نروس نتورک (Nervos Network)، راهکاری نوین برای سه راهی بلاکچین

ممکن است با عبارت “سه راهی بلاکچین” آشنا باشید. این عبارت توسط ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin)، بنیان‌گذار اتریوم، مطرح شد و به توانایی یک بلاکچین عمومی برای تامین دو مورد از این سه اصل تاکید می‌کند: مقیاس‌پذیری، امنیت و عدم تمرکز.

کاربران و توسعه‌دهندگان در حالت ایده‌آل هر سه مورد را به طور همزمان می‌خواهند و این مهم سبب خلق راهکارهای چندلایه‌ای شده است. نروس نتورک با در نظر داشتن این چالش، شروع به ساخت پلتفرمی کرد که سطح مقیاس‌‌پذیری را فراتر برده و به همه بلاکچین‌ها اجازه می‌دهد با یکدیگر بهتر ارتباط برقرار کنند.

نروس نتورک چیست؟

نروس یک اکوسیستم بلاکچین عمومی و متن‌باز می‌باشد که متشکل از پروتکل‌هایی‌است که هدف آن ایجاد بستری برای یک شبکه‌ عمومی جهانی شبیه به اینترنت و حذف برخی از موانع مهم مانند محدودیت‌های مقیاس‌‌پذیری کریپتو است که بیت‌کوین و اتریوم در حال حاضر با آن مواجه‌ا‌ند.

نروس با داشتن قابلیت‌هایی مانند امنیت و عدم تمرکز، ذخیره ارزش پایدار و ایجاد یک لایه اول (که CKB نام دارد) برای لایه دوم، جهت به انجام رساندن ماموریت خود تلاش می‌کند. علاوه بر این، شبکه نروس مجموعه‌ای از راهکارهای یکپارچه را برای ساخت برنامه‌های جهانی به توسعه‌دهندگان ارائه می‌کند.

نروس نتورک در تلاش است تا یک شبکه عصبی از اقتصاد کریپتویی لایه لایه در آینده باشد که توسط توکن بومی نروس (CKByte) محقق می‌‎شود. توکن CKByet به کاربران و توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد متناسب با دارایی‌های هولد شده خود در شبکه نروس، فضای ذخیره‌سازی دریافت کنند.

ارز دیجیتال نروس نتورک

CKByte توکن بومی نروس نتورک است. این ارز دیجیتال نشان‌دهنده مالکیت بلاکچین “پایگاه دانش مشترک” (Common Knowledge Base) یا همان CKB بوده و به عنوان ذخیره ارزش و مدیریت منابع طراحی شده است. استفاده از ارز دیجیتال نروس نتورک مانند مالکیت زمین است.

شما می‌توانید از این توکن برای ذخیره دارایی‌ها، قراردادهای هوشمند و دیگر انواع “دانش مشترک” یا برای اجاره دادن فضای خود استفاده کنید. CKByte با ایجاد ارزش میان دیگر توکن‌ها، دارایی‌ها، اطلاعات و قراردادهای هوشمند شبکه مقیاس می‌شود. با رشد این شبکه پیش‌بینی می‌شود که تقاضا برای ارز دیجیتال نروس نتورک نیز افزایش یابد.

آنچه توکن CKByte را منحصر به فرد می‌کند کاربردهای متعدد آن نظیر ابزار معامله، اجرای قراردادهای هوشمند، ابزار dAppها، اجاره فضا در بلاکچین و … است. همین طراحی اقتصاد رمزارزی نوآورانه است که فعالان شبکه را با یکدیگر هم‌تراز کرده و ویژگی‌ “دارایی ذخیره ارزش” شبکه را ارتقاء می‌دهد.

ساختار نروس نتورک

چندلایه

شبکه نروس برای آنکه به طور همزمان امنیت، مقیاس‌پذیری و عدم تمرکز را در شبکه محقق کند، وظایف اکوسیستم خود را تقسیم کرده تا در دو لایه انجام شوند.

لایه 1

لایه 1 که با CKB شناخته می‌شود، مسئول امنیت و عدم تمرکز شبکه است. این لایه هیچ محاسباتی انجام نداده و تنها روی اعتبارسنجی تراکنش‌ها و شفافیت بلاکچین متمرکز است. به CKB “دادگاه رمزنگاری” نیز گفته می‌شود، زیرا به عنوان یک قانون‌گذار تراکنش‌های برون زنجیره‌ای عمل می‌کند.

هدف از طراحی این لایه، آزاد کردن ظرفیت لایه 2 اکوسیستم نروس برای تمرکز روی مقیاس‌پذیری و فراهم آوردن تمرکززدایی بهینه برای کاربران است. این لایه ثانویه نه تنها به نروس نتورک کمک می‌کند تا حداکثر بازدهی را داشته باشد، بلکه امکان تعامل با دیگر شبکه‌ها را نیز می‌دهد.

