احراز هویت مشتری (KYC) چیست؟

احراز هویت مشتری (Know Your Customer) یا به اختصار KYC، به منظور جلوگیری از پولشویی و فعالیت‌های مجرمانه، بر طبق قوانین ضد پولشویی (AML) دولت‌ها تنظیم می‌شود. در ابتدا، این قوانین تنها برای موسسات مالی تنظیم می‌شدند؛ اما امروزه برای موسسات غیرمالی نیز اعمال می‌شوند.

ارائه دهندگان خدمات مالی و غیرمالی به بررسی‌های احراز هویت مشتری نیاز دارند که بتوانند مشتریان خود را شناسایی و تایید کنند.

KYC با جمع آوری و تأیید اطلاعات مشتری به طور فعال با فعالیت‌های مجرمانه مبارزه می‌کند. این بررسی‌ها اعتماد را در صنعت بهبود می‌بخشد و به ارائه دهندگان خدمات مالی کمک می‌کند تا ریسک‌های خود را مدیریت کنند. KYC در صرافی‌های ارزهای دیجیتال رایج شده است. با این حال، برخی از منتقدان می‌گویند که این امر جنبه‌های ناشناس و غیرمتمرکز بودن را از بین می‌برد که دنیای رمزارزها به آن معروف است.

مقدمه

احراز هویت مشتری یک الزام قانونی رایج است که ارائه‌دهندگان خدمات مالی موظف به انجام آن هستند. این بررسی‌ها در درجه اول با تامین مالی و پولشویی از فعالیت‌های غیرقانونی مبارزه می‌کند. KYC یک معیار کلیدی در مقررات ضد پولشویی است که آن را به یک محافظ ایمنی مهم برای ارزهای دیجیتال تبدیل می‌کند. موسسات مالی و ارائه‌دهندگان خدمات مانند صرافی‌های رمزارزی مجبور به اجرای روش‌های KYC قوی برای محافظت از مشتریان و دارایی‌های آنها هستند.

احراز هویت مشتری (KYC) چیست؟

احراز هویت مشتری از ارائه دهندگان خدمات مالی می‌خواهد که اطلاعاتی را برای تأیید هویت مشتریان خود جمع آوری کنند. به عنوان مثال، این می‌تواند از طریق شناسایی رسمی یا صورت حساب بانکی باشد. مانند مقررات AML، سیاست‌های KYC به مبارزه با پولشویی، تامین مالی تروریسم، کلاهبرداری و انتقال غیرقانونی وجوه کمک می کند. این روش پیشگیرانه همچنین به کسب و کارها اجازه می‌دهد تا درک بهتری از مشتریان خود داشته باشند. امروزه اصول KYC برای بانک‌ها، موسسات مالی، شرکت‌ها و صرافی‌های ارز دیجیتال اجرا می‌شود.

هنگام تکمیل KYC، ممکن است از شما خواسته شود موارد زیر را ارائه دهید:

کد ملی

گواهی‌نامه رانندگی

گذرنامه

جدای از احراز هویت مشتری، تأیید مکان و آدرس آنها نیز مهم است. مدارک هویتی شما اطلاعات اولیه‌ای مانند نام و تاریخ تولد شما را ارائه می‌دهد، اما برای مثال برای ایجاد اقامتگاه مالیاتی شما به اطلاعات بیشتری نیاز است. احتمالاً باید بیش از یک مرحله از KYC را تکمیل کنید. ارائه دهندگان خدمات مالی معمولا نیاز دارند تا هویت مشتریان خود را در فواصل زمانی منظم مجدداً تأیید کنند.

چه کسی مقررات احراز هویت مشتری (KYC) را تنظیم می‌کند؟

مقررات KYC بر اساس قوانین هر کشور متفاوت است، اما همکاری بین‌المللی در مورد اطلاعات اولیه مورد نیاز وجود دارد. در ایالات متحده، قانون محرمانه بانکی و قانون میهن دوستان 2001 اکثر فرآیندهای AML و KYC را که امروزه مشاهده می‌شود، ایجاد کردند. اتحادیه اروپا و کشورهای آسیا و اقیانوسیه مقررات خود را تدوین کرده‌اند، اما اشتراک‌های زیادی با ایالات متحده وجود دارد. دستورالعمل ضد پولشویی اتحادیه اروپا (AMLD) و مقررات PSD2 چارچوب اصلی را برای کشورهای اتحادیه اروپا فراهم می‌کند. در سطح جهانی، گروه ویژه اقدام مالی (FATF) همکاری‌های چند ملیتی را در زمینه شرایط نظارتی هماهنگ می‌کند.

