هر آنچه قبل از سرمایه گذاری در ارز دیجیتال ورج باید بدانید

در دنیای بزرگ و رو به گسترش رمزارزها، بسیاری از توسعه‌دهندگان سعی دارند فضایی ناشناس و در عین حال امن برای تراکنش‌های کاربران خود فراهم نمایند. ارز دیجیتال ورج (XVG)، از جمله مدعیان مشهور هماورد برتری‌جویی در زمینه حفظ حریم خصوصی کوین‌ها محسوب می‌شود. بنابراین، علاوه بر ملاحظاتی که باید پیش از خرید آن در نظر داشته باشید، توجه به دستاوردها و عملکرد آن اهمیت خواهد داشت. با ما همراه باشید تا نگاهی دقیق‌تر به آن بیندازیم.

ارز دیجیتال ورج چیست؟

ورج در سال 2014 و با عنوان دوج‌کوین دارک (DogeCoinDark) ایجاد شد. این رمزارز، در واقع نسخه فورک دوج‌کوین محسوب می‌شد و هدف از طراحی آن، ارائه جایگزینی ناشناس برای دوج‌کوین بود. به رغم اینکه دوج‌کوین تعداد طرفداران زیادی نداشت، ولی به سختی برای کسب محبوبیت تلاش می‌کرد.

در نهایت، در سال 2016 تصمیم بر آن شد که برند این ارز از دوج‌کوین به ورج تغییر کند. این اقدام برای کمک به تمایز این ارز از سایر به اصطلاح «دارک کوین‌ها» صورت گرفت، چون سازندگان و جامعه آن حس می‌کردند آن طور که باید شناخته نشده‌اند. در ادامه ویزگی‌های این رمزارز را با هم مرور می‌کنیم:

حریم خصوصی

ارز دیجیتال ورج نیز در رتبه دیگر پرایوسی کوین‌ها مانند مونرو (Monero)، پیو اکس (Pivx) و زی‌کش (Zcash) قرار می‌گیرد. سازندگان آن می‌خواهند با استفاده از این ارز به تکنولوژی بلاک چین دست یابند و آن را در دسترس روزانه کاربران‌ خود قرار دهند تا ضمن محافظت از حریم خصوصی آنها از دخالت افراد و گروه‌های خارجی به تراکنش‌ها جلوگیری کنند.

در حال حاضر، انواع مختلفی از پرایوسی کوین‌ها در بازار یافت می‌شود، اما تعهد تیم برای شفافیت و وفق‌پذیری، این ارز را منحصر به فرد نموده است. یکی از جالب‌ترین ویژگی‌های این ارز آن است که ترکیبی از پروتکل‌های TOR و I2P را دارد. اگرچه TOR و I2P، هر دو ابزارهای تاثیرگذار در کمک به ناشناس ماندن کاربران هستند، اما عملکرد آنها تا حدی با یکدیگر متفاوت است.

یکپارچگی TOR

تور (The Onion Router) یا همان مسیریابی پیازی با هدایت ترافیک کاربر در تمام شبکه همپوشان جهانی صورت می‌گیرد؛ نرم‌افزاری که بیش از هفت هزار رله (relay) دارد. پکیج در این مسیر رمزگذاری می‌شود و سپس، به رله دیگری فرستاده می‌شود که این رله تنها می‌تواند به اطلاعات محدودی دسترسی داشته باشد تا فقط بتواند اطلاعات کافی برای فرستادن پکیج به مقصد بعدی داشته باشد.

سپس رمزگذاری پکیج از بین می‌رود و مجدداً به رله دیگری ارسال می‌شود تا به مقصد نهایی خود برسد. در این قسمت، با اینکه رله می‌تواند پکیج را رمز نگاری کند و به اطلاعات آن دسترسی داشته باشد، با این حال، نمی‌تواند راجع به منبع و منشأ آن، اطلاعاتی بیابد. همین امر، می‌تواند باعث ناشناس باقی ماندن کاربر شود. تراکنش‌های تور، در قالب مدارهای سِرّی و از طریق بلک‌پیپر ارز دیجیتال ورج صورت می‌گیرد.

یکپارچگی I2P

تراکنش‌های I2P نیز همانند تور، به گونه طراحی شده‌اند که IP کاربر ناشناس بماند و معاملات از دید عموم محفوظ بماند. برخلاف تور، I2P از مسیریابی مبتنی بر بسته اطلاعات (packet-based routing) به جای مسیریابی مداری (circuit-based routing) استفاده می‌کند. این بدان معنا است که سرویس می‌تواند در شبکه‌ای متراکم حرکت کند و در زمان سنگینی بار شبکه، سرویس ایمن‌تری را فراهم کند.

