آنچه درباره سرمایه گذاری در ارز دش باید بدانید

ارز دیجیتال دش چیست؟

رمز ارز دش یک پروتکل متن باز است که از بلاک چین بیت‌ کوین به عنوان هارد فورک استفاده می‌کند. این کوین به دلیل رویکرد منحصر به فرد خود، شهرت زیادی در بازار کسب کرده است. تمرکز اصلی دش بر سرعت تراکنش‌ها و حریم خصوصی است. در نتیجه، تراکنش‌های دش نسبتاً سریع و ردیابی آن تقریباً غیرممکن است.

ارز دش به دلیل دارا بودن مجموعه‌ای از ویژگی‌های شگفت انگیز، که اکثر آنها برای بازار تازگی داشت، محبوبیت یافت. به همین دلیل، دش در میان رمز ارزهای غیرقابل ردیابی همچنان پیشگام به شمار می‌آید. در ادامه با ما همراه باشید تا به بیان ویژگی‌های این رمز ارز که توجه همگان را به خود جلب کرده، بپردازیم:

 

پروتکل پرداخت آنی (Instasend)

ویژگی پرداخت فوری موجب شده تا دش قادر به انجام تراکنش‌های تقریباً فوری باشد. این پروتکل ماینرها را دور می‌زند و با بهره‌گیری از اجماع مستر نودهای شبکه، تایید تراکنش‌ها را ممکن می‌سازد. این فرآیند زمان انتظار مربوط به تاییدهای شبکه بلاک چین را حذف می‌کند. برای انجام این کار، مسترنودهای بلاک چین کروم‌های رای گیری را تشکیل می‌دهند.

 

پروتکل ارسال خصوصی (PrivateSend)

این ارز رمزنگاری شده محبوب با هدف ارائه ویژگی‌ها و مقیاس‌پذیری‌های بهتر از ارزهای دیجیتال پیش از خود، به بازار ارائه شد. ارز دش از زمان ورود به بازار تاکنون کامیونیتی و پلتفرم خود را به میزان قابل توجهی گسترش داده است. امروزه، این رمز ارز یکی از شناخته‌ شده‌ ترین ارزهای دیجیتال در جهان است. چگونگی دستیابی به این جایگاه را در ادامه بررسی می‌کنیم:

ویژگی های دش چیست

یکی از مهمترین ویژگی‌های کاربردی رمزارز دش، پروتکل ارسال خصوصی آن است. این روند کاربران را قادر به پرداخت‌های غیرقابل ردیابی در بلاک چین می‌نماید. روش کار آن سریع و ساده است.

 

چین لاک (Chain Lock)

یکی از برجسته‌ترین ویژگی‌های دش، چین لاک است. این پروتکل در هنگام استفاده موازی با پروتکل پرداخت فوری Instasend، از حمله احتمالی 51 درصدی پیشگیری می‌کند. این حمله زمانی اتفاق می‌افتد که بیش از نیمی از نودهای بلاک چین، داده‌های اشتباه ارائه کند.

اسپارک‌ها (Sporks)

بعد از برخی مشکلاتی که در رابطه با به روزرسانی‌های سال 2014 با عنوان RC3 روی داد، کامیونیتی دش بر آن شد تا بهترین راه حل را برای ارتقا بیابد. این امر موجب ایجاد اسپارک‌ها شد که امکان ارتقای عمده مانند سافت فورک و هارد فورک‌ها را بدون نیاز به تغییر فوری فراهم می‌کند.

به روزرسانی‌های اسپارک موجب ورود بلاک چین به رویکرد چند مرحله‌ای می‌شود. این راهبرد به توسعه دهندگان امکان پایش داده‌های واقعی را در زمان به روزرسانی خواهد داد. همچنین، امکان به روزرسانی تدریجی و کامل شبکه را فراهم خواهد کرد.

 

تاریخچه دش

تاریخچه دش به سال 2014 بر می‌گردد که آن زمان ایکس کوین (Xcoin) نام داشت. به دلیل اینکه ایکس کوین، به کاربران ابزارهای محرمانه واقعی که در آن زمان در دسترس نبود را ارائه می‌داد، تحولی شگرف محسوب می‌شد. اندکی پس از شروع به کار، خالق ارز دش، ایوان دوفیلد تصمیم گرفت که قابلیت‌های خصوصی این رمز ارز را به صورت هوشمندانه‌ای گسترش دهد. همین باعث تغییر نام آن به دارک کوین (Darkcoin) شد.

