نم چیست؟ | هر آنچه باید در مورد این ارز دیجیتال بدانید

در این مقاله می‌خواهیم جنبه‌‌‌های مختلف ارز دیجیتال نم (NEM) که یک رمز ارز منحصر به فرد در بستر بلاک‌چین است را به عنوان یک جنبش اقتصاد نوین مورد بررسی قرار دهیم. همچنین درباره برخی تحولات مربوط به این رمزارز صحبت خواهیم کرد. برای اینکه بدانید ارز دیجیتال نم چیست و چه ویژگی‌‌‌هایی دارد تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

نم چیست؟

نم یک پلتفرم رمزنگاری توزیع شده و یک بلاک‌چین ارز دیجیتال مستقل است و مانند سایر ارز‌‌های دیجیتال از قبیل لایت کوین، تغییر یافته شبکه دیگر و یا حاصل از ایجاد فورک نیست، بلکه کاملا اختصاصی با رویکرد هدفمند طراحی شده است. با توجه به استقلال شبکه نم، سیستم‌‌‌های تجاری پیشرفته، شبکه‌‌های اجتماعی و بازار‌‌های مالی به راحتی می‌توانند با این اکوسیستم ادغام شوند. توکن بومی مخصوص بلاک‌چین نم، زم (XEM) نام دارد.

اصطلاح نم مخفف (New Economy Movement) به معنای «جنبش اقتصادی نوین» است. این پلتفرم برای ایجاد اقتصاد پایدار و تضمین آزادی‌‌‌های مالی می‌کوشد. به همین منظور، این شرکت با اتصال شبکه به روش‌‌‌هایی که قابلیت استفاده را گسترش می‌دهد به عنوان یک حلقه گمشده بین بلاک‌چین‌‌‌های عمومی و خصوصی فعالیت می‌کند.

کاربران با استفاده از بستر جدید بلاک‌چین نم، می‌توانند دارایی و داده‌‌‌های خود را با کارایی بیشتری مدیریت کنند. نکته قابل توجه در ارز دیجیتال نم ساخت آن برای تامین نیاز‌‌‌های مشاغل بزرگ است. رویکرد مهم نم برای تامین نیاز‌‌‌های بازار، این پلتفرم را به سمت کسب نام مستعار بلاک‌چین دارایی هوشمند (Smart Asset Blockchain) سوق می‌دهد.

تاریخچه نم

ایده طراحی ارز دیجیتال نم از یک انجمن گفتگو درباره ارز‌‌‌های دیجیتال در بیت کوین تاک (Bitcointalk) و متشکل از فورک ان اکس تی (NXT) که از بلاک‌چین‌های محبوب آن زمان به شمار می‌آمد، گرفته شده است. با توجه به اینکه علاقه‌مندان آن به دنبال یک ارز دیجیتال مشارکتی و خوب بودند، این رمز ارز شروع به رشد و اضافه کردن پروژه‌‌‌های جدید به پلتفرم خود کرد. که برخی از آن‌‌ها به شرح زیر است:

نم‌نیس 1 (NemNIS1)

بلاک‌چین نم، بلاک‌‌‌های بی‌نقص را نگهداری می‌کند که از زمان ایجاد در سال 2015 از لحاظ امنیتی هیچ کس نتوانسته در آن اختلالی ایجاد کرده و یا آن را هک کند. از آنجایی که این رمز ارز بر روی شبکه بلاک‌چین پیاده‌سازی شده، امنیت بالایی دارد. تاریخچه درخشان ارز دیجیتال نم، خیال توسعه‌دهندگانی را که برای اولین بار می‌خواهند در بستر بلاک‌چین کار کنند، آسوده کرده است. علاوه بر آن، ویژگی‌‌‌های قابل توجه دیگری نیز وجود دارد که موفقیت بلاک‌چین نم را اثبات می‌کند.