هنگامی که کاربران اطلاعاتی را برای یکدیگر می‌فرستند، هر دوی آن‌ها، یعنی فرستنده و گیرنده، اقدام به تونلینگ می‌کنند. سپس اطلاعات به صورت تصادفی به یکی از این تونل‌ها فرستاده می‌شود تا به مقصد برسند. در واقع، I2P شبکه بزرگ همتا به همتا (P2P) است.

پروتکل ریث (Wraith Protocol)

سازندگان ورج، پروتکل ریث را عرضه کردند تا به کاربران امکان دهند که تصمیم خود را در مورد انجام تراکنش‌های عمومی یا کاملاً مخفی در بلاک چین تغییر دهند. پروتکل مذکور از ترکیب توافق‌‌نامه‌های اصلی یعنی آدرس‌های مخفی (Stealth addresses) و یکپارچه‌سازی TOR+SSL برای محافظت از کاربران خود استفاده خواهد کرد. این پروتکل به تفصیل در بلک‌پیپر ورج پوشش داده شده است.

شفافیت

یکی از مواردی که ارز دیجیتال ورج را از دیگر پرایوسی کوین‌ها متمایز می‌کند، تمرکز تیم ورج بر شفافیت است. رمزارزها، از پیش استخراج شده یا بخشی از عرضه اولیه کوین (ICO) نیستند و کل پروژه بر روی پلتفرم گیت‌هاب (Github) موجود است. این روند مقایسه‌ای زیرکانه با رمزارزهایی مانند دَش (Dash) است که با جنجال‌هایی پیرامون این رویداد بی‌نظیر در طول راه‌اندازی آن به ستوه آمده بود.

ورج چگونه به وجود آمد؟

نحوه پیدایش این ارز دیجیتال هم بسیار شبیه سایر رمزارزها است ولی به جای اینکه از سوی دولت یا بانک چاپ شود، توسط جامعه تولید می‌شود.

دفتر کل غیرمتمرکز

وِرج مانند اکثر رمزارزها، مبتنی بر دفتر کل غیرمتمرکز تمام تراکنش‌ها موسوم به بلاک چین است. این بلاک چین از طریق سازوکاری جامع موسوم به گواهی اثبات کار ایمن شده است. ماینر از رایانه‌ خود برای حل معادلات پیچیده استفاده می‌کند. هنگامی که معادله‌ای حل می‌شود، بلاک جدیدی به زنجیره اضافه می‌شود و به ماینر تعدادی وِرج پاداش داده می‌شود. این معادلات با الگوریتم مخصوص تعریف شده‌اند. اکثر رمزارزها صرفا از یک الگوریتم استفاده می‌کنند.

الگوریتم‌های مختلف به صورتی کارآمدتر از طریق انواع متفاوتی از سخت‌افزارها حل شده است و این امر به ارتقای اسیک‌ها (ASIC) منتهی شده که برای استخراج ارزهای دیجیتال خاصی طراحی شده است. این ماشین‌های گران قیمت می‌توانند به گروههای بزرگ ماینری، قدرت نفوذ مناسبی بر عرصه ارزهای دیجیتال می‌دهد و موجب می‌شود که کاربرانی که چندان مجهز نیستند، از سودآوری محروم بمانند.

5 الگوریتم ارز دیجیتال ورج

برای مواجهه با این تأثیر، ورج از پنج الگوریتم مختلف یعنی X17 ،lyra2Rev2 ،Scrypt ،Myr-Geostl و Blake2S استفاده می‌کند. هر یک از این الگوریتم‌ها، از تنظیمات مختلف سخت‌افزاری حمایت می‌کنند و بنابراین استفاده از این پنج الگوریتم در انواع سخت‌افزارها، امکان استخراج کارآمد ورج را با اطمینان از توزیع برابر کوین‌های به تازگی ایجاد شده فراهم می‌کند.

استخراج ورج چگونه است؟

براساس گواهی اثبات کار رمزارز ورج یکی از معدود پروژه‌هایی است که از اجماع چند الگوریتمی استفاده می‌کند. پنج الگوریتم ارز دیجیتال ورج استفاده به معنای آن است که می‌توانید آن را با پنج روش مختلف استخراج کنید. به گفته تیم ورج، این رویکرد به دلیل ایجاد دسترسی برابر با ارز انتخاب شده تا از امکان استخراج از طریق سخت‌افزارهای مختلف اطمینان حاصل شود.