تغییر نام تجاری سبب شد تا دش در بازارهای دارک نت خودی نشان دهد. بار دیگر، دوفیلد با مشاهده محدودیت‌های این رویکرد، تصمیم به تغییر نام این ارز گرفت و این بار آن را به عنوان دش معرفی کرد. واژه دش (Dash) از واژگان دیجیتال (digital) و نقدی (cash) گرفته شده است. قابل ذکر است که دش دیگر استفاده چندانی در دارک نت ندارد.

 

چگونگی عملکرد دش

کامیونیتی دش در چارچوب ارز رمزنگاری شده از سوی سازمان مستقل غیرمتمرکز (DAO) اداره می‌شود. DAO ها صرفاً پلتفرم‌هایی محسوب می‌شوند که به قراردادهای هوشمند رای داده شده کامیونیتی بستگی دارند تا نحوه عملکرد آنها را تعیین کنند. DAO ها در بخش رمز ارزی حائز اهمیت هستند زیرا دو دغدغه اصلی پیش روی تمامی پروژه‌ها یعنی دولت و بودجه را حل می‌کنند.

 

دش کامیونیتی

کامیونیتی ارز دش مشتمل بر اعضای مختلفی است که تمامی آنها در امنیت شبکه و به روز نگه داشتن پروژه نقش دارند. نودهای استانداردی وجود دارد که مسئولیت اقدامات مختلف مانند تقویت پیام‌ها و تایید اعتبار تراکنش‌ها در شبکه را به عهده دارند. مولفه بعدی شبکه، ماینرها هستند. اینها نودهای شبکه هستند که بلوک‌های تراکنش‌ها را تایید می‌کنند و آنها را بلاک چین اضافه می‌کنند.

شایان ذکر است که 10 درصد تمام بودجه دریافت شده از تلاش‌های ماینینگ، صرف سرمایه‌گذاری دوباره در اکوسیستم دش می‌شود. به طور خاص، این بودجه در راستای پیشبرد پروژه‌های کامیونیتی جدید است.

تا به امروز، DAO چندین گروه پشتیبانی از جمله گروه دش کور (Dash Core Group) را ایجاد کرده است. این توسعه دهندگان موجب توسعه مستمر، یکپارچه‌سازی و سایر دستاوردها در این اکوسیستم می‌شوند.

 

مسترنودها

شبکه دش از نود کامل رمز ارز موسوم به مسترنوت‌ها نیز استفاده می‌کند که آنها قادر به انجام خدمات منظم نودها هستند و نیز از برخی قابلیت‌های منحصر به فرد برخوردار هستند. از طرف دیگر، آنها به عنوان سهامدار عمل می‌کنند و قادر به رای مستقیم به پیشنهاداتی در مورد بهبود اکوسیستم رمز ارز دش هستند. در واقع، هر مستر نود یک رای دارد.

 

چگونه تبدیل به مستر نود

برای تحقق این امر باید برخی الزامات را محقق کنید. در وهله اول، باید دست کم 1000 رمز ارز دش در کیف پول شبکه داشته باشید. همچنین به IP آدرس ثابت هم نیاز دارید. در نهایت هم به الزامات نهایی مانند نوع سی پی یو، رَم، فضای حافظه و پهنای باند موجود در موقعیت جغرافیایی شما نیاز خواهد بود.

 

استخراج دش

کسانی که مایل به استخراج ارز دش هستند با شنیدن اینکه هنوز هم می‌توانند از ماینرهای سنتی PC و GPU استفاده کنند، خوشحال خواهند شد. با وجود این، طی سالهای گذشته، ریگ‌های ماینینگ ASIC وارد بازار شده‌اند. مهمتر اینکه، شبکه از الگوریتم هش ایکس 11 استفاده می‌کنند. این پروتکل منحصر به فرد به طور خاص برای این پلتفرم و از سوی توسعه دهنده هسته دش یعنی ایوان دوفیلد ساخته شده است.

دوفیلد در مصاحبه‌ها اظهار داشت که در ساخت ایکس 11 تا حدی از رویکرد هش چین کوارک الهام گرفته است. الگوریتم ایکس 11 از الگوریتم هش استفاده می‌کند. در واقع، دلیل نامگذاری ایکس 11، به واسطه یازده الگوریتم علمی هشینگ است و به تکمیل گواهی اثبات کار آن بستگی دارد.