پروژه NIS1 از قابلیت «plug-and-play» (به معنی نصب و اجرای خودکار) برخوردار است که امکان سهولت توسعه برنامه‌‌‌ها برای برنامه نویسان را فراهم می‌کند و به سادگی و انعطاف‌پذیری بالا معروف است. نیس 1 در شبکه‌ای از نود‌‌‌های مبتنی بر ارز دیجیتال نم اجرا می‌شود و از یک مکانیسم اجماع منحصر به فرد و ابتکاری معروف به نام اثبات اهمیت (Proof-of-Importance) استفاده می‌کند که بعدا به طور مفصل درباره آن صحبت خواهیم کرد. پروژه NIS1 می‌تواند با استفاده از تعدادی شبکه نودها، بستر مناسبی از بلاک‌چین عمومی یا بلاک‌چین خصوصی را به توسعه‌دهندگان ارائه دهد.

سیمبل (Symbol)

پروژه جدید سیمبل جایگزین NemNIS1 خواهد بود و یک گام رو به جلو برای پیشرفت ارز دیجیتال نم است. این پروژه شرکت‌‌‌ها، توسعه‌دهندگان و کاربران را به یکدیگر متصل می‌کند و امکانات زیادی به آن‌‌ها در بلاک‌چین خود ارائه می‌دهد. همچنین با هدف بهبود دائمی و کاهش هزینه‌‌‌ها و پیچیدگی فرآیند‌‌‌های موجود، بستر مناسبی را برای نوآوری‌‌‌ها و مدل‌‌‌های تجاری جدید فراهم می‌کند.

سرمایه‌گذاری‌‌‌های خطرپذیر نم (NEM Ventures)

این ‌بخش برای جذب سرمایه و سرمایه‌گذاری خطرپذیر در اکوسیستم بلاک‌چین نم است و در سال 2018 تاسیس شده است. متخصصان NEM Ventures در سرمایه‌گذاری‌‌‌های پیشرفته، با استفاده از استراتژی‌های سرمایه‌گذاری‌ در پروژه‌‌‌هایی که با روند کلی جامعه مطابقت دارند، باعث رشد اکوسیستم می‌شوند. سرمایه‌گذاران بر پروژه‌های تمرکز دارند که یک محصول کاملا متفاوت را با توانایی ایجاد درآمد خالص مثبت در میان مدت عرضه کرده و به پیشرفت اکوسیستم بلاکچین کمک می‌کند.

معرفی توکن زم (XEM)

زم توکن بومی بلاک‌چین NenNIS1 است که برای پرداخت هزینه‌‌ها (مانند گس شبکه اتریوم) و به عنوان پاداش به کاربران استفاده می‌شود. این شبکه قصد دارد بلاک‌چین عمومی جدید سیمبل را با توکن بومی جدید به نام زیم (XYM) منتشر کند. کلیه دارندگان ارز دیجیتال زم فعلی می‌توانند انتخاب (Opt-In) کنند که آیا با نسبت 1:1 رمز ارز‌‌‌های جدید به آن‌‌ها اختصاص داده شود یا خیر.

براساس جلساتی که تیم نم داشته است، تصمیم بر آن شده که عملکرد Opt-In حداکثر 6 سال بعد از راه‌اندازی پروژه سیمبل در دسترس قرار گیرد. این ویژگی با استفاده از یک کانال ارتباطی مخصوص به نام SPV قابل استفاده خواهد بود. توکن زیم پس از احراز هویت از طریق گرفتن عکس فوری از آدرس کیف پول به دارندگان زم عرضه خواهد شد. پس از تایید کاربران از طریق Opt-In به مقدار موجود زم، توکن زیم دریافت می‌کنند.

ارز دیجیتال نم چگونه کار می‌کند؟

نم قادر به انجام کار‌‌‌ها از طریق ترکیب انواع فناوری‌‌‌های جدید است. همان طور که اشاره شد، این بلاک‌چین چند منظوره، مکانیزم اجماع جدیدی به نام اثبات اهمیت را به بازار معرفی می‌کند. الگوریتم اثبات اهمیت براساس روش‌‌‌های به کارگیری مختلف، با سایر الگوریتم‌‌‌های اجماع از جمله الگوریتم اثبات کار بیت کوین متفاوت است. اصولا در شبکه نم، زمان و مبلغی که کاربران به شبکه اختصاص می‌دهند، در نظر گرفته می‌شود.

