ارز دیجیتال چیست ؟ | آنچه باید درباره رمزارزها بدانید

ارز دیجیتال چیست ؟

ارز دیجیتال یک سیستم پرداخت دیجیتال غیرمتمرکز است و کاربران می‌توانند از آن برای پرداخت در یک محیط دیجیتالی استفاده کنند. این نوع ارز توسط هیچ سازمان یا ارگان خاصی کنترل نمی‌شود همچنین به دلیل استفاده از رمزنگاری سرقت و یا هک آنها بسیار دشوار است. تراکنش‌ها در ارز دیجیتال از طریق بلاک چین انجام می‌شود و شامل داده‌هایی است که توسط کاربران به اشتراک گذاشته می‌شود. اولین ارز دیجیتال چیست ؟ اولین رمزارز بیت کوین بود که در سال 2009 راه اندازی شد و هنوز هم به عنوان برترین ارز دیجیتال به فعالیت خود ادامه می‎‌دهد.

نحوه کار ارز دیجیتال چیست ؟

ارزهای دیجیتال از تکنولوژی غیرمتمرکزی به نام بلاک چین استفاده می‌کنند و امکان انتقال دارایی‌ها را بدون واسطه برای کاربران فراهم می‌کند. تمام اطلاعات در بلاک چین ثبت می‌شود و تولید کوین‌های جدید از طریق فرایندی به نام استخراج ایجاد می‌شود. تراکنش‌ها بعد از تایید شدن در بلاک چین ثبت می‌شود و اطلاعات موجود در این شبکه توسط تمام کاربران قابل مشاهده است.

کاربرانی (نودها) که در بلاک چین فعالیت می‌کنند تایید تراکنش‌ها را بر عهده دارند و برای انجام این کار از قدرت‌های محاسباتی کامپیوتر خود برای حل معادلات ریاضی استفاده می‌کنند که به آن استخراج می‌گویند. 

هنگامی که بلاک جدید به بلاک چین اضافه شود نودها با استفاده از الگوریتم اثبات کار (POW) بلاک را بررسی می‌کنند. برای استخراج کوین‌های جدید هزینه و برق زیادی مصرف می‌شود اما شبکه برای جبران هزینه‌ها کوین‌های محلی را به عنوان پاداش به ماینرها پرداخت می‌کند.

ویژگی اصلی ارز دیجیتال چیست ؟

سرمایه گذاران به دلیل غیرمتمرکز بودن ارزهای دیجیتال علاقه زیادی برای سرمایه‌گذاری در این نوع ارزها دارند. اما در ادامه به ویژگی‌های بیشتر این ارزها می‌پردازیم.

رمزنگاری

ارز دیجیتال مبتنی بر نظریه ریاضی، علوم کامپیوتر، فیزیک، مهندسی برق و علوم ارتباطات است. ارز دیجیتال از چند روش پیچیده برای رمزنگاری استفاده می‌کند اما دو عنصر اصلی آن شامل هش و امضای دیجیتالی است.

هش

هش درستی داده‌ها را تایید، آدرس و تراکنش حساب کاربران را رمزگذاری و همچنین استخراج بلاک را امکان پذیر می‌کند.

امضای دیجیتالی

بدون اینکه اطلاعات افراد فاش شود با امضای دیجیتالی مالکیت ارزهای دیجیتال اثبات می‌شود و به شبکه ثابت می‌کند که مالک با این تراکنش موافقت کرده است.

تکنولوژی بلاک چین

کاربران برای حذف واسطه‌ها از فناوری بلاک چین استفاده می‌کنند، در این شبکه اطلاعات ثبت می‌شود و قابل ویرایش یا حذف نمی‌باشد. تنها زمانی یک بلاک به بلاک چین اضافه می‌شود که اکثریت نودها با آن موافقت کنند که به آن اجماع می‌گویند .

استخراج بلاک

استخراج بلاک در ارز دیجیتال چیست ؟ ساتوشی ناکاماتو (خالق بیت کوین) یک سیستم اثبات کار (Proof of Work) ارائه داد که کاربران برای حدس زدن هش باید از قدرت محاسباتی خود استفاده کنند. به جز اثبات کار می‌توان از اثبات سهام (Proof of Stake) نیز استفاده کرد.

استخراج بلاک به فرایند پیوستن سوابق تراکنش‌ها به بلاک چین است. در این فرایند بلاک‌ها تقریبا در 10 دقیقه استخراج شده و به بلاک چین اضافه می‌شود. هرچه سخت‌افزارهای یک ماینر قدرتمندتر باشد احتمال اعتبارسنجی و دریافت پاداش‌ هم بیشتر است.

