چین لینک چیست؟ | هر آنچه باید در مورد این ارز دیجیتال بدانید

چین لینک یکی از ارزهای دیجیتال محبوب سال 2020 بود که با یک کلیپ شگفت‌انگیز، نبض بازار را در دست گرفت و در پایان سال به عنوان یک رمزارز، با ارزش بازار قابل توجه شناخته شد. اما چین‌لینک چیست و نحوه عملکرد آن به چه صورت است؟ در ادامه با ما همراه باشید تا این رمزارز را مورد بررسی قرار دهیم.

چین لینک چیست؟

چین‌لینک یک شبکه اوراکل (oracle) غیرمتمرکز است که پیوندی بین داده‌ها، رویدادها و روش‌های پرداخت در دنیای واقعی و بلاک چین‌ها ایجاد می‌کند. در حقیقت این امکان را برای قرارداد هوشمند فراهم می‌سازد تا با اطلاعات دنیای واقعی ارتباط برقرار کرده و دسترسی ایمن به منابع کلیدی ایجاد کند.

 به عبارت دیگر اطلاعاتی که داخل بلاک چین نیستند، می‌توانند از طریق یک اوراکل غیرمتمرکز به بلاک چین اتصال داشته باشند. شبکه چین لینک، ورودی‌ها و خروجی‌های معتبر و در عین حال غیرقابل دستکاری را برای هر بلاک چین فراهم می‌کند. همچنین این پروتکل مکانیزمی برای اطمینان خاطر از صحت و اعتبار داده‌ها دارد.

توکن LINK چیست؟

توکن چین‌لینک، LINK نام دارد. از این توکن برای اهداف گوناگون از جمله پاداش دادن به نودها برای تایید تراکنش‌ها و برقراری قراردادها، استفاده می‌شود. توکن LINK، توکنی بر پایه استاندارد ERC-20 به همراه قابلیت اضافه ERC223 است. ERC223 قابلیت «ارسال و فراخوانی» را فراهم می‌کند تا تعامل با قراردادهای هوشمند آسان شود. هرچه نودها مقدار LINK بیشتری در اختیار داشته باشند، قدرت بیشتری در شبکه برای تایید تراکنش‌ها از طریق مکانیزم اجماع اثبات سهام برای آن‌ها وجود دارد.

تاریخچه چین لینک

تاریخچه چین‌لینک به سال 2014 بازمی‌گردد که یک سازمان غیرانتفاعی به نام SmartContract Ltd تاسیس شد و مدیر عامل آن سرگئی نظروف، یکی از شناخته شده‌ترین افراد در دنیای ارزهای دیجیتال است. پروژه چین‌لینک در سکوت خبری شروع به کار کرد و برای چندین سال بی سر و صدا به کار خود ادامه داد. در سال 2017، از طریق عرضه اولیه (ICO) مقدار 32 میلیون دلار بودجه برای پروژه جمع‌آوری شد.

چین‌لینک فعالیت خود را بر روی بلاکچین اتریوم در سال 2019 آغاز کرد. در همان سال، این پلتفرم شریک‌های قابل توجهی مانند گوگل، اوراکل و مایکروسافت داشت و همچنین در بزرگترین صرافی‌های ارز دیجیتال در جهان نیز لیست شد. در نهایت در سال 2020 به عنوان رمزارز پیشگام بر پایه اوراکل با ارزش بازار زیاد شناخته شد.

نحوه عملکرد چین لینک به چه صورت است؟

جهت برقراری ارتباط میان منابع داده خارجی و قراردادهای هوشمند مبتنی بر بلاک چین، مراحل سه گانه‌ی زیر طی می‌شود:

انتخاب اوراکل

در انتخاب اوراکل، کاربر قرارداد سطح خدمات (SLA) را تنظیم می‌کند که مجموعه‌ای از داده‌ها می‌باشد. سپس نرم افزار چین‌لینک یک لیست به کاربر ارائه می‌دهد تا مناسب ترین اوراکل را انتخاب کند. پس از تنظیم پارامترها، کاربر SLA را ارسال می‌کند و توکن LINK خود را در یک قرارداد تطبیق سفارش (Order Matching) واریز می‌نماید.

گزارش داده

در این مرحله اوراکل‌ با منابع داده خارجی ارتباط برقرار می‌کند تا داده‌های درخواست شده واقعی در SLA را به دست آورد. سپس داده ها توسط اوراکل‌ پردازش شده و با استفاده از سرویس چین لینک به قراردادها ارسال می شود.

جمع‌آوری اطلاعات

در مرحله‌ی پایانی، تمام اطلاعاتی که به وسیله ارائه دهندگان اوراکل عرضه شده‌اند جمع‌آوری می‌شود که قرارداد تجمیع نام دارد. این قرارداد، اطلاعات گردآوری شده را ارزیابی می‌کنند و یک امتیاز وزنی با استفاده از مجموع داده‌های دریافتی، به کاربر باز می‌گرداند که همان قرارداد هوشمند می‌باشد.

