کاردانو چیست ؟ | آنچه باید در مورد این ارز دیجیتال بدانید

ارز دیجیتال کاردانو چیست ؟ کاردانو یک ارز مبتنی بر اثبات سهام بلاک چین است که به عنوان بلاک چین «نسل سوم» شناخته می‌شود و برای برطرف کردن مسائل مقیاس پذیری بلاک چین‌های نسل اول و دوم ایجاد شد. پروژه کاردانو با توکن بومی خود به نام ADA از سال 2015 با سختگیری‌های شدیدی که در توسعه آن اعمال می‌شود هیاهوی زیادی در جامعه ارزهای دیجیتال ایجاد کرد. اما این ارز چیست و چه نقشه‌ای در راستای تحقق اهداف خود در پیش دارد؟

ارز کاردانو چیست ؟

کاردانو یکی از بزرگترین ارزهای دیجیتال با ارزش بازار است که با استفاده از قراردادهای هوشمند امکان ایجاد برنامه‌های غیرمتمرکز، توکن‌های جدید و توسعه بازی‌ها را فراهم می‎کند، اما راه‌اندازی قرارداد هوشمند در سه ماهه دوم سال 2021 پیش بینی شده است تا این ارز را به اهداف خود نزدیک‌تر کند.

در کاردانو از ارز بومی آدا برای ذخیره ارزش، ارسال و دریافت وجه و پرداخت هزینه تراکنش استفاده می‌شود، دقیقا مانند اتریوم که از ارز بومی اتر برای پرداخت هزینه‌ها استفاده می‌کند.

تاریخچه ارز کاردانو چیست ؟

کاردانو به عنوان یک بلاک چین نسل سوم برای ایجاد قراردادهای هوشمند با مقیاس پذیری بیشتر توسط چارلز هوسکینسون (بنیانگذار اتریوم) در سال 2017 تاسیس شد. بیت کوین به عنوان بلاک چین «نسل اول» و اتریوم به عنوان بلاک چین «نسل دوم» شناخته می‌شود.

بر اساس تحقیقات بررسی شده توسط تیمی از دانشمندان کامپیوتر و رمزنگاران دانشگاه ادینبورگ سازوکار اجماع Ouroboros ایجاد شده است. هدف آن‌ها ایجاد یک برنامه غیرمتمرکز است که تراکنش‌ها را به روشی امن و مقیاس پذیر تایید کند.

آدا چیست؟

آدا رمزارز بومی کاردانو است که به نام اولین برنامه نویس جهان -آدا لاولاس- نامیده شده است. همچنین از آدا برای پرداخت هزینه‌ تراکنش‌ها و به عنوان پاداش به اعتبارسنج‌ها برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها داده می‌شود. علاوه بر این در آینده از آدا برای رای دهی به تغییرات و به روز رسانی‌های شبکه استفاده می‌شود.

نحوه کار ارز کاردانو چگونه است ؟

در شبکه کاردانو برای حل مشکلات مقیاس گذاری، هزینه‌های زیاد تراکنش و TPS پایین (تعداد تراکنش‌های تایید شده در ثانیه) بلاک چین‌های نسل یک و دو از الگوریتم اثبات سهام استفاده می‌شود. هدف کاردانو سرعت بخشیدن و بهبود قابلیت کلی شبکه است. همچنین با استفاده از پروتکل اجماع خود، هزینه انرژی شبکه را بدون اینکه امنیت را تضعیف کند، کاهش می‌دهد.

لایه دوم پروژه کاردانو Hydra نام دارد که برای مقیاس پذیری بی نهایت طراحی شده است تا با افزایش تعداد نودها توان تولید را هم نیز افزایش دهد. کاردانو یک ویژگی مهم دیگری دارد این است که به شبکه اجازه می‌دهد تا بدون وقفه هارد فورک شود که این ویژگی با هارد فورک شلی (Shelley) آزمایش شد و نتیجه کاملا بی نقص بود.

