هر آنچه باید در مورد شبکه کازماس و ارز دیجیتال آن بدانید

در حال حاضر یکی از مشخصه‌های اصلی در صنعت بلاک چین، قابلیت تعامل با یکدیگر است. ظهور پروژه‌های مالی غیرمتمرکز و رمز ارزهای جدید در بسیاری از پلتفرم‌ها موجب شده تا توانایی بلاک چین‌ها برای تعامل با یکدیگر از اهمیت شایانی برخوردار باشد. خوشبختانه، شبکه کازماس (Cosmos) و ارز دیجیتال اتم (ATOM) این امر را ممکن ساخته‌اند. سیستم بلاک چین کازماس به توسعه‌دهندگان امکان ایجاد و تعامل متعارف بلاک چین‌ها را تسهیل می‌کند. در این مقاله بر آنیم تا شبکه کازماس را بررسی کنیم و نگاهی به نقش توکن اتم و آینده درخشان آن داشته باشیم.

شبکه کازماس چیست؟

کازماس، شبکه‌ای از شبکه‌های بلاک چین محسوب می‌شود. توسعه‌دهندگان، این مفهوم را «اینترنت بلاک چین» می‌نامند. هدف از این پروژه امکان ایجاد ارتباط بین بلاک‌چین‌های جداگانه به‌صورت یکپارچه است. با این کار، اشتراک‌گذاری داده‌ها و تراکنش‌ها با یکدیگر صورت می‌گیرد و شبکه مذکور قادر به تبدیل حساسیت بازار به نیروی محرک مثبت جهت توسعه است.

در واقع، کازماس فراتر از پلی بین بلاک‌چین‌ها است. این پلتفرم، مجموعه کاملی از محصولات و ویژگی‌ها را نشان می‌دهد و در اصل به معرفی مجموعه مولفه­‌های فناوری نسل بعد می‌پردازد و دسترسی توسعه‌دهندگان را به ابزارهای قدرتمندی فراهم می‌آورد که موجب افزایش کارایی ایجاد بلاک چین می‌شود.

اتم یا ارز دیجیتال کازماس چیست؟

توکن محلی بلاک چین کازماس، در واقع توکن اتم است. با این وجود، شایان‌ ذکر است که توکن در کل سیستم کازماس استفاده نمی‌شود. استفاده از توکن اتم، صرفاً مخصوص به Cosmos hub است. چندین هاب و زنجیره در شبکه کازماس وجود دارد که هر یک دارای توکن‌های جداگانه و چارچوب‌های توکنومی (اقتصاد توکنی) هستند.

ارز دیجیتال کازماس برای پرداخت هزینه‌ها در Cosmos Hub استفاده می‌شود تا امکان مبادله میان زنجیره‌ای را فراهم کند. این هزینه متناسب با مقدار توان محاسباتی مورد نیاز برای تکمیل تراکنش است. این روند به‌مثابه پروتکلی مشابه با گَس اتریوم (Ethereum Gas) عمل می‌کند. کاربران مجبور به پرداخت هزینه فقط در ATOM نیستند و می‌توانند پرداخت سایر توکن‌ها را هم انتخاب کنند.

همچنین، بدیهی است که توکن اتم شبیه به رمز ارز عادی نیست که با استفاده از والت سخت‌افزاری هولد می‌شود یا به عبارتی برای مدتی طولانی نگهداری می‌شود. ارز کازماس در ‌واقع با وجود انگیزه‌هایی برای استیکینگ در امنیت Cosmos Hub، ابرتورم محسوب می‌شود. بسته به تعداد توکن‌های اتم استیک شده، سهام‌گذاران به نسبت کارمزد دریافت می‌کنند.

شبکه کازماس چگونه کار می‌کند؟

شبکه کازماس از مجموعه گسترده‌ای از پروتکل‌ها و مکانیسم‌ها استفاده می‌کند:

Cosmos Hub

نخستین بلاک چینی که در شبکه کازماس راه‌اندازی شد، Cosmos Hub است که هدف آن ارتباط با دیگر بلاک چین‌های سیستم و درعین‌حال حفظ ویژگی‌های امنیتی آنها است. این روند امکان تعامل و اقتصاد توکنی جدید را فراهم می‌آورد. هر بلاک چین در سیستم به‌ صورت مستقل و موازی کار می‌کند، به‌طوری‌که توکن‌ها می‌توانند آزادانه سوآپ شوند.

