آنچه قبل از سرمایه گذاری در ارز دیجیتال ریپل باید بدانید

ارز دیجیتال ریپل (XRP) به عنوان شبکه انتقال پول شناخته می‌شود و برای تامین نیازهای مالی ایجاد شده است. ریپل به عنوان پنجمین ارز دیجیتال برتر در بازار رمزارزها است که در شبکه ریپل فعالیت می‌کند. در حال حاضر ریپل با کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) درگیر مشکلات حقوقی شده است.

ارز دیجیتال ریپل چیست؟

ریپل یک پلتفرم متن باز است که امکان ایجاد تراکنش‎های سریع و ارزان را هم از طریق RippleNet و هم از طریق Ripple XRP فراهم می‌کند همچنین هر نوع ارزی را می‌توان در این پروتکل مبادله کرد.

ارزش ریپل به توانایی شبکه و انتقال سریع دارایی‌ها مربوط می‌شود. همچنین شبکه ریپل از طریق RippleNet می‌تواند روشی جایگزین برای روش‌های پرداخت موجود و یا حتی رقیب مستقیم ارزهای فیات باشد.

مک کالب (Jed McCaleb) که برنامه نویس و بنیانگذار ریپل است، از برخی سرمایه گذاران دعوت کرده است تا بر این ارز دیجیتال سرمایه گذاری کنند. همچنین کریس لارسن (Chris Larsen) به عنوان ثروتمندترین شخص دارنده ارزهای دیجیتال و یکی از این افراد سرمایه گذار شناخته می‌شود.

تاریخچه ارز دیجیتال ریپل

هدف ریپل ایجاد یک بستر برای ارائه راه حل‌های پرداخت ایمن در سراسر جهان بود که در سال 2005 توسط فاگر (Ryan Fugger) به عنوان سیستم پولی دیجیتال (RipplePay) توسعه داده شد.

فاگر پروژه ریپل را در سال 2012 به  کریس لارسن و جد مک کالب واگذار کرد سپس این دو با همکاری یکدیگر شرکت OpenCoin را در آمریکا تاسیس کردند. از آن پس از ریپل به عنوان یک سیستم متمرکز برای پرداخت موسسات مالی و بانک‌ها استفاده شد. OpenCoin در سال 2013 به Ripple Labs و سپس در سال 2015 به ریپل تغییر نام پیدا کرد.

نحوه کار ارز دیجیتال ریپل به چه صورت است؟

ریپل وابسته به رایانه‌های مستقل و موجود در سراسر جهان است که با ذخیره‌ی تراکنش‌ها، دقیقا مانند اتریوم و بیت کوین تاریخچه کوین‌ها را کنترل می‌کند. همچنین به دلیل اینکه در یک مکان مشخصی نگهداری نمی‌شود به عنوان یک سیستم غیر متمرکز شناخته و باعث افزایش شفافیت در تراکنش‌ها می‌شود. سیستم‌های بانکی از ریپل برای انتقال XRP به سایر موسسات مالی در سراسر جهان استفاده می‌کنند.

به عنوان مثال اگر شخصی بخواهد کالایی در پراگ (Prague) را با استفاده از روش سنتی انتقال پول به شخصی که در نیوزلند زندگی می‌کند بفروشد، هزینه و تایم زیادی صرف می‌شود. به همین دلیل ریپل با تغییر واحد پول فرستنده به XRP و سپس تغییر آن به واحد پول گیرنده، این فرایند را انجام دهد.

موارد استفاده ارز دیجیتال ریپل

  • کارمزد پایین صرافی: ارزهای دیجیتال زیادی وجود دارند که به یکدیگر تبدیل نمی‌شوند و بانک‌ها از دلار به عنوان واسطه استفاده می‌کنند. به همین دلیل یک کارمزد اضافی ایجاد می‌شود: تبدیل کردن ارز A به دلار و سپس تبدیل آن به ارز B. ریپل هم به عنوان یک واسطه عمل می‌کند اما بسیار ارزانتر از دلار است.
  • تراکنش‌های سریع بین المللی: میانگین زمان انجام تراکنش در ریپل 4 ثانیه است اما این در حالی است که این فرایند در بانک‌ها به مدت چند روز و در بیت کوین به مدت چند ساعت طول می‌کشد.

نحوه استخراج ارز دیجیتال ریپل به چه صورت است؟

سیستم تایید شده توسط شبکه بلاک چین، استخراج است که توسط اکثر ارزهای دیجیتال استفاده می‌شود. با استفاده از این سیستم، کوین‌های جدید به چرخه اضافه و به عنوان پاداش به ماینرها اهدا می‌شود. برای مثال بیت کوین دارای محدودیت عرضه است که با تایید تراکنش‌ها توسط ماینرها به طور مداوم وارد عرصه می‌شود.

