کند.

منبع: coinmarketcap , portalcriptooasis.dev