تندرمینت BFT

کازماس از پروتکل اجماع Tendermint Core استفاده می‌کند، پروتکلی که الگوریتم تحلیل خطای بیزانس (BFT) را یکپارچه‌سازی می‌کند. تندرمینت BFT، موتور اجماعی است که سیستم‌های تست به بلک باکس (Black Box) را به بلاک چین تکراری توزیع شده تبدیل می‌کند. به‌عبارت‌دیگر، این نرم‌افزارها حالت ماشین مکتوب انتقالی (Transition machine written) را در هر زبان برنامه می‌گیرد و آن را در ماشین‌های دیگر تکرار می‌کند. این پروتکل مسئول اجماع در Cosmos Hub است.

علاوه بر این، نرم‌افزار به تعداد ثابتی از اعتبارسنج‌ها برای اجرا نیاز دارد. هر اعتبارسنج یک کلید عمومی دارد که آن را مشخص می‌کند. امنیت آن از طریق رأی‌گیری BFT در اکثریت (بیش از دو سوم) و اجماع اثبات سهام حاصل می‌شود. اگر رأی اکثریت بیزانس (Byzantine) باشد، موجب نقض ایمنی از طریق این دو ارزش می‌شود. اگر اعتبارسنج‌ها امنیت پروتکل را نقض کنند یا دست‌کم به انجام آن مبادرت ورزند، به‌آسانی از سوی کلیدهای آنها شناسایی خواهند شد.

رابط برنامه بلاک چین

تندرمینت دو مؤلفه اصلی دارد: ماشین اجماع بلاک چین و رابط برنامه عمومی موسوم به ABCI (رابط برنامه بلاک چین) که در آن شبکه کازماس برای هاب استفاده می‌کند. ABCI، مکانیسمی است که محدودیت بلاک چین‌های تکراری و ماشین حالت (برنامه) را تعریف می‌کند.

کازماس SDK

کازماس SDK، چارچوبی برای توسعه‌دهندگانی است که از الگوریتم تندرمینت BFT استفاده می‌کنند. کار اصلی آن کاهش پیچیدگی ABCI است و در عین حال به توسعه‌دهندگان امکان می‌دهد تا برنامه‌های غیرمتمرکز خود (dApp ها) را شخصی‌­سازی کنند.

زون‌ها و هاب کازماس

برای درک چگونگی عملکرد کازماس باید دو مفهوم اصلی را بدانیم: هاب (Hub) و زون‌ (Zone). اساس این مفاهیم، روش منحصربه‌فرد غیرمتمرکز با مقیاس‌پذیری بالا است. همان‌گونه که پیش‌تر گفته شد، هاب پروتکل اصلی بلاک چین است که چندین بلاک چین دیگر که به‌ صورت مستقل کار می‌کنند را مدیریت می‌کند. این بلاک چین‌ها زون نامیده می‌شوند. زون‌ها می‌توانند با یکدیگر و از طریق ارائه اثبات مرکل (Merkle proofs) به‌عنوان مدرک بسته‌های اطلاعاتی ارسال و دریافت شده، ارتباط داشته باشند. این مکانیسم ارتباط بین بلاک چین (IBC) نامیده می‌شود.

به همین ترتیب، امنیت هاب از طریق مجموعه غیرمتمرکز از اعتبارسنج‌ها تأمین می‌شود که می‌تواند راه‌حلی برای حملات مهم به شبکه باشد. در اصل، هر بلاک چین مستقل یک زون و شبکه با دارایی‌های چندگانه است که می‌تواند با سایر زون‌ها ارتباط برقرار کند. علاوه بر این، زون‌ها می‌توانند منبعی برای توکن‌ها هم باشند.

