آشنایی کامل با استار اطلس (Star Atlas)، نسل بعدی بازی‌های بلاکچینی

توکن‌های غیرمثلی آماده‌اند تا صنعت بازی را دستخوش تاثیرات قابل‌توجه خود کنند. این تکنولوژی جدید قادر است تا بازی‌های ویدئویی را از نظر اقتصادی متحول سازد. استار اطلس (Star Atlas) یکی از همان پروژه‌هایی است که برای نسل بعدی بازی‌های بلاکچینی خیز برداشته است. این پروژه با اقتصاد توکن دوگانه خود در حال ساخت یک تجربه بازی مجازی بوده که در آینده‌ای دور تصویر شده است.

بازیکنان استار اطلس بایستی با سفر در فضا به دنبال الماس‌های باارزش مبتنی بر NFT بگردند. این بازی سازوکار بلاکچین را با اقلام داخل بازی (که NFT هستند) و یک تکنولوژی گرافیکی منحصربه‌فرد ترکیب می‌کند تا یک تجربه متاورس خلق کند. در این مطلب به تفصیل درباره پلتفرم استار اطلس و ارز دیجیتال آن صحبت خواهیم کرد.

برای آشنایی با بازی‌های بلاکچینی و نحوه کسب درآمد از آنها، پیشنهاد می‌کنیم این مطلب را مطالعه کنید.

استار اطلس چیست؟

استار اطلس یک بازی متاورس نسل جدید است که مبتنی بر بلاکچین بوده و بر بستر سولانا (Solana) ساخته شده است. این پلتفرم بازی با استفاده از Unreal Engine 5’s Nanite از برخی پیشرفت‌های نوین رونمایی کرده تا بتواند بازی‌های ویدئویی با کیفیت سینمایی و تجربه‌های بصری خلق کند. تمام سناریوهای داخل بازی در آینده‌ای بسیار دور (سال 2620 میلادی) تنظیم شده‌اند که در آن جهان به سه بخش متفاوت تقسیم شده است:

  • قلمرو MUD که توسط بشر کنترل می‌شود.
  • منطقه ONI که  کنسرسیومی از نژادهای بیگانه را شامل می‎شود.
  • بخش UStur که تحت کنترل اندرویدهای دارای احساس است.

به طور خلاصه باید گفت همه این سه بخش برای قدرت، قلمرو و منابع دائما با یکدیگر در حال نبردند. نقش کاربران به عنوان شهروندان باارزش استار اطلس بازی در «مبارزات بین‌کهکشانی» است که آنان را قادر می‌سازد پاداش‌ها و هدایای بسیار کسب کنند. در بازی سه حالت با درجه‌های سختی رو به افزایش وجود دارد:

منطقه امن جناحی

این حالت اولین سطح سختی بازی محسوب می‌شود. کاربران می‌توانند در متاورس گشت و گذار کرده و در تمام بخش‌های بازی غیر از بخش‌های ویرانگر (مانند مبارزات) شرکت کنند. این حالت به عنوان یک راهنمای تمرینی عمل کرده و به بازیکنان اجازه می‌دهد با سازوکار بازی آشنا شوند.

منطقه با ایمنی متوسط

این مرحله از بازی برای بازیکنانی است که اعتمادبه‌نفس کافی برای شرکت در مبارزات را پیدا کرده‌اند. با این‌حال این مناطق توسط گروهی از سربازان تحت کنترل کامپیوتر محافظت می‌شوند. این ویژگی به بازیکنان اجازه می‌دهد بدون ریسک نابودی دائمی دارایی‌های خود در مبارزه شرکت کنند.

خط مقدم

در این مرحله مبارزه کامل امکان‌پذیر شده و ممکن است بخشی از دارایی‌هایتان به طور کامل نابود شود. به عنوان مثال یک سفینه نابودشده دارایی‌هایی مانند منابع و خدمه خواهد داشت. شکست در مبارزه درون خط مقدم می‌تواند سبب شود دارایی‌های سفینه تخریب شده، به ضایعات تبدیل شوند، خدمه آن فرار کنند و مقدار مشخصی از آن دارایی‌ها برای همیشه از دست برود.

بلاکچین از زمان معرفی پروتکل سولانا موفق شده است یک محیط بازی گسترده بدون سرور و قابل اطمینان بسازد که استار اطلس اکنون به واسطه آن در حال شکوفایی است.