الگوریتم اثبات اهمیت

طبق الگوریتم اثبات اهمیت (POI)، برای تولید بلاک جدید باید حداقل 10.000 ارز دیجیتال نم در شبکه داشته باشید تا واجد شرایط ایجاد بلاک جدید در بلاک‌چین نم باشید. در صورت اضافه شدن بلاک جدید به بلاک‌چین، هزینه‌ای را به عنوان پاداش تراکنش‌‌‌ها و ایجاد بلاک دریافت خواهید کرد. برای اینکه زم‌‌‌های واگذار شده خود را از شبکه بگیرید، باید آن را درون یک کیف پول نگهداری کنید. میزان دارایی شما، بیش از 10 درصد ارز‌های واگذار شده خواهد شد.

یکی دیگر از ویژگی‌‌‌های قابل توجه الگوریتم اثبات اهمیت، پاداش کاربرانی است که در شبکه اقدام به خرید و فروش ارز‌‌های دیجیتال می‌کنند. شبکه نم مقادیر تراکنش‌‌‌های شما را بررسی کرده و بر اساس آن‌‌ها برای افزایش امتیاز اثبات اهمیت شما استفاده می‌کند. کاربران طبق مشارکت و دارایی کلی خود از الگوریتم اثبات اهمیت امتیاز دریافت می‌کنند. این الگوریتم تضمین می‌کند که کاربران دارای امتیاز بالا که بهترین نود‌‌‌های شبکه شناخته می‌شوند، شانس بیشتری برای کسب درآمد خواهند داشت.

هاروست (Harvest)

یکی از مهم‌ترین اصول حیاتی سیستم اجماع، پروتکل هاروست است. این الگوریتم حساب شما را به گره‌‌‌های سطح بالای موجود در شبکه اتصال می‌دهد. این گره‌‌‌ها که به سوپرنود (Supernode) معروف هستند، ستون فقرات شبکه نم را تشکیل می‌دهند. سوپرنود‌‌ها به حسابهای متصل شده، مجوز استفاده از امتیاز‌‌‌های الگوریتم اثبات اهمیت را می‌دهند تا شانس بیشتری برای تولید بلاک داشته باشند.

در واقع سوپر نود‌‌‌ها برای تکمیل عملیات ایجاد بلاک، امتیاز‌‌‌های اثبات اهمیت حساب را قرض می‌گیرند. این روش باعث می‌شود که بلاک‌چین نم بدون نیاز به انجام مقدار زیاد تلاش محاسباتی کاربران، امنیت خود را تامین کند. بدین ترتیب ارز دیجیتال نم کارایی بیشتری نسبت به سیستم‌‌‌های اثبات کار مانند بیت کوین و اتریوم دارد.

آدرس و موزاییک (Addresses and Mosaics)

آدرس‌‌‌های نم، مخازن اصلی برای نگهداری دارایی شما هستند که قابلیت تغییر و به روزرسانی را دارند. یک آدرس می‌تواند به سادگی یک کیف پول برای نگهداری از کوین‌‌ها باشد و یا پیچیده‌تر از آن، مانند جمع‌آوری آرای یک نظرسنجی و یا حتی کل دارایی‌‌‌های یک سیستم تجاری باشد. توسعه‌دهندگان پس از تعیین آدرس‌‌‌ها، می‌توانند موزاییک‌‌‌ها را ایجاد کنند.

