آنچه قبل از سرمایه گذاری در ارز دیجیتال آوه باید بدانید

آوه (Aave) یک بازار پول غیر متمرکز است که بر روی بلاک چین اتریوم فعالیت می‌کند. در سال 2017 اولین سیستم وام دهی دیفای (DeFi) بود که به عنوان اِت‌لِند (ETHlend) تاسیس شد اما بعد از جمع آوری 16.2 میلیون دلار سرمایه از طریق ICO (عرضه اولیه کوین) به آوه تغییر نام داد. ETHlend نوعی بازار برای وام دهندگان و وام گیرندگان است که امکان مذاکره را بدون واسطه فراهم می‌کند. بنیانگذار آوه، استانی کولچوف (Stani Kulechov) نام دارد و علاقه‌مند به همکاری با توسعه دهندگان پروژه‌های دیفای است. ارز دیجیتال آوه امکان وام دادن و یا وام گرفتن دارایی‌های دیجیتال را برای کاربران فراهم می‌کند تا افراد بتوانند از این طریق درآمد کسب کنند.

ارز دیجیتال آوه چیست؟

همان طور که گفته شد، آوه از فروش اولیه توکن لِند (LEND) در سال 2017 تقریبا 16 میلیارد دلار جمع‌آوری کرد. توکن LEND، در سال 2020 به توکن فعلی سیستم به نام آوه (AAVE) تبدیل شد. ارزش بازار این توکن تقریبا برابر 8.1 میلیارد دلار است و روزانه یک میلیارد از این توکن ترید می‌شود. آوه به عنوان یک توکن ERC-20 بر روی شبکه اتریوم فعالیت می‌کند.

آوه بر خلاف اتریوم و بیت کوین استخراج نمی‌شود و تنها با خرید در صرافی‌ها می‌توانید آن‌ها را به دست آورید. همچنین می‌توانید توکن‌های آوه خود را در شبکه استیک و با رای دادن، به آینده و رشد شبکه شرکت کنید.

مکانیزم ارز دیجیتال آوه چیست؟

هدف آوه ایجاد یک بازار وام دهی است. کاربران می‌توانند در استخرهای نقدینگی سرمایه گذاری ‌کنند و به دیگران وام بدهند که در ازای تامین نقدینگی نیز سود کسب می‌کنند. ارز دیجیتال آوی برای دستیابی به اهداف خود از عملیات بسیار ساده‌ای استفاده می‌کند. به این صورت که سود تامین‌کننده نقدینگی به کل سود سرمایه گذاری‌اش اضافه می‌شود.

کاربران باید برای گرفتن وام، ارزهای دیجیتال خود را به عنوان وثیقه سپرده گذاری کنند. اما هنگام باز پرداخت وام، دارایی‌هایی را که سپرده گذاری کردند پس می‌گیرند. آوه به صورت غیر متمرکز وام‌های مطمئن ارائه می‌دهد. یکی از مزایای آوه عدم وجود واسطه متمرکز در فرایند است، زیرا از طریق قراردادهای هوشمند انجام می‌شود. همچنین در این فرایند ارزهای دیجیتال فروخته و یا مبادله نمی‌شوند بلکه هنگام بازپرداخت وام، بدون خطر پس گرفته می‌شوند.

استخر نقدینگی برای وام‌ها

مزایای ذکر شده در بالا تنها بخش کوچکی از ویژگی‌های این ارز بود. استخرهای نقدینگی مهمترین بخش این اکوسیستم است. استخرها مجموعه‌ای از ارزهای دیجیتال است که توسط کاربران ایجاد شده است. به جز توکن بومی شبکه، توکن‌هایی نظیر MKR ،DAI ،USDC و Ethereum و سایر ارزهای دیجیتال در استخر نقدینگی وجود دارد. این پروتکل از 19 توکن پشتیبانی می‌کند.

هدف آوه نه تنها انتقال پول بلکه سودآوری نیز است. درصد سود سالانه از 0.02 تا 4.45 درصد متغیر است. به دلیل تمام موارد ذکر شده آوه به دیفای راه پیدا کرده و در بین کاربران از محبوبیت زیادی برخوردار است.

نرخ بهره وام‌ها

یکی دیگر از نکات مثبت ارز دیجیتال آوه ارائه نرخ بهره‌ متناسب با نیاز کاربر است. آوه با ارائه نرخ ثابت و متغیر، انتخاب گزینه را به عهده کاربران گذاشته است تا بر اساس نیاز خود انتخاب کنند. به همین دلیل کاربران می‌توانند در هر زمان بهترین سود را برگزینند.

