آشنایی با پلتفرم انجین (Enjin) و ارز دیجیتال انجین کوین (ENJ)

ایده غیرمتمرکزسازی با استفاده از بستر بلاکچین، در حال نفوذ به صنایع مختلف است و صنعت بازی و هنر نیز از این قاعده مستثنی نیستند. پلتفرم‌های غیرمتمرکز با استفاده از فناوری بلاکچین، در تلاش‌ هستند تا صنعت گیمینگ را متحول کرده و همچنین روز به روز دنیای NFTها را گسترش دهند.

انجین یکی از آن پلتفرم‌ها است که در حوزه متاورس فعالیت می‌کند و با کمک ارز دیجیتال خود یعنی انجین کوین (ENJ)، در تلاش است تا یکی از بزرگترین اکوسیستم‌های گیمینگ و NFT در دنیای ارزهای دیجیتال را به خود اختصاص دهد. در ادامه با این پلتفرم، نحوه کار پلتفرم و ارز دیجیتال آن و ویژگی‌های منحصربفرد آن بیشتر آشنا خواهیم شد.

برای آشنایی با دیگر پروژه‌های محبوب متاورس، پیشنهاد می‌شود این مطلب را مطالعه کنید.

پلتفرم انجین چیست؟

انجین یک پلتفرم متن باز و غیرمتمرکز بر بستر متاورس است که با هدف تشکیل یک کامیونتی گیمینگ از گیمرهای آنلاین ساخته شده است. این پلتفرم از NFTها پشتیبانی کرده و امکان خرید حق مالکیت مجازی کالاها را فراهم می‌کند. همچنین به گیمرها و اعضای کامیونیتی، امکان معامله از طریق کیف پول‌های هوشمند را اعطا می‌کند.

این پروژه ابزارهای مختلفی را در اختیار کاربران و توسعه‌دهندگان قرار می‌دهد تا بتوانند در امنیت کامل و شفافیت بالا، به راحتی NFT تولید کنند، آن را به فروش برسانند و NFTهای دیگری خریداری کنند.

انجین به همراه تکنولوژی خاص خود، اکوسیستم بزرگی را پوشش می‌دهد و بجز NFT، امکان ساخت بازی‌های بلاکچینی و اپلیکیشن‌های مختلف را برای توسعه‌دهندگان نیز فراهم می‌کند.

شرکت انجین در سنگاپور مستقر است و با کمپانی‌های مختلفی برای فراگیری بلاکچین و راه حل‌های هوشمند همکاری می‌کند. طبق آخرین آمار، چیزی در حدود 250,000 کامیونیتی بازی در انجین موجود است و 18.7 میلیون گیمر از این پلتفرم استفاده می‌کنند.

تاریخچه و تیم انجین

ماکسیم بلاگوف و ویتک رادومسکی بنیان‌گذاران انجین، پس از آنکه پتانسیل و افزایش تقاضا نسبت به دنیای بلاکچین و گیمینگ را مشاهده کردند، تصمیم گرفتند تا در سال 2009 انجین را بنیان‌گذاری کنند. در حال حاضر ماکسیم بعنوان مدیرعامل و ویتک بعنوان مدیر ارشد فناوری در انجین فعالیت می‌کنند. این شرکت در ابتدا به عنوان یک پلتفرم برای کامیونیتی گیمینگ شناخته می‌شد.

در سال 2017 انجین یک جمع آوری سرمایه به ارزش 18.9 میلیون را تجربه کرد که موجب شد تا ارز دیجیتال انجین کوین در سال 2018 اجرا شود. از سرمایه‌گذاران مشهوری که در اولین دور جمع آوری سرمایه انجین حضور داشتند می‌توان به Crypto.com Capital, DFG Group و Hashed اشاره کرد.

همچنین Hypershare, BlockTower, Blockchain.com Ventures, Fenbushi‌ و Arrington XRP Capital جزو سرمایه‌گذاران معتبری هستند که در راندهای بعدی جمع آوری سرمایه انجین کوین حضور داشتند. 