علاوه بر این، پروتکل منحصربه‌فرد سولانا ارتباط بازی میان دارایی‌ها را تسهیل می‌کند تا به طور فعال ثبت شوند و نیاز به یک سرور قوی برای بازی‌های آنلاین چندنفره مانند استار اطلس را از میان برمی‌دارد. همچنین NFTها و معاملات کریپتو در اکوسیستم استار اطلس برای ساخت اقتصاد داخلی مستحکم درون بازی بر اهمیت دارایی‌های دنیای واقعی و مالکیت تاکید می‌کند.

تاریخچه استار اطلس

استاراطلس توسط تیمی باانگیزه از مهندسان بازی بلاکچینی و متخصصان مالی طراحی شد. این پروژه که در شبکه سولانا ادغام شده، همین حالا نیز محبوبیت بسیار زیادی در حوزه بازی‌های مبتنی بر بلاکچین پیدا کرده است. عمده دلیل این محبوبیت به سازوکارهای بازی در لحظه، موتور بازی نسل جدید، سازوکارهای بلاکچینی و سیستم اقتصادی برمی‌گردد.

تیم استار اطلس، این متاورس منحصربه‌فرد را خلق کرد تا از طریق ترکیب کردن بازی‌‌های مرسوم با سازوکار بلاکچینی تجربه متفاوتی را به بازیکنان عرضه کند. این پلتفرم تاکنون با Sino Global Capital، Yield Guild Games و Animoca Brands وارد همکاری شده است تا معنای تجربه سه‌بعدی را متحول کند.

مایکل ونگر (Michael Wanger)، هم‌بنیان‌گذار و مدیرعامل استار اطلس بر این باور است که این پروژه برای خود در بلاکچین جایگاهی دارد. او قویا معتقد است که «پلتفرم استار اطلس، بزرگ‌ترین فرصت را در برای گیمرها تا به امروز فراهم خواهد کرد تا از طریق تبدیل درامد مجازی بازی به درامد دنیای واقعی متوجه مزایای اقتصادی شوند.» این اظهارات تاکنون درست بوده‌اند، چرا که استار اطلس یکی از پروژه‌های بازی پرتقاضا در اکوسیستم بلاکچین است.

نحوه کار بازی استار اطلس

بازی استار اطلس ریشه در بلاکچین دارد، جایی که استخراج و استیک اعمال اساسی برای مشروعیت بخشیدن به دارایی‌های غیرمتمرکز هستند. در این بازی ماینرها برای یافتن دارایی‌های باارزش بایستی به کاوش بپردازند. علاوه بر این، شرکت‌کنندگان می‌توانند به طور فعال، نودهای استخراج و استیک بنا کنند و بدین ترتیب محیط بازی را ارتقاء داده و ارزش درآمد را بالا ببرند.

مجموعه پولی که از استخراج کسب می‌شود درهای جدیدی را برای کسب درآمد به روی شرکت‌کنندگان باز کرده و به رشد آن‌ها در جامعه سهامداران کمک می‌کند. این ویژگی به آنان فرصت می‌دهد تا موقعیت‌های کاری منحصربه‌فرد و تخصص‌هایی مانند تجارت سنگ معدن خام و تصفیه‌شده، حمل و نقل محموله‌ها و ساخت قطعات کوچک برای بازار را کنار هم قرار دهند.

سازوکار اصلی بازی

در سازوکارهای اصلی استار اطلس مولفه‌هایی از ژانرهای گرند استراتژی (Grand Strategy) و بازی نقش‌آفرینی (RPG) با کاوش در فضا و کنترل قلمروها ترکیب می‌شود. همچنین بازیکنان می‌توانند وسایل نقلیه و ناوگان فضایی مختلف را مدیریت کنند. یکی دیگر از مفاهیم مهم بازی عملیات استخراج است که هم روی زمین و هم در فضا انجام می‌شود.

علاوه بر این‌ها بازیکنان می‌توانند در ماموریت‌های بازیکن در برابر محیط (PVE)، مبارزات بازیکن در برابر بازیکن (PVP) و تجارب واقعیت مجازی بازی (VR) مشارکت ورزند. بعلاوه بازیکنان می‌توانند از تجهیزات مخصوص برای مشارکت در یک سیستم کاری پویا استفاده کنند.

سازوکار بلاکچین

بازی استار اطلس از تکنولوژی بلاکچین به روش‌های مختلفی استفاده می‌کند. از جمله این روش‌ها می‌توان به ارزهای داخل بازی (توکن ATLAS و توکن POLIS) و توکن‌های غیرمثلی (NFT) که مالکیت دارایی‌های بازی را نشان می‌دهند اشاره کرد. بازی استاراطلس همچنین برای اجرای سناریوهای بازی از قراردادهای هوشمند روی بلاکچین سولانا استفاده کرده و قابلیت‌های امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) را با استفاده از صرافی سروم (Serum) ارائه می‌کند.