امنیت وام‌ها

آوه از نوساناتی که ارزهای دیجیتال را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد محافظت می‌کند. همچنین از شکستن پویایی شبکه جلوگیری می‎کند. سیستم امنیتی شبکه به صورت زیر می‌باشد:

 • ماژول استیکینگ (Staking module): در اواسط سقوط بازار ارزهای دیجیتال از نقدینگی پروتکل محافظت می‌کند.
 • ماژول حراج (Auction module): توکن‌های مسدود شده را در اواسط بازار کسری بر می‌گرداند و باعث به حداقل رسیدن ضررها می‌شود.
 • ماژول وان بک استاپ (One Backstop Module): شامل اتر و سپرده‌های قبلی است که دارای اولویت حراج هنگام وقوع کسری هستند.
 • ذخیره اکوسیستم (Ecosystem reserve): پوشش خسارت‌ها
 • اوراکل (Oracles): مسئول ارائه اطلاعات درست درباره‌ی عملکرد بازار است که توسط چِین لینک (Chainlink) تولید می‌شود و آوه آن را پشتیبانی می‌کند.

وام‌ فلش در ارز دیجیتال آوه چیست؟

وام‌های فلش (flash loans) وام‌های سریعی هستند که بلافاصله صادر و تسویه می‌شوند. این نوع از وام‌ها به هیچ وثیقه‌ای نیاز ندارد. در بیت کوین برای تولید یک بلاک تقریبا 10 دقیقه و در اتریوم تقریبا 13 ثانیه زمان لازم است. وام‌های فلش نیز در 13 ثانیه صادر و تسویه می‌شود.

فرایند وام‌های فلش به این صورت است که کاربران باید وجه درخواستی از آوه را با پرداخت 0.09 درصد کارمزد در همان بلاک پرداخت کنند. اما اگر این کار انجام نشود کل معامله لغو خواهد شد. وام گیرندگان از وام فلش برای استفاده از فرصت‌های ترید و به حداکثر رساندن سود خود استفاده می‌کنند.

ارز دیجیتال آوه چه مشکلاتی را برطرف می‌کند؟

هدف اصلی آوه تبدیل موسسات مالی متمرکز به سیستم غیر متمرکز است. همچنین به حل مشکلاتی که در روش‌های سنتی وجود دارد می‌پردازد. در سیستم آوه شما می‌توانید ارزهای دیجیتال خود را وام دهید و سود آن را مستقیما در کیف پول خود دریافت کنید. در این روش دیگر نیازی به اعتماد بر طرف مقابل ندارید و بدون اجازه می‌توانید ارزهای خود را به سایر کاربران وام دهید.

مزایا و معایب ارز دیجیتال آوه

مزایا

 • طیف گسترده‌ای از اختراعات غیر متمرکز مالی
 • طیف وسیعی از ارزهای دیجیتال برای وام دادن و وام گرفتن
 • نرخ‌های رقابتی
 • یکی از پیچیده‌ترین سیستم‌های دیفای
 • وام‌های فلش و بدون وثیقه

معایب

 • برای افراد مبتدی مناسب نمی‌باشد
 • دسترسی کمتر نسبت به سایر ارزهای دیجیتال
 • جذابیت کمتر برای سرمایه گذاران بالقوه

چگونه می‌توان از ارز دیجیتال آوه برای وام دادن و یا وام گرفتن استفاده کرد؟

در ابتدا باید کیف پول آوه را نصب و بر روی گزینه‌ی سپرده کلیک کنید. سپس دارایی‌هایی را که قصد سپرده گذاری دارید را انتخاب کنید. پس از واریز ارزهای دیجیتال به استخر نقدینگی، سود شما به صورت خودکار واریز می‌شود.

برای گرفتن وام روی گزینه‌ی وام کلیک و دارایی مورد نظر خود را انتخاب کنید. هرچه مقدار بیشتری وثیقه پرداخت کنید وام بیشتری هم دریافت خواهید کرد. اگر استیبل کوین‌هایی نظیر USDT ،TUSD و USDC به عنوان وثیقه سپرده گذاری کنید وام بیشتری دریافت می‌کنید زیرا ارزش این ارزها تغییری نمی‌کند. نسبت وام به ارزش استیبل کوین‌ها تا 80 درصد است.

کلام پایانی

بازارهای پولی غیر متمرکز نظیر آوه یا کامپاند (Compound) سیستم‌های مالی بهتر و در دسترس‌تر را برای کاربران فراهم می‌کنند. ارز دیجیتال آوه به عنوان یک پروژه دیفای این امکان را برای کاربران فراهم می‌کند تا بر تغییر پروتکل تاثیر و نقش به سزایی داشته باشند.

منبع: academy.shrimpy , blog.bitnovo , academy.bit2me