لایه 2

بلاکچین لایه 2 برای مقیاس‌پذیری و تولید state ساخته شده است. از آنجایی که تراکنش‌ها همتا به همتا بوده و به لایه 1 ارتباطی ندارد، لایه 2 حریم خصوصی تراکنش‌ها را تامین می‌کند. این لایه به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد که مدل‌های معاملات، نهایی‌سازی تراکنش‎ها، حریم خصوصی و اعتماد را شخصی‌سازی کنند تا به بهترین شکل ممکن با برنامه‌ها و کاربرانشان منطبق باشد.

این توانایی بروزرسانی شبکه را آسان‌تر کرده و ثبات آن را در برابر تغییرات آینده حفظ خواهد کرد. لایه 2 برای کمک به توسعه‌دهندگان در راه‌اندازی سایدچین‌ها از یک فریم‌ورک بلاکچینی اثبات سهام به نام “Muta” و یک راهکار جانبی مبتنی بر آن به نام “Axon” بهره‌ می‌گیرد.

  • فریم‌ورک Muta – Muta یک فریم‌ورک بلاکچینی با عملکرد بالا و قابلیت شخصی‌سازی است. این فریم‌ورک، از توان عملیاتی بالا و ماشین‌های مجازی پشتیبانی می‌کند. همچنین ساخت بلاکچین‌های پربازده با پروتکل‌های شخصی‌سازی شده را برای توسعه‌دهندگان بسیار آسان‌ می‌نماید.
  • فریم‌ورک Axon – Axon یک راهکار کامل است که توسط Muta ساخته شده و به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد که روی ساخت برنامه‌ها تمرکز کرده و انرژی خود را صرف ایجاد زیرساخت یا پروتکل‌های برون‌زنجیره‌ای نکنند.

نروس نتورک امیدوار است که در آینده همه پروتکل‌های لایه 2 استاندارد بوده و به طور یکپارچه با یکدیگر در تعامل باشند.

NC-MAX و Eaglesong

مکانیزم اجماعی که به طور موثر از بیت‌کوین پشتیبانی می‌کند، با نام اجماع ناکاموتو (NC) شناخته می‌شود. الگوریتم NC-MAX نروس نتورک، اجماع ناکاموتو را ارتقاء و گسترش می‌دهد. تایید بلوک‌ها در NC-MAX شامل درخواست و ثبت است. در ابتدا یک تراکنش درخواست داده می‌شود و پیش از آنکه ثبت شود، بایستی چند بلوک دیگر صبر کند.

این فرایند یک مزیت به شمار می‎‌رود، زیرا اگر بلوک درخواستی پس از رسیدن به شبکه ملزم به تصدیق در همان لحظه باشد، ممکن است برخی ماینرها از آن مطلع نباشند. این امر ممکن است سبب ایجاد تاخیر در شبکه شود، زیرا اعتبارسنجی هر بلوک زمان‌بر است. ماینرها نیز می‌توانند از تاخیرهایی نظیر این مورد برای کسب گوی سبقت در فرآیند استخراج بهره ببرند.

ممکن است اسم الگوریتم هش SHA-256 به گوشتان خورده باشد. این الگوریتم به طور گسترده توسط اکثر رمزارزها استفاده شده و یکی از رایج‌ترین الگوریتم‌های هش به‌شمار می‌رود. با این حال یکی از نقاط‌ضعف SHA-256 بهره‌مندی از دسترسی سخت‌افزار است که به کریپتوهای بزرگ این اجازه را می‌دهد تا شرایط را برای کریپتو‌های جدید نسبتا سخت‌تر کنند.

بدین ترتیب Eaglesong برای جلوگیری از این بی‌عدالتی و افزایش امنیت، نروس ساخته شد. این الگوریتم از ساختار اسفنجی، اپراتورهای افزایش، چرخش و عملگرهای XOR استفاده می‌کند. همچنین بر روی سه معیار نوآوری، سادگی و امنیت متمرکز بوده و تمامی آنها را در بر می‌گیرد.

CKB-VM

CKB-VM به زبان ساده یک ماشین مجازی نروس هوشمند است که به توسعه‌‎دهندگان اجازه می‌دهد قراردهای هوشمند را اجرا کنند. در CKB-VM می‌توان بدون نیاز به هاردفورک‌ها، رمزنگاری جدید ایجاد کرد.

یکی دیگر از مزایای چشمگیر CKB-VM این است که توسعه‌دهندگان را قادر می‌سازد از کتابخانه‌های پیش‌ساخته استفاده کرده و کار توسعه بسیار آسان‌تر شود. طبق ادعای نروس نتورک، این ماشین هوشمند حداکثر قدرت، انعطاف‌پذیری و بازده را به توسعه‌دهندگان ارائه می‌کند.