نودهای چین لینک

هر شخصی می‌تواند با در اختیار داشتن تجهیزات مناسب به عنوان یک نود در شبکه چین‌لینک فعالیت داشته باشد. نودهای این شبکه به دو دسته زیر تقسیم می‌شوند:

 • هسته: این گره‌ها وظیفه خواندن SLA و انتقال تمامی وظایف و جفت‌های جدید به آداپتور پلتفرم چین‌لینک را دارند.
 • آداپتور: نودهای آداپتور به عنوان یک پل بین نودها و داده‌ها عمل می‌کنند و می‌توانند اطلاعات جدیدی را برای قراردادهای هوشمند در بلاک چین ایجاد کنند.

موارد استفاده از چین لینک

این پلتفرم کاربردهای بسیاری در صنایع مختلف دارد. برای نمونه می‌توان از آن برای قراردادهای هوشمند اوراق بهادار، قراردادهای هوشمند بیمه و همچنین قراردادهای هوشمند معاملات مالی که نیازمند به اثبات وقایع و تایم استمپ هستند، استفاده کرد. در واقع این قراردادها به اطلاعات موجود در پلتفرم‌های مالی وابسته هستند و برای ارائه قیمت‌ها در بازار و… به API نیاز دارد. در ادامه چند مثال آورده شده است که در آن شبکه چین‌لینک تاثیرگذار است:

 • می‌توان با استفاده از یک راه حل غیرمتمرکز اوراکل، داده‌های آب و هوا را برای  محاسبه حق بیمه افراد در اختیار شرکت‌های مربوطه قرار داد.
 • ردیابی زنجیره تامین با استفاده از اطلاعات مکانی
 • اطلاعات خرده فروشی یا پرداخت بانکی برای فراهم کردن یک قرارداد هوشمند

تفاوت چین لینک با بیت‌کوین و اتریوم

چین‌لینک در مقایسه با بیت‌کوین و اتریوم که دو رمزارز بلامنازع بازار هستند، دارای چند ویژگی متمایز است که در دراز مدت ممکن است باعث رشد و پیشرفت آن شود. 

بیت‌کوین به عنوان اولین رمزارز، تنها انتقال دارایی‌ها را انجام می‌دهد. ارزش اتریوم نیز وابسته به ماشین مجازی خود (EVM) می‌باشد که امکان ایجاد قراردادهای هوشمند برای خودکار کردن تراکنش‌ها در بلاک چین را برای کاربران فراهم می‌کند.

رمزارز چین‌لینک این دو کارایی را با هم ترکیب کرده است و امکان تعامل بلاک چین با داده‌های دنیای واقعی را فراهم می‌کند. با استفاده از این ارز دیجیتال، قراردادهای هوشمند می‌توانند با داده‌های موجود در بلاک چین کار کنند، اطلاعات را از دنیای خارجی مدیریت کنند و در نهایت موارد استفاده از فناوری را افزایش دهند.

مزایا و معایب چین لینک

مزایا

 • اطلاعات خارجی قبل از ورود به سیستم چک می‌شود.
 • باعث افزایش سرعت تراکنش‌ها می‌شود.
 • یک سیستم غیرمتمرکز از رمزارزها را تشکیل می‌دهد.
 • اوراکل‌ از تراکنش‌ها محافظت می‌کند.
 • به دلیل انعطاف پذیری بالا و همچنین خاصیت ترکیب پذیر بودن آن توانایی ارائه خدمات مالی به میلیون‌ها نفر در سراسر جهان را دارد.
 • یک شبکه قابل اعتماد و غیر قابل دستکاری است که از اطلاعات برتر، اثبات رمزنگاری و نودهای قابل اعتماد و غیرمتمرکز برای اتصال APIهای دقیق به قراردادهای هوشمند استفاده می‌کند.
 • ارتباطی یکپارچه با استفاده از چارچوب انعطاف پذیر خود با هر API فراهم می‌کند که می‌تواند با سیستم‌های موجود برای بازیابی اطلاعات و ادغام آن‌ها با بلاک‌ چین‌های فعلی یا آینده متصل شود.
 • با استفاده از فناوری اوراکل‌، دارای یک سیستم محاسباتی بسیار شفاف است.

معایب

 • حتی هنگامی که خطا رخ می‌دهد، تراکنش‌ها غیرقابل برگشت هستند.
 • توسعه‌دهندگان مجاز به عبور از تراکنش‌های مشکوک هستند.
 • وجود مشکلاتی در پردازش قراردادهای هوشمند

کلام پایانی

تکنولوژی چین لینک به عنوان یکی از مهمترین ارکان اکوسیستم رمزارزی دیفای محسوب می‌شود. به طور خلاصه این پلتفرم برای هر چیزی که از شفافیت، کارایی و امنیت قراردادهای هوشمند بر پایه بلاک‌چین کارایی داشته باشد، قابل استفاده است.

این امر تضمین می‌کند که داده‌ها با استفاده از یک شبکه باز از نودها ارائه می‌شوند که در آن هر کس می‌تواند که نود خود را اجرا کند، در بخش استیکینگ چین‌لینک مشارکت داشته باشد و داده‌ها را به قراردادهای هوشمند ارائه دهد.

منبع: blog.liquid , coinmarketcap