حاکمیت

هاب با مجموعه غیرمتمرکز از اعتبارسنج‌هایی اجرا می‌شود که بر سیستم حاکم است. آنها به هماهنگی و رأی‌دهی به پیشنهادهای پروتکل مانند ارتقای نرم‌افزار و اصلاحات اساسی مبادرت می‌ورزند. اعتبارسنج‌ها مسئول آرای خود هستند. اگر اعتبارسنجی نتواند به یک پیشنهاد به ‌موقع رأی دهد، به مدت یک دوره غیرفعال می‌شود که موسوم به جریمه غیبت است که یک یا چند هفته طول می‌کشد.

اعتبارسنج‌ها برای کسب یک رأی به محدود نمودن توکن‌ها نیاز دارند. نمایندگان می‌توانند به‌طور خودکار از اعتبارسنج‌ها رأی بگیرند. اگر اعتبارسنج پیشنهادی ارائه دهد، باید ابتدا با استفاده از یک یا چندین توکن سپرده‌گذاری کند که می‌تواند شامل اتم هم باشد. اگر پیشنهاد معتبر نباشد، رأی‌دهندگان می‌توانند سپرده را برداشته و به استخر ذخیره ارسال کنند.

هنگامی‌که اعتبارسنج‌ها پیشنهادی را بپذیرند، رأی‌دهندگان گزینه‌های زیر را پیش رو دارند:

 • بله
 • بله اجباری
 • خیر
 • خیر اجباری
 • ممتنع

این پروژه پیشنهادها را به کامیونیتی ارسال می‌کند تا به خرابی‌های زون بپردازد. برای نمونه، توکن‌های خروجی از زون‌های خاص ممکن است کنترل شوند تا امکان توقف موقت توکن‌ها هنگام شناسایی حمله فراهم شود.

تاریخچه کازماس

تاریخچه ارز دیجیتال کازماس به سال‌ها قبل از راه‌اندازی آن برمی‌گردد. این پلتفرم بعد از اینکه بنیان‌گذار مشهور بلاک چین، جائی وون (Jae Kwon)، تندرمینت را به صنعت معرفی کرد، مطرح شد و تاریخچه آن به سال 2014 بازمی‌گردد. درنهایت وون با دو توسعه‌دهنده دیگر رمز ارز یعنی زارکو میلوسویچ (Zarko Milosevic) و ایتان بوچمن (Ethan Buchman) همراه شد.

در آوریل 2017 کازماس با موفقیت، امنیت کازماس را از طریق عرضه اولیه (ICO) تأمین کرد. جالب اینکه فقط از پلتفرم 29 دقیقه‌ای برای رسیدن به هدف خود استفاده کرد. در دسامبر 2018 این شبکه شروع به آزمایش گسترده با انتشار Game of Stake نمود. کمتر از چهار ماه بعد، شبکه اصلی و رسمی کازماس راه‌اندازی شد.

ویژگی‌های شبکه کازماس

میان ویژگی‌های اصلی شبکه کازماس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

تعامل‌پذیری

کل شبکه با تفکر تسهیل تعامل‌پذیری کازماس با دیگر بلاک چین‌ها طراحی شده است. کازماس از طریق زون‌ها  می‌تواند پل‌های ارتباطی با بلاک چین‌های خاص دارای مجموعه زون متفاوت و مرتبط به شبکه ایجاد کند و میزان تعامل‌پذیری آن را افزایش دهد. بنابراین برای نمونه، زون با قابلیت ارتباط با شبکه اتریوم می‌تواند از کازماس برای ارتباط با زون مرتبط به شبکه ایاس (EOS) برای تبادل توکن‌ها، عملیات و استفاده بیشتر از کازماس با ارتباط متقابل بین آنها استفاده کند.

مقیاس‌پذیری

بدیهی است که استفاده از تندرمینت در کازماس می‌تواند امکان مقیاس‌بندی در سایر پروژه‌ها را فراهم آورد. در واقع، مقیاس‌پذیری تندرمینت نامشخص است، زیرا هر چه تعداد زون‌ها و اعتبارسنج‌های آنها بیشتر باشد قابلیت مقیاس‌بندی شبکه نیز بیشتر است.