بازیکنان همچنین می‌توانند از طریق فروشگاه NFT بازی به طور شفاف به معامله دارایی‌های درون بازی بپردازند یا با استخراج منابعی که به طور پیش‌فرض تحت کنترل قلمروها هستند، درآمد منفعل داشته باشند.

بازی استار اطلس دارای حالت “Play-for-Keys” نیز هست که ریسک بالایی دارد. این حالت بازیکنان را قادر می‎‌سازد دارایی‌های دیجیتال را استیک کرده و روی نتیجه یک بازی شرط‌بندی کنند. ابقاء اکوسیستم ارز دیجیتال استار اطلس نیز از طریق یک مدل حاکمیتی درون‌زنجیره‌ای میسر می‌شود.

گرند استراتژی

افزوده شدن بازی گرند استراتژی بازیکنان را به استیک، ساخت و توسعه امپراطوری‌ها تشویق می‌کند. علاوه بر این بازیکنان می‌توانند برای نقشه‌های دفاعی یا حمله مسیرهای معاملاتی تاکتیکی بسازند. بازی گرند استراتژی علاوه بر کاوش‌های حاصل از مبارزات کهکشانی راه بازیکنان را به اعماق فضا و سفینه‌های فضایی باز می‌کند تا سرمایه‌های زمینی و آسمانی را کشف کنند.

اکتشاف

بازی استار اطلس به بازیکنان اجازه می‌دهد برای بررسی و کشف سرمایه‌های زمینی و اسمانی در اعماق فضا کاوش کنند. بازیکنان بعد از یافتن این سرمایه‌ها می‌توانند نسبت به دارایی‌های یافت شده مدعی شده و آن‌ها را استخراج کنند. علاوه بر این می‌توانند سرمایه‌ها را تصفیه کرده و از طریق فروشگاه جهانی آن‌ها را معامله کنند.

حالت اکتشاف نمایی بالا به پایین از فضا ارائه کرده که بیرون سفینه بازیکن را نشان می‌دهد. همچنین دارای یک نمای اشعه ایکس است که یک تصویر چندبخشی از فضای داخل سفینه نشان می‌دهد. بازیکن‌‌ها در این قسمت می‌توانند خدمه سفینه را نیز دیده و بر انجام وظایف نظارت داشته باشند.

علاوه بر این‌ها می‌توان با استفاده از نمای کابین/پل، سفینه را به صورت دستی و اول شخص هدایت کرد. از این قابلیت می‌توان در بازی‌های واقعیت مجازی نیز استفاده کرد.

شبیه‌سازی پرواز در فضا

حالت شبیه‌سازی پرواز در فضای بازی استار اطلس با گرافیک درلحظه جذاب خود، تصویری از اول شخص در حالت نشسته ارائه داده که درون سفینه‌ای در اعماق فضا سفر می‌کند.

بازیکنان می‌توانند سفینه‌ها را به صورت دستی هدایت کرده و یا کاپیتان سفینه خود باشند، در مبارزات شرکت کنند و از سازوکارهای بازی بهره‌مند شوند. بازیکنان با استفاده از نمای کابین می‌توانند دریچه گاز، اهرم پرواز و پنل‌های کنترل پیچیده را به صورت دستی کنترل کنند و با استفاده از هدست‌های واقعیت مجازی در بازی غرق شوند.

بازی نقش‌آفرینی (RPG)

مولفه Role Playing Games یا RPG از اصول اقتصادی استار اطلس منشاء می‌گیرد. بازیکنان با استخراج منابع معدن و تصفیه آن‌ها به اقلام و اجزای بازی می‌توانند یک «کار» راه بیاندازند. مسیر کاری که یک بازیکن انتخاب می‌کند، نشان‌دهنده تخصصی است که دنبال می‌کنند و آنان را قادر می‌سازد جریان‌های درآمدزا بسازند.

اقتصاد بازی استار اطلس

اقتصاد درونی استار اطلس به بازیکنان این امکان را می‌دهد که از طریق به چالش کشیدن دیگر بازیکن‌ها و تشکیل تیم برای سازماندهی، ساخت و مبارزه در قلمروهای ناشناخته، امپراطوری‌های میان کهکشانی بسازند. این بخش در ابتدا شامل گروهی نسبتا کوچک از کلونی‌های استخراج و سفینه‌ها خواهد بود.

