احساسات بازار در ارز دیجیتال چه مفهومی دارد؟

احساسات بازار افکار، احساسات و خلق و خوی سرمایه‌گذاران را در مورد یک دارایی خاص در نظر می‌گیرد. یکی از سوالاتی که ذهن بسیاری از سرمایه‌گذاران را درگیر کرده، این است که آیا احساسات در بازار ارزهای دیجیتال موثر هستند؟  شاید این احساسات همیشه مبانی بنیادی و اصلی یک دارایی یا پروژه را منعکس نمی‌کنند، اما می‌توانند به طور قابل توجهی بر قیمت تأثیر گذار باشند، که این موضوع در تمام بازارهای مالی صادق است.

تحلیل این احساسات نوعی تحقیق است که از این اطلاعات برای پیش‌بینی حرکت قیمت استفاده می‌کنند. با ردیابی روند بازار با نگرش‌های کلی کاربران و سرمایه‌گذاران، می‌توانید میزان هیاهو، ترس یا طمع پیرامون یک ارز دیجیتال خاص را درک کنید.

مقدمه

همانند سایر دارایی‌ها، قیمت یک ارز دیجیتال به طور مستقیم با عرضه و تقاضا در بازار مرتبط است. این نیروهای بازار به دلایل مختلفی از جمله افکار عمومی، مطبوعات و رسانه‌های اجتماعی می‌توانند تغییر کنند.

بسیاری از معامله گران، احساسات بازار را برای پیش بینی پتانسیل کوتاه مدت و میان مدت یک دارایی رمزارزی تجزیه و تحلیل می‌کنند. در کنار تجزیه و تحلیل تکنیکال و فاندامنتال، بررسی احساسات بازار ارزهای دیجیتال می‌تواند افزوده‌ای ارزشمند به جعبه ابزار تریدرها باشد.

احساسات بازار چیست؟

احساسات بازار نگرش جمعی تریدرها و سرمایه‌گذاران نسبت به یک دارایی مالی یا بازار است. این مفهوم در تمام بازارهای مالی، از جمله ارزهای دیجیتال وجود دارد، که تأثیرگذاری قابل توجهی بر چرخه‌های بازار دارد.

با این حال، احساسات مطلوب بازار همیشه منجر به شرایط مثبت بازار نمی‌شود. گاهی اوقات، احساسات مثبت قوی ممکن است قبل از اصلاح بازار یا حتی یک بازار نزولی باشد.

علاوه بر ارائه بینش در مورد تقاضای بازار، تریدرها می‌توانند این احساسات را برای پیش بینی روندهای بالقوه سودآور تجزیه و تحلیل کنند. این احساسات همیشه تحلیل فاندامنتال و اصول یک پروژه را در نظر نمی‌گیرد، اما ممکن است گاهی اوقات به هم مرتبط باشند.

برای مثال Dogecoin را در نظر بگیریم. بسیاری از موقعیت‌های Dogecoin در روند صعودی و بالا رفتن قیمت این رمزارز ناشی از تبلیغات رسانه‌های اجتماعی مانند توییتر است (که منجر به احساسات مثبت بازار شد). بسیاری از تریدرها و سرمایه گذاران بدون در نظر گرفتن اهداف پروژه و پلتفرم، دوج کوین را خریداری کردند، اما فقط به دلیل احساسات موجود در بازار. بارها شاهد بودیم که یک توییت از شخصیتی مانند ایلان ماسک گاهی اوقات برای ایجاد احساسات مثبت یا منفی بازار کافی است.

چرا تحلیل احساسات بازار مهم است؟

احساسات بازار ارزیابی نگرش و احساسات تریدرها در مورد یک دارایی یا سرمایه‌گذاری خاص است. در حالی که تحلیل تکنیکال و بنیادی یک رویکرد ساختاریافته برای درک رفتار قیمت است.