در مقایسه، بیت کوین از تابع هش واحد موسوم به SHA-256 استفاده می‌کند. پیچیدگی فزاینده آن موجب می‌شود تا کاربران به رمز ارز دش روی بیاورند که از امنیتی مشابه بیت کوین ولی از بلاک چین کوچکتر برخوردار است. این توانایی امکان ارائه حداکثر امنیت از تعداد نودهای کمتر را فراهم می‌آورد که یکی از دلایل باقی‌ماندن دش به عنوان رقیب اصلی در بازار است.

در الگوریتم هش ایکس 11، بلوک جدید تقریباً هر 2.6 دقیقه استخراج می‌شود. این بلاک‌ها شامل 2 مگابایت داده هستند که تقریباً معادل با 56 تراکنش در ثانیه است. همچنین، مشابه بیت کوین، پاداش‌های بلاک هر سال کاهش می‌یابد. در اکوسیستم دش، این کاهش با نرخ 7.14 درصد در سال انجام می‌شود.

الگوریتم سختی شبکه

پروتکل Dark Gravity Wave، سختی شبکه را مدیریت می‌کند. این پروتکل منحصر به پلتفرم است اما ویژگی‌های مشترکی هم با Kimoto Gravity Well دارد. ویژگی اصلی این پروتکل آن است که فعالانه سطح سختی هر بلاک را تنظیم می‌کند. در مقایسه، بیت‌ کوین این تنظیمات را هر 2016 بلاک انجام می‌دهد.

 

چگونگی خرید

خرید رمز ارز دش آسان است. شهرت و طول عمر این توکن، آن را در دسترس اکثر صرافی‌ها قرار می‌دهد. صرافی‌ها انواع مختلفی از جفت ارزهای دش را فراهم می‌آورند. برای شروع، به یک حساب کاربری نیاز دارید. ثبت نام سریع و راحت انجام می‌شود. با وجود این، به قبل از شرکت در تریدها به تایید هویت نیاز خواهید داشت.

پس از ثبت نام، باید تامین مالی خود را با پول فیات انجام دهید. این امر از طریق انتقال بانکی یا دبیت کارت انجام می‌‌شود. پس از فعال شدن حساب کاربری و وجود بودجه، آماده تبدیل فیات خود به رمزنگاری هستید. توصیه شده که نقدینگی را به بیت‌کوین تبدیل کنید. حالا که بیت‌کوین یا همان نماد BTC دارید، می‌توانید به صورت مستقیم آن را برای دش معامله کنید. بار اول، تمام این فرآیند حدود 20 دقیقه طول می‌کشد.

 

چگونگی ذخیره دش

با سه روش می‌توانید دش را ذخیره کنید. برای درک اینکه کدام روش ذخیره‌سازی با راهبرد سرمایه‌گذاری شما تناسب بهتری دارد، باید مقدار دشی که می‌خواهید نگه دارید و اینکه هر چند وقت یک بار قصد معامله آن را دارید، را مدنظر قرار دهید. اگر قصد تان این است که برای معاملات روزانه مقدار کمی رمز ارز دش را نگه داشته باشید، می‌توانید آن را در کیف پول شبکه PC قرار دهید.

همچنین، امروزه کیف پول‌های موبایلی قابل اعتماد زیادی در بازار موجود است. استفاده از کیف پول‌های موبایلی بسیار آسان است و در عرض چند ثانیه قابل نصب است. آنهایی که رایگان و نسبتاً ایمن هستند، بهترین آنها محسوب می‌شوند.

اگر قصد سرمایه‌گذاری عمده در دش دارید یا چنانچه قصد برنامه‌ریزی طولانی مدت برای نگهداری این ارز رمز دارید، بهترین گزینه کیف پول سخت‌افزاری است. این نوع کیف پول‌ها، رمزارز ذخیره شده آفلاین را در «کیف پول سرد» نگه می‌دارد. این راهبرد امکان تهدیدهای آنلاین را برای دارایی‌هایتان غیرممکن می‌سازد. کیف پول لجر نانو اس (Ledger Nano S) یا نوع پیشرفته‌تر آن یعنی لجر نانو ایکس، هر دو از این ارز پشتیبانی می‌کند.

دش همچنان در صدر رقبا

ارز دش همچنان یکی از محبوب‌ترین ارزهای رمزپایه مورد استفاده امروزی است. این پروژه منحصر به فرد نمونه کاملی از فناوری بلاکچین است که به کاربران امکان آزادی و اختیار بیشتری خواهد داد. در نتیجه، باید انتظار داشته باشید که برای سال‌های آتی، ارز دیجیتال دش نقش مهمی در بازار رمز ارزی ایفا کند.

منبع: securities.io , counsellingcaboodle.co.nz