انواع ارزهای دیجیتال

در نگاه اول توکن‌ها و ارزهای دیجیتال مشابه به نظر می‌رسند، زیرا در صرافی‌ها ترید و بین آدرس‌ها انتقال پیدا می‌کنند اما تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند که در ادامه به بررسی آنها می‌پردازیم.

بیت کوین

در سال 2008 ایده بیت کوین توسط ساتوشی ناکاماتو در وایت پیپر منتشر شد. هیچ کس نمی‌دانست که بیت کوین در آینده به چه چیزی تبدیل خواهد شد اما آغاز یک حرکت تکنولوژی شد.

آلت کوین

به ارزهای دیجیتالی که الگویی مشابه بیت کوین (همتا به همتا) دارند آلت کوین گفته می‌شود. آلت کوین‌ها برای جایگزینی بهتر نسبت به بیت کوین به وجود آمدند.

توکن

بلاک چین مخصوص به خود را ندارند و بر روی بلاک چین‌های اتریوم و NEO ساخته می‌شود سپس از آنها در برنامه‌های غیر متمرکز (dApps) استفاده می‌شود. برنامه‌های غیر متمرکز برای استفاده از قراردادهای هوشمند ساخته شده است به همین دلیل از توکن‌ها استفاده می‌شود.

منشاء ارز دیجیتال چیست ؟

هویت ساتوشی ناکاماتو که خالق بیت کوین بود همچنان نامشخص است، او می‌تواند یک شخص با گروهی از افراد باشند. در اواخر سال 2008 بیت کوین را در یک وایت پیپر توصیف کرد که همان منجر به پدید آمدن و چگونگی طراحی سایر ارزهای دیجیتال شد.

تفاوت بین توکن‌ و ارز دیجیتال چیست ؟

ارزهای دیجیتال تنها به عنوان پول مورد استفاده قرار می‌گیرند، چه به عنوان ذخیره ارزش یا وسیله مبادله و یا هر دو. بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال ابتدا به عنوان ارز به وجود آمدند ولی بلاک چین بعد از آن به دنبال کارایی بیشتر بود برای مثال اتریوم این امکان را ایجاد می‌کند تا با قراردادهای هوشمند برای انواع برنامه‌های غیرمتمرکز توکن بسازد.

توکن‌ها می‌توانند به عنوان سهام یک شرکت باشند همچنین در یک شبکه که دارای قرارداد هوشمند است از توکن‌ها برای پرداخت هزینه تراکنش‌ها یا برنامه‌ها استفاده می‌شود. برای مثال پول رایج در اتریوم، اتر است و باید برای ساخت توکن جدید از استاندارد ERC-20 یا ERC-721 استفاده می‌شود.

آیا ارزهای دیجیتال بی خطر هستند؟

تنها خطری که در ارزهای دیجیتال وجود دارد فراموش کردن کلید خصوصی است، اگر کلید خصوصی خود را گم کنید به هیچ عنوان نمی‌توانید به دارایی‌هایتان دسترسی پیدا کنید. می‌توانید از یک صرافی قابل اعتماد استفاده کنید تا در معرض از دست دادن کلیدهای خصوصی خود نباشید اما این کار مستلزم اعتماد شما است. همچنین می‌توانید کلیدهای خصوصی خود را به صورت آفلاین نگه دارید و یا حتی از آن‌ها بک‌آپ بگیرید.

ارز دیجیتال را از کجا می‌توان تهیه کرد؟

روش‌های گوناگونی برای تهیه ارزهای دیجیتال وجود دارد ولی در مرحله اول تبدیل ارزهای فیات به ارز دیجیتال است اما در ادامه مراحل بعدی را بررسی می‌کنیم.

صرافی متمرکز (CEX)

این نوع از صرافی‌ها فروشندگان و خریداران را به هم متصل می‌کند. کاربران ارزهای فیات خود یا ارز دیجیتال خود را برای ترید به سیستم‌های داخلی صرافی واریز کرده که در این صورت توسط صرافی نگهداری می‌شود اما در صورت تمایل می‌توانند به کیف پول خود انتقال دهند. برخی شاید به دلیل ترید روزانه ترجیح دهند که توسط صرافی نگهداری شود اما اگر صرافی هک شود تمام بودجه خود را از دست می‌دهند.