نحوه استفاده از ارز کاردانو چگونه است ؟

از توکن آدا به عنوان پول برای انتقال ارزش و دارایی استفاده می‌شود علاوه بر آن کاربردهای دیگری هم نیز دارد. برای مثال به دلیل استفاده از پروتکل اجماع (PoS) کسانی که توکن آدا خود را در بلاک چین استیک کرده‌اند می‌توانند در اعتبارسنجی شرکت و پاداش دریافت کنند که این ویژگی به امنیت شبکه نیز می‌افزاید.

یکی دیگر از کاربردهای آدا در رای دهی برای پیشرفت شبکه است. دارندگان و سهامداران از توکن‌های خود برای رای و پیشنهاد دادن استفاده می‌کنند به همین دلیل شبکه غیر متمرکز است و به دست سهامداران آدا اداره می‌شود. با راه‌اندازی فاز 3 که Goguen نام دارد از توکن‌های آدا برای ایجاد برنامه‌های غیر متمرکز در قراردادهای هوشمند استفاده می‌شود.

نحوه ذخیره ارز کاردانو چگونه است ؟

Daedalus یک کیف پول دسکتاپ است که توسط IOHK توسعه یافته و برای استفاده از این کیف پول باید تاریخچه کامل بلاک چین کاردانو دانلود شود. اما کیف پول‌های دیگری مانند Yoroi و AdaLite نیاز به دانلود بلاک چین ندارد. همچنین می‌توانید از کیف پول‌های سخت‌افزاری مانند Ledger و Trezor استفاده کنید.

نحوه انتخاب کیف پول ارز کاردانو چگونه است ؟

این ارز در هر دو نوع کیف پول سخت‌افزاری و نرم‌افزاری پشتیبانی می‌شود به همین دلیل گزینه‌های زیادی برای تصمیم گیری وجود دارد که هر کسی باید بر اساس نیازهای خود آن را انتخاب کند. با وجود تهدیداتی که در زمینه ارزهای دیجیتال وجود دارد بهتر است ارزهای خود را در صرافی‌ها ذخیره نکنید زیرا ممکن است مورد هک و حمله قرار گیرند همچنین امکان دریافت پاداش رایگان را از طریق استیک کردن آدا در کیف پول‌ها از دست می‌دهید.

تیم‌هایی که از کاردانو پشتیبانی می‌کنند

IOHK

یکی از شرکت‌هایی که از کاردانو پشتیبانی می‌کند Input Output Hong Kong است و با شرکتی به نام Emurgo که هدف آن ترویج بهتر مسائل مالی است یک قرارداد به مدت چند سال امضا کرده است. همچنین هوسکینسون بارها درباره موارد استفاده کاردانو در آفریقا و کمک به فقرای جهان صحبت کرده است. EMURGO یکی از شرکای بنیانگذار پروژه کاردانو است که به عنوان قدرتمندترین سهام گذار شناخته می‌شود. برخی از پروژه‌های این شرکت در اینجا قابل مشاهده است.

بنیاد ارز دیجیتال کاردانو

بنیاد ارز دیجیتال کاردانو یک شرکت غیر انتفاعی است که در سوئیس مستقر شده و هدف آن محافظت، ترویج و کمک به شکل گیری قوانین مرتبط با بلاک چین و ارزهای دیجیتال از طریق همکاری با سایر شرکت‌ها است.

نتیجه گیری

کاردانو یک پروژه بسیار خوبی است و کیفیت اسناد فنی، تولید مفاهیم جدید و جالب این فناوری فقط نمونه‌ای از پتانسیل آن است. توکن آدا نسبت به توکن‌های دیگر رشد چشمگیری داشته و به مراتب موقعیتی بهتر از پروژه‌های قدیمی مانند لایت کوین (LTC) و بیت کوین کش (BCH) دارد. این ارز حتی در حال نزدیک شدن به موقعیت ارزهایی مانند ریپل (XRP) و پولکادات (DOT) است.

اما تنها مشکل ارز کاردانو چیست ؟ این ارز برای تحقق اهداف خود مسیری طولانی را در پیش دارد اما با راه‌اندازی قراردادهای هوشمند و پلتفرم‌های پیچیده سراسر جهان را شگفت زده می‌کند.

منبع: academy.bit2me , academy.binance , coinbase