بیت تورنت چیست ؟ | هر آنچه باید درباره این ارز دیجیتال بدانید

در ژانویه 2019، رمزارز جدیدی موسوم به توکن بیت تورنت (BTT) پا به عرصه ارزهای دیجیتال گذاشت. این رمزارز، کوین رسمی بیت‌تورنت و پروتکل اشتراک فایل به‌ صورت همتا به همتا محسوب می‌شود. اگر چه این ویژگی‌ به نظر خیلی خوب است؛ اما اینکه بیت‌تورنت دقیقاً چیست، توسط چه کسی ایجاد شده، چه کاری انجام می‌دهد و کار با آن چگونه است، از جمله پرسش‌هایی است که مطرح می‌شود. برای پاسخ این سؤالات تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

بیت تورنت چیست؟

در سال 2001 برام کوهن (Bram Cohenپروتکل همتا به همتای (P2P) بیت‌تورنت را برای انتقال اینترنتی فایل‌های بزرگ به وجود آورد. میان این فایل‌ها، بازی‌های ویدئویی، نمایش‌های تلویزیونی، فیلم‌ها، برنامه‌ها، اسناد و بسیاری دیگر، قابل ‌انتقال هستند. به هر کلاینت، μTorrent یا تورنت کلاسیک می‌گویند. μTorrent از سوی بیش از 150 میلیون کاربر در سراسر جهان (170 میلیون نفر حداکثر) استفاده می‌شود.

توکن بیت تورنت چیست؟

توکن بیت‌تورنت  که با نماد BTT شناخته می‌شود، رمز ارزی است که برای توکن‌سازی (توکنیزه شدن یا فرآیند تبدیل اشیاء به دارایی‌های دیجیتال) در جهان اشتراک‌گذاری فایل‌های همتا به همتا طراحی شده است. این فرآیند به دنبال کسب بیت‌تورنت، یعنی پروتکل محبوب اشتراک‌گذاری P2P در میان بیش از 100 میلیون کاربر در سراسر جهان از طریق ترون (TRON)، یکی از بزرگ‌ترین شبکه‌های رمز ارز، ایجاد شد.

در دنیای سنتی اشتراک‌گذاری، صرفاً چند روش برای افزایش سرعت دانلود فايل مورد نظرتان وجود داشت و همچنین انگیزه چندانی برای رتبه‌بندی یا ارائه فایل‌ها به شبکه وجود نداشت. هدف از توکن‌سازی بیت‌تورنت، حل این مشکل در تمام شبکه‌های اشتراک‌گذاری است، شروع کار با بیت‌تورنت به کاربران اجازه می‌دهد تا:

  1. توکن‌های بیت‌تورنت را برای دریافت سریع‌تر دانلودها استفاده کنند.
  2. توکن‌های بیت‌تورنت را برای رتبه‌بندی فایل‌ها دریافت کنند.

بیت تورنت چگونه کار می‌کند؟

این رمز ارز درواقع توکن TRC10 و به معنای آن است که این توکن بر روی شبکه ترون اجرا می‌شود. شبکه مذکور مانند بسیاری از ارزهای دیجیتال، از بلاک چین برای پیگیری تمام تراکنش‌ها استفاده می‌کند. با این وجود برخلاف اکثر کوین‌های مشهور، ترون از مکانیسم اجماع اثبات سهام نمایندگی شده (DPoS)، استفاده می‌کند. این بدان معناست که کاربرانی که این بلاک چین را تأیید می‌کنند باید سهمی از توکن‌های ترون را در اختیار داشته باشند و از سوی دیگران، رأی داده شوند.

ایردراپ‌های بیت تورنت

تیم ترون تصمیم به توزیع توکن‌های بیت‌تورنت از طریق عرضه اولیه (ICO) می‌گیرد که در ادامه توضیح داده شده است. از فوریه 2019، این ارز دیجیتال شروع به ایردراپ نموده و به ‌عبارت ‌دیگر تا فوریه 2025 هر ماه به دارندگان ترون توزیع می‌شوند. تعداد کل کوین‌های BTT ایردراپ شده، تقریباً به بیش از 10 درصد کل توکن‌های بیت ‌تورنت می‌رسد.

