تتر چیست ؟ | آنچه درباره این ارز دیجیتال باید بدانید

تتر چیست ؟

تتر یک ارز دیجیتال متن باز و مبتنی بر بلاک چین، که ارزش آن برابر با یک دلار است و به عنوان استیبل کوین شناخته می‌شود، همچنین تتر برخلاف بیت کوین و اتریوم قیمت ثابتی دارد. در ابتدا این ارز از طریق لایه اُمنی (Omni Layer) بر بیت کوین صادر و بعد از آن به بلاک چین‌های دیگر منتقل شد.

اکنون از تتر به عنوان یک پوشش (hedge) در برابر نوسانات سایر ارزهای دیجیتال استفاده می‌شود. در حال حاضر 4 نوع استیبل کوین وجود دارد: USDT (وابسته به دلار آمریکا)، EURT (وابسته به یورو)، CNHT (وابسته به یوان چین) و XAUT (وابسته به اونس طلا).

تاریخچه تتر چیست ؟

توکن‌های تتر در سال 2014 توسط Tether Ltd به نام Realcoin صادر شد اما سپس به تتر تغییر نام پیدا کرد. تتر توسط بروک پیرس (Brock Pierce)، ریو کالینز (Reeve Collins) و کریگ سلارس (Craig Sellars) ایجاد شد. در سال 2017، Tether Limited مورد حمله هکرها قرار گرفت و به ارزش 31 میلیون دلار به سرقت رفت.

نحوه کار تتر چیست؟

برای هر یک تتری که در گردش است یک دلار در نظر گرفته شده است. مطابق با وایت پیپر اصلی تتر: «هر واحد تتر صادر شده در گردش دارای نسبت یک به یک است و توسط واحد ارزی شرکت Tether Limited در هنگ کنگ نگهداری می‌شود.»

استیبل کوین

با استفاده از استیبل کوین‌ها می‌توان ارزش دارایی‌ها را در برابر نوسانات ارزهای دیجیتال دیگر محافظت کرد همچنین اکثر استیبل کوین‌ها معادل دلار است. تتر یکی از این استیبل کوین‌ها است که با ذخیره دلار توسط یک واحد متمرکز کنترل می‌شود.

دلایل اهمیت تتر چیست ؟

تتر به عنوان یک پل ارتباطی بین ارزهای دیجیتال و فیات است که یک روش آسان و بدون نوسان را برای سرمایه گذاران فراهم می‌کند. ویژگی‌های اصلی تتر باعث محبوبیت این استیبل کوین می‌شود که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

ویژگی‌های کلیدی

 • دارای نسبت یک به یک با دلار
 • دارای قیمت ثابت
 • موجود در بلاک چین‌های متفاوت
 • موارد استفاده متفاوت در مقابل ارزهای سنتی

موارد استفاده از تتر چیست ؟

دسترسی سریع

هنگام کاهش قیمت سایر ارزهای دیجیتال می‌توانید آن‌ها را با تتر ترید کنید.

جابجایی آسان در صرافی‌ها

با استفاده از تتر می‌توانید وجوه خود را به راحتی در صرافی‌ها جا به جا کنید و همچنین در ترید آربیتراژ با کوین‌های دیگر هم مورد استفاده قرار گیرد.

استفاده به عنوان ارز فیات در برخی از صرافی‌ها

بعضی از صرافی‌ها امکان واریز و برداشت ارزهای فیات را ندارند اما با استفاده از تتر می‌توان ترید را انجام داد.

ترید به سبک فارکس

شما می‌توانید ارزهای محلی خود را هنگامی که ارزش آن‌ها بیشتر از دلار است به تتر تبدیل کنید و ترید به سبک فارکس را انجام دهید. همچنین هنگامی که ارزش ارزهای محلی کاهش یافت می‌توانید آن‌ها را مجدد به ارزهای محلی و یا دارایی‌های دیگر تبدیل کنید.

معایب و مزایای تتر چیست ؟

مزایا

 • قیمت تتر بر خلاف بیت کوین یا سایر آلت کوین‌ها بر اساس تقاضا نوسان نمی‌کند بلکه همیشه ثابت و برابر 1 دلار است.
 • تتر در چندین شبکه مختلف بلاک چین فعالیت دارد و تریدرها می‌توانند هنگام ارسال و دریافت آن شبکه را انتخاب کنند.
 • تریدرها می‌توانند از تتر به جای نقد کردن دارایی‌ها آن‌ها را به تتر تبدیل کنند تا از کاهش قیمت جلوگیری کنند و یا حتی به جای خرید بیت کوین و یا آلت کوین‌های دیگر که ثبات قیمت ندارند، از تتر استفاده کنند.
 • همچنین از تتر می‌توان در صرافی‌هایی که خرید نقدی را قبول نمی‌کنند استفاده کرد و هنگامی که از آن برای پرداخت فیات استفاده می‌شود باید هزینه تراکنش پرداخت شود.
 • همچنین گزینه مناسبی برای آربیتراژ است.

معایب

 • رشد قیمت تتر به شرکت اصلی آن یعنی Tether Limited بستگی دارد و نمی‌تواند مانند بیت کوین و یا اتریوم نوسان قیمتی داشته باشد.
 • تتر به دلیل متمرکز بودن نیاز به KYC دارد به همین دلیل نمی‌توان از آن برای ناشناس ماندن استفاده کرد.

نحوه خرید تتر چیست ؟

مانند سایر ارزهای دیجیتال می‌توانید آن را از صرافی‌ها تهیه کنید.در ابتدا باید یک حساب در صرافی ایجاد کنید و اطلاعات شخصی را ارائه دهید و حساب را با ارزهای فیات تامین کنید سپس می‌توانید از سپرده خود برای خرید تتر اقدام کنید.

نحوه ذخیره کردن تتر چیست ؟

استیبل کوین‌های تتر را می‌توان بر روی کیف پول‌های سخت افزاری مانند Ledger (اما این کیف پول تنها از ERC-20 USDT پشتیبانی می‌کند) و یا کیف پول‌های وب و موبایل مانند Trust Wallet ذخیره کرد. به دلیل فعالیت تتر بر بلاک چین‌های مختلف برای ارسال به آدرس خود اطمینان حاصل کنید و به آدرس دقیقی ارسال کنید زیرا در غیر این صورت ممکن است بودجه خود را از دست دهید. برای مثال Omni USDT را به آدرس ERC-20 USDT ارسال کنید، بودجه شما از بین می‌رود.

کلام پایانی

استیبل کوین‌ها امکاناتی را برای تریدرها فراهم کرده‌اند تا برای تبدیل کردن ارزهای فیات به ارزهای دیجیتال هزینه کمتری پرداخت شود. به غیر از USDT استیبل کوین‌های دیگری هم مانند BUSD USDC ،TUSD و PAX وجود دارد.

منبع: blog.liquid , academy.binance , smartasset