ارز دیجیتال انجین کوین

از ارز دیجیتال انجین کوین (ENJ) برای استفاده از خدمات مختلف این پلتفرم، خرید و فروش NFTها و در مجموع حمایت از فعالیت‌های پروژه، استفاده می‌شود. انجین کوین توکنی بر بستر اتریوم و با استاندارد ERC-20 است که کاربران با استفاده از کیف پول‌های اتریومی می‌توانند ارز دیجیتال انجین کوین را دریافت یا ارسال کنند.

با استفاده از ارز دیجیتال انجین کوین می‌توان آیتم‌های مختلف در بازی‌های اکوسیستم انجین و یا بازار NFTهای آن را خرید و فروش کرد.

توکنومیک ارز دیجیتال انجین کوین

تعداد کل عرضه انجین کوین یک میلیارد است و در حال حاضر چیزی در حدود 860 میلیون توکن آن در گردش است. 73 درصد از کل توکن‌ها در مراحل مختلف عرضه مانند پیش فروش به خریداران ابتدایی اختصاص داده شده است. 10 درصد آن برای تیم توسعه دهنده انجین، 10 درصد برای مشاوران و 7 درصد از عرضه کل توکن‌ها برای مارکتینگ پروژه و سهم شرکا در نظر گرفته شده است.

انجین چگونه کار می‌کند؟

انجین در دنیای NFTها بستری برای ساخت، توزیع، ذخیره‌سازی و معامله دارایی‌های دیجیتالی توکن شده فراهم کرده است. این شبکه از دارایی‌های دیجیتال با پشتوانه ارز دیجیتال انجین کوین، برای استفاده در NFTها و گیمینگ پشتیبانی می‌کند.

خدمات مدیریت جامعه (CMS) این پلتفرم به کاربران اجازه ساخت وبسایت، فروشگاه و فروم را می‌دهد و همچنین ساخت پلاگین‌هایی برای داخل بازی را ممکن کرده و در عین حال هزینه‌های تراکنش را پایین نگه می‌دارد.

انجین با ابزارهای مدیریت کامیونیتی خود شناخته می‌شود، بطور مثال انجین با بیش از 20 میلیون کاربر بازی Minecraft در کنار هم جمع کرده و تا بتوانند با همدیگر و سایر گیمرها در ارتباط باشند. همچنین بازی‌هایی مانند Space Misfits, 9Lives Arena و The Six Dragons از ارز دیجیتال انجین کوین پشتیبانی می‌کنند.

امکانات ویژه انجین

هدف پروژه انجین این است که مجموعه‌ای از ابزارها را در اختیار کاربران و توسعه‌دهندگان قراردهد تا آن‌ها بتوانند کالاهای مجازی را تولید یا مدیریت کنند. بر این اساس هر توسعه‌دهنده‌ای می‌تواند ارز دیجیتال یا NFT خود را بسازد. انجین برای رسیدن به هدف خود، اکوسیستمی با امکانات فراوان ایجاد کرده تا به کاربران و توسعه‌دهندگان کمک کند. در ادامه با چند ویژگی مهم این پلتفرم آشنا می‌شویم:

کیف پول هوشمند (Smart Wallet)

کیف پول انجین یک کیف پول بر پایه بلاکچین است که قابلیت ادغام با بازی‌ها و برنامه‌های مختلف را دارد. تیم انجین معتقد است که کیف پول هوشمند انجین، یکی از کاربردی‌ترین کیف پول‌های دیجیتال موجود در جهان است.

این کیف پول یک ویژگی جدید و مهم را ارائه می‌کند: امکان ایجاد خدمات اشتراک واقعی. با این امکان، صاحبان سرورها و انجمن‌ها می‌توانند سرویس‌هایی مانند رتبه‌بندی و بازکردن قفل محتوای وبسایت را به کاربران ارائه دهند.

افینیتی (Efinity)

افینیتی یک بلاکچین NFT است که با هدف رفع نیازهای دنیای گیمینگ، اپلیکیشن‌ها، شرکت‌ها و همینطور سازندگان، توسعه داده شده است. این بلاکچین در ایجاد، راه‌اندازی، ادغام و استیک NFTها بسیار کاربردی است و انتقال توکن‌هایی با استانداردهای ERC-20 و ERC-1155 را به راحتی و با سرعت بالا فراهم می‌کند.