با این حال هدف از بازی برای این گروه‌ها توسعه یافتن به تمدن‌های پیشرفته است که ضمن تکرار سریع تکنولوژی‌های بیگانه و دیپلماسی میان کهکشانی به کاوش در جهان فراخ می‌پردازد.بعلاوه، اقتصاد بازی استار اطلس ضمن همکاری با اعضای گروه‌ها به گونه‌ای که همه از آن سود ببرند، هدفش همسویی تولید محصولات با پیشرفت طولانی‌مدت و سرگرمی کوتاه‌مدت است.

بازیکنان در اکثر بازی‌های آنلاین چندنفره (MMO) باید وظایف تکراری انجام دهند و استفاده از تشویق‌های جزئی در این بازی‌ها منجر به خستگی و کمبود هیجان در آن‌ها می‌شود. گرچه استار اطلس از یک سیستم درخت مهارت استفاده می‌کند که تراکم حساب‌های متعدد و خستگی بازیکنان را کاهش می‌دهد.

بازیکنان می‌توانند زمان و منابع خود را به فعالیت‌هایی اختصاص دهند که با اهداف شخصی یا مواردی که توسط گروه یا کارشان تعیین شده منطبق باشد. بعلاوه رشد درخت مهارت، پاداش‌ها و امتیازهایی را برای بازیکنان فعال می‌کند که می‌توان آن‌ها را با ارز دیجیتال استار اطلس (ATLAS) خریداری کرد.

معرفی توکن‌های استار اطلس

ارز دیجیتال POLIS

POLIS ارز دیجیتال حاکمیتی استار اطلس بوده و از آن در تمام تصمیم‌گیری‌های مربوط به توسعه پروژه استفاده می‌شود. هولدرهای توکن در DAO (سازمان خودگردان غیرمتمرکز)، مدیریت خزانه و سهم مالی در بازی، تقریبا تمام قدرت رای را دارند. ارز دیجیتال POLIS در حال حاضر عرضه ثابتی دارد که قابل تغییر نیست، مگر آنکه حاکمیت استار اطلس در آینده تصمیم دیگری درباره آن بگیرد.

علاوه بر این وظیفه توکن انتشار، توزیع و بازتوزیع توکن پرداختی (ATLAS) در خزانه است که در آن از بخشی از سودهای ATLAS به عنوان سرمایه برای توسعه‌هایی که همه اعضای پلتفرم بدان رای داده‌اند استفاده می‌شود. توزیع این توکن در دو مرحله انجام خواهد شد.  20 درصد از عرضه توکن طی فاز اول عرضه سرمایه کهکشانی فروخته خواهد شد و بقیه به عنوان پاداش میان کسانی که توکن‌های خود را استیک می‌کنند، توزیع می‌شود.

ارز دیجیتال ATLAS

ATLAS که توکن پرداختی نامیده می‌شود، به عنوان واسطه تبادل‌ها در اقتصاد استار اطلس استفاده می‌گردد. طراحی این توکن تورم‌زا بوده و هدفش تطابق رشد اقتصاد درون بازی است. بعلاوه این ارز دیجیتال استار اطلس در ابتدا برای فراهم آوردن یک بنیان پولی محکم برای تعاملات اقتصادی برای ورود به بازی ساخته شده بود.

ATLAS به عنوان ارز داخل بازی برای پاداش به فعالیت‌های داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرد. گرچه سوزاندن و استخراج  این ارز دیجیتال استار اطلس به طور مستقیم به فراگیری بازی و رشد کاربران مرتبط است.

80 درصد از توکن‌های ATLAS که در آینده منتشر خواهند شد، به بازیکنانی که عملکرد بالایی در بازی دارند پاداش داده می‌شوند. 20 درصد از اطلس‌های اولیه میان سهامداران توزیع خواهد شد، 45 درصد به ایستگاه‌های استخراج و 15 درصد دیگر برای جمع‌آوری منابع جهت توسعه پلتفرم استفاده می‌شود.

فروشگاه NFT استار اطلس

فروشگاه جهانی استار اطلس یک فروشگاه NFT است که همه بازیکنان در آن می‌توانند به خرید و فروش دارایی‌های داخل بازی بپردازند. بازیکن‌ها همچنین از طریق این فروشگاه می‌توانند برای وظایف داخل بازی فهرستی از مشاغل تهیه کرده و در آن تبلیغ کنند.

بازیکنان می‌توانند ادوات‌ استخراج، سفینه، اجزاء ماشین، جمع‌کردنی‌ها، اقلام شخصی مخصوص گروه و … خریداری کنند. دارایی‌های داخل بازی با استفاده از یک کیف‌پول کریپتو روی بلاکچین سولانا ذخیره شده و می‌توان آن‌ها را در بخش “inventory” بازی مشاهده کرد.