بر خلاف بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتال که استخراج می‌شوند ریپل از قبل استخراج شده است. شرکت ریپل 100 میلیارد توکن را ایجاد کرده است که به صورت دوره‌ای منتشر می‌کند و 6 درصد از توکن‌ها را به عنوان انگیزه برای رشد این ارز در اختیار دارد. همچنین 48 درصد از توکن‌های ذخیره شده از طریق فروش وارد عرصه می‌شود.

اما آزاد شدن همزمان مقدار زیادی از XRP و کاهش ارزش آن باعث نگرانی شده است. طبق گفته‌های تیم Enneking (مدیریت سرمایه دیجیتال) «شرکت ریپل با اجرای چندین مکانیسم سعی کرده است عدم اطمینان را کاهش دهد». شاید یکی از دلایلی که XRP استخراج نمی‌شود به دلیل درگیری آن با SEC باشد زیرا XRP را به عنوان اوراق بهادار تصور می‌کند و با مقررات متفاوت اداره می‌شود.

مزایا و معایب ارز دیجیتال ریپل

مزایا

به دلیل داشتن زیرساخت‌های متفاوت مزایای زیادی نسبت به سایر ارزهای دیجیتال دارند.

تراکنش‌های سریع

ریپل به دلیل استفاده از سرور شبکه‌ها به جای فرایند استخراج می‌تواند تراکنش‌ها زیر 5 ثانیه تایید کند. به همین دلیل XRP نسبت به بیت کوین و اتریوم که از الگوریتم‌های اثبات کار و اثبات سهام استفاده می‌کنند برتری بیشتری دارد.

قابلیت انجام کارها و سازگاری

این سیستم جایگزین سیستم پرداخت موجود نمی‌شود بلکه شرایط بهتر و راحت‌تری را برای موسسات مالی فراهم می‌کند. قابلیت‌های دیگری هم نیز دارد به این معنی که هر شخصی در هر کجا می‌تواند در این سیستم حساب کاربری باز کند و ارز مورد نظر خود را خرید و فروش کند.

کارمزد کم تراکنش‌ها

یکی دیگر از ویژگی‌های مهم ریپل کارمزد کم تراکنش (یک صدم درصد) است. حتی افزایش کارمزد ارز دیجیتال ریپل هنگام شلوغی شبکه در برابر کارمزد سایر ارزهای دیجیتال ناچیز است.

غیر متمرکز

شبکه ریپل غیر متمرکز است و توسط هیچ شخص و یا مرجع مرکزی به صورت کامل کنترل نمی‌شود. حتی با وجود اختلافات در این مورد، گفته شده است که هر کسی می‌تواند از این ارز برای مبادله با ارزهای فیات و سایر ارزهای دیجیتال استفاده کند.

توکن‌های از قبل استخراج شده

یکی دیگر از تفاوت‌های بارز ریپل با سایر ارزهای دیجیتال، توکن‌های استخراج شده آن است. به این معنی که هیچ کوینی استخراج نمی‌شود که این خود نه تنها باعث صرفه جویی در وقت و هزینه می‌شود بلکه به نفع محیط زیست است زیرا از مصرف برق بیش از اندازه جلوگیری می‌کند.

داد و ستد

مشتریان ارز دیجیتال ریپل، بانک‌ها و موسسات مالی هستند زیرا این سیستم انقلاب بزرگی از طریق فناوری RippleNet به وجود آورده است. در حال حاضر موسساتی نظیر MoneyGra ،American Express ،Interbank و Santander از ریپل استفاده می‌کنند.   

معایب

متمرکز بودن

محبوبیت ارزهای دیجیتال به دلیل غیر متمرکز بودن و کنترل نشدن توسط بانک‌ها و دولت‌های بزرگ است، اما ریپل بر خلاف این موضوع متمرکز تصور می‌شود.

آزمایشگاه ریپل (Ripple Labs) عرضه کوین‌ها را کنترل می‌کند

آزمایشگاه ریپل تصمیم گیرنده آن است که چه زمانی کوین‌های XRP آزاد شود و همچنین قیمت ریپل را در برابر سایر رمزارزها کنترل می‌کند به همین دلیل نقش به سزایی در ارزش این رمزارز دارد.

اقدامات اخیر کمیسیون بورس و اوراق بهادار علیه ریپل

در سال 2020، کمیسیون بورس و اوراق بهادار شکایتی را علیه شرکت ریپل تنظیم و اظهار کرد از آنجا که این شرکت تصمیم گیرنده است، باید به عنوان یک وثیقه ثبت شده باشد. در پی این شکایت برخی از صرافی‌ها XRP را از لیست توکن‌های خود حذف کردند.

کلام پایانی

بیت کوین به عنوان اولین ارز دیجیتال و اتریوم به عنوان اولین ایجاد کننده قراردادهای هوشمند و ارز دیجیتال ریپل به عنوان یک سیستم مبادله ارزها که موسسات مالی و بانک‌ها از آن برای پرداخت جهانی استفاده می‌کنند یاد می‌شود. همچنین از RippleNet برای بهبود سیستم پرداخت سنتی استفاده می‌شود.

منبع: academy.binance , cmcmarkets , coinjournal