غیرمتمرکز

کازماس بر اساس اصول رمزنگاری، نظریه اجماع، شفافیت و پاسخ‌گویی جهت ارائه بنیادی جدید برای سیستم‌های مالی آینده ساخته شده است. می‌توانید از کازماس برای تست طراحی ارز دیجیتال جدید، ارتقای رمز ارز فعلی و واسطه‌ای برای تبادل غیرمتمرکز یا به‌عنوان پلتفرمی برای قراردادهای هوشمند مقیاس‌پذیر استفاده کنید. کازماس فقط دفتر کل توزیع شده نیست و Cosmos hub مرکز جهان محسوب نمی‌شود. هرکسی می‌تواند از این پروتکل برای ایجاد هاب خود در رقابت با کازماس و در قالب بازار آزاد بلاک چین‌ها استفاده کند.

مزایا و معایب ارز دیجیتال کازماس

مزایا

 • پروژه کاملاً متن باز است.
 • کازماس SDK فرآیند ساخت برنامه را تسهیل می‌کند.
 • پروتکل IBC امکان ارتباط آسان بین بلاک چین‌ها را فراهم می‌کند.
 • استیکینگ توکن اتم برای دریافت سود سرمایه‌گذاری ممکن است.

معایب

 • استیکینگ غیرمجاز درصورت اشتباه اعتبارسنج می­تواند به سهم اتم منتج شود.
 • توکن‌های اتم استیک شده به مدت دست‌کم سه هفته قفل می‌شوند.

ذخیره ارز دیجیتال کازماس چگونه است؟

ذخیره‌سازی اتم آسان است. می‌توانید از کیف پول دسکتاپ یا تلفن همراه مانند Atomic Wallet استفاده کنید. این روند پیشبرد گزینه‌ها را آسان می‌کند و به شما امکان ارزیابی اتم را در صورت لزوم خواهد داد. اگر به دنبال سرمایه‌گذاری عمده در اتم هستید یا قصد برنامه‌ریزی برای نگهداری این رمز ارز را به مدت طولانی دارید، والت سخت‌افزاری بهترین گزینه برای شما خواهد بود.

این والت‌ها، ارز دیجیتال شما را به‌صورت آفلاین در «کیف پول سرد» نگه می‌دارد. این راهبرد مانع از تهدید‌های آنلاین برای دسترسی به ذخیره شما خواهد شد. کیف پول لجر نانو اس (Ledger Nano S) یا نوع پیشرفته آن لجر نانو ایکس (Ledger Nano X) نیز از ارز دیجیتال کازماس پشتیبانی می‌کنند.

نتیجه‌گیری

کازماس، بیش از آنکه یک محصول باشد، نوعی سیستم است که بر روی مجموعه‌ای از ابزارهای سازگار، قابل تعویض و ماژولی ساخته شده است. شبکه کازماس، زیرساختی است که توسعه‌دهندگان از آن برای ارتباط پروژه‌های بلاک چین و بهبود تعامل بین پروتکل‌ها استفاده می‌کنند. براساس بررسی­‌های اجمالی، در حال حاضر بیش از 100 پروژه کاری با کازماس وجود دارد.

اگر کازماس بتواند انتظارات را برآورده کند، روزی فرا می‌رسد که اکثریت بلاک چین‌ها از طریق آن به یکدیگر مرتبط خواهند شد. این امر طیف کاملاً جدیدی از امکانات عالی و نوآوری‌های فنی است. کاربرانی که به این پروژه اعتقاد دارند می‌توانند ارز دیجیتال کازماس را خریداری کرده و شروع به استیکینگ در شبکه نمایند. اگرچه، رابطه برابری بین استفاده از کازماس و قیمت اتم وجود ندارد، منطقی است که انتظار داشته باشیم در صورت پذیرش کازماس، ارزش توکن‌های آن افزایش یابد. 

منبع: academy.ivanontech , coinspeaker , cryptovantage