RISC-V

نروس با استفاده از دستور‌های RISC-V که برای ساخت CKB-VM تنظیم شده، یک گام جلوتر می‌رود. این قسمت دستورالعمل‌های خام را مستقیما به پردازنده (CPU) می‌دهد. RISC-V یک ISA (Instruction Set Architecture) است. یک ISA به دستگاه‌هایی مانند پردازنده دستورالعمل می‌دهد تا آن را اجرا کنند.

Portal Wallet (PW) Core

Portal Wallet یک برنامه غیرمتمرکز گسترده است که از قابلیت‌های مختلف نروس استفاده کرده و به عنوان یک کیف‌پول عمل می‌کند. PW Core یک کیت توسعه نرم‌افزار برای زبان برنامه‌نویسی TypeScript (که به JavaScript اضافه می‌‍‌‌‌‌شود) است. این کیف‌پول به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد بر بستر تمام کیف‌پول‌هایی که PW Lock از آن پشتیبانی می‌کند (مانند کیف‌پول‌های اتریوم و ایاس) برنامه بسازند.

Godwoken

Godwoken یک فریم‌ورک عمومی بدون مجوز برای ساخت راهکارهای رول‌آپ (rollup) است. با آنکه بیشتر چینش‌های Godwoken می‌توانند شانس خود را در CKB نروس امتحان کنند، تنها برخی از آن‌ها ماندگارند. هسته Godwoken ابزاری است که به همه کمک می‌کند تا در بلاکچین لایه 2 یک بلوک ارائه کنند.

بلاکچین لایه 2 به اندازه بلاکچین واقعی بزرگ است، از این رو برخی چینش‌ها ممکن است محدودیت‌های اضافی ایجاد کنند. نروس تاکنون تنها اولین Godwoken را عرضه کرده که به گفته آن تنها محدود به این ویژگی‌هاست:

  • مکانیزم اثبات اعتبار (PoA)، صدور بلاک لایه 2 را کنترل می‌کند.
  • یک طراحی مبتنی بر Optimistic Rollup انجام خواهد شد.

با این حال نروس نتورک تنها به این مقدار کفایت نکرده و با قابلیت های مختلفی به ارتقاء Godwoken  ادامه می‌دهد:

  • راه‌اندازی مبتنی بر ZK Rollup
  • مکانیزم مبتنی بر اثبات سهام برای هماهنگی در صدور بلاک

نروس نتورک معتقد است داشتن Godwoken تنها نیمی از مشکلات را حل می‌کند، زیرا تنها می‌تواند انتقالات توکن بومی را ارسال کرده و چندان مفید نخواهد بود. بنابراین برای حل نیمه دیگر مشکلات و باز کردن راه‌ برای پتانسیل بیشتر Polyjuice را ایجاد کرد تا Godwoken را همراهی کند. در ادامه نگاهی به Polyjuice خواهیم انداخت.

Polyjuice

Polyjuice در اصل یک لایه 100 درصد سازگار با اتریوم است که بر بستر Nervos CKB ساخته شده است. با کمک Polyjuice می توان برنامه‌های غیرمتمرکز اتریوم را روی شبکه CKB راه‌اندازی کرد. این شبکه همچنین قادر است یک برنامه موجود روی اتریوم را به CKB ارسال کند. این بدان معناست که هر قرارداد هوشمند مبتنی بر Solidity که روی اتریوم اجرا می‌شود، باید بتواند روی Polyjuice اجرا شود.

Force Bridge

Force Bridge  که اخیرا راه‌اندازی شده، یک قابلیت برون زنجیره‌ای غیرمتمرکز است که نروس را به دیگر شبکه‌ها متصل می‌کند تا توسعه dAppها و پایگاه کاربر در اکوسیستم نروس را برای توسعه‌دهندگان اتریوم تسهیل کند. این قابلیت همچنین به فعالان اجازه می‌دهد تا توکن‌های رپد (wrapped) خود را بسازند. هدف از طراحی این پل این است که به کاربران اجازه دهد با ارزهای بومی نروس (CKB) و کاردانو سر و کار داشته باشند.

Force Bridge اولین پل برون زنجیره‌ای کاردانو است که به نروس و کاردانو امکان تعامل با صدها میلیون دلار تراکنش کامل شده را می‌دهد. همچنین توسعه‌دهندگان می‌توانند با استفاده از تکنولوژی wrapping توکن خود را در این دو بلاکچین بسازند. نروس برای آنکه به این مهم دست یابد، به ساخت بخش‌های تعامل پذیرتری مانند دیفای روی آورده است که مبتنی بر اتریوم هستند.

تیم سازنده نروس نتورک

تیم نروس شامل بیش از 60 توسعه دهنده اصلی و مجموعا 86 عضو است. Terry Tai،Kevin Wang و Daniel Lv با تجارب قبلی خود نروس را بنا کردند.