موزاییک‌‌‌ها را می‌توان به عنوان دارایی‌‌‌های یکسان و قابل انتقال تعریف کرد که معرف دارایی‌‌‌های موجود در آدرس‌‌‌ها هستند. وجود یک سیستم موزاییکی در کنار آدرس‌‌‌های قابل تطبیق و استفاده از API نم، امکان استفاده از ارز دیجیتال نم را در موارد بی‌شماری می‌دهد. با دسترسی به‌ API نم می‌توان به ویژگی‌‌‌های شگفت‌انگیزی دسترسی پیدا کرد. با توجه به طراحی انعطاف‌پذیری که دارد، تمامی نرم‌افزار‌‌ها و سیستم‌‌‌ها می‌توانند با بهره‌گیری از این API به راحتی از این سرویس استفاده کنند.

تراکنش‌‌های چندامضایی (Multisignature Transactions)

تراکنش‌‌های چندامضایی یک شانس بزرگ برای مشتریان شرکتی است. در این مشاغل، مدیران باید قادر به نظارت و گسترش شبکه در جهت برآورده کردن نیاز‌‌های شرکت باشند. در همین راستا، شرکت‌‌‌ها به سادگی می‌توانند با استفاده از شبکه نم به ایجاد توکن‌‌‌های جدید، نظارت بر فعالیت یک حساب، کنترل دارایی‌‌‌هایی مانند توکن زم از یک حساب و دیگر موزاییک‌‌‌ها اقدام کنند.

بلاک‌چین عمومی و خصوصی نم

برای هر کس این امکان وجود دارد که با استفاده از API‌‌ خود، برنامه‌‌‌هایی را در بلاک‌چین عمومی ارز دیجیتال نم ایجاد کند. با این حال برخی از برنامه‌‌‌ها و سازمان‌‌‌ها در خصوص حفظ حریم خصوصی، نیاز‌‌‌های دیگری دارند. برای این منظور امکان ارائه یک نسخه داخلی (in-house) از شبکه نم برای سرور‌‌‌های داخلی به همراه نود‌‌های بلاک‌چین، فراهم شده است. در این روش به دلیل داخلی بودن شبکه، نیازی به استفاده از تنظیمات حذف نود‌‌های بد وجود ندارد و با غیر فعال کردن آن‌‌ها، سرعت شبکه به میزان هزاران تراکنش در ثانیه افزایش می‌یابد.

هیچ محدودیتی برای استفاده از شبکه‌‌‌های خصوصی بلاک‌چین وجود ندارد. در بسیاری از خدمات از جمله خدمات حمل و نقل، برنامه‌‌‌های وفاداری مشتریان و مدیریت سوابق پزشکی می‌توان از این روش بهره برد. با بهره‌گیری از این شبکه، شرکت‌‌‌های بزرگ می‌توانند سرعت و امنیت بی‌نظیر معاملات را بدون اینکه داده‌‌‌های معامله در معرض شبکه عمومی قرار بگیرند، تجربه کنند. این بهترین راه حل برای سازمان‌هایی است که به دنبال بهره‌مندی از قدرت بالای بلاک‌چین بدون اضافه بار روی زنجیره عمومی هستند.

بلاک‌چین‌های خصوصی

میجین (Mijin)

برای ایجاد بلاک‌چین خصوصی، نم از پلتفرم میجین استفاده می‌شود. میجین یک هسته بلاک‌چین متمرکز با توان ظرفیتی بالا، توانایی میزبانی نود‌‌ها در یک ابر خصوصی و ایجاد حساب‌های ناشناس است. مشاغل خصوصی همچون شبکه‌‌های اجتماعی، صرافی‌‌ها، پلتفرم‌‌های عرضه اولیه (ICO) و سیستم‌‌های پرداخت، می‌توانند این بلاک‌چین را بر روی شبکه اصلی خود ایجاد کنند.

++ Eigentrust

بلاک‌چین نم نسخه‌ای اصلاح شده از الگوریتم ++ Eigentrust را اجرا می‌کند. در این الگوریتم با هدف کاهش تعداد فایل‌‌‌های نامعتبر در شبکه همتا به همتا (P2P) بر اساس تاریخچه بارگذاری فایل‌‌‌ها، به هر نود یک عدد منحصر به فرد به عنوان ارزش اعتماد جهانی (global trust value) تخصیص داده می‌شود. این امر به جلوگیری از اضافه بار شبکه، افزایش مقیاس‌پذیری و ایجاد مقاومت بیشتر در برابر حملات هکر‌‌ها کمک می‌کند و در نهایت باعث کاهش تعداد نود‌‌های غیر ضروری برای بقای شبکه می‌شود.