تجزیه و تحلیل احساسات بازار بخش اساسی بسیاری از استراتژی‌های معاملاتی است. مانند تحلیل تکنیکال یا فاندامنتال، معمولاً تصمیم گیری با استفاده از ترکیبی از تمام اطلاعات موجود نتیجه بهتر و مطمئن‌تری دارد. هدف تجزیه و تحلیل احساسات، درک چگونگی تأثیر دیدگاه‌های فردی بر قیمت بازار است. دیدگاه‌ها لزوماً معیارهای قابل اندازه‌گیری را منعکس نمی کنند، بلکه احساس مشترک یک گروه را منتقل می‌کنند.

تحلیل احساسات بازار چگونه کار می‌کند؟

برای درک این احساسات، باید نظرات، ایده‌ها و نگرش تریدرها در بازار را جمع آوری کنید. باز هم، در حالی که می‌تواند مفید باشد، نباید فقط به تحلیل احساسات بازار تکیه کنید. بهتر است قبل از نتیجه‌گیری عملی از اطلاعات جمع آوری شده در ترکیب با دانش و تجربه موجود خود استفاده کنید.

برای دریافت یک احساس اولیه، می‌توانید صفحات و کانال‌های رسانه‌های اجتماعی مرتبط را بررسی کنید تا بفهمید جامعه و سرمایه‌گذاران در مورد آن پروژه خاص چه احساسی دارند. همچنین می‌توانید به انجمن‌های رسمی، سرورهای Discord یا گروه‌های تلگرام بپیوندید تا مستقیماً با تیم پروژه و اعضای انجمن صحبت کنید. اما مراقب باشید! کلاهبرداران زیادی در این گروه‌ها وجود دارد. به افراد تصادفی اعتماد نکنید و قبل از ریسک کردن، تحقیقات خود را انجام دهید.

کانال های اجتماعی فقط اولین قدم هستند. می‌توانید از روش‌های زیادی برای به دست آوردن یک دید کلی از احساسات بازار استفاده کنید. علاوه بر نظارت بر کانال های اجتماعی (به ویژه توییتر، با توجه به محبوبیت آن در بین طرفداران ارزهای دیجیتال)، می‌توانید موارد زیر را در نظر بگیرید:

  • از نرم‌افزار جمع‌آوری داده‌ها برای ردیابی فضای اجتماعی استفاده کنید.
  • از طریق پورتال‌های رسانه‌ای و وبلاگ‌ها از آخرین اخبار صنعت به باخبر باشید. بایننس بلاگ، بایننس نیوز، مجله بیت کوین، کوین دسک و کوین تلگراف چند نمونه هستند.
  • تنظیم هشدارها یا ردیابی تراکنش‌های بزرگ انجام شده توسط نهنگ‌ها. این حرکات به طور منظم توسط برخی از سرمایه‌گذاران ارز دیجیتال ردیابی می‌شود و گاهی اوقات ممکن است بر احساسات بازار تأثیر بگذارد. می‌توانید ربات‌های whale alert را در تلگرام و توییتر بیابید.
  • شاخص‌های احساسات بازار و سیگنال‌های قیمت گذاری را در CoinMarketCap بررسی کنید. این شاخص‌ها طیفی از منابع مختلف را تجزیه و تحلیل می‌کنند و خلاصه‌ای ساده از احساسات فعلی بازار ارائه می‌دهند.
  • سطح تبلیغات پیرامون یک ارز دیجیتال را با Google Trends اندازه گیری کنید. به عنوان مثال، حجم زیاد جستجو برای «چگونه ارز دیجیتال بفروشیم» می‌تواند نشان دهد که احساسات موجود در بازار منفی است.

اندیکاتورهای احساسات بازار

سرمایه‌گذاران می‌توانند برای دریافت ایده‌ای از احساس صعودی یا نزولی یک بازار یا دارایی، به شاخص‌های احساسات بازار نگاه کنند. شاخص‌ها این احساسات را به صورت گرافیکی یا با نوعی مقیاس نشان می‌دهند. این ابزارها می‌توانند بخشی از مجموعه تحلیل احساسات شما را تشکیل دهند، اما نباید صرفاً به آنها اعتماد کرد. بهترین روش استفاده از چند شاخص است که دید متعادل و بهتری از بازار به شما می‌دهند.