پاراتوکن (Paratoken)

پروتکل پاراتوکن یکی از امکانات بلاکچین افینیتی است. این پروتکل کراس‌چین به گونه‌ای طراحی شده است تا هر توکن مثلی یا غیرمثلی از هر بلاکچین بتواند به شبکه افینیتی منتقل شود. دارایی منتقل شده به بلاکچین افینیتی، با شبکه پولکادات سازگاری خواهد داشت.

SDKهای چندگانه (Multiple SDKs)

پلتفرم انجین کیت‌های نرم افزاری پلتفرم‌های Java، Unity، Godot و سایر پلتفرم‌ها را برای توسعه‌دهندگان فراهم می‌کند. با استفاده از این محصول، میلیون‌ها توسعه‌دهنده می‌توانند به راحتی پروژه‌های موجود را باهم ادغام کنند و یا پروژه‌های جدید بسازند.

این مزیت، ایجاد یک درگاه پرداخت غیرمتمرکز که کار پیچیده‌ای است را آسان می‌کند. به این ترتیب، کاربر می‌تواند یک درگاه پرداخت شخصی و همینطور ارز دیجیتال خود را ایجاد کند.

ابزار بیم (Beam)

این ابزار به سازندگان NFT کمک می‌کند تا هزاران توکن مثلی و غیرمثلی را تنها با اسکن یک QR Code، به آسانی و با سرعت جابه‌جا کنند.

بازار دیجیتال (Marketplace)

این بخش از انجین در واقع یک بازار دیجیتال با بیش از ۱۰ میلیون محصول دیجیتال است که به کاربران اجازه جست وجو و نیز خرید و فروش NFTها را می‌دهد. این بازار از شبکه اتریوم و پروتکل‌های ERC-20 و ERC-1155 پشتیبانی می‌کند. کاربران می‌توانند تنها با اتصال کیف پول خود به بازار، بصورت مستقیم دارایی‌های دیجیتال را خرید و فروش کنند.

برای بهره‌مندی از امکانات ذکر شده از ارز دیجیتال انجین کوین استفاده می‌شود. این اتفاق باعث اشتیاق کاربران و توسعه‌دهندگان برای استفاده از این توکن و همچنین افزایش تقاضا و کاهش عرضه ارز دیجیتال انجین کوین می‌شود که در بلندمدت افزایش قیمت انجین کوین را در پی دارد.

همکاری‌های انجین

انجین با شرکت‌های بزرگی در حوزه‌های متفاوت همکاری داشته است که در ادامه به چندتا از معروف‌ترین آنها اشاره می‌کنیم:

 • آتاری (Atari): انجین با کمپانی آتاری همکاری می‌کند تا با استفاده از اکوسیستم خود، این برند معتبر را در بازی‌های بلاکچینی ادغام کند.
 • بی ام و (BMW): همکاری انجین با بی ام و، به این دلیل است که کاربران اپلیکیشن BMW Vantage، بتوانند کوین‌های BMW خود را به ارز دیجیتال انجین کوین تبدیل کنند.
 • سامسونگ (Samsung): همکاری این دو شرکت، برای ادغام بلاکچین سامسونگ با استفاده از کیف پول انجین شکل گرفته است.
 • مایکروسافت (Microsoft): مایکروسافت در تلاش است تا با استفاده از تکنولوژی انجین یک برنامه مبتنی بر پاداش اجتماعی به نام Azure Heroes را اجرا کند.

انجین تا دسامبر سال 2020 با چیزی در حدود 35 توسعه‌دهنده بازی و اپلیکیشن دیگر نیز همکاری کرده است که از معروف‌ترین آن‌ها می‌توان به Aave و Unity اشاره کرد.