دلیل منحصر به فرد بودن ورج چیست؟

همانطور که در بالا گفته شد، حریم خصوصی فقط یک پیش‌فرض نیست، بلکه به عنوان یک انتخاب ارائه شده است. به لطف پروتکل ارزی ریث، کاربران قادر به انتخاب دفتر کل عمومی و خصوصی در یک بلاک چین هستند. این بدان معناست که کسانی مثل بازرگانان که شفافیت برای آنها اهمیت دارد، می‌توانند از مزایای ثبت سوابق فناوری بلاک چین استفاده کنند، در حالی که افرادی که مایل به ارسال وجوه خود به صورت خصوصی هستند، به این امکان دسترسی خواهند داشت.

اگر ارسال تراکنش خصوصی را انتخاب کنید، ورج از شبکه‌های ناشناس‌محور مانند سامانه تور و I2P استفاده می‌کند، تا از عدم نمایش آدرس‌های IP طرفین پرداخت اطمینان حاصل کند. نتیجه، تراکنش‌های غیرقابل ردیابی خواهد بود.

تفاوت ارز دیجیتال ورج با بیت کوین چیست؟

ارز ورج و بیت‌کوین، هر دو ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز هستند. با این وجود، در ساخت ورج تاکید خاصی بر حریم خصوصی وجود دارد. این ارز مجازی، ارزش بازار به مراتب کمتری نسبت به بیت‌کوین دارد، در حالی که عرضه بیت‌کوین به 21,000,000 محدود می‌شود؛ یعنی تعداد کل توکن‌های ورج بیشتر و محدود به عرضه کل 16,555,000,000 است. هر دوی آنها از سیستم گواهی اثبات کار برای تایید تراکنش‌ها در بلاک چین استفاده می‌کنند.

نکاتی که باید به آنها توجه کنید

اگر قصد خرید کوین‌های ورج را دارید، مهمترین مسئله آن است که این ارز دیجیتال از کوین‌های حریم خصوصی محور دیگر بازار فاصله دارد. مونرو، دش، زی کش، بایت کوین (BCN) و بیت کوین پرایوت (Bitcoin Private) نیز برخی دیگر از این نوع رمزارزها با تمرکز بر تراکنش‌های ناشناس هستند؛ بنابراین باید بدانید که چگونه افزایش دارایی‌ خود را در قبال سایر پروژه‌ها مدنظر داشته باشید.

همچنین لازم به ذکر است که تمام پرایوسی کوین‌ها -درست یا نادرست- ناگزیر انجمن‌هایی را با فعالیت‌های مبهم یا حتی مجرمانه ایجاد می‌کنند. اگرچه محرمانگی، خواسته اصلی بسیاری از مصرف‌کنندگان است، اما همین به مثابه شمشیر دو لبه‌ای است که می‌تواند اعتبار یک کوین را زیر سوال ببرد و تصور عمومی از آن را خدشه‌دار کند.

اگر به گذشته نگاهی داشته باشیم، درخواهیم یافت که ورج هم در جنجال‌ها و مباحثه‌ها دستی بر آتش داشته است. از حمله 51 درصدی هکرها در آوریل 2018 گرفته که در آن مجبور به ارائه فورک شد تا گزارش‌های قدیمی‌تر که نشان می‌دهد از سوی جان مک‌آفی (John McAfee) مورد باج‌گیری و تهدید قرار گرفت، نمونه‌هایی از این موارد بوده است که ممکن است در ذهن مشتریان قبل از اقدام به خرید، ابهاماتی ایجاد کند.

سخن پایانی

ارز دیجیتال ورج یکی از کوین‌های امنیت محور است. بسته به دیدگاه شما، ماهیت منبع باز بودن آن می‌تواند مزیت یا نوعی کاستی باشد. از این رو، توجه به گذران شرایط این ارز در هماوردی برتری در زمینه حریم خصوصی در طول سال 2018 و بعد از آن، خالی از لطف نخواهد بود. پس پیش از تصمیم به خرید یا عدم خرید، نقاط قوت و ضعف آن را نسبت به سایر رمزارزها بسنجید.

منبع: commodity ,  investopedia , finder