نقشه راه فروش دارایی‌ها در استار اطلس

نسخه کامل بازی استار اطلس طی 5 مرحله از طریق توزیع دارایی عرضه خواهد شد. روش انتشار متفاوت دارایی‌های این بازی به بازیکنان اجازه می‌دهد ضمن تکمیل شدن نسخه نهایی بازی با برخی از قابلیت‌های اساسی آن آشنا شوند. بعلاوه در این فازها، دارایی‌های داخلی متفاوتی به فروش می‌رسند.

فاز 1 – عرضه دارایی‌های کهکشانی (GAO)

در این فاز دارایی‌های داخلی از طریق فروشگاه قابل دسترسی هستند تا برای فاز دوم آماده شوند. گرچه معامله این دارایی‌ها همان لحظه امکان‌پذیر خواهد بود. امکان دسترسی به دارایی‌ها هم روی اتریوم و هم سولانا وجود دارد. همه دارایی‌های روی اتریوم را می‌توان با استفاده از پروتکل ورم هول (پل میان اتریوم و سولانا) تبدیل کرد. علاوه بر این فروش دارایی‌ها در فازهای مختلف نقشه راه بازی انجام می‌شوند تا همسو با توسعه آن، کاربردهای بیشتری فراهم آورند.

فاز 2 – مینی گیم مرورگر

فاز دوم بازی ارز دیجیتال استار اطلس یک مینی‌گیم مبتنی بر مرورگر به صورت حداقل محصول قابل عرضه (MVP) است. این بازی به بازیکنان اجازه می‌دهد مزه نسخه کامل را بچشند. بعلاوه بازیکن‌ها می‌توانند دارایی‌های داخلی را خریداری کرده و در مینی‌گیم، که با نسخه کامل استار اطلس کاملا منطبق است، استفاده کنند.

فاز 3 – فروش ماژول سفینه‌سازی

به دنبال تکمیل فاز دوم، اجرای کامل استار اطلس در Ureal Engine 5 شروع می‌شود. اولین آپدیت این فاز «ماژول سفینه کاربردی» است. در این حالت بازیکنان باید تصمیم بگیرند که در زمان بازی در کدام گروه باشند. بدین معنا که بازیکن وسایل حمل‌ و نقل، سلاح، خدمه و دارایی‌های بومی که می‌خواهد استفاده کند و ماینر منابعی که به دنبال کسب درآمد از آن است را انتخاب می‌کنند.

فاز 4 – پیش‌فروش نهایی در بتا

پس از استقرار نسخه بتای استار اطلس، همه دارایی‌های باقیمانده به فروش گذاشته می‌شوند. هر دارایی که در در طول این فاز خریداری شود می‌تواند همان لحظه در نسخه بتا استفاده شود.

فاز  5 – فروش‌های پیوسته

تیم استار اطلس پس از اجرای کامل بازی، دارایی‌های جدیدی را پیاده‌سازی خواهد کرد. این دارایی‌ها کاربردهای بیشتری را به مفاهیم جدید بازی افزوده و اکوسیستم بازی استار اطلس را گسترش خواهند داد.

نتیجه‌گیری

پلتفرم استار اطلس راه را برای آینده صنعت بازی بلاکچینی مبتنی بر NFT هموار می‌سازد. ادغام NFTها، تکنولوژی بلاکچین و تجربه بازی واقعیت مجازی در این پلتفرم یک شروع عالی برای همراه کردن بازیکنان در اقتصاد رو به رشدی است که توسط دیفای میسر شده است.

اقتصاد توکن دوگانه این پلتفرم بر بستر سولانا ساخته شده و از این رو اکوسیستمی مترقی را به ارمغان می‌آورد که بازیکنان در آن می‌توانند در مسیر آینده پروژه مشارکت ورزند. آنها با استفاده از ارز دیجیتال استار اطلس قادر خواهند بود NFT کسب کرده و آن را در بازار آزاد بفروشند.

همچنین می‌توانند به اکتشاف پرداخته و سنگ‌های پنهان قیمتی بیابند. استار اطلس برای تکمیل این تجربه با استفاده از Unreal Engine 5’s Nantine از تکنولوژی گرافیکی لحظه‌ای استفاده خواهد کرد و بدین ترتیب تجربه‌ای منحصربه‌فرد از بازی‌های ویدئویی را ارائه خواهد داد. 

منبع: uxsequence , asiacryptotoday , academy.moralis