مزایا و معایب ارز دیجیتال انجین

مزایای انجین کوین

 • با استفاده از پلتفرم انجین می‌توانید نسل جدید توکن‌های غیرمثلی را ساخته و با بازی، اپلیکیشن و وبسایت خود ادغام کنید.
 • انجین یک کیف پول هوشمند و با امنیت بالا (به دلیل استفاده از رمزگذاری دوگانه) را به کاربران خود ارائه می‌دهد. می‌توان از این کیف پول برای انتقال، خرید و فروش رمزارز و NFT استفاده کرد.
 • بازار دیجیتال (Marketplace) انجین با بیش از یک میلیون آیتم دیجیتال، به شما کمک می‌کند تا NFTهای یونیک و خاص را کشف کرده و خرید و فروش کنید.
 • ابزار بیم یکی از محصولات انجین، به کسب و کارها کمک می‌کند تا با استفاده از QR code، به NFTها متصل شوند، آن‌ها را منتقل یا ادغام کنند و از این طریق گسترش پیدا کنند.
 • بلاکچین افینیتی مربوط به شبکه انجین، نسل بعدی بلاکچین را برای NFTها بعنوان یک شبکه مقیاس پذیر، غیرمتمرکز و کراس‌چین ارائه می‌کند.

معایب انجین کوین

 • کیف پول انجین متن باز نیست، بنابراین امکان بررسی بیشتر در مورد آن وجود ندارد.
 • ارز دیجیتال انجین کوین هیچ کالا یا دارایی‌ای را بعنوان پشتوانه فیزیکی ارائه نمی‌دهد.

پیش‌بینی انجین در آینده

تا به امروز پلتفرم انجین چیزی در حدود ۶۰ میلیون بازدید ماهیانه و میلیون‌ها دلار از فروش کالاهای مجازی در تمامی فروشگاه‌های خود کسب کرده است. تیم انجین در نظر دارد تا انقلابی در فرآیند تولید و مدیریت کالاهای مجازی مانند NFTها ایجاد کند. این پلتفرم پتانسیل‌های بلندمدت و کوتاه مدت فوق العاده‌ای دارد.

ویژگی‌ها و ابزارهایی که انجین ارائه می‌دهد، این پلتفرم را در بین رقبای خود متمایز و منحصربفرد می‌کند. انجین همچنین یک کامیونیتی بزرگ و قوی از کاربران و توسعه‌دهندگان دارد که این پلتفرم را حمایت می‌کنند. در سال‌های اخیر سرمایه‌گذاران بیشتری پتانسیل‌های صنعت متاورس و گیمینگ در بازار کریپتو را مشاهده کرده‌ و به سرمایه‌گذاری در این بخش ترغیب شده‌اند.

انجین یکی از پروژه‌های با سابقه‌ی متاورس محسوب می‌شود و سرمایه قابل قبولی را در عرضه اولیه خود جمع آوری کرده است که نشان‌دهنده توجه سرمایه‌گذاران به این پلتفرم است.

اگر این پروژه بتواند توجه بیشتری را به خود جلب کند، می‌تواند به کمک ارز دیجیتال انجین کوین، به یکی از پرکاربردترین پلتفرم‌های کامیونیتی گیمینگ تبدیل شود. با توجه به دستاوردها و پیشرفت‌های اخیر این پروژه، این اتفاق چندان دور از انتظار نیست.

جمع بندی

پلتفرم انجین به کمک توکن بومی خود یعنی ارز دیجیتال انجین کوین، در تلاش است تا بستری را برای تولید، خرید، فروش و نگهداری کالاهای مجازی یا NFTها فراهم کند. انجین برای جلب نظر کاربران، ویژگی‌های منحصربفردی از جمله کیف پول هوشمند خود ارائه می‌دهد که یک مزیت رقابتی در مقایسه با سایر رقبا حساب می‌شود.

این پلتفرم همچنین یک کامیونیتی برای گیمرهای آنلاین است تا در آن علاوه بر خرید و فروش آیتم‌های مختلف بازی، با یکدیگر در ارتباط باشند. پیش‌بینی می‌شود در آینده صنعت گیمینگ و متاورس بیش از پیش رشد کنند. در صورتی که این اتفاق محقق شود، انجین کوین یکی از رمزارزهایی است که رشد قیمتی بالایی را تجربه می‌کند.

در نظر داشته باشید این یک پیشنهاد خرید یا فروش نیست و صرفا تلاش شده تا بدون هیچ قضاوتی ویژگی‌های مختلف این پروژه بررسی شود. در صورتی که قصد سرمایه‌گذاری بر روی این ارز دیجیتال را دارید، تحلیل تکنیکال، تحلیل فاندامنتال و مدیریت ریسک و سرمایه را فراموش نکنید.

منبع: learn.bybit, securities, coin98