به لحاظ سازگاری، هر والت ترون که از توکن‌های TRC10 پشتیبانی می‌کند قادر به ادعای خودکار ایردراپ خواهد بود. این روند شامل کیف پول‌های مهم ترون مانند Tron Wallet و Trust Wallet و نیز برخی از کیف پول‌های صرافی مانند بایننس، OKEx و Huobi خواهد بود.

دلایل استفاده از بیت تورنت چیست؟

بیت‌تورنت هدفی مشخص دارد و آن توکن‌سازی فضای اشتراک‌گذاری فایل‌های همتا به همتا است، اما دقیقاً به چه دلیل از سوی کاربران استفاده می‌شود؟ در ادامه، به برخی کاربردهای بالقوه این رمز ارز خواهیم پرداخت.

اشتراک‌گذاری فایل‌ها

کاربرد اصلی توکن بیت‌تورنت برای کسانی است که از سرویس اشتراک‌گذاری فایل استفاده می‌کنند. اگر به‌طور منظم فایل‌هایی را از بیت‌تورنت دانلود می‌کنید، قادر به استفاده از توکن بیت‌تورنت به‌منظور سرعت بخشی به انتقال فایل‌های انتخاب شده هستید. اگر فایلی را در بیت‌تورنت ایجاد کنید، می‌توانید با انجام آن، توکن به دست آورید!

 

سرمایه‌گذاری

مانند بسیاری دیگر از پروژه‌های رمز ارزی، توکن بیت تورنت نیز به‌مثابه سرمایه‌گذاری تلقی می‌شود. اگر تحت تأثیر عملکرد تیم‌های بیت‌تورنت و ترون قرار بگیرید، می‌توانید این کوین را به امید افزایش قیمت آن خریداری کنید.

به‌عنوان یک ارز

اگرچه به‌طورقطع توکن بیت‌تورنت مانند بسیاری دیگر از توکن‌های ارز دیجیتال بدین منظور طراحی نشده است؛ ولی می‌توان آن را مانند هر ارز دیگری ارسال و دریافت کرد. به همین ترتیب اگر بتوانید خریدار یا فروشنده‌ای که مایل به پذیرش آن باشد را پیدا کنید، می‌توانید از توکن بیت‌تورنت به‌عنوان یک ارز استفاده کنید.

مزایای توکن بیت تورنت چیست؟

  • به کمک این ارز دیجیتال، امکان دانلود سریع‌تر از شبکه‌ها فراهم خواهد شد.
  • توکن‌های BTT از سوی بلاک چین ترون پشتیبانی می‌شوند. این ویژگی به‌عنوان سازگاری TRC-10 شناخته می‌شود.
  • این ارز به‌عنوان بزرگ‌ترین شبکه همتا به همتای غیرمتمرکز در جهان است و هدف آن، توکن‌سازی تمام محتوا پلتفرم اشتراک‌گذاری می‌باشد.
  • بیت‌تورنت به‌عنوان سرویس ارائه محتوای غیرمتمرکز عمل می‌کند که به متقاضیان، امکان تبلیغ پیشنهادات خود و پرداخت BTT برای پهنای باند و دستیابی به محتوای خاص را خواهد داد.
  • به‌عنوان سرویس ذخیره‌سازی به کار می‌رود تا به درخواست کنندگان، امکان پرداخت هزینه ذخیره‌سازی را در طول زمان بدهد. همچنین به آنها اجازه می‌دهد تا داده‌های ذخیره شد را از ارائه‌دهندگان سرویس درازای دریافت هزینه، دانلود کنند.
  • بیت‌تورنت به‌عنوان یک سرویس غیرمتمرکز به درخواست کنندگان، امکان بازیابی محتوا از طریق URL را با پرداخت هزینه خواهد داد.