  • Terry Tai – هم بنیان‌گذار سایت Teahour، یکی از موفق‌ترین پادکست‌های فناوری چینی و از توسعه دهندگان اصلی صرافی رمزارزی Yunbi & Peatio
  • Kevin Wang – مشاور و مهندس سابق راهکارهای داده شرکت در IBM Silicon Valley Lab و هم بنیانگذار Launch School
  • Daniel – هم‌بنیان‌گذار شرکت KOL و مدیر ارشد تکنولوژی شرکت چند میلیارد دلاری  imToken (محبوب‌ترین کیف پول اتریوم در جهان)

هدف مشترک تیم نروس نتورک، ساخت آینده‌ای روشن و جهانی غیرمتمرکز از شبکه‌ها و شرکت‌های کاملا تعامل‌پذیر است.

شرکا و اکوسیستم نروس نتورک

نروس به عنوان یک پروژه عظیم، دارای اکوسیستم بزرگی است و پروژه‌های مهمی از آن حمایت می‌کنند. در ادامه نگاهی به برخی از ویژگی‌های اکوسیستم نروس و شرکای آن می‌اندازیم:

Morpheus Labs

Morpheus Labs خود را یک پلتفرم بلاکچین در قالب یک سرویس (BPaaS) تعریف می‌کند. Morpheus یک پلتفرم dApp است که از بلاکچین‌های متعدد برای توسعه در محیط‌های عمومی و خصوصی استفاده کرده و هدف آن ارائه انعطاف‌پذیری مناسب به کاربران برای انتخاب میان زمان اجرای بلاکچین و زبان‌های برنامه‌نویسی می‌باشد.

CMB International

CMB یک موسسه مالی ادغام‌شده است که خدمات جامع و حرفه‌ای ارائه می‌دهد. این موسسه در هنگ‌کنگ تاسیس شده و بازار جهانی را هدف گرفته است.

Cardano

نروس با یکی از پنج رمزارز بزرگ دنیا یعنی کاردانو وارد همکاری شده است. کاردانو یک بلاکچین اثبات سهام نسل سوم کاملا متن باز است. این بلاکچین اساسا مشکلات بلاکچین‌های نسل اول و دوم یعنی  بیت‌کوین و اتریوم را نشانه می‌گیرد. این یعنی هدف کاردانو پردازش تراکنش‌های بیشتری است که ارزان و سریع باشند.

BSN

شبکه خدمات مبتنی بر بلاکچین (BSN) یک فروشگاه چندمنظوره برای توسعه‌دهندگان برنامه‌های غیرمتمرکز است تا بتوانند برنامه‌های بلاکچینی دارای مجوز و بدون مجوز را مدیریت و راه‌اندازی کنند. BSN سه راهکار ارائه می‌دهد: خدمات با مجوز، خدمات بدون مجوز و خدمات درون زنجیره‌ای.

Huobi

Huobi یک صرافی رمزارزی بین‌المللی است که به کاربران اجازه می‌دهد با قابلیت‌های مختلف به خرید ارز دیجیتال بپردازید. این صرافی در سال 2013 به عنوان اولین یا تنها صرافی چین شروع به کار کرد. Huobi اکنون در ژاپن، کره جنوبی، هنگ‌کنگ و ایالات متحده آمریکا نیز فعالیت می‌کند.

Opera

نروس با Opera نیز همکاری می‌کند. Opera یک مرورگر وب با پلتفرم‌های متعدد است که قابلیت‌ وب 3 دارد. نروس بعد از بیت‌کوین، اتریوم و ترون به عنوان چهارمین بلاکچین در کیف‌پول رمزارز این مرورگر گنجانده شده است. ارز دیجیتال نروس نتورک را می‌توان مستقیما در مرورگر Opera ارسال و دریافت کرد و نیز dAppهای آن را در فروشگاه داخلی پیدا نمود.

نتیجه‌گیری

نروس نتورک فراتر از یک بلاکچین بوده و شبکه‌ای از پروتکل‌های تعامل‌پذیر است. این شبکه ابتدا جهت یافتن راه‌حلی برای مشکلات مقیاس‌پذیری که شبکه‌های لایه 1 (بویژه پلتفرم‌های قرارداد هوشمند) با آن مواجه بودند، راه‌اندازی شد.

پروژه نروس قصد ندارد با دیگر بلاکچین‌ها رقابت کند و در عوض به دنبال نمونه‌گیری از بهترین ویژگی‌های دیگر شبکه‌هاست. نروس نتورک از این جهت یکی از پلتفرم‌های باارزش بازار است که قطعا در آینده شاهد پذیرش چشمگیر آن خواهیم بود.

منبع: investvoyager , digitalwalletsnews , messari