مزایا و معایب ارز دیجیتال نم

مزایای نم

موارد موفق استفاده از نم

ارز دیجیتال نم فراتر از یک رمز ارز جدید است. نم علاوه بر اینکه باعث تسهیل فعالیت‌‌های داخلی بسیاری از موسسات بانکی برجسته می‌شود، به آن‌‌ها اجازه می‌دهد تا از بلاک‌چین خصوصی میجین برای قرارداد‌‌های هوشمند بلاک‌چین استفاده کنند.

نم حتی فراتر از محدوده فناوری مالی کار می‌کند

موارد استفاده از نم بسیار زیاد است که حتی از فناوری مالی (Fintech) نیز فراتر می‌رود. به عنوان مثال، کسانی که از نسخه سازمانی بلاک‌چین نم استفاده می‌کنند، می‌توانند انواع مختلفی از اسناد مهم را ایمن و به صورت خصوصی بر روی زنجیره نگهداری کنند.

مدل استخراج ایمن

انواع مختلفی از پروتکل‌‌‌های رایج در بلاک‌چین استفاده می‌شوند. همان طور که قبلا گفته شد، نم از الگوریتم اثبات اهمیت که یک پروتکل بسیار امن است، استفاده می‌کند. این پروتکل با حذف تاکید بین حجم و وثیقه، در مقابل حمله ۵۱ درصد مقاوم است. از سوی دیگر، نم می‌تواند برای ارسال پیام استفاده شود و حتی قابلیت رمزگذاری را نیز پشتیبانی می‌کند. برای ثبت و راه اندازی یک تجارت مبتنی بر بلاک‌چین، می‌توان از ابزار Namespaces استفاده کرد.

معایب ارز دیجیتال نم

عدم شفافیت

توسعه‌دهندگان بلاک‌چین در مورد اینکه چگونه می‌توان یک فورک میجین را از یک بلاک‌چین اصلی نم تشخیص داد، توضیح واضحی ارائه نکرده‌اند. علاوه بر این، از نظر حقوقی نیز موارد زیادی ناگفته مانده است.

عدم به‌روزرسانی منظم

در دنیای همیشه در حال تغییر فناوری، استمرار روند به‌روزرسانی ضروری است. داشتن یک تیم فعال از توسعه‌دهندگان، به کاربران موجود و همچنین به کاربران بالقوه این اطمینان را می‌دهد که یک پروژه در حال اجرا است و به طور مداوم به‌روزرسانی می‌شود. ارز دیجیتال نم مدت زیادی است که به‌روزرسانی جدیدی منتشر نکرده و این بر محبوبیتش تاثیر سویی می‌گذارد.

جمع‌بندی

پلتفرم نم یک افزونه منحصر به فرد و امیدوار‌کننده به اکوسیستم بلاک‌چین است. انتظار می‌رود این پلتفرم در آینده به یک شبکه اصلی در بلاک‌چین تبدیل شده و با یک پیشرفت خیره‌کننده، به یک راهکار جامع در سطح سازمانی که یک توسعه‌دهنده می‌تواند برای موارد استفاده مختلف ارائه دهد، تبدیل شود.

سهولت توسعه در پلتفرم نم، انعطاف‌پذیری و استفاده از الگوریتم اجماع اثبات اهمیت، برای توسعه‌دهندگان برنامه‌‌‌های عمومی و خصوصی جذاب است. در حالی که هیچ تضمینی برای پذیرش عمومی از یک فناوری یا بلاک‌چین وجود ندارد، به نظر می‌رسد ارز دیجیتال نم اقدامات درستی را در جهت اطمینان از رشد و پذیرش در آینده انجام خواهد داد.

منبع: securities.io , coinbureau , guarda