بیشتر شاخص‌های احساسات در بازار بر روی بیت کوین (BTC) متمرکز هستند، اما می‌توانید شاخص‌های احساسات اتریوم (ETH) را نیز پیدا کنید. شاخص ترس و طمع بیت کوین شاید شناخته شده‌ترین شاخص احساسات بازار ارزهای دیجیتال باشد. این شاخص ترس یا طمع بازار بیت کوین را در مقیاس صفر تا 100 با تجزیه و تحلیل پنج منبع اطلاعاتی مختلف نشان می‌دهد: نوسانات، حجم بازار، رسانه‌های اجتماعی و روندها.

شاخص صعودی و نزولی توسط Augmento یک شاخص احساسات متفاوت است که در رسانه‌های اجتماعی متمرکز شده است. یک نرم افزار هوش مصنوعی (AI) 93 احساس و موضوع را با استفاده از مکالمات در توییتر، Reddit و Bitcointalk تجزیه و تحلیل می‌کند. سازندگان همچنین روش شاخص خود را با ارزش داده‌های موجود در سال مورد آزمایش قرار می‌دهند.

استفاده از تحلیل‌ها

تجزیه و تحلیل کانال‌های رسانه‌های اجتماعی، معیارهای داخل زنجیره و سایر شاخص‌های رمزارزی می‌تواند بینش‌هایی درباره احساسات یک کوین یا پروژه ارائه دهد. با درک بهتر نگرش‌های فعلی بازار، احتمال بیشتری وجود دارد که تصمیمات معاملاتی یا سرمایه‌گذاری بهتری بگیرید.

برای اثربخشی بهتر تجزیه و تحلیل احساسات، معمولاً بهتر است آن را با:

  1. تجزیه و تحلیل فنی – ممکن است به شما کمک کند تا پیش بینی‌های بهتری در مورد اقدامات کوتاه مدت قیمت داشته باشید.
  2. تجزیه و تحلیل بنیادی – برای تعیین اینکه آیا اطلاعات بحث برانگیز موجه است و همچنین برای ارزیابی پتانسیل طولانی مدت یک ارز دیجیتال.

نتیجه‌گیری

در حالی که بسیاری از تریدرها از تجزیه و تحلیل احساسات بازار در بازارهای سرمایه‌گذاری استفاده می‌کنند، می‌تواند به ویژه در بازار ارزهای دیجیتال مفید باشد. از آنجایی که صنعت بلاک چین و بازارهای رمزارزی هنوز نسبتاً کوچک هستند، تصورات و احساسات عمومی می‌تواند باعث به وجود آمدن نوسانات قیمتی بی‌ثبات شود.

با استفاده از روش‌های مورد بحث، می‌توانید احساسات را درک کنید و (امیدواریم) انتخاب‌های سرمایه‌گذاری بهتری داشته باشید.

اگر می‌خواهید با تجزیه و تحلیل احساسات بازار شروع کنید، نکات زیر را در نظر بگیرید:

  • ردیابی کانال‌های رسانه‌های اجتماعی و احساسات پیرامون یک پروژه.
  • به روز ماندن از آخرین اخبار صنعت و رویدادهای آینده.
  • استفاده از شاخص‌هایی که به شما کمک می‌کند تا ایده بهتری از منافع عمومی در یک کوین خاص داشته باشید.

تحلیل احساسات بازار با تمرین و تجربه بیشتر نتایج بهتری ارائه می‌دهد، اما ممکن است در برخی موارد کارساز نباشد. قبل از ترید یا سرمایه‌گذاری، دقت لازم را انجام دهید زیرا هر تصمیمی مستلزم مقدار مشخصی از ریسک است.

منبع: academy.binance