چه چیزی بیت تورنت را از سایر ارزهای دیجیتال متمایز کرده است؟

همان طور که گفته شد، توکن بیت‌تورنت برای اجرا در شبکه ترون شناخته شده است. این امر به کاربران امکان استفاده از آن را برای پرداخت دانلودهای با سرعت بالای تورنت خواهد داد. کاربرانی که مایل به‌ صرف هزینه در دانلودهای سرعت بالای تورنت هستند به کاربرانی که فایل‌های داده خود را با توکن‌های BTT در اینترنت به اشتراک می‌گذارند، پاداش می‌دهند.

روش مشوق بیت تورنت برای بهبود سرعت، کیفیت و محتوای فایل‌های تورنت است که مزیت مهمی برای کاربران محسوب می‌شود. برنامه‌های BTT، روزانه از سوی میلیون‌ها کاربر فعال بیت‌تورنت پشتیبانی می‌شود. این روند موجب کاهش ریسک تقلب نیز می‌شود. این برنامه‌ها موسوم به ارائه سرویس در افزونه‌های کوچک است. به‌منظور مشارکت در تراکنش‌های بیت‌تورنت، کاربران ملزم به افشای کامل هستند.

انتقادهایی به توکن بیت تورنت

در حال حاضر، توکن بیت‌تورنت به ‌رغم عمر کوتاه خود، مورد انتقادهای متعددی قرار گرفته است که مهم‌تر از همه، انتقاداتی است که در چارچوب ICO و از سوی سایمون موریس (Simon Morris) مجری پیشین بیت‌تورنت به آن وارد شده است:

جنجال توکن بیت تورنت در بستر ICO

ارز دیجیتال ترون به‌خودی‌خود ارزشی بیش از یک میلیارد دلار دارد که نشان‌دهنده مقدار پول زیادی است که با آن تعامل دارد. با این حال، تیم ترون که مسئول پروژه توکن بیت‌تورنت است تصمیم به اجرای بستر ICO جداگانه و ثانویه‌ای برای افزایش کمک مالی به آن گرفت. این امر موجب نگرانی‌های جدی برای برخی سرمایه‌گذاران شد و یکی از آنها این مسئله است که چرا پروژه ترون برای سرمایه‌گذاری، از وجوهی که از گذشته در اختیار دارد استفاده نمی‌کند.

سایمون موریس و توکن بیت تورنت

سایمون موریس مدیر پیشین بیت‌تورنت نیز نظرات منفی خود را در رابطه با بیت‌تورنت به اشتراک گذاشت که مهم‌ترین آن، انتخاب شبکه ترون بود. موریس اذعان داشت که هیچ راهی برای مدیریت بار مورد نیاز شبکه ترون در توکن‌سازی بیت‌تورنت وجود ندارد.

آیا در بیت تورنت سرمایه‌گذاری کنم؟

در مورد توکن BTT، اما و اگرهای زیادی مطرح است. جاستین سان (Justin Sun) در تلاش برای کسب انبوهی از سرمایه‌گذاران به‌سوی این ارز دیجیتال است. بیت‌تورنت از پشتیبانی خرید زیادی برخوردار است و برای کاهش قیمت آن تا 20 درصد، حدود 1900  بیت کوین لازم است.

بیت‌تورنت به ‌عنوان معامله‌ای بزرگ در بازار تلقی می‌شود. این امر مشتمل بر دست‌کم 22 درصد ترافیک اینترنت جهان است. همچنین از سوی بزرگ‌ترین ارز دیجیتال و شبکه پشتیبانی می‌شود. حجم زیادی از توکن‌های بیت‌تورنت وجود دارد که در نسبت‌های مختلف و از سوی پلتفرم‌های مختلف توزیع خواهد شد. توزیع آن از طریق فروش عمومی و خصوصی صورت می‌گیرد.

 منبع: info.exmo , coinswitch , blog.coinpaprika