چرا به احراز هویت مشتری در ارزهای دیجیتال نیاز داریم؟

به دلیل ماهیت ناشناس ارز دیجیتال، اغلب برای پولشویی و فرار مالیاتی استفاده می‌شود. بهبود مقررات ارزهای دیجیتال شهرت آن را بهتر می‌کند و اطمینان حاصل می‌کند که مالیات در جایی که باید پرداخت شود. سه دلیل کلیدی وجود دارد که چرا بررسی‌های KYC در صنعت ارزهای دیجیتال مورد نیاز است:

1. تراکنش‌های بلاک چین برگشت ناپذیر هستند. اگر اشتباهی مرتکب شوید، هیچ ادمینی وجود ندارد که به شما کمک کند، به این معنی که وجوه را می‌توان دزدید یا منتقل کرد و بازیابی نمی‌شود.

2. ارزهای دیجیتال نسبتاً ناشناس هستند. برای باز کردن کیف پول رمزارزی نیازی به ارائه هیچ گونه اطلاعات شخصی ندارید.

3. مقررات هنوز در مورد مالیات و قانونی بودن ارز دیجیتال در بسیاری از کشورها نامشخص است.

اگرچه KYC زمان لازم برای راه‌اندازی یک حساب کاربری را افزایش می‌دهد، اما مزایای قابل توجهی دارد. یک مشتری معمولی لزوما نمی‌تواند آنها را ببیند، اما KYC تأثیر قابل توجهی در ایمن نگه داشتن سرمایه شما و مبارزه با جرم و جنایت دارد.

مزایا و معایب

مزایای احراز هویت مشتری (KYC) چیست؟

تمامی مزایای KYC آشکار نیستند. با این حال، بیشتر برای مبارزه با تقلب و کلاهبرداری انجام می‌شود و می‌تواند سیستم مالی را به طور کلی بهبود ببخشد:

1. وام دهندگان می‌توانند با تعیین هویت و سابقه مالی مشتری، به راحتی ریسک خود را ارزیابی کنند. این فرآیند منجر به وام دهی مسئولانه تر و مدیریت ریسک می‌شود.

2. با سرقت و جعل هویت و انواع دیگر کلاهبرداری‌های مالی مبارزه می‌کند.

3. خطر وقوع پولشویی را در وهله اول به عنوان یک اقدام پیشگیرانه کاهش می‌دهد.

4. اعتماد، امنیت و پاسخگویی ارائه دهندگان خدمات مالی را بهبود می‌بخشد.

معایب احراز هویت مشتری(KYC) چیست؟

KYC مزایای آشکار خود را دارد، اما هنوز برای برخی از منتقدان بحث برانگیز است. به طور معمول، بیشتر انتقادات آن ناشی از مسائل مربوط به حریم خصوصی و هزینه است:

1. هزینه اضافی مربوط به انجام بررسی‌های KYC است که اغلب از طریق کارمزد به مشتری منتقل می‌شود.

2. برخی از افراد مدارک مورد نیاز برای انجام فرآیند KYC را ندارند یا شاید آدرس ثابتی ندارند. این امر دسترسی آنها به برخی خدمات مالی را دشوار می‌کند.

3. ارائه دهندگان خدمات مالی غیرمسئول ممکن است امنیتی برای داده‌های کاربران نداشته باشند و هک می‌تواند منجر به سرقت داده‌های خصوصی شما شود.

4. برخی استدلال می‌کنند که این برخلاف تمرکززدایی ارزهای دیجیتال است.

احراز هویت مشتری و غیرمتمرکز بودن

ارزهای دیجیتال از ابتدا بر تمرکززدایی و رهایی از واسطه‌ها متمرکز بوده‌اند. همانطور که گفته شد، هر کسی می‌تواند بدون نیاز به ارائه جزئیات در مورد خود، یک کیف پول بسازد و رمزارز هولد کند. با این حال، دقیقاً به همین دلایل، رمزارز به یک روش محبوب برای پولشویی تبدیل شده است.

دولت‌ها و تنظیم‌کننده‌ها معمولاً از صرافی‌ها می‌خواهند تا بررسی‌های KYC را روی مشتریان خود انجام دهند. در حالی که اجرای KYC اجباری برای کیف پول‌های رمزارزی بسیار دشوار است، خدماتی که فیات را به ارز دیجیتال تبدیل می‌کنند مناسب‌تر هستند. برخی از سرمایه‌گذاران به صورت سفته بازی به ارزهای دیجیتال علاقه مند هستند و برخی دیگر به طور فعال تری از ارزش‌های اصلی و مفید بودن آنها بهره می‌برند.

کلام آخر

در این مقاله دریافتید که KYC چیست و حالا می‌دانید که فرایندی برای جلوگیری از اقدامات خرابکارانه در بستر بسیاری از صرافی‌هاست .فرآیندهای احراز هویت مشتری یک استاندارد صنعتی برای خدمات مالی و صرافی‌های رمزارزی هستند. این یکی از مهمترین عملکردها در مبارزه با پولشویی و سایر جرایم است. بررسی‌های KYC می‌توانند آزاردهنده به نظر برسند، اما امنیت زیادی را فراهم می‌کنند.

منبع: binance.com, academy.binance