صرافی غیر متمرکز (DEX)

صرافی غیر متمرکز ارز دیجیتال چیست ؟ در این نوع صرافی‌ها نظارت کننده‌ای وجود ندارد و هنگام ترید، مستقیما از کیف پول کاربر استفاده می‌شود همچنین وجوه مستقیما از قرارداد هوشمند وارد بلاک چین می‌شود. نکته بعدی این است که در این نوع صرافی نیاز به ارائه اطلاعات شخصی به جز آدرس کیف پول نیست.

صرافی‌های همتا به همتا

صرافی همتا به همتا با صرافی متمرکز و غیرمتمرکز متفاوت است. فروشندگان و خریداران را به هم متصل می‌کند اما نحوه تسویه را کاربران مشخص می‌کنند و می‌توانند از هر روشی تراکنش را تسویه کنند.

مزایای ارز دیجیتال چیست ؟

تراکنش‌های سریع

روند بانکی بسیار کند است حتی هنگامی که خرید آنلاین انجام می‌دهید اما ارزهای دیجیتال با استفاده از بلاک چین سریع انتقال می‌یابند.

تقویت امنیت

در تراکنش‌های ارزهای دیجیتال خطر تقلب بسیار کاهش می‌یابد زیرا افراد نمی‌توانند از ارز خرج شده مجدد استفاده و یا تراکنش را پس از انجام لغو کنند.

بازار گسترده

ارزهای دیجیتال در هر نقطه‌ای از جهان بدون نیاز به تطبیق قیمت در آن منطقه قابل استفاده است.

تجربه کاربری بهتر

بلاک چین تنها در پرداخت استفاده نمی‌شود بلکه برای تبادل اطلاعات با خریداران مورد استفاده نیز قرار می‌گیرند. برای مثال فروشگاه‌ها می‌توانند از این طریق کالای مورد نظر خود را پیگیری کنند.

معایب ارز دیجیتال چیست ؟

نوسان

ارزش بازار ارزهای دیجیتال دائما در حال نوسان است و باعث عدم اطمینان برای کاربران و مشاغل می‌شود.

عرضه زیاد

هنوز برای شرکت‌ها آسان نیست که چه روشی را برای عرضه در پیش بگیرند.

عدم اطمینان عموم

موارد استفاده غیرقانونی بلاک چین به حدی زیاد است که باعث عدم اطمینان جامعه شده است.

ارزهای دیجیتال مهم

بیت کوین

ساتوشی ناکاماتو در سال 2009 بیت کوین را به عنوان معروف ترین و اصلی ترین ارز دیجیتال ایجاد کرد. در حال حاضر از این رمزارز برای سرمایه گذاری استفاده می‌کنند و می‌توان آن را از صرافی‌ها تهیه کرد.

اتریوم

این ارز در سال 2015 راه اندازی شد و مشابه بیت کوین عمل می‌کند. توکن موجود در اتریوم اتر نام دارد که برای پرداخت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد که استفاده اصلی آن در قراردادهای هوشمند است. قرارداد هوشمند یک نوع کد است که در بلاک چین اتریوم مستقر است. صدور آن 18 میلیون اتر در سال است که برابر با 25 درصد عرضه اولیه است.

لایت کوین

یک رمزارز همتا به همتا مشابه بیت کوین است که در سال 2011 توسط چارلی لی راه اندازی شد. اما لایت کوین تراکنش‌ها را 4 برابر سریعتر از بیت کوین انجام می‌دهد همچنین برای استخراج کوین‌ها به سیستم‌های پیشرفته‌تری نیاز دارد. تعداد کل کوین‌های لایت کوین 4 برابر بیت کوین و معادل 84 میلیون کوین است.

ریپل

ارز دیجیتال ریپل چیست ؟ ریپل شبکه‌ای است که توکن آن XRP نام دارد. از این شبکه برای انتقال ارزهای دیجیتال و ارزهای فیات در سراسر جهان استفاده می‌شود. سرعت انجام تراکنش ریپل بسیار سریعتر از بیت کوین است و در کمتر از چند ثانیه انجام می‌شود و به دلیل کارمزد کم شبکه، بانک‌ها این شبکه را پذیرفته‌اند.

تتر

بر خلاف سایر ارزهای دیجیتال که دارای نوسان هستند این کوین یک استیبل کوین است و به این معنی است که قیمت آن بسیار کمتر از سایر دارایی‌ها است و همیشه ثابت است.

منبع: bitdegree , cmcmarkets , academy.binance